Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Profil de Liceu

#21
(12-09-2010, 03:06 PM)Paradox A scris: Mama, cati umanisti pe aici... Ma doare inima, lol.

si pe mine, sincer ...:nh:....
eu sunt la mate-info normal, si la normal pentru ca liceul din orasul meu nu are intensiv info (de parca ar fi facut vreo diferenta...).
Nu voi veni cu o argumentare complicata de ce sunt la mate info, pur si simplu, imi plac mate, info, fizica & shit si detest romana, franceza & poop.

poate la unii dintre voi v-am mai zis, mediile mele pe sem 2 cls a 11-a, 10 peste tot, la romana 6. ^_^

and yeah, anu asta sunt a 12-a... am bacul si ma cam doare in pix de asta, pentru ca deja stiu rezultatele, mate - 10, info -10, romana - 5 4
media intre ele 8.33 + 9.70 media anilor de liceu, pe la vreun 9 tot m-am scos 10 poate am noroc si imi mai creste dexteritatea la aberat intre timp

#22
@ Teh

Da, mai Ramonel, tu nu te stresezi ca dai bac la romana, geografie/istorie si la ce pana mea mai dati. DAR EU DAU LA MATE. O sa ma descurc, dar ma ingrozeste ideea ca o sa iau nota mica - da, am un orgoliu nemasurat. Sper doar sa nu conteze notele... Prea tare...

Citat:Eu în mare parte am mers la filologie tocmai pentru a fugi de matematică şi chimie, pe care nu le-am înţeles, nu mi-au plăcut şi nici nu or să îmi placă şi nici nu vreau să le studiez vreodată.

Eu sunt o filoloaga convinsa... Ador istoria, romana si tot ce tine de limba si literatura. Dar tocmai pentru ca vreau sa ma pregatesc bine la astea am ajuns la mate-info. De ce, am spus in postarea anterioara. Cruda soarta...
...desi imi place neasteptat de mult astrofizica lately, lol.

@ Tan
Cat despre bacul la romana... Daca ai habar de ce e vorba in opera, cateva particularitati ale personajului si niste chestii legate de specie si gen, poti, vorba ta, sa aberezi la pagini cat cuprinde - experienta proprie - si sa iei usor o nota maricica. La punctul 1, cel putin, cu sinonime, motivarea virgulelor, sensuri nu-stiu-de-care and other shits like these e floare la ureche... Zic eu. 21
[Imagine: trexwalkn.gif]

#23
fii serios, partea I o fac perfect... doar ca dupa vine greul, partea a 2-a cand tre sa comentezi o tema de kkt, si eseul, unde daca e sa zic tot ce stiu, acopar tot subiectul, spun tot ce trebuie, dar cand tragi linie am maxim 1 pg si 1/4, pe cand ceilalti au 3 pg, desi in esenta, eu am zis mai multe...

#24
Tin sa te corectez, Lynn, la Matematica - Informatica subiectele de baza sunt matematica, informatica si fizica, iar la Stiintele Naturii sunt matematica, biologia si chimia. Plus ma indoiesc ca faci informatica adica programare in Pascal, C++, C sharp, Flash, FoxPro si alte chestii cand tu ai nevoie la BAC doar de TIC [Tehnologia Informatiei si Comunicarii].

Eu nu mai sunt la liceu si practic anul acesta trebuia sa incep facultatea, dar situatia mea e mai complicata, asa ca am niste examene de dat in Anglia si abia apoi xD.

Fie, am urmat un liceu cu profil strict Matematica - Informatica [adica nu avea si alte profiluri], am fost chiar intr-o clasa de Intensiv Informatica, desi probabil ca nici la uman nu m-as fi potrivit prea bine, tot am crezut ca mi-am ratat alegerea. Pentru cei ce stiu, am urmat cursurile C.N.I. Grigore Moisil, Brasov, sunt tare curioasa daca mai e cineva de pe acolo.

