Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Despre

#11
Citat:O alta greseala mare: sexul este considerat in cele mai multe familii, ba chiar in toata societatea, un subiect tabu. E vazut ca ceva rusinos, nimeni nu face sex, e murdar. Daca parintii/scoala nu spun nimic despre sex plodu afla singur, si cine stie ce afla... Apoi "daca faci sex te omor". O vai, cred ca ficata n-o sa faca sex pana in noaptea nuntii, ba chiar nici atunci, ca o omoara taicasu...

Frate, bine zis.
Mă uit la taică-meu, replica lui favorită " ai grijă ce faci" , în traducere liberă : " dacă aflu că ţi-ai tras-o cu vreunu, nu mai ai ce căuta la mine în casă". Fruuu~umos tare * laughs *. Adică, fără pic de educaţie sexuală. Eu sunt documentată destul de mult, m-am documentat de multă vreme, am simţit nevoia să o fac. trebuie să ştie fiecare... de unde vin copii 15 Mi se pare stupidă , de exemplu, faza cu albinele and ftw. ( acum nu deviez, pentru că vorbim despre sarcini nedorite şi totodată sex , aia e ) . În fine, trebuie să îţi educi copilul de mic. Nu de la 3 ani, nu, dar când are şi el vârsta aceea când începe să te întrebe " mamiii de unde vin copii? " nu cred că e în regulă să îi zic: vai, dragă, vine barza şi le aduce... Şi dacă copilul e deştept îi zice: auzi mamă dar eu sunt născut în iarnă şi barza nu o văd niciodată în anotimpul ăla * laughs * E stupid, asta duce la sarcini nedorite, la boli şi la eu mai ştiu ce.
Educă-ţi copilul dacă-l vrei lângă tine întreg şi multă vreme. Că nu o să se mărite niciuna de la 18 ani dacă face sex protejat, nu o să îţi plece de acasă dacă face sex, nu o să moară dacă o să facă sex protejat. Asta e problema cu părinţii, cred că ai lor copii sunt nişte sfinţi ( excludem unele cazuri ) dar în fine, să crezi că nu va face asta niciodată... hei, e prea absurd. Cine se mai căsătoreşte fără să facă sex înainte? NIIIMENI! ( nici nu sunt de acord cu asta, ar fi culmea să te căsătoreşti - nu înţeleg cum era înainte - virgin/ă şi să realizezi că nici măcar nu îţi place cu soţia/soţul... lol, stupidish, se mai cheltuie şi bani aiurea pe divorţ... ) .

Asta e problema, dacă am fi educaţi sexual şi nu ne-ar zice ai noştri că ne dau cu parul în cap dacă facem sex, atunci alta ar fi situaţia. Ah, măcar, că unii nici măcar asta nu zic " te omor dacă faci sex" , mai degrabă " nu fă aşa ceva. e păcat" e... pana mea. Altceva, nu mai pot adăuga.

La o adică, n-am auzit să moară nimeni pt. că a făcut sex regulat, nici să păţească cine ştie ce vreo fată/ vreun băiat. Dacă te protejezi, eşti bine. Ar fi frumos dacă ar înţelege şi toţi părinţii şi şcolile şi întreaga societate că asta face parte deja din " trend" din secolul nostru din lumea noastră. Degeaba încearcă să muşamalizeze, mai rău strică. Strică totul rău de tot. Ăsta e unul din motivul pentru care ne ducem de râpă...

edit : şi dacă vor să continue aşa, nu au decât. Să se obişnuiască cu ideea: Copii care nasc alţi copii.

