Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Despre

#18
Am citit si eu cateva posturi...nu toate...dar majoritatea...asta ca sa nu fiu pe langa subiect.
In legatura cu conceptia mamelor...de a ramane virgina pana te mariti.
Pai daca stam sa ne gandim putin...cam cati ani aveau mamele si bunicile voastre cand s-au maritat? Nu stiu ale vostre dar bunica mea avea 16 ani una 17 alta iar mami la 19 ani era si gravida...si majoritatea erau cam asa...adica lor li se parea ceva normal sa ramai virgina pana in noaptea nuntii ca de pe la 16-17 ani deja era ok. Dar in ziua de azi fetele o mai lungesc...majoritatea dupa 20 si ceva de ani...altele asteapta sa se marite dupa ce isi termina studiile si tot asa...acuma ce ar insemna sa ramana virgina pana la 28 de ani ca nah atunci termina toate studiile si are chef de maritis (un exemplu)...ele vor ca ideea de virginitate sa ramana aceeasi dar imbratiseaza cu drag ideea de a te marita dupa ce iti termini studiile...si este cam absurd...adica felicitarile mele celor care reusesc dar sunt foarte putine.
De asemenea discutiile pe teme sexuale sunt absente in casa din aceleasi motive...ele nu primeau o edcatie sexuala...dar cum se maritau devreme si luau viata in plin de tinere...nici nu mai aveau prea multa nevoie...adica pana la urma daca se intampla sa ramana gravida asta e..era maritata avea 17-18 ani era deja perfect...daca te prindea 20 si nu erai maritata deja aveai o problema...nu te baga lumea in seama...erai "trecuta". Acum se mentine ideea de tabu...sau informatia exista dar numai asa ca sa ne numim ca am discutat...si majoritatea sunt discutii gen sa nu faci, sa nu dregi, e rusine, e pacat, rade lumea...dar nimeni nu iti explica adevaratele motive...adica cat oare ii pasa unei pustoaice de 14 ani ca nu e bine, e rusine si mai stiu eu ce...se mai gandeste si ca nu afla nimeni...deci uite ca am evitat si rusinea si rasu..si cu pacatu...hai ca toata lumea pacatuieste...altele si mai grave...deci nu sunt nici prima nici ultima...cam asa gandesc multe...daca le-ar spune cineva si le-ar invata despre boli si alte cele poate nu s-ar mai arunca cu capul inainte.
Doamne imi aduc aminte cand am venit de la mare anul asta am oprit sa bem o cafea intr-o parcare pe autostrada Soarelui...si stateam de vorba cu matusamea si unchimio si la un momendat zarim o fetiscana...nu cred ca avea mai mult de 16 ani cu indulgenta cu o chestie pe ea ce se dorea a fi rochie...dar cred ca era o bluza putin mai lunguta...pe niste tocuri...batea pe la usa tuturor camioanelor sa vada care o primeste...stiam ca existe sute de astfel de cazuri dar sa vezi cu ochii tai e altceva...fetita aia nu avea nici un dram de rusine..accepta orice...unii i-au trantit usa in fata dar pana la urma cred ca au acceptat-o cineva ca nu am mai vazut-o si parcarea era destul de mare iar noi am pierdut ceva vreme pe acolo...mi se pare oribil...sunt extraordinar de multe fete care la varste de 14-15 ani aleg sa se prostitueze sau sunt fortate...si poarta diverse boli si au vietile nenorocite...
Oricum traim intr-o lume in care sexualitatea este prezenta peste tot, iar mintile tinere o imbratiseaza fericite fara sa se mai gandeasca la consecinte.
Multe fete care se vad pe la 13-14 ani dezvoltate fizic...vor sa "se afirme" si cauta sa interactioneze cu baieti mai mari...incercand sa iasa din anonimat, sa ia locul fetelor mai mari...si astfel sunt prostite foarte usor...ajung sa creada ca din moment ce au un corp de invidiat pentru varsta lor nu mai conteaza consecintele...trebuie sa se faca cat mai "cunoscute", mai "populare" si daca mai au si ghinionul (cum se intampla cel mai adesea) sa dea peste vreun smecheras sa le proasteasca...amin.
Am multe cunostinte (un caz nefericit) care profita de naivitatea pustoaicelor. Baieti de peste 20 si ceva de ani care ies numai cu fete intre 15-17 ani sau chiar mai mici...niciodata majore...care sa arate bine, sa fie usoare de prostit...sa le invete la alcool, tigari si poate si ceva mai mult (ca de hai sa aratam ca suntem mari...independenti...si ne place viata) si se culca cu toate imediat...iar ce este cel mai rau este faptul ca ele nu constientizeaza ca sunt folosite...si li se par lucruri normale pentru varsta lor...ca de acum sunt mature...independente.
Ma uitam anul trecut cand au venit boboacele in liceu...ramasesem socata cu fetele...nu stiu daca am auzit de la una ca ar mai fi virgina...si toate erau foarte mandre de ele...pe terasa cu tigarea intr-o mana si noptile prin cluburi care mai de care mai bete...fete care nu mai stiu ce sa faca sa mai atraga atentia tipilor "de bani gata" mai mari ca ele...chiar vorbeam cu fetele...doamne am avut si noi varsta lor dar parca nu eram chiar asa.
Am o cunostinta "nu dau nume", care atunci cand a intrat la liceu si-a inceput colctia din primul semestru...statea cu cat mai multi se culca cu ei din prima saptamana si ciudat...tot ea ii parasea...in cautare de si mai multa popularitate...ma intreb adesea oare nu sunt constiente de cat de mult isi distrug viata? Caci aceeasi care le incurajeaza sa se apuce de astfel de lucruri de acum, sunt si cei care mai apoi rad de ele si le umilesc in ultimul hal.

