Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

A walk to remember

#11
spoiled./ its a copy/paste from my blog.

Desigur, ma declar o intarziata mai mult decat oficiala in ceea ce priveste lumea filmului. Dar, in orice caz, dupa indelungi incercari si planuri de a vedea acest film, am reusit, in cele din urma, sa il downloadez si vizionez.

in orice caz, revenind la film in sine, trebuie sa mentionez faptul ca stiam ce avea sa se intample, stiam plotul, actiunea, sfarsitul. I knew everything, damn it. si poate ca acest lucru a diminuat cu putin frumusetea filmului; in ochii mei, desigur. Avand in vedere ca stiam ceea ce se intampla, nu a existat un element surpriza in momentul in care Jamie i-a spus lui Carter ca are leucemie. stiam acest lucru si nu pot preciza cu siguranta ca mi-as fi dat seama de asa ceva dinainte, desi suspiciuni ar fi existat, desigur, nu cred ca as fi ghicit. in orice caz, lasand la o parte faptul ca stiam cum vor decurge lucrruile si care era misterul pentru care ea se comporta asa, filmul a fost tare reusit. si acest lucru datorita subiectului abordat.

Ma dureau pe mine unele replici de-ale lui Carter. A fost un moment in care ea si Carter vorbeau despre nu stiu ce subiect, si desi de abia am vazut filmul, nu imi amintesc replica exacta *shame on me* in orice caz, el i-a spus ceva de genul " ar trebui sa le spui asta celor care sufera" si ea a abordat o expresie atat de imposibila si totodata trista, it made me so sad. As I knew she was sick; though I know that if I wouldn't have known the fact that she had cancer from the start I wouldn't have been touched in that moment.

Au fost niste momente tare dragute in film. Am adorat momentul in care ei au jucat piesa aceea. A fost atat de... dragut si sweet si interesant si, intr-adevar, desi jucau o piesa, se vedea ca erau... sinceri. intr-un fel ciudat, avand in vedere ca vorbim despre un film; dar aici era vorba de personaje in sine si nu de actori. sa facem abstractie de actori, sa ne propagam atentia asupra personajelor si doar atat. Personaje ce se aflau acum in conjunctura ciudata de a juca o alta piesa, in cadrul propriilor vieti. si in loc sa joace, se lasau prada propriilor sentimente. Atat de profund si totodata dragut. Sarutul acela scurt, ce nici macar nu poate fi numit sarut in adevaratul sens al cuvantului, ci poate mai degraba "un pupic", a fost pur si simplu magnific.

in orice caz, am fost atat de fericita in clipa in care a dus-o pe acolo pe sosea, la granita si i-a spus: "You are in two different places in the same time" It was so lovely! si reactia ei a fost pe masura. Touching and sweet and lovely.
Sau clipa in care erau imprastiati fluturasii aceia de colo-colo, si Carter a aparut si i-a tras un pumn prietenului aceluia al lui, si a luat-o pe Jamie de acolo. A fost atat de dragut din partea lui; mai ales cand i-a spus " baby". in sensul de... hmm, "iubito" like in a very sweet and kind way. It made my day, simply as that.
Sau momentul in care i-a facut micutul tatuaj. A fost atat de dragut, and he was so sweet and she was so adorable. Sau cand au mers la intalnire si au inceput sa... danseze. Sau cand el a invatat sa danseze pentru ea.
Oh, prea multi de sau, prea multe cuvinte fara nici un sens. Nici macar nu pot gasi o exprimare decenta ( cred ca este o problema ce persista in vocabularul meu de cateva zile incoace ). Dar, fara a dramatiza si acest mic detaliu, pot spune cu certitudine ca au fost o multime de momente dragute si profunde in acest film. Poate ca nu le-am apreciat la fel de bine pe cum as fi facut-o daca nu stiam plotul ( detaliat! ) al filmului. insa, in orice caz, nu pot spune ca nu este un film reusit.

