Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Ţigările şi adolescenţii

#75
Hmmm.....tigarile.Si eu fumez si sincer chiar si inainte sa ma apuc de fumat nu aveam nimic impotriva celor care fumau.Da fumatul este o prostie pentru ca iti mananca banii si sanatatea.Dar cu toate astea multi nu vor sa renunte la fumat nici chiar eu si am participat si la un seminar despre tigari si nu m-a afectat prea mult.Asta e un viciu.Multi s-au apucat de fumat din cauza anturajului,iar alti din cauza problemelor.
Chiar daca fumez,prietenii mei care nu practica acest ''sport'' nu ''fug de mine''sau ba chiar merg cu mine sa fumez.
De ceva timp am observat ca toata lumea este preocupata cu aceasta problema a tigarilor,fac tot felul de activitati prin care sa convinga adolescentul sau chiar adultul sa numai fumeze si cred ca este in zadar pentru ca nu prea da roade.Deoarece majoritatea adolescentilor sunt deja dependenti,iar de adulti numai zic.Pachetele de tigari se vand ca painea calda chiar daca au pe ele mesaje scrise de genul,,Tutunul ucide!''n-au nici un efect.
Insa dupa ani buni de fumat cand organismul nostru numai poate si atunci cand efectele tutunului se vad poate atunci aceea persoana decide sa se lase de fumat.Tata de exemplu a fost operat la inima din cauza tigarilor,doctorul i-a spus sa numai fumeze iar dupa 6-7 luni de pauza s-a apucat din nou.In prezent fumeaza 2 pachete de tigari pe zi.Chiar daca a fost operat din cauza tigarilor tot nu a putut sa se lase,pentru ca era dependent de ele,era nervos fara tigari,nu era in ''apele'' lui si incet incet a inceput sa fumeze.Si de la operatie au trecut aproximativ 3 ani.
Si sunt multe alte cazuri.
In concluzie daca suntem dependenti de tigari,greu sa ne mai lasam de fumat,deoarece nicotina are cel mai mare grad de dependenta si aceasta dupa cum bine stiti se afla in sfintele tigari.:d
...Kiss me...
...Love me...
...Suck me...

[Imagine: eb1f934drag_var05.jpg]

http://light.sunphoto.ro/photos/thumb/Q/...SKOZCL.jpg



Răspunsuri în acest subiect
Ţigările şi adolescenţii - de Flash - 03-08-2010, 03:58 PM
RE: Ţigările şi adolescenţii - de Teh - 03-08-2010, 04:33 PM
RE: Ţigările şi adolescenţii - de Lia - 06-08-2010, 01:27 PM
RE: Ţigările şi adolescenţii - de She - 10-08-2010, 06:09 PM
RE: Ţigările şi adolescenţii - de DiamondZ - 22-06-2011, 04:31 PM
RE: Ţigările şi adolescenţii - de Ada - 27-06-2011, 11:37 PM
RE: Ţigările şi adolescenţii - de Absinthion - 07-07-2011, 11:28 PM
RE: Ţigările şi adolescenţii - de Teh - 04-08-2011, 11:13 AM
RE: Ţigările şi adolescenţii - de Teh - 05-08-2011, 09:03 AM
RE: Ţigările şi adolescenţii - de Teh - 06-08-2011, 01:52 PM


Utilizatori care citesc acest subiect: