Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Jocurile Olimpice

#11
Partea mea preferata de la fiecare editie a Jocurilor Olimpice: tarile defiland la deschidere. Smile La ceremonia de la Beijing mi-a placut foarte mult spectacolul, s-a vazut ca oamenii aia au muncit mult pt a-l pregati, pt a-l face atat de impresionant, atat de frumos.
Despre sportivii Romaniei nu prea stiu ce sa spun... Poate ca ma asteptam la ceva mai mult din partea unora, dar m-am bucurat si pt medaliile pe care le-au castigat. Daca atat s-a putut, e bine si asa. M-a impresionat felul in care a castigat Tomescu maratonul, am ramas socata, placut surprinsa de performanta asta. Si la gimnastica mi-a placut, a fost foarte bine.
Astept Jocurile Olimpice de la Londra care vor avea loc peste doi ani. Se zice ca va exista o ceremonie de deschidere foarte frumoasa, care o va depasi pe cea a chinezilor, desi ma indoiesc de acest lucru. 4 Pai, voi avea rabdare si voi vedea atunci. 10
[Imagine: sig_reinoir.png]

#12
Din moment ce anul asta este timpul iar pentru Jocurile Olimpice, as vrea sa reinviu threadul asta putin si sa va intreb in prealabil ce impresii aveti pana acum de viitoarea desfasurare, asta in conditiile in care stiti ceva despre facilitatile care au fost construite si planurile pentru ele.

Dupa cum a zis si Crazy Tenshi, cred ca partea cea mai asteptata a jocurilor este ceremonia de deschidere. Sunt curioasa daca exista ceva care ar putea sa o depaseasca pe cea de la Beijing din 2008, pentru ca a fost ceva absolut uimitor, fascinant si iti era imposibil sa te dezlipesti de ecran.
Tin minte ca pe 8 august cand a avut loc eram la munca si tocmai terminasem tura asa ca trebuia sa ma duc acasa pentru doua ore, sa ma schimb si sa vin inapoi. Nu am vrut sa ratez defilarea Romaniei, asa ca nu m-am mai dus deloc.

Chiar am si apucat sa urmaresc cateva bucatele din eveniment, dar doar la munca, pentru ca acasa nu aveam satelit. Romania parca luase medalia de aur la Judo la categoria 50kg feminin, chiar vazusem momentul respectiv. 3 secunde a durat, daca si atat. A trebuit sa-mi adun maxilarul de pe podea.

Am fost dezamagita la gimnastica, mai ales ca reprezentantii chinezi au luat majoritatea medaliilor, cu doua avantaje: teren propriu si faptul ca nu au participat la mondiale, ceea ce le-a dat 4 ani de antrement continuu. Desi puteam sa fim mai buni, in anii trecuti aveam gimnaste/i exceptionale/i si acum...

Parca mai luasem ceva si la canotaj, dar nu ma pot jura, am uitat.

Sunt curioasa de prestatii anul asta.
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#13
S-a discutat destul de mult pe la Llama Drama de JO de la Londra 2012, dar nu am vazut nici macar un user sa treaca pe aici ca discutia sa nu fie uitata. Desi fac dublu post, sper ca asta va readuce interesul si ca veti veni cu niste opinii.

As vrea sa ma implic mai mult in discutie, dar am lucrat pe parcursul desfasurarii lor si stiu doar din auzite de ce s-a intamplat la gimnastica, judo si tir. Nu stiu nici cum stam cu podiumul si ce medal count avem pana la urma.

Poate imi spuneti voi? Ce impresie ati avut de ceremonia de deschidere? Mai buna decat cea de la Beijing? Merita sa o caut si sa o vizionez?

