Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

SOTM - Discutii generale

#1
M-am gandit ca daca avem totusi atatea persoane care lucreaza in Photoshop, fie ei amatori, semi-pro sau experti, sa organizez un mic concurs lunar la sectiunea aceasta, lunar pentru ca asa va avea toata lumea timp si de creat, postat si votat -prin poll-



Despre SOTM


Concursul SOTM este deschis tuturor membrilor forumului Animezup. Scopul concursul este de a oferi participantilor un mod interactiv si amuzant pentru a-si arata lucrarile si pentru a-si imbunatati tehnica in domeniul manipularii digitale. Castigatorului fiecarei editii ii este oferit privilegiul de a alege tema pentru urmatoarea luna.

Concursul incepe in prima saptamana a fiecarei luni, iar perioada pentru postarea creatiilor/ intrarilor finale este de doua saptamani, cu o saptamana acordata votului si sfarsitul lunii fiind lasat ca spatiu intre editii, perioada de votare putand fi marita usor daca este necesar.


Despre tema SOTM

In fiecare luna posibililor participanti le este data o tema pe care sa-si bazeze creatiile, tema decisa de castigatorul ultimei runde. Tema poate fii orice atata timp cat nu incalca regulile si limitatiile forumului. La sfarsitul lunii membrii forumului decid care trei intrari le plac cel mai mult din orice punct de vedere si voteaza intr-un thread cu poll. Cele mai multe voturi vor da evident castigatorul. o tema nu poate fi folosita de doua ori.


Reguli SOTM

1. Participantilor le este permis sa creeze, lucreze si sa-si posteze intrarile finale de la data de inceput si pana la sfarsitul celor doua saptamani de atunci. Perioada va fi specificata de organizator in fiecare luna. Odata ce perioada expira toate intrarile sunt adunate si vor fi supuse votului intr-un thread nou.

2. Participantii trebuie sa intre cu lucrari originale, neputand pur si simplu sa taie dintr-o imagine, sa-si adauge numele si sa o proclameze ca fiind proprie. A-si asuma drepturile de autor asupra unei lucrari a altei persoane nu este permis. Orice persoana prinsa in faptul respectiv va avea toate intrarile respinse din concurs.

Pentru a explica aceasta regula:

2A. Daca nu este dovedit contrariul, toate intrarile sunt derivate ale creatiilor altor persoane, deci nicio o asumare a drepturilor de autor ca referinta a imaginii folosite pentru intrare.

2B. Nu este permisa intrarea in concurs cu o semnatura ce nu apartine participantului respectiv, rezultatul fiind expulzarea imediata a intrarii si descalificarea persoanei din SOTM-ul lunii respective. Nu va banam pe viata, dar lumina lucrarilor viitoare nu va fi una favorabila.

2C. In spiritul originalitatii, semnaturile decupate din alta imagine nu sunt incurajate si nici privite cu ochi buni, desigur, organizatorul isi poate permite sa ceara sursa intrarii folosite, in scopuri de verificare.

2D. De asemenea in spiritul originalitatii, este incurajata folosinta unei semnaturi create tocmai pentru SOTM. Desi daca vreun membru decide ca se potriveste temei una creata inainte, o poate folosi. Trebuie totusi sa urmeze regulile specificate mai sus.

3. Participantii pot creea atatea intrari cat doresc, dar doar una singura finala, lucru care se cere specificat in post prin cuvintele Intrare Finala sau trimis printr-un PM organizatorului.

4. Participantii care vor sa-si pastreze anonimatul pana la sfarsitul votului pot face acest lucru prin trimiterea lucrarii organizatorului in PM si alegand un pseudonim ce va fi folosit in Poll.

5. Intrarile trebuie sa fie in limita a 500x200, nu ne dorim intrari colosale si trebuie sa fie conform regulilor forumului, incluzand decenta acestora. Daca vreun membru considera materialul ca fiind indecent sau ofensiv poate raporta intrarea.