#12
Dar cine a spus ceva de copii de 11 ani? Nici eu nu sunt de acord cu asta. DAR tocmai asta e problema, pentru că e copil, e MIC şi nu ştie despre ce e vorba. Crede că dacă şi-o trage de la vârsta aia e bine, crede mai mult în vorbele unui tip mai mare ( să luăm exemplul unei fete ) decât în vorbele părinţilor. De ce oare? Pentru că menajează în dorinţa de a proteja. Protecţie excesivă prin explicaţii eronate. Se simte minţit, copilul. Se simte neglijat prin prea mult autoritate, se simte frecat la creieri pur şi simplu. Pe lângă unul "mai mare" care le ascultă, vorbeşte cu ele, şi până la urmă se întâmplă şi ajung şi la punctul final.
E ÃŽN NEREGULÄ‚ EDUCAÅ¢IA!
Desigur, trebuie să îţi ţi copilul în frâu dar nu prea merge dacă îi interzici aia şi aia şi aia şi aia. Pentru că el tot o face 106 Urăsc să văd fetiţe de 11/12/13/14 ani ( am enumerat aşa pt că ştiu cazuri ) care îşi strică viaţa. Îşi încep viaţa sexuală prea devreme şi : 1. ori sarcină, 2. ori un fel de traumatizare şi 3. îşi continuă viaţa sexuală înainte şi înainte şi mult şi cu câţi mai mulţi posibili. That's really wrong.
CINE e de vină că se întâmplă lucrurile astea? Educaţia de la părinţi/şcoală/societate. Părerea mea.

ediiiiiit: şi am zis mai sus. Mi se pare stupid să faci asta dacă nu simţi ceva pentru acel cineva. Şi nu cred că dacă o faci toată ziua şi cu cine ştie câţi e din sentiment. Adică, dacă vrei să îţi începi viaţa sexuală, nu te arunca cu capul înainte că nu e ceva de care să zici " eh, îl iau mâine înapoi" ...

#13
Adevarat Lynn.

La aceste varste trebuie sa copilarim.Multe fete o fac pentru ca din curiozitate si din nestiinta cred ca eeste bine. Deacord. Parintii ar trebui sa fie mai inplicati. Nu chiar sa le spuna de la 10 ani, dar sa le spuna pe parcurs de cat au fetele nevoie. In romania racolarea si alte chestii de genul acestea sunt intalnite foarte des. Trist. Si in Galati s-au intamplat lucruri de genul acesta dar nu prea se zvoneste. Cam totul ramane secret pe aici. o_o. Sa fii mama este o responsabilitate mare nu una de pomina. Trebuie sa ai ce sa ii oferi copilului, mancare, camin, etc. Dar fetele de 15-16 ani care nici nu sunt majore sau fara nici un serviciu, le este foarte greu. Am mai auzit si pe la stiri ca o fata de 11-12 ani, a "facut-o" cu varasu'. Pai asta este o familie turbata dupa parerea mea. Ca verisor e foarte urat si in plus este si un pacat.

About sex:

Chiar toti considera cv rusinos. Dar nu'i chiar asa. Nu e rusinos cand o faci la o varsta de. Dar nu cand esti inca un copil. Atunci este destul. Teh is' deacord in totalitate cu tine. Sa iti zika tata/mama. Sa nu faci asta*** ca te bat! Normal ca nu o sa faca. Dar sa o luam si pe alta cale. Din ce o cicaleste mai mult pe fata, cu atat ea cn stie, ar vrea sa o faca?? 39 nuj.. aici depinde de ce gandeste. Nu trebuie sa impui cuiva sa vaca/sa nu faca. Trebuie sa vorbesti destul de frumos cca sa inteleaga ca asta chiar nu este normal la varsta de 16 ani.

Facutul copiilor la aceste varste infloritoare nu prea merg. Lynn asa'i, raman cu traume. Calcate toata viata de acele amintiri cutrematoare. Acesta chiar este un subiect important. Smile
Si cred ca si pentru acel copil lucrurile nu vor fi la fel de usoare. Daca o sa'l intrebe copii la scoala " Dar tu de ce ai o mama asa de tanara?" Oare ce o sa zica copilul? 2

Educatia parintilor lipseste de la acest subiect. Si asta o sa dauneze pe viitor. Si alo, unii parinti le mai intreaba. "Dar ce ai facut tu fetito?" { este cazul unei foste prietene a colegei mele de banca}. Ea a fost lovita de asa ceva. Din fericire a facut avort. Dar sa te stie toata scoala .. 2 Si sa o mai si intrebe parintii ce a facut? Este strigator la cer! Adica tu nu ii dai fetei educatie dar o intrebi ce a facut... Nu inteleg acest tip de oameni! 39

Da, teh, astia mici de 11-12 ani deja cred ca a avea un iubit e la moda, apoi etc.. etc.. ce mai fac. Si cum sa spui ca a venit barza? Pai stii copilul acela deja zice ca gt daca eu o fac cu asta, nu se intampla nik. Ca barza vine cu cophii. " Pai este normal sa ii explici la timpul potrivit. Nu nepotrivit.