Soundtrack-ul e dragut, desi nu m-a impresionat prin ceva anume, ramane doar la termenul de dragut, fara a sparge alte bariere. si actorii au jucat foarte bine. Though I can't say that there was some chemistry between Carter and Jamie. Erau doar doua personaje, doi actori, care s-au straduit intr-adevar in rolurile lor si au facut o treaba buna, nu pot spune ca nu. Au fost destul de placuti.

My favorite line from the movie was...
Our love is like the wind. I can't see it but I can feel it.

Cat despre finalul filmului, a fost potrivit. Desi eu imi imaginasem o scena dramatica in care ea murea si el incepea sa planga, sau ceva asemanator, m-am multumit si cu asa ceva. Plus ca am avut parte de portia de lacrimi din partea sa atunci cand a mers la tatal sau. A fost o clipa induiosatoare si chiar si eu incepusem sa plang. si nu doar atunci, pentru ca am avut lacrimi in ochi o mare parte din film; poate si pentru ca sunt usor de induiosat, when we talk about life and death regarding the matter of love...
Nu se poate spune ca a fost neaparat un film romantic, mai degraba dramatic. Dar a fost a romance drama thing, I suppose. Dragostea imbinata cu tragedia, cea mai buna combinatie, isn't it?
Filmul a avut si scapari, de exemplu momentul in care el i-a spus ca o iubeste. Da, a fost profund si dragut si perfect jucat si chiar mi-a gadilat putin sufletul. Dar a fost prea repede, din punctul meu de vedere. Trebuiau, parca, sa deruleze mai multe momente dintre ei doi. Mi s-a parut ca dragostea lor a aparut prea repede si prea brusc. Ok, I have to admit the fact that things like this happen, probably, dar in film nu au picat atat de bine. Am considerat acest detaliu ca si o scapare in ceea ce a privit calitatea filmului; pentru ca m-a deranjat acest detaliu la un moment dat. Au mai fost si alte clipe ce mi s-au parut grabite; but that is now, we can't do anything about that.


Oh si mi-a placut mult si cand i-a spus ea " Cu o conditie, sa nu te indragostesti de mine!" si apoi cand el i-a spus ca o iubeste si ca ea ar trebui sa spuna ceva si ea i-a spus, of course " Ţi-am zis sa nu te indragostesti de mine!" Au fost niste clipe... priceless. Dar nu stiu ce reactie as fi avut daca nu as fi stiut ce avea sa se intample. faptul ca stiam care va fi finalul filmului si de ce reactiona aceasta astfel a ajutat la induiosarea mea in momentul in care au fost rostite aceste replici.

Nu pot adauga alte cuvinte in ceea ce priveste finalul filmului. A fost destul de OK. Nu cu adevarat extraordinar, nu imi pot gasi cuvinte potrivite pentru el pentru ca nu m-a impresionat in vreun fel anume, dar nici nu a fost jalnic. So we can say it was ok, in a way or another.

in orice caz, am reusit sa inteleg, prin intermediul acestui film, ce inseamna sa ai o alegere a vietii. sa fi condamnat la moarte si cat de seci si prostesti sunt glumele legate de oamenii bolnavi; mi se pare, prin urmare, dezgustator sa glumesti cu asa ceva; even tho I used to joke like that, that makes me such a sick being, duude. in orice caz, parca apreciez mai mult viata dupa acest film; si poate ca nu viata in sine, pentru ca iubeam si asa indeajuns de mult existenta in sine, dar faptul ca am alegerea aceasta atat de normala de a trai... ma face fericita. si filmul acesta m-a impresionat tocmai prin acest motiv, pur si simplu m-a facut sa imi dau seama ca ar trebui sa fim fericiti asa cum suntem.

Dramatizez. Oricum, este un film foarte frumos.

