Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Otaku Festival 2010

#51
(18-05-2010, 08:44 PM)Cryzy A scris:
(17-05-2010, 03:33 PM)Nya. A scris: Şi mi`am luat şi nişte urechi super superbe de pisică.

De undeee ti-ai luat urechile de pisica T^T am innebunit cautand si tot nu am gasit!!!



Cryzy erau pe acolo, pe la un stand 39 si eu mi-am luat si erau supeeeer kawaii <3 Am mers cu ele la scoala si toata lumea incepuse sa ma strige "Neko-chan" 21
Don't deny our r2Ï€.
[Imagine: ri935j.png]




#52
soo I finally got around posting here4 [si asta pt ca nu ma duc la sc, dar shh65]

deci...pt mine a fost primul Otakufest ^^ si tin sa zic ca nu m'a dezamagit<3 bine, tot mai mult imi place la Nijikon [spatiu mai mare for running around, fangirling, playing tricks on the rest of the group21 muult mai multe standuri si sala+scena pt cosplay considerabil mai mare, for the cosplayers' sake xD] dar again, cred ca scopurile celor 2 festivaluri nu sunt identice si nu le voi compara mai mult de'atat39 cert e ca otaku nu pare sa fie atat de axat pe merchandise, ci mai mult pe socializare si activitati [a se remarca toate workshopurile interesante ^^] xD

ca experienta proprie, am prins tot in afara de AMVuri si workshop'ul de desen [la care ma si inscrisesem, btw, numai ca am uitat complet sa ma mai uit la ceas and..time flies |D] o idee buna ar fi sa se anunte oriunde sunt microfoane/difuzoare schimbarile de program si eventual un reminder cu 5 min inainte de activitatile mai importante39..dar poate sunt doar eu prea aeriana |D

anyways, revenind x3

->Incepem cu deschiderea festivalului, of course, adica mirifca seara de vineri, 14 mai..4 concertul Anli Pollicino! ^o^ intr'un cuvant: BESTIAL @ w @ baietii au fost geniali, adorabili, plini de viata si..just..38 concertul il gasiti aici *clickiez*, so e useless sa vbesc despre el >3< ..desi nimic nu se compara cu experienta live xD voi spune doar ca am stat in primul rand, lipita (strivita xD) de scena, la mai putin de 1 m de Takuma (lead guitar4), cu mana pe piciorul&chitara lui tot concertul [except cand faceam headbanging de nebuna, of course xD] l'am luat de mana pe Shindy (solistul) si i'am zis lui Takuma ca'l ador, la care mi'a zambit<33 :perv:
cu autografele ne'au damblagit rau de tot, ba se dau, ba nu se dau, ba sa plecam acasa, ba sa incercam sa mai stam, pana la urma am stat vreo 15-30 min fara sa primim nimic, bodyguarzii ne tot trimiteau acasa da noi nimic..xD unii fani au fost incredibil de lucky si au facut rost de poze/autografe in afara sesiunii care nu s'a tinut..TT3TT; darr eu l'am luat de mana pe Shindy, m'am agatat de tricoul lui Yo-1 si am "flirtat" cu Takuma la greu24 4 apropo, pe chitara lui scria モモンが3 [=MOMONga3] daca are cineva vreo idee ce reprezinta39 de la concert sunt super curioasa, dar n'am gasit nimic.. |3
mi'am luat si un tricou exact ca a lui Shindy, cu logo'ul trupei pe fata si programul turului pe spate8 am dat 80 lei pe el fara sa gandesc, si acum trebuie sa'i dau lu mama urmatoarele 2 alocatii4 ..dar a meritat78 4 :X:X
to sum up, it was the most awsome friday night EVER xD <33

now movin on to the actual festival days.. xD
cosplay'ul; a fost destul de entertaining ^o^ desigur, au fost si reprezentatii..mai putin..placute :pfiu: dar per total, cele bune le'au compensat pe cele chinuitoare, deci totul a fost spre bine xD mi'am primit portia de ras copios si skit'urile de la grup mi s'au parut toate geniale<3 sau in orice caz, pe cele care nu mi'au placut (daca au fost) nu mi le amintesc, so i'm good21 juriul in schimb mi s'a parut cam confused si unfair la proba de individual39 I feel like the winners should've been different..xP dar anywayz, si'a revenit juriul a 2a zi si castigatorii au fost pe drept o3o
am facut si eu cosplay pt prima oara in viata si m'am simtit f bine ^^ [totusi nu am participat la concurs, n'am avut timp sa ma pregatesc din cauza examenelor, am trac de scena si nici nu eram sigura pe mine, fiind primul meu cosplay..poate la anul sau la Niji xD] Am fost Tohru Honda [Fruits Basket] btw xD am facut multe poze cosplayer'ilor si mi s'au facut poze la randul meu, which was a first >3< 9