In a 11-a am ajuns sa am 7 ore de informatica pe saptamana [si nu TIC nu se pune in aceeasi oala, alte 2 pe langa cele 7] si 4 le aveam in aceeasi zi una in continuarea celeilate, 2 in clasa si 2 laborator, parca miercurea. Dupa asta urmau o ora de fizica si una de matematica. Si lunea aveam informatica, matematica, fizica, chimie si romana. In primii doi ani in schimb, programul nu era asa lejer, in a 11-a ajungand la doar 31 de ore pe saptamana.

In ciuda profilului, fiind cand am intrat eu cel mai bun colegiu din oras, toti profesorii avea asteptari mari de la noi. Pana si la desen sau muzica, am inghetat vizitand galerii si cantand in frig, si eram ingropata in proiecte de la esee asupra nu stiu carei lucrari care ne-a fascinat la prezentari powerpoint in franceza despre nu stiu ce tema tampita. La psihologie aveam prezentari orale de proiecte pe grupuri si fise de observatie ce trebuiau riguros completate. La romana, aveam o profesoara deosebita si iubeam sa scriem esee libere, sa compunem poezii, piese de teatru pe care le jucam sau sa participam la cenaclul literar, citeam pana si cartile pentru scoala. Dar era o ora [4 pe saptamana] pe care abia o asteptai.
Am invatat sa fac roata in clasa a 9-a ca sa iau nota maxima la sport, altfel abia treceam 21
La istorie era lejer, diriginta mea, o profesoara pe care o iubeam enorm de mult, avea darul de a povesti si de a o spune pe sleau, nu evita sa injure sau sa ne ia la misto, sau sa ne spuna istoria din punctul ei de vedere. Notele erau date pe abilitatea de a fi atent si a conversa cu ea pe un anume subiect si pe teste grila xD
Am urat logica, mi se parea ilogic sa stiu si sa ma doara ce e aia un silogism.
Franceza a fost de parca n-a fost 21. Cinci ani degeaba.
Religia a fost mereu amuzanta si oarecum o ora la care chiuleai general.
Engleza a fost naspa in primii doi ani, eu citeam fara treaba fiindca profa stia mai putina engleza decat mine xD [ What did we yesterday? 29 *slaps forehead*]
La chimie am chiulit cat am putut, imi placeam, dar ma rog, prima ora si profa era nebuna.
Geografie cu Mandreanu, mama, ce adormeai la orele lui, avea o voce asa de povestitor si desi era interesant ce zicea, mai bine atipeai si copiai la sfarsitul orei de la persoana competenta si treaza 21

Oricum oamenii de la Real sunt in general mult mai stresati decat cei de la Uman sau Stiinte, am avut o groaza de prieteni la Uman, in Saguna, cica cel mai bun colegiu din Brasov acum. N-aveau treaba cand eu ma sufocam in teme si chestii -.-
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#25
Eu am ales Matematică-Informatică. Prin clasa a VII-a eram convinsă că mă duc la Uman, pentru că eram varză la matematică (sau cel puţin, aşa mă consideram). Într-un târziu, mi-am dat seama că la M-I ai mai multe "căi", să le spun aşa, pe care le poţi urma după ce termini liceul. Ăştia de prin clasă începuseră să mă sperie că aaa, o să am 6 ore de matematică, 7 de informatică şi până în clasa a XII-a se înmulţesc şi numai mate şi info o să am, etc. Ei bine, nu am decât 4 ore de mate, puse foarte bine (lunea - două ore, joia - două ore), aşa că momentan pot sta relaxată. Ah da, şi am două ore de Informatică, una de TIC (facem cu acelaşi profesor), şi una de Informatică Opţional, pe care o facem în sala de Informatică şi profa scrie pe tablă şi noi vorbim pe mess/scriem pe blog/ne uităm la filme xxx.
Aş fi preferat Matematică-Informatică Bilingv Engleză, dar s-a intrat cu 9,91, iar eu am avut 9,88. 4 În mare, avem aceiaşi profesori, oricum. Dar ei au două ore de engleză în plus. Mare scofală. 106

