Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

A walk to remember

#1
Pai am cautat prin tot forumul si nu am vazut un topic cu acest film. Daca exista imi cer scuze si rog un moderator sa se ocupe.

A Walk to Remember, un film bazat pe romanul lui Nicholas Sparks, reuseste sa fie admirabil in locurile in care o teen drama ar fi fost contrafacuta. Povestea ne este binecunoscuta. Un baiat rau (Shane West) se indragosteste de o scolarita buna (starul pop Mandy Moore). Filmul izbuteste sa te cucereasca prin sinceritate. intr-o era in care filmele cu adolescenti au devenit un gen distinct, A Walk to Remember face o diferenta. Filmul descrie expresiv acea experienta culturala singulara care e liceul, in special segregarea studentilor in grupuri sociale rigid definite.
Atunci cand o farsa a lui Landon si a gastii sale se termina cat se poate de prost, directorul il condamna pe baiat sa aiba grija in weekend-uri de un elev necajit si sa lucreze la piesa scolii, activitati in care e si Jamie implicata. Cei doi petrec din ce in ce mai mult timp impreuna, Landon devine intrigat de candoarea fetei care vede frumosul in toate si are o incredere nelimitata in oameni si in lume. Curand, baiatul descopera ca s-a indragostit de fermecatoarea marginalizata pe care el si prietenii sai obisnuiau s-o ostracizeze zilnic. Atunci cand circumstante potrivinice le ameninta dragostea, Landon ramane de partea ei si incearca s-o ajute sa-si indeplineasca visele.

Personal cred ca este un film foarte reusit si merita vizionat. L-am vazut pana acum de cinci ori si tot nu ma satur de el. Cel mai mult mi-a placut finalul, a fost foarte emotionant.

Voi ce parere aveti?

#2
L'am vazut cand am iesit din spital ! E un film care merita vazut. Sincer, m'a impresionat tare mult decursul actiunii.
Cand l'am vazut eu, sincer n'am crezut ca va fi asa pur. Ciudat este faptul ca m'au navalit emotiile. Eu care nu plang deloc, am reusit sa dau drumul unei lacrimi(pe care am sters-o imediat) .
Mi'a placut foarte mult personajul lui Mandy Moore. Parea asa fragila, asa....Nu stiu cum sa ma exprim. Avea masca aceea de copil inocent, dar, pe dinauntru era foarte puternica.
Personajul lui Shane m'a lasat rece. Mi'a placut foarte mult, dar spre sfrasit a fost asa.....Nah...Parerea mea , acu' .

Filmul, intr'un cuvant , este exceptional...Chiar merita vazut .

#3
Atentie ! Postul meu o sa contina ceva spoilere, asa ca rog persoanele care nu au vizionat acest film sa sara peste comentariul meu . Totusi, eu una recomand acest film tuturor, deoarece personajele protagoniste surprind intreaga lume.

Pot sa spun ca am adorat A walk to remember <3 Unul dintre dramele mele preferate , cred ca se afla deja in top . Stiam de film de foarte mult timp, il daduse odata la televizor si o colega a inceput sa imi povesteasca cate ceva din el si mi s-a parut chiar interesant. Am ascultat cateva melodii de la Mandy Moore si mi-am spus wow o_o Tipa chiar are voce , sunt inebunita dupa melodia "Cry" , foarte draguta, iar versurile ei m-au emotionat foarte mult. Mi-am spus ca trebuie sa vad neaparat filmul, dar nu inteleg de ce am tot amanat=]] Stiam de film de aproximativ un an, dar am uitat mereu sa il vizionez si eu. Doar aseara l-am descarcat de pe internet pentru a-l vedea=]] L-am terminat pe la 1 jumate dimineata, dar nimic nu a fost in zadar. A meritat acest lucru, deoarece A walk to remember chiar merita vazut .
Daca la alte drame am plans, aici pot spune ca am bocit o__o Deci wow ! M-a emotionat ingrozitor de mult acest film, inca am pe birou vreo zece servetele folosite xD Chiar am plans nu gluma mai ales spre final, deoarece parca pe minut ce trecea devenea o drama totala si chiar m-a impresionat povestea xD
Povestea este incredibila pot spune, chiar daca este foarte des folosita ideea de un "bad boy" care se indragosteste de o adolescenta buna si naiva, in cazul personajul lui Mandy Moore extrem de buna la suflet si credincioasa, A walk to remember a adus un plus povestii atunci cand Jamie spune ca sufera de leucemie, iar Landon parca este distrus . Din acel punct pana la final am bocit intr-una =]] I mean...cand l-am vazut pe Landon plangand asa si mai era si o melodie de aceea trista si siropoasa mi-am dat drumul.
Personajele sunt incredibile, imi plac la nebunie protagonistii acestui film, fac un cuplu extrem de dragut si le sta si bine impreuna, sunt total diferiti, dar acest lucru i-a unit si mai mult. Cand Jamie i-a spus baiatul ca il va ajuta cu piesa doar daca nu se va indragosti de ea, acesta a inceput sa rada spunandu-si in sinea lui ca e imposibil. Dar pe parcursul intalnirilor pentru a invata replicile acesta se indragosteste fara sa vrea de fata pe care nu dorea sub nici o forma sa se intample acest lucru. Chiar mi-au placut de cei doi, iar momentele cu ei au fost atat de romantice. Mi-a placut la nebunie scena de la spectacol cand Landon si uita pur si simplu replicile, atunci cand apare Jamie, deoarece era extrem de frumoasa ( si nu numai el crede asta si mie mi-a placut foarte mult de ea, avea parul acela carlionat <3 ), asa ca trebuia sa improvizeze ceva, singurele cuvinte care i-au venit in minte fiind " stiu doar ca esti frumoasa " <3. Mi-a placut extrem de mult acea parte, pot spune ca am adorat-o , iar cand Landon decide sa ii indeplineasca toate dorintele de pe lista fetei mai sa cad de pe scaun xD Nu imi gasesc cuvintele potrivite pentru a-mi exprima ceea ce am simtit atunci, stiu doar ca m-a emotionat foarte mult, chiar mi-a placut .
Ar mai fi o gramada de comentat, dar las doar atat . Nu am nimic de criticat la acest film, totul a fost superb. Ma gandesc ca poate am sa-l mai vizionez o data, deoarece chiar mi-a placut si nu glumesc xD.Merita admiratia!