workshop'urile au fost foarte interesante..^^ eu am fost doar la kirigami [unde am facut chestii f dragute xD] dar am vazut ca si de la desen au iesit rezultate super.. @ w @ am hoinarit si pe la desenul liber, unde erau extrem de multi artisti talentati8 mi'am lasat si eu amprenta duminica pe la sfarsit, ca tot nu mai aveam ce face xD

standurile, desi putine, au avut chestii extrem de dragute x3 mi'am luat caciulita cu urechi de lup pe care o port in fiecare zi de atunci ^o^ mi'am luat otaku play + cosplay gen care au venit cu 2 postere eyecandy @ w @ si am salivat la standul copic aprox o juma de ora pt ca nu mai aveam nici un ban..21 TT3TT also, am luat cartea de vizita a standului cu rochite lolita care erau superbee:X [shinju's workshop x3] trebuie sa mentionez insa ca am dus lipsa standului mangashop.. foarte mult ;~;
la karaoke, desi nu's o mare fana a j-pop'ului, au fost si cateva melodii pe care le ador si am lurk'arit si pe'acolo xD primul lucru pe care l'am vazut cand am urcat scarile a fost posterul GORGEOUS cu MIYAVI si am intrat intr'o criza fangirl de am inceput sa tip si sa ma agat de prietena cu care eram..21)4 dar din pacate nu era de vanzare.. :99: mi'am luat un bookmark extrem de dragutz cu MYV though<3 x3

la gaming era ca'n RATB si n'am indraznit sa arunc mai mult de'o privire..17 dar s'au bagat 2 prieteni si au stat cam toata ziua acolo, deci most likely they had a great time xD

comunitatea..cred ca a fost partea cea mai buna4 am fost prima cu pancarda 'FREE HUGS <3' pe care am vazut'o pe'acolo dar mi'au luat'o ceilalti inainte la practica pt ca eu stateam intr'un colt la parter si faceam pancarde la toti ortacii..21) asa mi'am consumat mult iubitul sketchbook TT3TT dar a meritat, am impanzit locul cu IUBIRE xD yey ^o^ cred ca am dat peste 100 de hugsuri in ambele zile..<3
mi'am facut o tona de prieteni noi si am cunoscut lume de pe mess, singurele momente in care am fost singura au fost cand alergam de colo colo cautand diverse persone xD si tot recunosteam lume din fuga21 deci a fost really fullfilling<3

really, pacat ca s'a terminat ;3; MAI VREAUU >3< 4


now uite inca un post aka 'Big Foot' @____@; gomen :pfiu: I'm really a monster when it comes to posts, ne17

soo see ya'll at Nijikon ^o^ *huggles* jya ne`!
:bye:
[center]雅-MIYAVI- is my SUPERHERO♥
[Imagine: 95386.png]

•How high can you fly with broken wings..?•

[Imagine: hurt-11.jpg]
[Imagine: medium_94587.png][/center]

#53
Okay, so, Otaku de anul acesta a fost THE BOMB! Adica eu nu m-am mai distrat atata de 2 ani de zile, si organizatorii need some love for this one din partea mea~

Am facut cosplay de abia in ziua 2, dar pot sa zic ca totul era la fel, adica the same awesome people si standuri and all. Parul meu de Shinra-san a stat awesome \o/ Ma bucur ca nu am poluat baia cu fixativul meu~

Standul K-Pop m-a uimit, zau asa! Adica, cred ca acolo am stat cu my Mikado toate zilele~ Ma intrebam where's MangaShop at, dar am vazut ca a aparut standul cu Cosplay Gen! Ma bucur ca Amy a venit pana la urma in ziua 2~ Am urlat ca dementele D:

#54
Un comment venit prea tarziu, dar uitandu-ma prin topic am observat niste lucruri extrem de nasoale. Exact cum imi spunea o prietena, nu mai exista fani anime adevarati. Multi dintre voi pretindeti ca sunteti cine stie ce fani, ca ati vazut sute de animeuri si ca mama, nu va intrece nimeni si criticati cosplayerii. Ba ca nu au fost buni, ba ca nu v-au placut nu stiu cum, ba ii huiduiti si ii descurajati din prima...
Unde naiba sunt zilele in care toata lumea se bucura de un festival? In care toti erau whoaa, uite un jaden, sau uite un Cloud, sau uite nu stiu, un Naruto or w/e. Aveti macar idee cat de greu se fac acele costume? Sunt facute de ei, scenetele, costumele, totul si urasc faptul ca nu sunt apreciati.
Eu nu fac cosplay sincer, vreau sa fac, dar decat cu un premiu care sa ii descurajeze pe ceilalti mai bine dau cu el la gunoi. Cosplayul e facut sa bucure pe toti, stiti ca si ei vor sa se distreze, sau prin ce trec, cate emotii sunt sa nu uiti sau sa nu te incurci, sau iti e frica sa nu te huiduiasca publicul. Niciun premiu nu face mai mult ca aprecierea venita din public. De exemplu stiti ca Sakurei i-a rupt rochia prezentatorul ala? Sau stiti ca sambata dupa ce s-a terminat festivalul ei au stat sa repete, sau ca unei fete i s-a facut rau din cauza oboselii?
Bai deci urasc faptul ca unii dintre voi, incapabili sa faca un cosplay isi permit sa ii critice pe ceilalti!
Felicitari tuturor <3
Eu m-am distrat, m-am bucurat sa va vad pe scena si ati fost extraordinari! Vreau sa vina Nijikonul cat mai repede, sa facem poze si sa ne bucuram de cosplay impreuna <333
Love ya guys <3
Mitsu [ ca multi nu stiu cine sunt dupa acest nick si nu vreau sa se creada ca ma ascund or smth]