Si la mine in clasa, majoritatea colegelor si colegilor mei, au facut-o. Unele erau sa ramana insarcinate. Asta e. Dar sa vina la tine la banca si sa iti spuna: Hay bby, vrei sa o facem? " E cam strigator la cer... Asa sunt tipi de baieti care deobicei o fac cu altele mai mici. Din placere si joaca nu din seriozitate...

Bn inteles ca nu zic ca nu exista si alti destuli de draguti care nu au ganduri la asa ceva.

Ma bucur ca nici una/unul nu sunteti deacord cu asa ceva, si eu sunt deacord cu voi!
[Imagine: 435807fbnxzdbgby.gif]
[Imagine: 1370639wghbdmxzm0.gif]

#14
@ Jyy , nu mai scrie colorat. Scrie şi tu normal, culoarea setată de site pentru comentarii/reply-uri este pt. toată lumea la fel. Nu mai scrie colorat!
( momentan ţi-am editat eu postul . ai grijă pe viitor )

#15
Ok,ştiu că topicul nu prea e de mine,findca am doişpe ani,dar totuşi,vreau să-mi zic părerea.
Părinţii nu sunt total de vină când copchilu` o face cu nu ştiu cine,că dacă nu are creier,nu e vina părintelui,nu?Poate părintele i-a explicat,dar el nu înţelege.Chiar nu înţeleg ce e aşa de cul să o faci la 12-13 ani.Rămân stupefiată când aud că ăştia din a 7-a şi a 8-a de la mine din şcoală au făcut-o deja.I mean,au creier sau nu?Pot să-şi asume consecinţele la 13-14 ani?Sau faptul că dacă atunci când intri la liceu eşti virgin/a eşti complet scoas/a din grup mi se pare o tâmpenie enormă.Fraţilor,gândiţi când faceţi ce faceţi?Nu mi se pare normal să faci sex la 14 ani.Na,nu zic să o faci prima dată când te căsătoreşti or smthing like that,but la 14 ani?Şi fără protecţie,pe deasupra.Nu mi se pare normal,iar fetele din ziua de azi prea se lasă duse cu preşu` când vine vorba de sex.Au încredere în orice tip care le spune că le iubeşte.Na,toate fetele tânjesc după dragoste,dar între un băiat care te iubeşte şi poate să te aştepte până eşti pregătită şi unul care vrea doar sex este o cale lungă.Nu poţi să te laşi pradă primului tip care-ţi spune că te iubeşte.E stupid.Când eşti sigură că tipul te iubeşte,şi că ai măcar 16-17 ani,atunci e ok să faci sex,dar cu protecţie.Doar nu vrei să fii cu burtă la gură,nu?Sexul nu e ceva care trebuie făcut doar că să fii cul,sau că să-i dovedeşti unui tip că-l iubeşti.E ceva care implică maturitate mentală şi fizică,şi sentimente profunde.Dacă un tip te iubeşte cu adevărat,te va aştepta până eşti pregătită,nu-ţi va impune să faci sex cu el. Şi,în legătură cu avortul,îl consider ok atâta timp cât e vorba de un viol,pentru că decât să chinui şi un copil,şi pe tine,şi tu nici măcar să nu iubeşti copilul,mai bine...faci avort.Dar nu mi se pare ok să o faci cu toţi tipii din clasa ta,şi apoi să te plângi că ai rămas însărcinată.Astfel de fete o caută cu lumânarea,nu credeţi?
Well,cam atât am avut de spus ^^"
[Imagine: girlsignature.png]

Kiss me, k-k-kiss me
Infect me with your love,
And fill me with your poison.
Take me, t-t-take me
Wanna be your victim,
Ready for abduction.
Boy, you're an alien,
Your touch is foreign
It's supernatural, extraterrestrial.


[Imagine: ilikemusicsignature2.png]
A painter paints pictures on canvas.
But musicians paint their pictures on silence. ~L. Stokowski



#16
@Teh: eu tot cu un albastru greu de suportat vad postul ala.

