Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Chestionar: Sunteti pro sau contra cobailor?
Pro
66.67%
10 66.67%
Contra
33.33%
5 33.33%
Total 15 vot(uri) 100%
* Opțiunea ta. [Arată Rezultatele]

Pro sau contra: cobai

#11
Eu sunt pro atata timp cat se rezuma doar la sobolani. Si acum nu sariti cu torte aprinse ca e o opinie personala si va explic si de ce. Se fac experimente ca e nevoie sa se faca. Dar aveau nevoie de un animal ca sa nu le faca direct pe oameni. Si au ales un animal cu o rata de reproducere exploziva pentru a nu pune in pericol specia. Oricat de dur suna asta e adevarul, nu e ca si cum ar vana fildes, nu sobolanii sunt importanti acum ci elefantii macelariti pentru 2 dinti, si alte animale care chiar au nevoie de ajutor, asta daca esti preocupat cu adevarat de animale.

If I cannot smoke in heaven, then I shall not go.

#12
Lasa ca astia preocupati de animale sunt milosi cu cainii vagabonzi 22
stiu, nu-ti iese totul mereu, dar azi intra

#13
Ia face-ti si un topic pentru iarba calcata in picioare. Biata iarba 2
Apoi da copii, la cate cacaturi au facut oamenii de-a lungul istoriei nu cred ca e necesar sa argumentati daca asta este un act de cruzime sau nu. Things we need to do in the name of knowledge, plus ca oricum, asta este cam ipocrizie. Nu am vazut pe nimeni sarind daca vreun sobolan a fost omorat or w.e.
Cu toate astea, orice fiinta fie are dreptul la viata.
Cam cu dus si intors.

Kashime, asta nu-ti aminsteste de topicul ala de pe animax cu broastele disecate?
Do not speak unless you can improve the silence.

#14
Who gives a shit ? .. Medicamentele sunt testate pe cobai înainte să ni le dea nouă; şi dacă s-ar gândi toţi că, netestate fiind, am putea să păţim ce păţesc cobaii la testare nu i-ar mai păsa nimănui de "bietele animale". Da, sunt tot fiinţe vii ca si noi, însă animalele au fost omorâte, sunt şi vor fi omorâte întotdeauna. Daţi-mi cu ceva în cap dar unii de pe aici sunt chiar ipocriţi. Bun, eşti contra; rezolviu ceva cu asta? În definitiv majoritatea produselor cosmetice/medicamentelor sunt testate pe animale; nu îţi mai iei medicamente pentru că ştii că pentru cutia ta de paracetamol a murit un animal? Şi ce faci? Îţi prepari singur acasă[ lolwtf ] medicamente?
[Imagine: p4KKzIN.png]
You could be the best of me when I'm the worst for you.
golden tragedy


#15
Nu mai stiu ce am zis la aia cu broaste, dar ma enerveaza aia carora li se face rau si se crizeaza dupa aia toata lumea pe acolo cu grija si etc deci mai bine ca la mine in scoala n-am disecat nimic 21

Citat:la cate cacaturi au facut oamenii de-a lungul istoriei
Da, astora li se rupe inima ca mor x sobolani spre binele lor (oarecum), dar nu stiu si nu vor sa stie de ce-au facut oamenii altor oameni de-a lungul timpului.
stiu, nu-ti iese totul mereu, dar azi intra

#16
Eu nu sunt de acord cu acest lucru. Care este deosebirea intre oameni si animale? Nu exista, si ei au suflet, trup si minte. Dar oamenii se cred mai inteligenți daca pot sa vorbeasca. Cred ca acelasi lucru se intampla si la animale, si ele vorbesc o limba pe care noi nu o intelegem, acelasi lucru se intampla si la noi. Cu toti suntem egali. Prin alte cuvinte eu nu sunt de acord cu testarea pe animale, sa le testeze pe ei.

#17
Moralmente vorbind, sunt contra sută la sută. De ce? Pentru că, spre deosebire de animale, pe noi, dacă un cercetător din ăsta ne întreabă dacă am vrea să participăm, noi am putea alege, pe când ele nu! Animalele de ce nu au şansa asta?
Poate că noi le considerăm forme involuate, noi fiind în topul lanţului trofic, dar cine ne dă dreptul să ne credem superiori? Au drepturi ca şi noi, sau nah, pentru asta militez eu de ceva vreme încoace. Şi din păcate nu sunt deloc mulţi cei care cred asta.
Aş vrea să nu se mai facă nici un fel de teste pe animale, să utilizăm şi noi aceleaşi produse ca şi strămoşii noştrii, că doar ei nu au făcut nici un fel de experiment pentru produsele alea decât pe ei înşişi.

E drept că fără experimentare nu am putea să evoluăm, dar oare nu găsim noi o altă cale pentru a testa? Nu putem inventa ceva care să nu mai aducă atâta prejudiciu unor specii "inferioare" nouă?
Nu mi se pare drept!