Intrebari Generale


In curs de completare din moment ce suntem la prima editie.
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#2
Umm.. 'ello. Ma gandeam.. ce-ar fi ca votarea sa se faca prin note?
De exemplu:
14user) : lucrarea ta nu imi place.. e prea intunecata/luminoasa etc. deci nota mea e.. 5
Y(user( : lucrarea ta imi place.. desi nu ai folosit.. blah blah asa ca nota mea e 7.
Si.. mai am o intrebare.. "Cei care participa pot sa si voteze? Desigur, nu lucrarea lor, dar pot vota? "
Ms anticipat pentru raspuns. pupic
[Imagine: p4KKzIN.png]
You could be the best of me when I'm the worst for you.
golden tragedy


#3
Ori poll ori voi ruga fiecare user ca vrea sa voteze sa aleaga trei lucrari. Nu vreau note, mai ales din partea userilor care habar n-au cu ce se mananca din punct de vedere tehnic. Alegi pur si simplu intrarile, desi vad ca momentan acestea sunt doar 3-4 >.>

Inainte sa dati cu parerea despre votare, de ce nu participati 2?
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#4
Ummm in caz ca nu ai observat eu am postat.. Si treaba cu "alegerea a 3 lucrari" e destul de interesanta dar momentan sunt 3-4.. mai asteptam sa se inscrie lumea.. desi azi e ultima zi 2
Si.. intreb din nou.. Noi cei care am participat putem vota? Sa stiu si eu o treaba^^
[Imagine: p4KKzIN.png]
You could be the best of me when I'm the worst for you.
golden tragedy


#5
hm ... logic ar fi ca cei care participa sa nu voteze 21)) ca asa fiecare si-ar vota lucrarea corect ? 21)) dar in fine .... dupa mine .... as vrea o echipa de votanti ... care sa faca cu randu in fiecare luna 106 si care ii cred capabili sa faca asta sunt : mittwoch, toxic, lynn, alysu, mimisor .... in ordinea experientei din ce am vazut la gfx area 106 eu nu ma includ ca sincer m-am saturat de votare 21)) in fine 4 avand in vedere ca mimisor e in participare ... raman restu ... asta e singura mea cerinta la contestu asta pentru ca n-am chef de voturi de genu " vai ce frumos e sig-u asta :X vot " sau doar pentru simplu fapt ca un anume votant e prieten cu un participant si primeste vot 21)) votul ar trebui sa fie de genu : " votez cu cutare pentru ca " si motivul Smile
[Imagine: colorscs.png]
________________
Hear the colors


#6
Voi prelungi termenul pana duminica 28 August si eventual vom ciupi putin din luna viitoare pentru vot. Doar e prima editie si am inceput tarziu. Cu asta sper sa se mai inscrie lumea!

Da, cred ca voi recurge la alegerea a 3 lucrari, mi se pare mai corect. Si da, poti vota atata timp cat nu te votezi pe tine. Si va rog, nu votati doar fiindca sunteti prieteni.

EDIT: Tinand cont ca nu am vazut postul lui gez, stie el de ce, mai, nu stiu, poate si cei din juriu ar dori sa participe, stii si tu cum merge chestia cu critica. Nu o doream pentru ca vroiam sa fie ceva fun, interactiv pentru toti. Nu numai realizarea conteaza ci si creativitatea si cum s-au folosit de tema...
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#7
da .... obisnuit cu saracia de nsl .... 106 am pus si eu reguli firesti .... dar e diferenta ... oricum eu doar am dat o idee 4 fie cum vrea " creatorul " threadu-ulu 4 si mi-e lene sa mai fac ink 2 lucrari ... merg doar cu actuala 21 noroc la participanti Smile
[Imagine: colorscs.png]
________________
Hear the colors


#8
Umm.. scuze ca deranjez dar.. parca termenul era pana pe 28 august. E 29 39 Nu ar fi trebuit sa inceapa votarea?
[Imagine: p4KKzIN.png]
You could be the best of me when I'm the worst for you.
golden tragedy


#9
Trebuia sa deschid thread-ul de dimineata, dar spre deosebire de oamenii normali eu lucrez si duminica. Abia am ajuns, il deschid imediat ce fac un dus ^^.
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#10
stai ca nu procesez: pan' la urma care e tema(god damn it, mi-au inghtetat destele pe taste)
[Imagine: nhkmisatosatousighh3.jpg]




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)