De ce intelege lumea atat de gresit? Nu zice nimeni ca e vina parintilor daca x ramane gravida la 13 ani. Cel putin nu toata vina e a lor. Dar cand parintele te educa si plodu stie de protectie multe drame se pot evita.
stiu, nu-ti iese totul mereu, dar azi intra

#17
Citat:O alta greseala mare: sexul este considerat in cele mai multe familii, ba chiar in toata societatea, un subiect tabu. E vazut ca ceva rusinos, nimeni nu face sex, e murdar. Daca parintii/scoala nu spun nimic despre sex plodu afla singur, si cine stie ce afla... Apoi "daca faci sex te omor". O vai, cred ca ficata n-o sa faca sex pana in noaptea nuntii, ba chiar nici atunci, ca o omoara taicasu.
Asta-i deja expirata.
Faza e ca, acum desi se vorbeste, mass-media e invadata de sexualitate, parintii iti mai zic una alta ai ore de sexologie si sanatate, informatii sunt dar faza e ca, daca nu esti la tara, mai nou e pa trend sa ti-o tragi la varsta frageda, cu ala ca e cool si pe la douazeci sa ajungi cu ovarele scoase.
Ba, gara, nu mai dati ivna pe parinti ca aici intervine doar mintea copilului lipsit de neuroni.
Majoritatea care o fac o fac constient ca e pa trend si ca sunt cool daca o fac, aici parintii nu cred ca au de unde stii ca mult-prea-iubita-lor-fiica-si-a-tas-o-in-scara-blocului-ca-sa-fie-cool.
Nu parintii sunt de vina incercati sa nu mai dati vian pe parinti si societate, deobicei e pur si simplu alegerea persoanei. Nimeni nu o va forta, doar in cazul de viol ceea ce aici nu se discuta.
Dupa parerea mea e o tampenie dar na, totul e o moda si ce naiba, murim in doi ani asa ca de ce nu? (ironie)
Iubesc sa simt cum cazi
[Imagine: Untitled3-3.jpg]
cad
cadem