Dar, dacă stau să mă gândesc, nu am încercat niciodatp să iau numai produse pe care se spune că nu sunt testate pe animale. Nu am militat niciodată în faţa vreunei instituţii în care se fac astfel de cercetări cu o pangardă în mână şi un fluier în gură. Nu am urlat la preşedinte să înceteze, nu am făcut petiţii.
Am strâns doar simtatizanţi şi nimic mai mult pentru că o astfel de reformă nu se realizează la nivel de ţară ci la nivel mondial.

Eu iubesc animalele şi aş sacrifica un om pentru un animal ( nu sunt ipocrtă sau înfumurată, nu îmi iau aere şi nici nu fac vreo afirmaţie pe care nu aş fi capabilă să o susţin!), dar din păcate nu pot face nimic pentru ele la stadiul în care mă aflu, eventual, ne aflăm.
Nu ne vor asculta!

În concluzie, pentru că am impresia că am sporovăit destul, eu sunt împotriva experimentelor din simplul motiv că şi aceste micuţe creaturi au drepturi pe care noi le ignorăm în mod evident din simplul fapt că ne e mai uşor aşa. Ne e mai comod să ignorăm decât să luptăm pentru ele.
Urât din partea noastră ca specie...
[Imagine: chibi_907.gif]
, chibi-ul lui candy_cane

"Furiile Iadului sunt mai blande decat femeia badjocorita" - SK-'Apocalipsul'
[Imagine: sc95oz.jpg][Imagine: 100.png]

#18
(29-01-2011, 11:31 PM)Miranda^_^ A scris: Eu nu sunt de acord cu acest lucru. Care este deosebirea intre oameni si animale? Nu exista, si ei au suflet, trup si minte. Dar oamenii se cred mai inteligenți daca pot sa vorbeasca. Cred ca acelasi lucru se intampla si la animale, si ele vorbesc o limba pe care noi nu o intelegem, acelasi lucru se intampla si la noi. Cu toti suntem egali. Prin alte cuvinte eu nu sunt de acord cu testarea pe animale, sa le testeze pe ei.

Nu ma leg de parerea ta [ca le respect opinia altora], dar mi-ai lasat cu un semn de intrebare 7. Daca nu esti de acord cu testarea cobailor atunci de ce te folosesti de produsele testate pe ei ? Stii ca facand asta, tu in mod indirect contribui la asta [ si ceilalti care au fost care au fost contra]. Asta ii face pe oameni ipocriti >.<.

Ciudat e o chestie si cat ma uimeste o.O: daca testam cobai, noi [oamenii] suntem rai ca ne batem joc de ei 22, dar daca o persoana moare de muscatura a unui cobai, deja e invers, ei [cobai] deja sunt rai 22.

Sunt pro pentru ca in oare care masura noi depindem de animale. Sunt de acord ca au suflet si sunt poate mai destepti decat noi, dar nu pot vorbi si nu se pot exprima ca se intelegem >.> dar ei reprezinta si un factor principal pentru mentirea ratei de viata a oamenilor. Nu uitati istoria oameniloir primitivi care se hraneau cu carnea lor, cu oasele lor faceau instrumente si in final, se imbracau cu pielele de la animale. Deci nu inteleg care e problema39. Si asta se continue si in timpul prezent, vrem sau nu 106. Daca tot bateti alarma la cobai, de ce nu bateti alarm a si la alte animale? De exemplu10estii purtatori de icre care sunt pe zi ce trece mai putini in numar, vulpea siberiana care e pe cale de disparitie, cerbii pentru coroana lor si lista continue. Problema consta in altceva si care din pacate putini inteleg asta. De exemplu: putem sa ne lipsim de caviar[icre] ca e mancare de lux, dar nu putem lipsi de medicamente care sunt tesate pe cobai. Deci avem de ales in mofturile si in necesitatile oamenilor >.<.

ps: Daca sunteti contra, actionati cumva pentru a salva bietele animale. Si nu m-ai spuneti ca sunteti "pro" si lasati sa continue asta pentru ca va e bine asa sau aveti oarecare profit de la asta o.O pentru ca inseamna ca mintiti.
[Imagine: aaaakip.jpg]

#19
Uite ca nu ma pot decide....
Indiferent ce as spune tot ipocrita as parea si cineva clar se va trezi si va comenta .
Sunt total paralela , da , imi pare rau pentru animale , ceea ce se intampla cu ele este de-a dreptul sadic dar in acelasi timp stiu ca nu voi face nimic pentru ele , cum naiba as putea ? E o problema de nivel mondial , parerea mea chiar nu ar fi importanta , de ce naiba sa ma ostenesc atat ? Oricum nu se va schimba nimic... As incerca sau nu , nimic nu ar conta.
Am si eu animale si chiar tin la ele , cand vad un caine vagabond chiar mi se face mila , cui nu i se face ? Dar hai sa fim serios cati dintre voi ati incercat sa ingrijiti un asemenea caine , ati incercat vreodata sa-i ajutati ? Nu.. poate mai sunt cazuri , mereu sunt exceptii si iar exceptii , rar . suntem prea indiferenti si preocupati de propia persoana , purul adevar...