#12
Finally ajung si eu aici. Prima data am vazut filmul acum doi ani or so, dar aseara am avut placerea sa il revad. in principiu, filmul este unul foarte frumos, dar ar trebui sa vorbesc mai pe larg despre el.

La inceput, nu ma asteptam sa fie un film romantic. Adica nu avea nimic care sa iti dea vreun indiciu. Povestea, in mare, a fost putin trasa de par. I mean, cineva cu o personalitate ca a lui Landon nu se putea schimba atat de repede. Ok, mi s`a parut super romantic tot ce a facut pentru ea ( c`mon, tocmai mie sa nu mi se para super sweet ? ), dar daca ar fi fost cu adevarat asa ' strong ', nu s`ar fi lasat schimbat. Bineinteles, poate este posibil asa ceva, dar eu nu am vazut astfel de cazuri. Anyway, mi`a placut faza aia din autobuz, cand se intorceau de la scoala aia unde meditau, cand s`a dus Jamie langa el si i`a zis sa nu se comporte ca si cum ar cunoaste`o. si Landon a zis toate chestiile despre ea ( adica la ce masa sta, cate pulovere are - ma rog, ar trebui sa zic la singular - and stuff ). Adica mi s`a parut ca lui chiar ii pasa de ea, doar nu stii atatea despre o tipa daca iti este indiferenta. Ma rog, nu prea ma pot pronunta, nu sunt baiat si nu am de unde sa stiu. Am adorat faza cand el i`a zis ca o iubeste si ea i`a raspuns : I told you to not fall in love with me. A fost . . . ei bine, pot spune ca a fost superb.

Oricum, am inceput sa plang rau de tot dupa ce ea i`a zis ca are leucemie. Adica eu cred ca trebuia sa ii zica de la inceput, desi na, probabil nu stia daca sa aiba incredere in el. Dar eu cred ca ii demonstrase ca o iubeste incat sa afle ceva mai devreme. Totusi nu o pot invinovati. si scena in care Landon s`a dus la tatal lui si i`a cerut sa o ajute pe Jamie a fost absolut dragut. Nu stiu ce as mai putea zice, decat ca finalul a fost foarte naiz, dar intr`un mod sad and stuff. si ma bucur ca intr`un final tatal lui Jamie l`a acceptat pe Landon.

Anyway, filmul e touching, in mare parte, deci merita vazut. Actorii sunt destul de ok, pe Shane West l`am vazut chiar azi intr`un film, iar diferenta a fost izbitoare. Deci e foarte tare ca poate sa interpreteze atatea roluri.
Intunecand intunericul,
iata
portile luminii.

#13
Filmul number one in lista mea.
A walk to remember va ramane , pentru mine, o legenda. Caci, chiar daca nu pare, filmul asta are o incarcatura emotionala destul de puternica. Replicile pe care le-au avut actorii au fost foarte bune, l-am vazut acum doua seri, doar de dorul de-al vedea :] . Chiar bun, sincer. Iar Shane West, ei, arata chiar dulce cand ii dau lacrimile ;x . E pacat de sfarsit, am plans, cum s-a intamplat si in datile trecute cand l-am vazut. Totusi, pararea mea este ca filmul este unul ce merita vizionat cu siguranta, nu e genul acela de romance and drama, ci este unic, chiar foarte bun ! *smile*
The stolen kisses are always the sweetest

[Imagine: 15heo49.png]
Thx, MimiÅŸor <3

True love is like ghosts, wich everybody talks and few have seen.







#14
Am vazut A walk to remember acum cativa ani la o prietena acasa , iar atunci nu intelesesem mare lucru , desi finalul mi-a ramas adanc tiparit in minte [ lucru ciudat , pentru ca de obicei urmaresc filme horror , action , adventure sau comedy , fiind destul de pretentioasa si cu acestea , in nici un caz romance / drama , dar dupa ce am revazut de mai multe ori filmul , totul parea mai clar si chiar mi-a placut ].