Edit : Da, am gresit =]] Pe scena Landon nu si-a uitat replicile, el in general nu putea spune acele cuvinte, iar cand a vazut-o pe Jamie chiar le-a spus din inima xD Sorry , cartea are mai multe detalii , iar filmul m-a lasat sa cred cu totul altceva o_o . Thx Heroinee. pupic
[Imagine: tumblr_lw7j04DPq01r5ikx8o1_400_large.gif]
My mama always says that I'm cute. I don't believe her. I'm more than that !

Shake, shake that booty for Beckha !


#4
Da, l-am iubit de la plima clipa. Este genul de film care imi ajunge la inima, ca deh, asa sunt eu, o sentimentala convinsa.

Chiar daca pare un film banal, ca multe altele( baiatul rau se indragosteste de fata buna si timida) are asa de multe scene profunde si...si care te fac sa plangi, te fac sa te regasesti pe tine, te invata cu adevarat ceva.

si nu mai spun ca replica de final e celebra: Love is like a wind, you can't see it, but you can feel it! <333

#5
Este un film exceptional care trebuie vazut.L-am vizionat cam de vreo 4 ori si de fiecare data m-a apucat plansul pe la jumatate.Povestea m-a cucerit din prima,iar de personaje nici nu nai spun.Ador melodia lui Mandy Moore-Only hope ,fata asta chiar are voce!
[Imagine: geishao.jpg]

O.o'Destinul lucreaza prin amanunte'o.O



#6
off:Zapa, trebuie sa iti multumesc ca ai deschis acest topic Smile .

Am vizionat acest film de vreo patru ori ( trebuie sa mentionez ca mie nu prea imi place sa ma uit la acelasi film de doua ori , ce sa mai spun de patru 21 , exceptie fac doar comediile ) si de fiecare data era ca prima oara , pur si simplu nu ma pot satura de acest film , este absolut briliant , te emotioneaza pana la lacrimi ( eu am plans de fiecare data ) .

Pelicula este bazata pe faimosul roman " A walk to remember " scris de Nicholas Sparks , dar chiar si asa difera de carte ( lucru ce mi-a pacut pentru ca efectiv sunt doua versiuni diferite si nu prea poti sa alegi una dintre ele ) . Povestea in sine e destul de obisnuita la inceput , bad boy-ul se indragosteste de o fata dulce, linistita si credincioasa , dar apoi totul e suta la suta original . Mi-a placut foarte mult ideea ca dragostea te schimba in bine ( I mean ati vazut cum era Landon la inceput si cum a devenit dupa ce s-a indgragostit de Jamie ) , iar replica finala a fost geniala ( am fost putin dezamagita ca nu era si in carte ) .Honestly Sparks e cam sadic , I mean aproape in toate cartile lui unul dintre personajele principale moare sau cei doi indragostiti nu pot fi impreuna din nu stiu ce motive , dar asta e ... cred ca acest lucru da farmec tuturor cartilor sale Smile .