Ceea ce se intampla cu bietele animale este de-a dreptul rusinos , este o practica plina de cruzime , bietele animale sunt maltratate , chinuite , malformate si totul pentru ce ? Totul in numele stintei , pentru cosmetice si alte tampeni de care acum noi zicem ca nu ne putem lipsi .Patetic !
Nu cred ca exista prea multe persoane care ar prefera oameni in schimbul animalelor , doar ele sunt neajutoarate , nu-si pot exprima parerea , noi oameni suntem superiori si mereu vom vrea sa stim ce se va intampla daca . Nu sunt multe persoane carora le pasa , iar acestea nu pot face nimic .
Este revoltator , dar totusi nu putem schimba asta... ma intreb oare persoanele care fac acum experimente pe animale vor ezita sa treaca de la ele la noi [oameni] ? Stiu ca sunt voluntari care sunt platiti pentru testele de la cosmetice sau medicamentele sunt si ele testate pe bolnavi disperati in faze terminale .

Unele compani comesticale [O_O] au inceput sa faca teste pe plante , ma intreb oare cat va dura asta : )) clar se vor trezi ,,iubitorii naturii" [scuzati] care sa faca proteste impotriva comportamentului inuman asupra vegetatelor.
Curiozitatea oamenilor si cruzimea niciodata nu se va schimba , mereu vom fi ambitionati sa ,,evoluam" si sa invatamt cat mai multe .In orice domeniu , mereu va fi nevoie de cate un soarece de laborator , indiferent de opinia mea sau a altcuiva nimic nu se va schimba .Sunt constienta de asta si prefer sa accept situatia decat sa lupt pentru o cauza pierduta...


#20
@Miranda^_^: , ai doua variante: primesti produse netestate (ceea ce e oarecum rau, stii tu... dureri, sangerari din toate gaurile posibile si imposibile, moarte) sau produsele vor fi testate direct pe oameni (ceea ce nu e o cruzime, pentru ca si asa oamenii sunt multi si prosti).

@candy_cane: produse precum stramosii nostri? Ha?! Asta inseamna ca fiecare isi prepara TOT (de la mancare la imbracaminte) in propria curte. Si ghici ce? Stramosii tai vanau animale, le luau viata (si cred ca ii durea undeva daca moartea aia e dureroasa sau nu) dupa care le mancau; dupa un timp au inceput sa le creasca, sa le omoare si sa le manance. Apoi va trebui sa renunti la o gramada de chestii misto, cum ar fi medicamentele. Du-te si spunei celui care spera ca va fi gasit un remediu pentru cancerul de care sufera sa-si bage sperantele undeva ca e o cruzime sa testam remediul ala pe animale.
Esti dispusa sa renunti la stitlul tau modern de viata cu tot ce implica el?
Degeaba prostestezi: compania aia are atatia bani incat te poate cumpara ca sa faca experimente pe tine deci nu-i pasa de ce zici tu.

@Juliette: legat de cainii vagabonti (ai zis bine): problema e asa: toti oamenii se plang ca sunt multi caini si ca-s muscati, dar daca cineva vrea sa-i omoare tot oamenii se plang si spun ca e o cruzime.
Cum sa testezi cosmetice pe plante? wtf?

EDIT: daca cineva din staff vede vreo jignire pe aici il rog sa indeparteze doar jignirea, nu tot postul Smile
@eu: 212421

EDIT 2: inainte sa ma acuze cineva de cruzime fata de animale si lipsa de suflet: aveti idee ce au facut oamenii altor oameni de-a lungul timpului? Vad ca despre asta nu va pasa...
stiu, nu-ti iese totul mereu, dar azi intra



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Animale in casa. Pro sau contra? Ichigo. 17 12.647 09-05-2015, 10:23 PM
Ultimul răspuns: TLDR
  Pro sau contra manele? Kashim 159 72.544 24-04-2015, 11:20 PM
Ultimul răspuns: Ozymandias
  Muzica din zilele noastre. Pro si Contra Anna 9 5.113 27-08-2014, 10:30 PM
Ultimul răspuns: Romania
  facebook, Twitter etc. Pro sau contra? Kashim 53 26.596 02-10-2011, 08:50 PM
Ultimul răspuns: Loki
  Pro sau contra zvonurilor ? Me†al. 30 14.907 17-07-2011, 03:48 PM
Ultimul răspuns: ~Space-Bound


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)