#26
Sunt la profilul matematica-informatica intensiv si pot spune ca nu regret liceul pe care l-am ales. Stiu deja ca anul viitor voi avea 7 ore de informatica, dar voi supravietui, chiar daca nu e una din materiile mele preferate. Ceea ce nu imi place: cele 3 ore de fizica pe care le am, care cica anul viitor se vor transforma in 4. 22 Asta nu voi suporta... Fizica e o materie care nu imi place, desi am note bune (pana acum, vad eu anul asta, cu profa cea noua...), asa ca nu stiu cum ma voi descurca cu atatea ore. O sa innebunesc... Unii spun ca la mate-info nu se face romana asa de serios. Sa zic eu ceva: avem mai multe lecturi de citit decat cei de la filologie (de la liceul la care se face filologie foarte serios), iar in scoala mea exista doar mate-info intensiv, niciun alt profil. Ce pot spune, profesoara are pretentii mari de la noi. Motivul (citez): bac-ul se va da intotdeauna si la romana. Mi se pare corect sa spuna asta, e adevarat, nu o contrazic. Si se fac la modul serios si limbile straine(lucru care chiar ma bucura :X), engleza si germana in cazul meu, doar la franceza e mai... altfel, stiu asta de la cei cu franceza.
[Imagine: sig_reinoir.png]

#27
Eu sunt la Stiinte Ale Naturii <3 cel mai usor profil din punctul meu de vedere. Eu l-am ales pt ca imi vine mult mai usor sa invat la fizica, chimie si mate decat la romana.
Cred ca stiti cum e acest profil...adica bio, fizica si chimie. Mie imi plac mult aceste materii. Sunt foarte interesanta dupa parerea mea. Apoi, conteaza si matematica foarte mult. Avem aceeasi programa ca la Mate-Info, doar ca bac-ul nostru va fi mult mai usor (eu am vazut subiecte de bac pt s.n. la mate cand eram in clasa a 8-a si stiam sa fac jumatate din ele...restul inca nu invatasem)
Ce ma enerveaza e faptul ca romana conteaza la fel de mult ca la profil uman...Adica la ei matematica nu e importanta, dar la noi sa analizam texte si sa batem capii pe acolo conteaza. (dupa cum observati nu imi place deloc romana!). Nu ma intelegeti gresit, stiu ca suntem romani si tre sa dam bacu' la romana, dar vreau o diferentiere intre subiectele pt profil real si cele pt profil uman -_-
[Imagine: robin-1.jpg]

#28
Eu sunt la filo-engleza. Am ales profilul pentru ca adoram engleza si romana, dar acum, cand stiu cu ce se mananca toata treaba asta, as fi preferat sa dau la stiinte sau mate-info. Chiar daca de-abia a inceput anul scolar si suntem cu materia la inceput, am realizat ca pur si simpul iubesc fizica, dar urasc latina...

#29
Mittwoch : M-am obijnuit cu informatica din generală o.o'' . În catalog scrie TIC but noi ne-am obijnuit cu '' info, avem info ''.Cât despre liceu anul ăsta e nasol. Anul trecut era uşor, but acum trage de noi profa de franceză, diriga ne dă multe teste şi fişe să completăm, să traducem texte, să lucrăm exerciţii, la română ne pune să învăţăm noile actualizăti din DOOM 2 o_o, iar la istorie cred că e cel mai uşor. Latina a fost scoasă din programa de bac XD deci nu mă mai complic, dar tot dăm teze.
-

#30
Inca nu m-am decis la ce profil sa da...
De un an tot oscilez intre bilingv-engleza si filologie...
Ma gandesc sa dau totusi la bilingv...imi place engleza.
Mai am cateva luni pana sa iau decizia finala.
Any help?
Din cate am inteles, la bilingv se da si examen sau ceva de genul, inainte sa intri la liceu.
Si la filologie am inteles ca se face mai multa literatura *adica imi place sa citesc dar nu prea am talent la compuneri*.
Ceva sugestii?
"Time present and time past
Are both perhaps present in time future,
And time future contained in time past.
If all time is eternally present
All time is unredeemable." T. S. Eliot

Check it out



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Prima zi de scoala /liceu Khonsu 41 34.077 15-04-2013, 08:08 PM
Ultimul răspuns: Fear
  Cel mai tare an de liceu/generala si cel mai urat an de liceu/generala! hiimera 1 2.845 10-01-2012, 12:21 AM
Ultimul răspuns: Andrei.


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)