Filmul chiar merita vazut si vi-l recomad cu cea mai mare caldura Smile .
[Imagine: 2cr0ksm.png]

But I don't wanna go on living
Being so afraid of showing
Someone else my imperferctions
Even though my feet are trembling
And every word I say comes stumbling
I will bare it all , watch me unfold

#7
A walk to remember este, fara nicio indoiala, filmul meu preferat, desi l-am vazut doar de doua ori: o data acum cateva saptamani si o data acum mai mult de un an.
Pot spune ca m-a impresionat si m-a facut sa vars lacrimi cum n-am mai facut-o niciodata, la niciun film pe care l-am vazut si la nicio carte pe care am citit-o. Povestea de dragoste dintre Landon si Jamie este superba. La inceput, el si gasca lui radeau de biata fata pt ca era atat de inocenta, iar lui ii era chiar rusine fata de prietenii lui pt ca isi petrecea timpul cu ea. Apoi, el a ajuns s-o pretuiasca, desi Jamie il rugase sa nu se indragosteasca de ea. Bineinteles ca el nu s-a gandit ca acest lucru ar fi foarte posibil, iar la spectacol a sarutat-o in timpul piesei, desi sarutul nu era in scenariu.
Nu dureaza mult si fimul devine extrem de trist. Cand Landon ii marturiseste lui Jamie ca o iubeste, ea este necajita si il anunta ca are leucemie. Tot ce a putut el sa-i raspunda a fost ceva de genul: "nu, tu esti perfecta". Nu a vrut sa accepte ca ea e bolnava, ca nu mai raspunde la tratament si ca putea muri oricand. Baiatul a suferit enorm cand tatal lui, doctor fiind, i-a spus ca nu o poate ajuta si s-a suparat si mai rau pe acesta, desi nici inainte nu vroia sa ii vorbeasca. M-a emotionat enorm momentul in care Landon a aflat ca tatal sau a platit pt ca Jamie sa fie ingrijita acasa. S-a dus la acesta si a plans pe umarul lui... Chestia asta m-a distrus...
A fost foarte frumos ca Landon a incercat sa ii indeplineasca dorintele iubitei lui, ca i-a construit un telescop mai bun pt ca ea isi dorea sa vada o anumita cometa si ca a reusit sa ii puna numele ei unei stele. Apoi a luat-o de sotie. :X Din pacate, nu au mai avut mult timp impreuna pt ca ea a murit dupa cateva luni...
[Imagine: sig_reinoir.png]

#8
T~T Singurul film la care am plans. Si inca cum! 20 de minute fara pauza20 M'a impresionat si m'a emotionat foarte mult acest film. Nu prea mai are sens sa mai zic dc ca majoritatea motivelor mele s'au precizat mai sus! De obicei eu nu plang la filme dar asta mi'a ajuns la inima. Povestea si ea m'a impresionat foarte mult <3. So, asta e filmu meu preferat si va ramane mereu pe primul loc in topul filmelor mele preferate
[Imagine: EnvYQ.png]

#9
Cred ca acest film nu are nevoie sa fie comentat ci privit.
El creeaza o lume cu totul alta si in ziua curenta e de necrezut.
Finalul e pursisimplu emotionant si ptu mine nu doar trist dar si infricosator.
Ma impresionat piesa interpretata de Jamie(Only Hope), o printesa pe care nu o poti lasa sa plece nici in real nici in suflet, si melodia de pe back-ul ultimei scene ca ma dat deagata^___^.
As dori sa citesc cartea.)

#10
Am vazut acest film inainte de a citit cartile toate cartile lui Nicholas Sparks, intr-un fel el m-a convins sa cumpar opt carti.

Ei bine, era pe Acasa si mi-am spus ca arata destul de bine. si cand am vazut titlul mi-am spus ca-i vazusem trailer-ul si ca vroiam sa ma uit la el negresit.
Este un film foarte reusit, mi-a placut cum este prezentata schimbarea treptata a lui Landon si felul de a fi a lui Jamie. Personajele sunt conturate foarte bine.
Jamie este credincioasa si pare sa stie mult mai multe despre Landon decat el insusi. Asta mi-a placut. Cand ea ii spune sa nu se indragosteasca de ea el rade.
Una dintre partile mele preferate este cand Jamie canta in acea piesa de teatru. Cred ca este enervant de vizibil cat de frumoasa este in acel moment si ce voce superba are in comparatie cu felul in care arata inainte cand avea acel breton oribil.

Am ascultat melodia de multe ori, este un film frumos, dar nu cel mai bun. Iar cartea este printre cele mai slabe de Nicholas Sparks. Nu este filmul meu preferat nici pe departe.
Iubitorilor de filme de acest gen le recomand If Only (2004). Acesta este pana acum cel mai bun film romance pe care l-am vazut.

Xoxo, AlerimxD.
[Imagine: 73m8sj.png]





Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)