Poveste este foarte interesanta , si usoara [ relaxanta chiar , pentru cei care nu se emotioneaza prea des ]. Au fost cateva secvente la care m-am stranbat usor din nas , dar nedemne de mentionat. Personajele mi-au atras atentia , fiecare in alt mod , lucru care m-a tinut cu ochii la ecran. [ In sala de mese , cand toti radeau de aceea poza trucata cu Jamie Sullivan , in momentul de tensiune dintre Landon Carter si prietenul sau , credeam ca va izbucni o adevarata bataie , dar am fost foarte ... mirata si dezamagita cand mi-am dat seama ca amicul sau cedase ].

Tin sa spun si ca comportamentul lui Carter este unul complex , desi sumar prezentat ... As fi vrut mai multa atentie asupra acestui personaj masculin , dar daca s-ar fi intamplat asta , probabil curiozitatea publicului ar fi fost diminuata , ceea ce cu siguranta nu ar fi vrut nimeni.

A fost un film minunat si ma bucur ca l-am putut viziona. ^^



#15
Si filmul asta este unul din preferatele mele. Poveste de dragoste clasica [ce poate fi mai frumos de atat?]. Imi pare rau ca nu a avut un final prea dragut, parca ar fi fost prea frumos ca ei doi sa ramana totusi impreuna. Am plans de cate ori l-am vazut. M-am ofticat cand am vazut ca era de fapt era pe moarte. M-a impresionat foarte mult relatia pe care o aveau cei doi si felul lui Carte de a fi... pacat ca nu am putut descoperi mai mult despre el.
Oricum, e un film care trebuie vazut.
We mortals have many weaknesses; we feel too much, hurt too much or too soon we die, but we do have the chance of love.

#16
Pai chiar aseara l-am vazut. :]]
Are o actiune foarte buna, adica faptul ca Landon si Jamie sunt diferiti [ la inceput ] m-a facut sa vizionez acest film.
Recunosc, am plans la unele faze, dar cred ca am avut si de ce. Finalul.......... 22 N-am ce spune, a fost prea trist, very sad. : (( Nu ma gandeam ca se va intampla asa, si doar din cauza acelei leucemii nenorocite! 20

#17
Am vazut filmul acum ceva vreme si desi nu m-a impresionat si nici nu se numara printre preferatele mele, pot spune ca mi-a placut mult, foarte mult.. dar pana la urma a fost o drama, iar majoritatea dramelor sunt bune.

E uimitor cum dragostea l-a schimbat pe Carter, pur si simplu l-a transformat intr-o alta persoana; Jamie l-a facut sa isi invinga temerile, chiar prin a se indragosti de ea, depasindu-si atatea prejudecati..

Am plans de fiecare data cand l-am vazut, caci la urma urmei e un film trist.
destiny is for losers. it's just a stupid excuse to wait for things to happen instead of making them happen.

#18
A walk to remember e filmul care ma face si nu ma face sa plang. stiu ca suna ciudat ceea ce spun, dar e cam real si normal.
First, prima data mi s-a parut un simplu cliseu. Iubire, lacrimi, moarte. De fapt, tipul rau si tipa buna. Sincera sa fiu, asta vezi peste tot si deja de saturi. Dar cum am spus, m-a si facut sa plang a doua oara. Uneori imi ia ceva sa ma gandesc daca filmul e bun sau nu. Well, acest film nu a ocupat locul intai in 'top movies' pe lista mea, dar a luat locul doi. Caci, prin simplitatea si farmecul sau, m-a dat gata. M-a facut sa vars cateva lacrimi, poate mai multe *laughs* .
Eniuei, trebuie sa recunosc ca actorii alesi au fost geniali. Mai ales Mandy care dupa mine e o scumpa <3 si ofc, Logan [ Shane West, parca :- ? ] a fost superb. <3
in orice caz, filmul a fost frumos in felul sau, desi usor cliseic.
[Imagine: tumblr_lvu3z0OC361qkx1cbo1_500_large.gif]
The Mad Hatter: Have I gone mad?Alice: I'm afraid so. You're entirely bonkers. But I'll tell you a secret. All the best people are.


