Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Bokura ga Ita

#11
O da,si eu ma apucasem de animeul asta vara trecuta,dar nu l-am terminat pe tot asa ca l-am revazut de curand.M-am uitat mai antai pentru ca semana putin de tot cu Lovely Complex,asa mi se paruse.
Personajele mi-au placut destul de mult desi ma cam enerva Yano mi se parea cam increzut si prea COOL, dar tousi asta ma facea sa imi placa de el defapt,I know sunt ciudata.
Despre Nanami pot sa zic,ca era foarte cute si sincer cred ca se potrivea cu Yano,aratau dragut impreuna. Doar ca el ma enerva ca nu putea trece peste pierderea fostei lui iubite DX,dar in rest era amuzant si cam prostut din cauza anumitor greseli din trecut ,oricit de cool ar fi vrut sa fie,a exagerat,dar asa sunt baietii astia.
Unele momente m-au facut sa rad de nu mai pot,ca atunci cand erau in pat si el i-a spus sa se gandeasca ca este pe plaja LOOOOOOOOOL,am cazut de pe scaun de la atata ras.
Dar au fost si momente enervante si tensionante nu le mai supoortam sau chiar unele care m-au facut sa plang .
Sfarsitul animeului n-a fost asa cum credeam eu,chiar m-a suparat ,nu mi-a venit sa cred ofofofof DXXX.
~~~~~~

"My angel,my sunSHINe <3.
"
[Imagine: 16lh2lj.gif]
"I still look at you"
[Imagine: 257estt.jpg]


#12
My favourite anime!! OHH MAI GASH!!
E cel mai dragut anime...ever...Ador scena aia cand Yano si Nanami erau in camera lui pregatindu-se sa faca stiti voi ce* cand au intrat parinti in casa 24
Ador cuplul ala Yano super pervers si Nana super cute cum il punea la punct...
Am auzit ceva de un al doilea sezon...E pe bune?
Daca stiti ceva ma anuntati si pe mine la profil ? pupic pupic pupic


*sa faca sarmale...
[Imagine: images?q=tbn:ANd9GcSj7w6aX6FleDRwZa9BDCD...RuWhUr5CXA]

#13
Am vazut si eu acest anime si pot spune ca mi-a placut, este foarte romantic. Totusi, personajele sunt putin aiurea desenate, sau cel putin in unele parti din anime, cand nu li se vedeau ochii era ciudat o.o"
Oricum, mi se intampla doar mie sau mai sunt si altii care confunda personajele din Bokura ga Ita cu cele din Lovely Complex ? aici ma refer doar la cele 2 personaje mai importante, adica cuplul o.o' vazusem odata o imagine cu cei doi din Lovely Complex, nu era asa de scoasa in evidenta inaltimea personajelor si eram foarte sigura ca erau cei din Bokura ga Ita, apoi vad scris pe sig [ am vazut asta la un sig, hehe. ] "Lovely Complex", eu: *BEEP* n-are cum. Dupa care am vizionat si acel anime, la personalitate nu seamana deloc, oricum, sa revin la animeul nostru, cum scriam si mai sus, este foarte romantic si povestea e draguta, sfarsitul a fost idiot, cum alerga ea dupa tren doar ca sa il mai vada putin si el din vagon in vagon mi s-a parut urata. In rest.. numai lucruri bune de spus.
[Imagine: 9qh35v.jpg]

#14
spoiled.


L-am vazut si eu acum ceva vreme. Trebuie sa recunosc faptul ca primele episoade, de fapt o multime din primele episoade... cred ca jumatate din anime, sau ceva asemanator, mi s-a parut epic fail. Au fost multe episoade de umplutura, fara nimic interesant sau captivant in ele. Grafica era urata, nu insuportabila, dar pur si simplu urata si nu atat de placut de privit, incat ... episoade de umplutura + grafica nesatisfacatoare = anime dropped. In orice caz, dupa ce l-am lasat balta, vazusem vreo 3 episoade, l-am reluat la recomandarea unei foarte bune prietene, gusturile noastre se aseamana foarte mult. Si, in final, chiar mi-a placut.

Odata ce te obisnuiesti cu actiunea si cu personajele in sine, nu mai iei seama de grafica, neaparat. Problema a fost doar la inceput, cand actiunea nu spunea nimic, personajele parca nici nu existau si nu era nimic catch, atunci nu puteai fi atent decat la grafica.

