Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Profil de Liceu

#91
Ca majoritatea de aici am fost tot la matematica-informatica pe perioada liceului si initial nu am fost deloc multumit de alegerea mea. La inceput am vrut sa dau la stiinte umane, deoarece excelam mai mult pe partea de limbi straine si literatura romana decat la matematica sau informatica, dar parintii mi-au spus ca as avea mai multe oportunitati dupa terminarea liceului daca as urma mate-info, prin urmare m-am increzut in intelepciunea lor. La drept vorbind, nici nu aveam vreo inclinatie sau pasiune pentru vreo materie , astfel incat sa ma faca sa gandesc ca poate mi s-ar potrivi totusi altceva.

Informatica am urat-o din tot sufletul meu, nu pricepeam absolut nimic, de-abia ma straduiam sa fac un algoritm patetic in C++ de calculare a celui mai mare/mic divizor comun....a fost un chin materia aceasta pentru mine, mai ales ca aveam si 4 ore in fiecare saptamana. La matematica a fost OK primii doi ani, dar dupa aceea au aterizat derivatele si integralele, polinoamele si inele, confuzia instalandu-se treptat in mintea mea. La chimie si biologie a fost cat de cat OK, m-am descurcat, iar la fizica am luam note mai mult pe prezenta, deoarece amandoua profesoare pe care le-am avut, habar nu aveau sa predea si nu prea aveau din ce sa ne dea test decat eventual din probleme pe care nici ele nu stiau sa le rezolve. Cu toate acestea, din a 11-a am inceput sa fac meditatii la fizica pentru admitere la facultate si BAC, treptat devenind materia mea preferata

Acum sunt la Politehnica la o specializare care se concentreaza in principal pe fizica si secundar pe matematica, iar uitandu-ma acum in urma si judecand la rece pot spune ca nu mai simt nicio remuscare ca am urmat acest profil, ba chiar sunt multumit ca lucrurile au decurs astfel Smile.
[Imagine: tumblr_static_tumblr_static_dilvsoojho0sgwoc0s4s.png]

"What's wrong isn't me, what's wrong is the world!"

#92
Citat:Singura pe care o regret putin e biologia si matematica aceea simpla, de baza. Daca e sa ma intrebe cineva, cred ca e o greseala asta cu lipsa in totalitate a matematicii la filo >.< Ceva acolo, la nivel de generala macar, ar ajuta sa mai tina mintea in priza.

Scoala e un fel de chestie prin care treci cat de repede si cat de neatins. Si e pacat, mai ales la cate ni se ofera noua in liceu.


Ai foarte mare dreptate, mai ales la partea legata de excluderea stiintelor exacte din programa umanistilor. Cum spunea o persoana pe care o respect in mod deosebit, ''Liceul trebuie sa ramana unul de cultura generala, dar nu o cultura rupta in doua. Realul are nevoie de uman si invers.''

Eu sunt in clasa a IX-a, pe profil umanist, stiinte sociale si dupa indelungi oscilatii, [in clasa a VIII-a eram foarte sigura ca voi opta pentru un profil de matematica-informatica, doar ca mai aveam retineri (mai mult din cauza fizicii) si pentru ca imi placea romana si eram intrigata de stiintele socio-umane]. In final, am ales stiintele sociale. Cu mare regret trebuie sa afirm ca nu am facut o alegere deloc buna - logica este singura materie ce-mi place la profilul acesta -.

Orele de romana au devenit teribil de plictisitoare, la fel si cele de istorie (si istoria e o disciplina obligatorie pentru bacalaureat, iar eu nu cred ca pot sa scot o nota care sa ma satisfaca - nu-mi place istoria, iar la ore doar bunul simt ma mai tine treaza ).