#55
Pt cine n-a cautat inca pe Youtube, aici e tot ce am filmat...

http://www.youtube.com/user/realjavaleen

Cat despre poze, momentan mi-e LEEENEEEE sa le pun... asa ca bucurati-va de ale altora pana fac eu rost de nitzel chef...

Ta da!
[Imagine: KONgirlssleeping-small.jpg]
[Imagine: chibi_137.gif]
Ka, chibi-ul lui JavaLeen

Favorite quote: "Don't tell me he wants to conquer the world? Can't he come up with something more original?" - Lina Inverse (Slayers)

#56
@Charon/Mitsu: Inainte de toate, ai facut si tu cumva cosplay? Ca parca era cineva pe acolo cu nick-ul asta, desi e posibil sa ma insel.
Legat de ce ai spus tu, si eu sunt de acord. Problema e ca nu avem indeajuns de multi fani anime pentru un festival veritabil, chiar daca anual se tin OtakuFest si Nijikon. Adevaratii fani anime de pe la noi sunt in general aia mai "batraiori", care au prins alte timpuri.
Cand nu vezi un anime decat pe cine stie ce post strain, dublat in germana/franceza/italiana sau cele de pe posturile romanesti pot fi numarate pe degete, e greu ca lucrul asta sa nu se transforme intr-o adevarata pasiune, daca te atrage cu adevarat fenomenul. Tin minte ca inainte un anime valora greutatea lui in aur 21 Cand eram eu prin liceu si aveam ore de info in laborator, luam acasa pe dischete gif-uri anime din DBZ sau wallpapere anime, numai de dragul de a avea ceva de genul ala in computer. Dar ma rog, deviez de la subiect.

In ziua de azi, cand exista post de anime la televizor, cand sa descarci un anime sau un manga e foarte usor, si nu trebuie sa stai o saptamana la o serie anime, cu viteze de 2-4 kilo pe secunda, parca nu mai e la fel. Vezi poze pe net cu tot felul de cosplayeri tari, festivaluri anime care iti rup ochii, tot felul de marfuri anime si e usor sa critici si sa spui ca fenomenul anime de la noi nu se compara cu ce e acolo. Insa foarte putini incearca sa faca ceva sa ajute sau macar sa persevereze.

Ma uitam la astia de la cosplay... Am vazut personaje care au continuat sa faca asa ceva, de la festival la festival si s-a putut vedea cat de mult si-au imbunatatit costumele si/sau scenetele. Si chiar si cei cu costume mai putin impresionate, tot binedispun lumea. Cine il mai tine minte pe Spongebob de la Otaku de anul trecut? A fost deliciul festivalului, chiar daca nu era cine stie ce costum din punct de vedere al realizarii.

Cred ca lumea ar trebui sa aprecieze mai mult ce avem si ce se face, sa incerce sa sprijine mai mult astfel de initiative si daca tot critica, sa aiba macar grija sa fie critica constructiva, ca e spre interesul tuturor.

@JavaLeen: Of, bine ca ai postat tu ca eu am fost cam ocupat si uitasem de mesajul tau, scuze ^^



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Otaku Festival Miauti 5 5.434 05-04-2015, 10:40 PM
Ultimul răspuns: Romania
  Otaku Festival Miauti 22 14.240 08-06-2014, 08:22 AM
Ultimul răspuns: Queen of Darkness
  Otaku Festival 2013, 11-12 Mai Reactive 18 13.542 15-05-2013, 06:38 PM
Ultimul răspuns: Rain
  Otaku Festival 2012 Flaw 42 35.576 01-06-2012, 12:02 AM
Ultimul răspuns: mariska
  Otaku Festival 2011- editia a V-a Flaw 97 67.770 26-02-2012, 11:20 PM
Ultimul răspuns: DarkAngeI
  Festival Otaku 2011 Horia K 0 3.629 14-03-2011, 05:09 PM
Ultimul răspuns: Horia K


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)