In orice caz, trebuie sa recunosc ca am plans si eu la acest anime. Imi amintesc ca lacrimile mele au inceput sa curga in momentul in care am vazut-o si pe Nana plangand. A fost trist si, well, asa cum ar zambi si ar spune colegii mei " pe placul Ramonei". Pur si simplu imi plac lucrurile triste, povestile cu sad ending mi se par cele mai bune, sau cel putin cu o tenta de asa ceva. In orice caz, fara a lungi prea mult aceste detalii, a avut niste clipe pur si simplu frumoase, profunde si care te intorceau pe dos.

Personajul meu preferat din acest anime este Takeuchi. Am adorat personalitatea pe care o avea si atitudinea pe care a abordat-o in ceea ce o priveste pe Nana. Desi m-a cam deranjat faptul ca el fusese indragostit si de fosta prietena a lui Yano, cea care era moarta. it was kinda strange and that awkward deja-vu was too much of a cliche. In orice caz, nu e ca si cum se putea face ceva in legatura cu acest lucru; macar acum luase atitudine, si ce mai atitudine! mi-a placut faza cu autobuzul, cu clipa in care i-a spus lui Yano ca daca nu face el ceva, atunci el trece la actiune, and... well, a lot of other things. Ca atunci cand Nana il astepta pe Yano, si el nu mai venea ( pentru ca era la spital cu Yamamoto, that freak stupid biiiit....whatever )si a aparut Take, ca un adevarat salvator.
Adevarul este ca stiam ca nu are nici o sansa in anime sa fie cu Nana, nu se intampla asa intotdeauna? dar tot a fost al naibii de dragut si personalitatea lui era absolut perfecta. M-a cucerit personajul asta, din toate punctele de vedere.

In ceea ce o priveste pe Nana, nu pot spune daca mi-a placut sau nu, am trecut-o - mai mult sau mai putin, cu vederea - nu a fost centrul atentiei mele desi pot spune cu desavarsire ca mi-a placut povestea ei si a lui Yano. A fost touching, dar nici unul dintre ei nu a reusit sa imi capteze indeajuns de mult atentie; pentru mine, singurul personaj adevarat, este Take. Insa, ma repet, povestea celor doi de dragoste este foarte faina, din moment ce m-a facut sa plang. Oricum, voiam sa spun ca ador vocea actritei ce o interpreteaza pe Nana, e atat de sweet and cute and touching and deep and lovely and adorable.

Oh, referindu-ma din nou la Yamamoto, o consider cea mai josnica! oh, cel mai josnic personaj din acest anime ( cum sa se culce cu iubitul surorii ei? that's such a... ) anyhow, si cum a putut face el asa ceva? desigur, scuza epica: e barbat! barbatii sunt slabi. Who cares, Yano wasn't that type of a tough guy, I guess. He was just a little kid. In a way or another.

Oricum, Bokura ga ita este un anime atat de frumos, chiar si prin titlu: We were there. Facand abstractie de episoadele stupide si nereusite, si referindu-ma doar la ceea ce a fost reusit din anime, pot spune ca este un romance foarte bun, unul ce te prinde, cu o profunzime aparte. Personajele sunt si ele simpatice, presupun, si exista atat particularitati insuportabile, cat si particularitati adorabile.

Cel mai mult am adorat titlul si sfarsitul animeului, si - desigur, pe Take.

#15
Tocmai l-am terminat... A fost un anime cu bune si cu rele...

Daca ar trebui sa scriu doar o parere generala sau sa spun doar un cuvant despre el, as spune doar ca a fost frumos si emotionant. Dar au fost cateva lucruri care nu mi-au placut. De exemplu inceputul nu mi s-a parut dragut. Au fost grabite lucrurile, Nanami mi s-a parut putin cam prostuta si Yano mi se parea si el ciudat.

La inceput nu m-am uitat decat la primul episod si mi-am spus ca voi continua "alta data" sau "mai incolo". Eram vizibil dezamagita de el dupa ce citisem catralioanele de comentarii despre el si in afara Zup-ului, care il laudau. Dar de curand am avut impulsul, venit de sub dulap, sa ma tin de el si sa vad ce-i de capul lui.