Vreau sa ma transfer la matematica-informatica, dintr-a X-a, dupa ce recuperez tot ce trebuie recuperat la fizica si chimie din gimnaziu, si ce mai e pe la matematica - intotdeauna am avut o relatie tumultuasa cu matematica, dar am reusit sa obtin 9,60 la EN. Nu neg, subiectele au fost FOARTE usoare si in conditiile in care ar fi avut un nivel mai mare de dificultate nu garantez ca as fi putut obtine aceeasi nota - poate doar daca aveam pregatirea necesara -, dar nu sunt sigura. Uneori am momente de maxima prostie, dar, nu pot sa spun ca nu au fost momente, si ca nici nu mai sunt, in care sa nu ma descurc cat de cat. In fine.

Oricum, cert este ca nicio meserie pe care as putea-o practica in urma absolvirii unui profil umanist nu coincide cu domeniile mele de interes. Intotdeauna spuneam ca vreau sa devin ba doctor, ba informatician, ba web-designer si acum arhitect, iar aceasta ultima varianta este prima care mi se iveste in minte cand cineva ma intreaba daca m-am hotarat ce voi face pe viitor. Poate ca mai pendulez si acum, dar puteti vedea cu ochiul liber cam in ce arie se situeaza preferintele mele - mai mult cea realista, decat umanista. Mai mult mi-ar parea rau de stiintele socio-umane (filosofia si psihologia in special). Acum, intrebarea fireasca ... sa ma transfer, sau nu? I-as fi sincer recunoascatoare celui/celei ce mi-ar oferi un sfat util. Sunt inca indecisa, pentru ca nu sunt sigura cum m-as descurca la mate-info, dar, in acelasi timp, stiu ca nu am ce face la stiinte sociale. Vreau sa imi asigur, totusi, viitorul si stiu ca o pot face in mai mare masura daca ma duc la matematica-informatica, decat daca raman unde sunt. Deci ... ma poate ajuta cineva?

#93
Am o intrebare: liceul tau are doar matematica-informatica in domeniul stiintelor exacte? Pentru ca stii, mai este teoretic si varianta de stiinte ale naturii (biologie-chimie), mult mai de folos in special daca te gandesti la medicina. Nu este atat de neobisnuit sau nepotrivit sa dai la arhitectura dupa ce termini stiinte umaniste totusi. In definitiv, poti sa dai la medicina sau la orice altceva dupa orice profil, atata timp cat iti inveti separat pentru admitere si atata timp cat indeplinesti celelalte criterii - doar ca este un efort suplimentar si este, evident, mai dificil sa te pregatesti in paralel. Vorbesc aici de cazul in care vrei sa studiezi in Romania. In cazul in care vrei sa studiezi in afara... aici pot sa iti spun din propria experienta ca este putin probabil sa poti studia informatica daca ai terminat stiinte sociale. Poate ma insel, dar e o banuiala intarita de ce am experimentat eu lunile astea, cand mi s-a restrans numarul de facultati la care as fi putut aplica din simplul fapt ca nu dau bacalaureatul la matematica sau la biologie. Si eu aplic pentru psihologie, care e materie de stiinte sociale. So imagine that.

Acum cu privire la decizia mutatului la alt profil... iti pot da o parere subiectiva doar, dar sper sa ajute cat de cat Smile Ideea e ca, daca nu te intereseaza in mod special materiile de la uman, daca te gandesti sa faci ceva complet diferit in viitor sau daca esti pur si simplu pasionata de altele, iti sugerez sa te muti. Mai ales daca nu esti inca decisa in legatura cu ce vrei sa faci in viitor. Pentru ca asa macar eviti sa te trezesti in a 12a ca tare ai vrea sa aplici, stiu si eu, la facultatea de informatica. Si sa recuperezi atata materie pierduta intr-un asemenea an critic nu stiu sincer daca e posibil. Multi aleg umanulul mergand pe ideea ca e mai usor. Si, sincer, este. Eu vad asta in clasa mea in care 90% din persoane nu sunt acolo din vocatie, ci din lene si dezinteres. Iar acesta e inca unul dintre motivele pentru care iti sustin mutatul, desi poate nu e ceva valabil in toate liceele - daca clasa e slaba (asa cum sunt, prin comparatie, multe clase de uman), iar tu nu esti complet interesata de ce faci acolo, te va descuraja si va stoarce motivatia din tine. As harsh as it might sound XD