#18
Am citit si eu cateva posturi...nu toate...dar majoritatea...asta ca sa nu fiu pe langa subiect.
In legatura cu conceptia mamelor...de a ramane virgina pana te mariti.
Pai daca stam sa ne gandim putin...cam cati ani aveau mamele si bunicile voastre cand s-au maritat? Nu stiu ale vostre dar bunica mea avea 16 ani una 17 alta iar mami la 19 ani era si gravida...si majoritatea erau cam asa...adica lor li se parea ceva normal sa ramai virgina pana in noaptea nuntii ca de pe la 16-17 ani deja era ok. Dar in ziua de azi fetele o mai lungesc...majoritatea dupa 20 si ceva de ani...altele asteapta sa se marite dupa ce isi termina studiile si tot asa...acuma ce ar insemna sa ramana virgina pana la 28 de ani ca nah atunci termina toate studiile si are chef de maritis (un exemplu)...ele vor ca ideea de virginitate sa ramana aceeasi dar imbratiseaza cu drag ideea de a te marita dupa ce iti termini studiile...si este cam absurd...adica felicitarile mele celor care reusesc dar sunt foarte putine.
De asemenea discutiile pe teme sexuale sunt absente in casa din aceleasi motive...ele nu primeau o edcatie sexuala...dar cum se maritau devreme si luau viata in plin de tinere...nici nu mai aveau prea multa nevoie...adica pana la urma daca se intampla sa ramana gravida asta e..era maritata avea 17-18 ani era deja perfect...daca te prindea 20 si nu erai maritata deja aveai o problema...nu te baga lumea in seama...erai "trecuta". Acum se mentine ideea de tabu...sau informatia exista dar numai asa ca sa ne numim ca am discutat...si majoritatea sunt discutii gen sa nu faci, sa nu dregi, e rusine, e pacat, rade lumea...dar nimeni nu iti explica adevaratele motive...adica cat oare ii pasa unei pustoaice de 14 ani ca nu e bine, e rusine si mai stiu eu ce...se mai gandeste si ca nu afla nimeni...deci uite ca am evitat si rusinea si rasu..si cu pacatu...hai ca toata lumea pacatuieste...altele si mai grave...deci nu sunt nici prima nici ultima...cam asa gandesc multe...daca le-ar spune cineva si le-ar invata despre boli si alte cele poate nu s-ar mai arunca cu capul inainte.
Doamne imi aduc aminte cand am venit de la mare anul asta am oprit sa bem o cafea intr-o parcare pe autostrada Soarelui...si stateam de vorba cu matusamea si unchimio si la un momendat zarim o fetiscana...nu cred ca avea mai mult de 16 ani cu indulgenta cu o chestie pe ea ce se dorea a fi rochie...dar cred ca era o bluza putin mai lunguta...pe niste tocuri...batea pe la usa tuturor camioanelor sa vada care o primeste...stiam ca existe sute de astfel de cazuri dar sa vezi cu ochii tai e altceva...fetita aia nu avea nici un dram de rusine..accepta orice...unii i-au trantit usa in fata dar pana la urma cred ca au acceptat-o cineva ca nu am mai vazut-o si parcarea era destul de mare iar noi am pierdut ceva vreme pe acolo...mi se pare oribil...sunt extraordinar de multe fete care la varste de 14-15 ani aleg sa se prostitueze sau sunt fortate...si poarta diverse boli si au vietile nenorocite...
Oricum traim intr-o lume in care sexualitatea este prezenta peste tot, iar mintile tinere o imbratiseaza fericite fara sa se mai gandeasca la consecinte.
Multe fete care se vad pe la 13-14 ani dezvoltate fizic...vor sa "se afirme" si cauta sa interactioneze cu baieti mai mari...incercand sa iasa din anonimat, sa ia locul fetelor mai mari...si astfel sunt prostite foarte usor...ajung sa creada ca din moment ce au un corp de invidiat pentru varsta lor nu mai conteaza consecintele...trebuie sa se faca cat mai "cunoscute", mai "populare" si daca mai au si ghinionul (cum se intampla cel mai adesea) sa dea peste vreun smecheras sa le proasteasca...amin.
Am multe cunostinte (un caz nefericit) care profita de naivitatea pustoaicelor. Baieti de peste 20 si ceva de ani care ies numai cu fete intre 15-17 ani sau chiar mai mici...niciodata majore...care sa arate bine, sa fie usoare de prostit...sa le invete la alcool, tigari si poate si ceva mai mult (ca de hai sa aratam ca suntem mari...independenti...si ne place viata) si se culca cu toate imediat...iar ce este cel mai rau este faptul ca ele nu constientizeaza ca sunt folosite...si li se par lucruri normale pentru varsta lor...ca de acum sunt mature...independente.
Ma uitam anul trecut cand au venit boboacele in liceu...ramasesem socata cu fetele...nu stiu daca am auzit de la una ca ar mai fi virgina...si toate erau foarte mandre de ele...pe terasa cu tigarea intr-o mana si noptile prin cluburi care mai de care mai bete...fete care nu mai stiu ce sa faca sa mai atraga atentia tipilor "de bani gata" mai mari ca ele...chiar vorbeam cu fetele...doamne am avut si noi varsta lor dar parca nu eram chiar asa.
Am o cunostinta "nu dau nume", care atunci cand a intrat la liceu si-a inceput colctia din primul semestru...statea cu cat mai multi se culca cu ei din prima saptamana si ciudat...tot ea ii parasea...in cautare de si mai multa popularitate...ma intreb adesea oare nu sunt constiente de cat de mult isi distrug viata? Caci aceeasi care le incurajeaza sa se apuce de astfel de lucruri de acum, sunt si cei care mai apoi rad de ele si le umilesc in ultimul hal.

Mai citesc reviste gen Cool Girl sau Bravo si vad acolo la rubricile cu sfaturi fetite de 12-13 ani care nu stiu ce sa faca deoarece iubitul (eventual cu 5-6 ani mai mare) le spune la fiecare ca daca nu se culca cu el nu ii arata ca il iubeste si el nu mai poate asa...si ele normal...dragostea vietii lor nu poate sa il piarda...si tot felu de intrebari tampite puse de fetite care nici sa vorbeasca corect nu stiu...dar in materie de sex simt nevoia sa experimenteze cat mai devreme ca nu cumva sa ramana in urma.