Mi-a placut mult cum cei doi au putut trece peste problemele legate de trecutul lui Yano, care mi s-a parut atat de... Nici nu-mi gasesc cuvintele. Daca ar fi fost vorba doar de moartea fostei lui iubite nu cred ca ar fi fost la fel de multa tevatura, dar faptul ca s-a culcat si cu sora ei mai mica, acea Yamamoto, m-a socat. Cred ca a regretat enorm, niciodata nu cred ca va trece peste.

Sa spun si cate ceva despre prea iubitul Take. : )) Nu mi-a placut in mod special de el, m-a impresionat ca era o persoana foarte buna si cu multe calitati. Dar nu il priveam ca pe iubitul Nanei. Pur si simplu anime-ul mi-a transmis ca doar Yano o putea iubi pe Nana in felul acela special pentru ea, ca o intelegea intr-un fel aparte si vice-versa. Mi se parea ca Takeuchi nu o iubea indeajuns, dar ar fi putut fi un cuplu simpatic. Am admirat ca el si cu Yano au ramas prieteni si de multe ori am senzatia ca si Takeuchi a vazut iubirea speciala dintre cei doi, cel putin asa mi s-a parut la un moment dat.

A avut si cateva faze amuzante, dar a fost una care mi-a ramas in minte. Cred ca nu sunt singura care a mai vazut prin desene cum personajele incep: "Nu suntem in desene animate, asa ca nu poti zbura." Sau ceva asemanator. Ei bine, am ras ca o nebuna cand am vazut ca Nanami spune: "Nu suntem intr-o telenovela sau intr-un anime, asa ca..." : ))

Sfarsitul m-a emotionat profund, mi-au dat lacrimile cand le-am vazut pe ale lui Yano. A fost un moment dramatic... Plus acele amintiri de la inceput, parca vedeam ca s-au schimbat, ca au crescut... Iar continuarea intortochiata te tine cu batista aproape, cel putin asa am inteles din ceea ce am citit pe net... Cred ca m-as uita si la sezonul al doilea daca ar aparea, pentru ca anime-ul a avut o poveste frumoasa si niste personaje care se completau...

#16
God, nu cred ca o sa-mi placa vreodata vreun anime/serial mai mult ca asta. L-am vazut acum 3 ani parca si a fost MINUNAAAT! Vazusem inainte Lovely complex, dar Bokura ga ita a fost superb. Mi-au placut mult felul in care erau desenate personajele si asta m-a facut sa ma uit la inceput (cand era totul dull and awkward), dar dupa cateva episoade nu mai dormeam noptile! Mi se pareau atat de draguti Nana si Yano si ii invidiam atat de mult ca orice forever alone 21. Daaa, animeul asta m-a atins la suflet si vreau sa-mi comand acum mangaurile de pe net si sa citesc tottotototot. Oh, numai de-ar fi o continuare...

Ps. daca stie cineva un anime care seamana cat mai mult cu asta (no magic and stuff) please please tell me 108
[Imagine: careless.jpg]
And I don't realy care if you think I'm strange, I ain't gonna change.

#17
Mi-a placut anime-ul, a fost dragut, desi in unele momente aveam impresia ca ma uit la o telenovela pt ca au existat tot felul de intorsaturi dramatice de situatie si faze in care se exagera sentimental pana cand intamplarea se transforma in ceva cliseic. Si poate totusi, avand in vedere ca am plans in cateva dati, anime-ul a atins o coarda. Am vazut comment-uri cum ca ar semana cu Lovely Complex si sunt de acord, Nanami parca avea parul facut exact ca Risa, iar Yano are mutra lui Otani. Bineinteles, si grafica e la fel, facuta foarte asemanator, big eyes, same colours, etc., dar mi se pare ok stilul.