Acum daca mate-info e cea mai buna solutie sau nu... nu stiu. E undeva in extrema cealalta cu filologia (in opinia mea. Eu sunt la filologie, pentru ca e singura clasa de uman din liceul nostru micut ^^''). Intereseaza-te de la colegi cum e eventual. Sugestia mea este si va ramane clasa de stiinte ale naturii (daca o aveti in liceu), pentru ca mi se pare cea mai completa, cea dupa care poti face linistita efectiv orice, atata timp cat iti dai interesul si te straduiesti. Cat despre materiile la care dai acum teza, cele specifice stiintelor socio-umane (logica, psihologie, filosofie etc.), no worries. Daca ai profesori buni/dedicati si care isi fac treaba, tot le vei face, tine numai de interesul tau. Atata tot ca nu vei mai da teza la ele si ca, probabil, vei fi mai lasata in pace in orele alea prin a 12a atunci cand, crede-ma, ajungi sa te rogi sa te lase in pace profesorii de la materiile la care nu dai bacul ._.

So... I hope that helped a little bit ^^'' Succes la luat decizii!
[Imagine: 1CGzWYg.png?1]
Thank you, Geesushi! ^-^
"these are the days that must happen to you"

#94
Am o intrebare: liceul tau are doar matematica-informatica in domeniul stiintelor exacte? - Nu, mai este profilul stiinte ale naturii. [i]Pentru ca stii, mai este teoretic si varianta de stiinte ale naturii (biologie-chimie), - stiam - mult mai de folos in special daca te gandesti la medicina. In niciun caz nu mai vreau la medicina, cum am mai spus, am renuntat la idee pentru ca ar fi trebuit sa aplic la stiinte ale naturii, unde se pune foarte mult accent si pe fizica, nu doar pe biologie si chimie, iar relatia mea cu fizica a fost (si este) una furtunoasa si nici cu chimia nu merge prea bine (sunt la sociale si totusi de abia scot un 6 - de aceea spuneam ca trebuie sa ma mai pregatesc in vara la fizica si chimie). Nu este atat de neobisnuit sau nepotrivit sa dai la arhitectura dupa ce termini stiinte umaniste totusi. - am mai putine sanse sa intru la o facultate de arhitectura dupa ce as da bacalaureatul impus de un profil socio-uman, decat daca as urma un profil de mate-info si dau bacalaureatul dupa finalizarea lui (atestarea competentelor la matematica conteaza foarte mult). Poate intru, poate nu, dar nu am nicio garantie si nu ma pot baza doar pe simple presupuneri. In definitiv, poti sa dai la medicina sau la orice altceva dupa orice profil, atata timp cat iti inveti separat pentru admitere si atata timp cat indeplinesti celelalte criterii - doar ca este un efort suplimentar si este, evident, mai dificil sa te pregatesti in paralel. - as avea mai putine sanse sa intru la o facultate din domeniu decat daca as urma un profil adecvat, sunt constienta. Vorbesc aici de cazul in care vrei sa studiezi in Romania. In cazul in care vrei sa studiezi in afara... aici pot sa iti spun din propria experienta ca este putin probabil sa poti studia informatica daca ai terminat stiinte sociale. - nu vreau sa studiez in Romania si cred ca amandoua suntem de acord ca profilul actual nu ma avantajeaza deloc, mai ales ca am explicat cum sta treaba. Si, mai ales, ca nu sunt sigura ca vreau sa sustin bacalaureatul la istorie (la profilurile umaniste e obligatoriu, deci inca un motiv pentru care vreau sa ma transfer. Cum am mai spus, nu-mi place chiar deloc istoria.) Poate ma insel, dar e o banuiala intarita de ce am experimentat eu lunile astea, cand mi s-a restrans numarul de facultati la care as fi putut aplica din simplul fapt ca nu dau bacalaureatul la matematica sau la biologie. Si eu aplic pentru psihologie, care e materie de stiinte sociale. So imagine that. - I know how are you feeling (imi exersez engleza, oameni buni, nu ma omorati daca o fac mai de balta decat o balta)