Plus ca sunt multe fete care nu aleg prezervativul...ca nah nu-i place partenerului si nu vrea sa-i raneasca orgoliu...si se gandesc ca anticonceptionalele sau "celelalte metode" de evitare sunt suficiente...nimeni dar absolut nimeni nu se gandeste ca partenerul i-ar putea transmite o boala...toate merg pe ideea: nu are cum sa mi se intample tocmai mie...nu are cum sa fie bolnav...da exista multe cazuri dar asta nu inseamna ca eu o sa fiu unul din ele. Este o prostie sa gandesti asa dar multe o fac. Plus ca la noi in tara nimeni nu mai vorbeste cu un ginecolog (ma refer la pustoaice)...e rusinos...cum sa ma duc la ginecolog...dar oare ce e mai rusinos actul in sine sau faptul ca accepti ce faci si dai dovada de maturitate si te interesezi si tu de cum stau lucrurile...adica na nu am curajul sa vorbesc cu mama...dar nici prietena mea (eventual de aceeasi varsta sau varste apropiate) nu cred ca e mai breaza...ginecologul este cel mai indicat sa te invete daca nu vrei sa apelezi la familie...ca nu are slujba asta doar asa de flori de mar...pacat ca nimeni nu se mai gandeste si la sanatate...ci doar la "distractie".

Cat despre violuri...aici nu stiu ce sa zic...imi pare rau de saracele fete...dar unele si-o mai si cauta...umbla imbracate de arata ca nu si-ar dori nimic altceva la ore cam suspecte si singure...pai sigur ajung violate...acum nu toate...mai sunt si unele care nu au nici o vina dar...nah...cu multi soarta e cruda si nu ai ce sa-i faci.

Parintii nu te mai pot pazi...dar daca au stiut sa iti dea o educatie buna la momentul potrivit si o educatie buna nu este bazata pe interziceri...este bazata pe explicatii si discutii elaborate menite sa te faca sa intelegi atat partea "buna" cat si miile de parti proaste care sunt atrase la randul lor...atunci nu au dece sa isi faca griji...dar cum majoritatea nu fac asta, rezultatul este mai mult decat evident.

#19
Suna ciudat, da' eu zic asa: pastrati-va pana la casatorie.

In prezent, nu cunosc parinti carora sa le impuna copiilor sa nu aibe relatii de genu, si nici mie nu mi s-a impus acest lucru, dar uite ca m-a dus sa regret unele lucruri. O data ce s-a intamplat s-a intamplat, si nu pot da lucrurile inapoi.

Daca nu va convine ce am spus in prima linie, cel mai bine e asa: nu faceti sex neprotejat din prima fiindca te poti astepta la surprize si iti poti strica viata: chiar daca faci avort sau pastrezi copilu.

Altceva ce sa spun? 2 foste colege de generala au acum copii de 5-6 ani... frumos! si sunt chiar de varsta mea, adica aproape 20 de ani. Nu pot sa cred ca au fost asa de nebune dupa sex, incat nu s-au protejat.
acum daca ar fi in fata mea, le-as certa!

Si ca tot mentionam de avort: mai bine nu faceti asta niciodata: e considerata o crima. O alta persoana (doctoru) iti omoara copilu! Iar trauma e urata rau de tot.
I don't support people from different camps, I don't chose sides... see me as Switzerland...
[Imagine: sigpic350185_1-1.jpg]
-aceiasi "signature" pe care o am si pe AarinFantasy-

#20
Păi, multe fete rămân însărcinate de la o fiţă, cum că ar fi mişto să o faci cu x, fiind în cele mai multe cazuri influenţate. Dacă sora mai mare a făcut-o, de ce să fiu eu mai prejos? Dacă cea mai bună prietenă a făcut-o , de ce să nu fiu şi eu la modă? Sau din faptul că şi-au găsit flăcăi care le obligă să o facă cu ei. Sunt multe cazuri de genul, majoritatea şi-o fac cu mâna lor, deşi sunt şi fete care au fost violate, asta nu fiind vina lor, cred. Nu putem spune că nu se discută pe tema asta. Dacă nu cu părinţii, televizorul, calculatorul, anturajul te pot informa oricând. Aceleaşi lucruri sunt spuse şi respuse de o mie de ori, dar nu te lămureşti până nu o păţeşti chiar tu. Plus că, multe dintre ele nu se gândesc ce responsabilitate ar putea să aibă în urma actului sexual, sooo . . . watch out! xD
[align=right]
[font=times new roman]You’re under no obligation to be the same person you were five minutes ago.




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)