Unde se tin Olimpicele in 2016?
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#14
Pai.....sa incepem cu inceputul...Ceremonia de deschidere a fost OK. Cam greu de comparat cu cea de la Beijing pt ca vorbim de doua culturi foarte diferite...A fost destul de interesanta. A avut la baza o mini istorie a Angliei (mai exact evolutia industriala). Momentul asta a fost chiar ca lumea facut...sincronizarea a fost perfecta, costumele ok. E greu sa pui in scena ceva asa mare.Dupa au fost prezentate mai multe personaje celebre din cultura engleza (such as Valdermort, Mary Poppins ,James Bond sarind din avion cu "regina", etc). Dupa a fost parca un moment cu o zi din viata unui londonez (so-so, nimic special).Personal cred ca cea mai tare faza a fost cea cu Mr. Bean. Chiar epic as putea spune. In rest...defilarea tarilor, artificiile au fost ok. In comparatie ceremonia de inchidere mi s-a parut lame sa fiu sincera..Nu mare lucru interesant interesant...
Altfel Romania se situa binisor in clasament in prima saptamna( locurile 10-14).Dupa am cazut rau 21
Pana la final am ramas cu 9 medalii am impresia..Aur la gimnastica(sarituri) si la tir, argit la haltere, scrima (echipa baieti),2 medalii la judo,gimnastica(sol) si bronz la gimnastica (echipe), haltere. Atat parca...
Gimnastica m-a cam dezamagit...alta treaba era in 2004. Au mers la siguranta anul asta.Americancele au fost bune, asta trebuie sa recunosc. Au avut exercitii mai dificile, lucru care le-a salvat in calificari cand au facut niste boacane...Si rusoaicele au fost bune. Pacat de China si Japonia. Mai ales de Japonia.
La scrima nici nu prea stiu ce sa zic. La fete individual pierdeau la o tusa dupa ce dadeau nu stiu cate duble...Finala de la echipe baieti a fost dezolanta. Coreenii au fost foarte buni si ne-ar fi batut oricum dar chiar si asa ai nostri puteau sa se mai zbata un pic...Parca nici n-au incercat. Sincer dintre toti cei de la scrima cel mai mult mi-a placut Simona Gherman...e o luptatoare..la o adica in ultimul meci de la echipe a bagat 12 tuse ceea ce nu-i de ici de colo...
Canotajul a fost dezamagire totala!
Judo so-so...brazilianca a fost inversunata.A luptat bine desi au fost momente in care ar fi putut fi penalizata. Reactia atrenoarei ei a fost un pic... un piculet cam exploziva. Si tipa din Japonia a fost buna, dar in momentul in care a castigat mi-a luat ceva sa ma dezmeticesc. A fost greseala romancei intradevar. In fine, pana la urma felicitari tuturor pentru participare in sine pentru ca asta nu e de ici de colo.
Memente epice...cum a cazut biata Maroney in poponet si reactia ei de pe podium, reactiile rusoaicelor de la gimnastica (pentru cei care nu stiu, fetele alea plangeau chiar daca luau argint sau bronz...si nu era de fericire =.=),reactia mamei lui Phelps and so on...
Epic fails...cum a pierdut biata Shin A Lang podiumul...
All in all ar fi multe de spus dar e greu sa cuprinzi asta intr-un singur post. Au fost multi sportivi buni, multe momente interesante. Felicitari tuturor indiferent de rezultat.
Si ... Olimpiadele se vor tine la Rio in 2016.
Edit: Cat pe ce sa uit. Another epic fail: Comentatoarea noastra de toate zilele. Deci a fost exasperanta fara sa exagerez! A spus o groaza de gogomanii fara a fi in cunostinta de cauza, a dramatizat peste limita, a incercat sa faca pe interesanta in fel si chip si sa fim sinceri, nu a reusit. La gimnastica (la barna) in loc sa zica de elemente in sine zicea "Vai, ce frumos strange cu degetele!"=.=. Sau la unele sportive spuneau ca sunt "topaite". A avut dreptate in destule situatii dar cred ca putea gasi o exprimare mai...nu stiu nici eu cum sa zic...In fine, cunosc unele persoane care au urmarit anumite competitii pe MUT ca sa nu-i auda bombanelile... Stiu ca e comentatoare dar erau momente in care mai bine ar fi tacut din gura.
Of course I'm weird.If I wasn't weird, you'd be weird and I'd be out of job:yes:

#15
Pai, eu nu am fost foarte impresionata de ceremonia de deschidere. E adevarat, au fost culturi diferite, idei si gandiri diferite, dar mi s-a parut ca englezii s-au complicat foarte mult din punct de vedere tehnic, fara sa puna cu adevarat suflet. Stiu ca la ceremonia de la Beijing m-am uitat cu drag si in direct si in reluare, iar la cea de la Londra... ei bine, m-am cam plictisit in unele momente. S-a muncit, a fost frumos, dar prea mult accent pe decor.
Ca si Noname, consider canotajul o mare dezamajire, chiar ma asteptam la o medalie pt Romania venita de acolo, dar tot ce s-a intamplat au fost niste certuri intre sportivi si Federatie. In rest a fost ok, doar ca echipa de gimnastica masculina a fost mult prea laudata, iar toate talentele ce o compun nu au reusit sa faca nimic.
O singura chestie cu Olimpiada de la Rio... Ma intreb cand se va tine, avand in vedere ca la ei e iarna in iulie-august, probabil ca o vor lasa pe primavara, in octombrie sau asa. 106
[Imagine: sig_reinoir.png]




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)