Mai citesc reviste gen Cool Girl sau Bravo si vad acolo la rubricile cu sfaturi fetite de 12-13 ani care nu stiu ce sa faca deoarece iubitul (eventual cu 5-6 ani mai mare) le spune la fiecare ca daca nu se culca cu el nu ii arata ca il iubeste si el nu mai poate asa...si ele normal...dragostea vietii lor nu poate sa il piarda...si tot felu de intrebari tampite puse de fetite care nici sa vorbeasca corect nu stiu...dar in materie de sex simt nevoia sa experimenteze cat mai devreme ca nu cumva sa ramana in urma.

Plus ca sunt multe fete care nu aleg prezervativul...ca nah nu-i place partenerului si nu vrea sa-i raneasca orgoliu...si se gandesc ca anticonceptionalele sau "celelalte metode" de evitare sunt suficiente...nimeni dar absolut nimeni nu se gandeste ca partenerul i-ar putea transmite o boala...toate merg pe ideea: nu are cum sa mi se intample tocmai mie...nu are cum sa fie bolnav...da exista multe cazuri dar asta nu inseamna ca eu o sa fiu unul din ele. Este o prostie sa gandesti asa dar multe o fac. Plus ca la noi in tara nimeni nu mai vorbeste cu un ginecolog (ma refer la pustoaice)...e rusinos...cum sa ma duc la ginecolog...dar oare ce e mai rusinos actul in sine sau faptul ca accepti ce faci si dai dovada de maturitate si te interesezi si tu de cum stau lucrurile...adica na nu am curajul sa vorbesc cu mama...dar nici prietena mea (eventual de aceeasi varsta sau varste apropiate) nu cred ca e mai breaza...ginecologul este cel mai indicat sa te invete daca nu vrei sa apelezi la familie...ca nu are slujba asta doar asa de flori de mar...pacat ca nimeni nu se mai gandeste si la sanatate...ci doar la "distractie".

Cat despre violuri...aici nu stiu ce sa zic...imi pare rau de saracele fete...dar unele si-o mai si cauta...umbla imbracate de arata ca nu si-ar dori nimic altceva la ore cam suspecte si singure...pai sigur ajung violate...acum nu toate...mai sunt si unele care nu au nici o vina dar...nah...cu multi soarta e cruda si nu ai ce sa-i faci.

Parintii nu te mai pot pazi...dar daca au stiut sa iti dea o educatie buna la momentul potrivit si o educatie buna nu este bazata pe interziceri...este bazata pe explicatii si discutii elaborate menite sa te faca sa intelegi atat partea "buna" cat si miile de parti proaste care sunt atrase la randul lor...atunci nu au dece sa isi faca griji...dar cum majoritatea nu fac asta, rezultatul este mai mult decat evident.



Răspunsuri în acest subiect
Despre - de Flash - 03-08-2010, 03:42 PM
RE: Despre - de Himisoara. - 03-08-2010, 04:09 PM
RE: Despre - de Teh - 03-08-2010, 04:55 PM
RE: Despre - de Crazy~Tenshi - 06-08-2010, 12:40 AM
RE: Despre - de Me†al. - 07-08-2010, 11:11 PM
RE: Despre - de Flash - 07-08-2010, 11:18 PM
RE: Despre - de Bloody Mary - 19-08-2010, 04:06 PM
RE: Despre - de Kashim - 19-08-2010, 09:19 PM
RE: Despre - de HanniGram - 01-09-2010, 11:00 AM
RE: Despre - de Kashim - 01-09-2010, 03:48 PM
RE: Despre - de Teh - 01-09-2010, 05:33 PM
RE: Despre - de Teh - 01-09-2010, 06:14 PM
RE: Despre - de Ana - 01-09-2010, 06:50 PM
RE: Despre - de Teh - 01-09-2010, 06:57 PM
RE: Despre - de Ekkaterinna - 01-09-2010, 07:55 PM
RE: Despre - de Kashim - 01-09-2010, 09:05 PM
RE: Despre - de Ich. - 05-09-2010, 12:11 PM
RE: Despre - de Miss Serenity - 05-09-2010, 03:14 PM
RE: Despre - de Dies ist Krieg - 20-12-2010, 11:34 PM
RE: Despre - de Aggie - 21-12-2010, 11:19 PM
RE: Despre - de DeDal N. - 21-12-2010, 11:45 PM
RE: Despre - de Dies ist Krieg - 22-12-2010, 10:29 AM
RE: Despre - de Sângerica :3 - 13-01-2011, 10:01 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)