Acum cu privire la decizia mutatului la alt profil... iti pot da o parere subiectiva doar, dar sper sa ajute cat de cat. Smile. Ideea e ca, daca nu te intereseaza in mod special materiile de la uman, daca te gandesti sa faci ceva complet diferit in viitor sau daca esti pur si simplu pasionata de altele, iti sugerez sa te muti. Imi plac doar stiintele socio-umane. Stiu ca se fac si la mate-info, doar ca este o singura ora pe saptamana. Dar, asta este. Oricum, nu as vrea sa fiu psiholoaga, sau avocata sau alte chestii de acest gen. Se vede clar in ce arie se situeaza preferintele mele. Mai ales daca nu esti inca decisa in legatura cu ce vrei sa faci in viitor. Pentru ca asa macar eviti sa te trezesti in a 12a ca tare ai vrea sa aplici, stiu si eu, la facultatea de informatica. Si sa recuperezi atata materie pierduta intr-un asemenea an critic nu stiu sincer daca e posibil. - iti impartasesc parerea 100%. Pur si simplu, dupa ce absolvi un profil real ai mult mai multe porti deschise, in schimb, nu se poate spune acelasi lucru si despre absolvirea unui profil umanist. De exemplu, daca termini mate-info poti sa optezi pentru o facultate de .... litere, sa spunem (cum au facut multe persoane pe care le cunosc, printre care si actuala mea diriginta). In schimb, dupa terminarea unui profil umanist e cam greu daca vrei sa te faci profesor de matematica, sau informatician (sau arhitect). Multi aleg umanulul mergand pe ideea ca e mai usor. Si, sincer, este. Stiu. Si eu am facut aceasta alegere fiindu-mi frica sa merg la matematica informatica din cauza fizicii. Eu vad asta in clasa mea in care 90% din persoane nu sunt acolo din vocatie, ci din lene si dezinteres. - Sunt absolut de acord. Iar acesta e inca unul dintre motivele pentru care iti sustin mutatul, desi poate nu e ceva valabil in toate liceele - daca clasa e slaba (asa cum sunt, prin comparatie, multe clase de uman) - din nou iti dau dreptate, iar tu nu esti complet interesata de ce faci acolo, te va descuraja si va stoarce motivatia din tine. - nu sunt interesata decat de logica, dar cum importanta acesteia este de 25% - in clasa a IX-a doar, dupa cum stii, disciplinele socio-umane variaza in functie de anii de liceu -. Cum spuneam, logica fiind doar una dintre cele 4 materii importante specifice acestui profil umanist( celealte constand in limba romana, istorie (unde ma plictisesc de moarte) si engleza/franceza (o limba straina este obligatorie la toate profilurile, inclusiv matematica-informatica, asa ca nu imi fac griji ).

Acum daca mate-info e cea mai buna solutie sau nu... nu stiu. E undeva in extrema cealalta cu filologia (in opinia mea. Eu sunt la filologie, pentru ca e singura clasa de uman din liceul nostru micut ^^''). Intereseaza-te de la colegi cum e eventual. Sugestia mea este si va ramane clasa de stiinte ale naturii (daca o aveti in liceu), pentru ca mi se pare cea mai completa, cea dupa care poti face linistita efectiv orice, atata timp cat iti dai interesul si te straduiesti. - Mie mi se pare cea mai completa cea de mate-info, pentru ca se face si informatica, si se fac si stiintele naturii si sunt destul de importante si acolo. In plus, matematica predata la mate-info este M1, iar la stiinte ale naturii M2, si, in plus, pe mine ma intereseaza mai mult matematica, si nu stiintele naturii (nu contest importanta lor, doar ca eu prefer mai mult matematica si ma simt atrasa si de informatica (acum, ramane de vazut daca ma voi descurca la aceasta disciplina, oricum voi merge la meditatii in vara. Nu pot sa ma duc la matematica-INFORMATICA fara sa stiu pic de informatica). Cat despre materiile la care dai acum teza, cele specifice stiintelor socio-umane (logica, psihologie, filosofie etc.), no worries. Daca ai profesori buni/dedicati si care isi fac treaba, tot le vei face, tine numai de interesul tau. ( interesul meu e maxim in ceea ce priveste filosofia si psihologia - logica deja am facut-o, iar economia ... hm. ) Atata tot ca nu vei mai da teza la ele si ca, probabil, vei fi mai lasata in pace in orele alea prin a 12a atunci cand, crede-ma, ajungi sa te rogi sa te lase in pace profesorii de la materiile la care nu dai bacul ._. - I know