Nanami e o fiinta sensibila, usor naiva, dar nu o consider prostuta din punct de vedere sentimental si consider, la fel ca ea, ca sinceritatea e cel mai important lucru intr-o relatie. E adevarat ca uneori avem tendinta de a ascunde lucruri pt a nu-i rani pe cei dragi, dar mi se parea firesc ca, atunci cand ea i-a cerut lui Yano sa fie onest, el sa nu incerce sa schimbe subiectul cu o glumita in scopul de a o face sa se simta mai bine si, pana la urma, de a se salva pe el. Mi-a placut ca a incercat sa ramana obiectiva in momentele in care erau despartiti si ca a decis sa accepte ca el sa plece in Tokyo pt binele lui. In plus, l-a respectat pe Takeuchi si a apreciat prietenia lui si tot ce a facut el pt ea, chiar daca nu i-a putut raspunde cu aceleasi sentimente. Nu mi s-a parut ceva anormal sau aiurea ca ea nu a vrut sa ii asculte pe cei doi baieti cand ei urmareau sa ii spuna ce simt pt ca, daca ea nu stia ce era in sufletul ei in acele momente si ce sa le raspunda, era mai bine sa nu le arunce niste cuvinte lipsite de importanta sau care ar putea face mai mult rau decat bine. Nu a fost ea personajul meu preferat, a avut momente in care mi se parea ca gandeste ca un copil, iar sentimentele ei sunt exagerate, dar acum nu mi le amintesc, so I'll stick to her good side. 10
Despre Yano am spus deja ca nu a fost destul de sincer pt gustul meu, as fi preferat ca el sa fie mai direct cu Nanami atunci cand ea l-a rugat sa faca asta. El chiar nu stia cum sa reactioneze ca sa o faca sa il ierte si sa ii arate ca tine la ea. Si cel mai urat moment a fost cand a parasit-o ca sa fie alaturi de Yamamoto. Da, se simtea vinovat fata de ea pt moartea surorii ei si pt faptul ca se culcase cu ea si a vrut sa ii arate putina sustinere si prietenie, dar totul era fals, el nu tinea cu adevarat la ea. Si, chiar daca initial se ducea la spital sa o tina de mana, nu trebuia sa faca asta intreaga zi si sa isi lase prietena cu ochii in soare.
Daca ar fi sa aleg un baiat din anime-ul asta, l-as alege pe Takeuchi. Din pacate pt el, e genul baiatului "fraier" care sufera pt o fata si care ar renunta la binele lui pt binele ei. A dat un exemplu de adevarata prietenie fata de Yano, fiindca ar fi putut sa ii spuna lui Nanami ce simte pt ea de 100 de ori si totusi nu a facut-o, ci doar a "amenintat" ca o va face, intotdeauna cu zambetul pe buze si fara vreo intentie rea, ci chiar pt a-l determina pe prietenul lui cel mai bun sa actioneze. Saracul, mi-a parut rau atunci cand i-a marturisit in sfarsit lui Nanami, dar a rugat-o sa nu ii dea un raspuns imediat deoarece se astepta la un refuz. Poate ca a gresit cand a iesit cu o fata care chiar il placea, a ajuns sa o raneasca, desi nu intentionat, dar e ok ca a fost sincer cu ea intr-un final.
Yamamoto a fost un personaj ingrozitor, nu a facut altceva decat sa ii raneasca pe Yano si pe Nanami. La inceput am crezut-o ok, nu ma asteptam sa se dovedeasca a fi o persoana atat de neplacuta. Stiu, a suferit mult din cauza lui Yano, dar cred ca a reusit sa il si faca sa plateasca pt asta. Nu inteleg cum a putut sa se culce pur si simplu cu el, fostul prieten al surorii ei moarte si sa incerce sa ii faca rau baiatului pe care se presupune ca il place si prietenei lui care e cea mai nevinovata persoana din toata povestea. Cele doua prietene ale lui Nanami erau simpatice si amuzante, mai ales cea "forever alone" care voia sa auda toate barfele cu Yano. 21
In ceea ce priveste finalul, eu nu am continuat sa citesc manga ca sa aflu ce se intampla, asa ca ma voi rezuma strict la ce am vazut in anime. E trist ca au trebuit sa se desparta asa, nu a fost neaparat alegerea lor, situatia a cerut-o si uneori se intampla. Probabil ca, in realitate, ar fi si finalul povestii de iubire, pt ca, dupa parerea mea, relatiile la distanta nu prea rezista si poate ca nici nu isi au rostul uneori.
Ca sa mai si concluzionez azi, Bokura ga Ita mi s-a parut un anime frumos si deja l-am recomandat unei persoane care a si inceput sa il vizioneze si a avut o reactie pozitiva in privinta lui. Il recomand cu drag consumatorilor de romance si povesti triste asa ca mine. Smile
[Imagine: sig_reinoir.png]

#18




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)