Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Akagi

#1
Akagi anime

[Imagine: ziuom0.jpg]

Akagi este un anime de 26 de episoade, inspirat din manga-ul cu acelasi nume creat de Nobuyuki Fukumoto.
Povestea se invarte in jurul modului in care Akagi Shigeru, eroul principal, isi infrange oponentii in jocul de Mahjong, un vechi joc asiatic, comparabil cu jocul de remmy de la noi, insa mult, mult mai complex.
Dupa ce castiga un joc mortal cu o gasca de tineri scandalagii, care consta intr-o cursa cu masinile spre marginea uneii prapastii, castigatorul fiind cel care frana ultimul, Akagi, un tanar de doar 13 ani pe atunci, intra intr-o casa in care Yakuza organiza un joc de Mahjong. Unul dintre jucatori, cel care incerca sa isi castige viata si datoria imensa (3 milioane de yeni), aflat in pragul dezastrului, vede asta ca pe un semn si, in pofida faptului ca Akagi nu mai jucase niciodata Mahjong, il lasa sa joace pentru el. Si asa incepe legenda lui Akagi Shigeru, jucatorul neinfrant de Mahjong...

Dupa cum am spus, pana sa intre in acea casa, Akagi nu mai jucase niciodata Mahjong si nu cunostea deloc regulile. Le invata insa pe parcurs ce joaca si nu numai ca ii infrange pe membrii Yakuza prezenti acolo, dar castiga si in fata jucatorului lor experimentat, adus acolo special pentru a castiga la sigur jocul.
De-a lungul seriei, Akagi ajunge sa invinga intr-un mod foarte umilitor mai mult adversari renumiti pentru calitatile lor in jocul de Mahjong, si talentul si geniul sau innascut il transforma intr-o veritabila legenda.

Bun, dar ce e atat de interesant la un joc de Mahjong, poate va veti gandi. Nu e fotbal, nu e baschet, nu se alearga, nu nimic. Marea majoritate a actiunii se petrece in jurul unei mese. Ce face acest anime atat de interesant?

Ceea ce probabil ca nu stiti este ca Nobuyuki Fukumoto cunoaste foarte bine psihologia umana. Jocul in sine nu este despre cum Akagi isi bate oponentii la Mahjong, ci despre cum ii manipuleaza astfel inca sa piarda si sa joace exact asa cum are el nevoie.
De altfel, nu va faceti griji daca nu stiti Mahjong, regulile sunt explicate pe parcurs, astfel incat sa intelegeti actiunea. Insa, dupa cum am spus, nu despre asta e vorba. Ceea ce da farmec seriei anime este modul in care Akagi ajunge sa le citeasca practic gandurile adversarilor sai si sa se joace cu mintea lor. Un veritabil mindfuck, as putea spune.

Ceea ce s-ar putea insa sa ii sperie pe multi sau sa ii faca sa strambe din nas, este grafica. Stilul din Akagi nu este tocmai unul clasic, dar asta e din cauza ca s-a respectat stilul din manga, pentru ca, nu numai ca Akagi e un anime relativ nou, care a rulat intre anii 2005-2006, dar a fost animat de catre studioul Madhouse, un studio renumit pentru grafica foarte buna. De altfel, daca ignorati stilul diferit al fetelor, puteti observa ca restul graficii si al animatiei este excelenta.

Daca doriti sa il descarcati, o puteti face de la acest link:
- http://www.animea.net/download/319/Akagi.html

Va astept la discutii!

#2
deci l-am vazut, si sincer a fost mistoSmile.

inca vreo 2-3 animes de astea si chiar invat mahjong 24
desi sincer a fost destul de enervat la unele faze, gen cum la fiecare intro il tot lauda naratorul, sau cum la sfarsit cand avea mosu yakuman s-a intins pe 3 episoade, ca sa nu mai aiba loc de al 5-a si al 6-a han chan.

PS: se pare ca tot eu o sa iti tin companie si cu kaiji, l-am pus la descarcat, o sa posteza acolo dupa ce il vad Smile




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)