So... I hope that helped a little bit ^^'' Succes la luat decizii! - Thanks ^^

#95

#96
Pe clasa a IX-a am fost la mate-info pentru acelasi motiv pentru care majoritatea sunt acolo. Mai multe optiuni, blah, blah. Chestia a fost ca am facut meditatii la engleza din clasa a IV-a si la mate din a VI-a dar am iubit Engleza din suflet de inainte sa o pot vorbi. Proful de mate era foarte aspru si mai eram si prieteni de familie, fml, deci mate-info a trebuit sa fie. Bineinteles, nu am avut de spus un cuvant, tocmai de aceea clasa a IX-a a fost un cosmar, o depresie continua. Am vrut sa merg la filo de mult timp dar cand au intervenit parintii si maturitatea lor, ce mai puteam sa spun eu, un prunc. Dar am zis destul e destul. Daca aveam colegi cu care puteam sa ma inteleg, poate ca ramaneam acolo dar nici colegi, nici materii, why would I? Nu mi-a intrat Informatica in cap, a trebuit sa o tocesc sa iau note destul de rezonabile la teze. La mate ma descurcam, mai ales cu meditatiile, la fizica puteai sa copiez pe rupere, nimeni nu invata la fizica si la chimie am fost paralela. Asa ca m-am transferat la filo din a X-a. Bineinteles, fara sa stie parintii. Nici pana in ziua de astazi nu sti cum am reusit sa o fac. Cert este ca am ajuns unde am vrut, la un profil cu profesori geniali, colegi de treaba. Nu au fost trei ani perfecti. Dar ce m-a enervat a fost faptul ca s-a format o clasa de intensiv engleza din a V-a cand am terminat noi liceul. Imi venea sa ma dau cu capul de pereti de ciuda. As fi bagat Engleza cat puteam sa duc dar cu 5 ore pe saptamana in ultimul an de liceu, vezi sa nu. Plus ca profii nu puneau accent pe olimpiada si concursuri & shit. Nici profii, dar nici restul colegilor. Am vazut mai sus si e adevarat, majoritatea merg la filo pentru ca e viata usoara, nu pentru ca se bucura de limbi sau ceva de genul asta. Asa a fost si la noi. Dar din cate am vazut si din cate am discutat cu profii, realul de unde am plecat au luat-o razna in ultimii doi ani si nu au mai invatat, nici pentru BAC. Dunno what happened. Don't care. Unde vreau sa ajung cu asta: atunci cand va alegeti un profil de liceu, aveti grija sa mergeti unde vreti voi, nu parintii, nu bunicii, nu profii sau altii. O sa ajungeti sa intrati in despresie cand va ganditi ca trebuie sa invatati la ceva ce va face sa regurgitati. Pe cat de mult puteti, mergeti unde va duce inima.
[Imagine: ak8THBQ.png]


#97


[Imagine: bloody62.jpg]



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Prima zi de scoala /liceu Khonsu 41 34.067 15-04-2013, 08:08 PM
Ultimul răspuns: Fear
  Cel mai tare an de liceu/generala si cel mai urat an de liceu/generala! hiimera 1 2.843 10-01-2012, 12:21 AM
Ultimul răspuns: Andrei.


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)