#19
A walk to remember , sunt speechless de fiecare data cand ma gandesc cat de mult iubesc, si totusi urasc filmul asta. Pot spune ca a trecut o perioada semnificativa de cand l-am vazut prima data, dar de fiecare data cand am chef sa-l revad are acelasi effect- instant room flood. E printre putinele filme care, chiar ma face sa go soft, insa asta nu o sa ma opreasca niciodata sa il revad de cate ori simt nevoia.
Trebuie mentionat faptul ca, oficial, se afla printre filmele din categoria Filmul bate cartea- extrem de putine filme pot fi integrate in categoria asta.
Prin A walk to remember, Shane West si-a facut debutul in lista mea de actori a caror filme[toate] trebuie vazute, si la fel si Mandy Moore. De ce? nu stiu, doar ca rolul a fost atat de bine interpretat de amandoi, incat, in momentul in care am citit cartea nu mi-am putut imagina deloc constructiv personajele. As minti sa neg faptul ca Landon chiar a fost the living definition of badass goes puppy, dar, desi prea brusca schimbarea, tot adorabila ramane.
Unele lines...absolut memorabile like"

~Jamie: Please don't pretend like you know me, ok?
Landon: But I do, I do. We've had all the same classes in the same school since kindergarten. Why you're Jamie Sullivan. You sit at lunch table 7. Which isn't exactly the reject table, but is definitely in self exile territory. You have exactly one sweater. You like to look at your feet when you walk. Oh, oh, and yeah, for fun, you like to tutor on weekends and hang out with the cool kids from "Stars and Planets." Now how does that sound?
Jamie: Thoroughly predictable, nothing I haven't heard before.
Landon: You don't care what people think about you?
Jamie: No.

~Jamie: You have to promise you won't fall in love with me.
Landon: That's not a problem.

~Jamie: Are you trying to seduce me?
Landon: Why? Are you seducible?


De fiecare data cand cineva mentioneaza filmul incerc sa figure out cum mi s-a parut de fapt. Cliche? Clasic? romantic?[definitely] Patetic [cateodata]
Ca si sound...nici nu vreau sa comentez. Absolut perfect ales. E printre putinele filme [mai vechi] a carui sound se potriveste perfect cu momentul [cu fiecare dintre ele mai bine zis.]
Strangers have the best candies
[Imagine: 9B19F2F8D024899728F06BF94F09CF3B.gif]
Out of my mind...back in 5 minutes.


#20
Sunt eu sensibila si plang mai la toate filmele, dar la asta am plans cel mai mult. o.o
si eu l-am vazut pe Acasa, intr-o sambata in care ma plictiseam de moarte. Am zis ca nu strica daca ma uit la el, in plus parea si pe placul meu. Singura poveste care m-a impresionat atat de tare. o.o Atunci cand Jamie i-a spus lui London sa nu se indragostesca de ea, am ramas masca. o.o si el era asa de sigur pe sine ca nu se ve intampla asta.
Melodia Only Hope o stiam de mult timp, dar nu stim ca face parte din coloana sonora a filmului. Cand am vazut ca incepe sa cante acea melodie la acel spectacol, am inceput si eu sa cand cu ea.
Actorii au intrat foarte bine in pielea personajului. Dar sfarsitul, m-a lasat masca. Dar mult m-a impresionat ca London a stat cu ea in spital tot timpul, nici nu s-a clinitit de langa ea. o.o
Oricum, este prin multele filme care m-a impresionat. ( as spune putinele dar nu sunt putine filme care ma impresioneaza ._. )
Merita vazut.
I always gather everybody's attention.



[Imagine: snsdside2.gif]




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)