Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Chestionar: Light sau L ?amandoi? sau nicunul?
Yagami Light/Kira
0%
0 0%
L/Lawliet
0%
0 0%
Nicunul
0%
0 0%
Amandoi
0%
0 0%
Total 0 vot(uri) 0%
* Opțiunea ta. [Arată Rezultatele]

Light vs L

#21
Interesanta idee.Btw eu tin cu L,sincer cred ca el e adevarata justitie si nu Light/Kira cum vreti sa-i spuneti.Oricum,unde ar fi ajuns Light cu "lumea lui noua"?Sa ma gandesc...NICAIERI,pentru ca nu avea sens,urma sa fie prins o data si o data.Deci eu tin cu L petru ca a fost impotriva lui Light care nu era decat un criminal.Ceea ce facea el era doar crima curata,omora oamenii de parca erau muste.Sorry pentru fanii lui Light, dar asta e decizia mea...
Oricum L a crezut in Light si chiar l-a considerat prieten, iar mai apoi asa zis-ul prieten l-a tradat si l-a omorat.[ceea ce se intampla si in viata reala si chiar si eu am patit-o -_-"]
[Imagine: ma_bike__s_epic_by_jackroono-d4k64fi.gif]
My bike is epic, bischez b-)

#22
Il aleg pe Light Yagami -> Kira :3.

Desi in anime cat si in manga/film moare si este cunoscut ca un personaj principal negativ (cam rar intalnit dupa parerea mea), el tot ramane preferatul meu. Adica e uimitor cum se descurca sa joace rolul geniului de liceu, cat si pe cel al criminalului -> persoana ce omoara delincventi. Light este calm, isi calculeaza cu precizie orice miscare, se gandeste la consecinte and so on. Desi, sincera sa fiu, m-a dezamagit si m-a facut sa ma simt un pic trista cand scopul lui era sa cucereasca lumea dupa ce omoara toti acei infractori...

#23
Nu sunt sigura de ce la poll am votat cu Kira. 43 Oricum... Eu il aleg pe L. Mi-a placut inca de cand au dat filmul Death Note. Stiu ca ma pasionase si toate cele (personajul). Apoi pe calculator am vazut ca e altfel (Lawliet). Chiar nu semanau (cel din film si cel din anime), dar mi-a placut de L si de acolo. Kira imi era indiferent. 106 Apoi pe Zup am vazut ca X ii place de Light. Aproape radeam ironic in mine: "Cine l-ar alege pe Light? " Apoi am citit diferite pareri (nu CHIAR de aici) si mi-am dat seama ca exista un motiv sau doua sa iti placa de el, dar eu ramaneam cu L.
L la putere.
"Forgive you? Why? It's not like I'm mad or anything. You were the one who got angry; just like you said, I was being too nosy. I've always been like that, not knowing my boundaries. I'm the type who'll water a plant til it drowns."
- Yokozawa Takafumi no Baai, vol. 2

#24
Il aleg pe Light. Nu de alta, dar stilul nostru de gandire e asemanator.
Light era mai inteligent ca L. L-a ucis pe L, si de abia Near si Mello (2 persoane) au reusit sa il invinga. Deci nu e nevoie de alta observatie la capitolul inteligenta. Asta e ceea ce cred eu ca e adevarat.
La capitolul dreptate... trebuie sa recunosti ca avea o idee buna Light. Personal, nu as vrea ca lumea sa fie a mea. Dar daca ar fi, ar trebui sa fie 'curata'. Si a inceput sa ucida subspeciile. A gresit cateva lucruri, ca de, e om (fictiv, dar om) si oricine greseste. Nu poti face totul perfect intotdeauna. Atat si la capitolul asta.
Ce mai avem... amandoi aveau telul de al invinge pe celalalt. Fiindca era un joc, amandoi urand sa piarda. Se asemanau si totusi perspectivele prin care vedeau actiunile lui Kira, Light, era complet diferite.
Nu prea o mai lungesc, Light/Kira.

Psycho XD

#25
In ciuda aspectului sau mai ciudat L este un geniu. L este detectivul cel mai faimos al lumii , ce l-a arestat pe Kira . Totodata , este inamicul lui Light , lasand senzatia ca doar unul dintre cei doi e de partea binelui.
Are o multime de ticuri ciudate,pozitia sa,obsesia pentru dulciuri,modul in care tine obiectele in mana,mersul ...Insa L este puternic si curajos,cu ajutorul lui Matt,Mello si Near Kira e prins 3 Moartea lui L~nu a insemnat siguranta lui Light,pana la urma tot ia venit de hac .
El va ramane unul din personajele mele preferate,un model demn de urmat.

#26

#27

#28
Alegerea mea a fost dintotdeauna L. Lawliet. Inca din primele episoade personajul lui mi-a captat cu totul atentia - poate datorita obiceiurilor sale ciudate, a replicilor unice sau a intuitiei sale exceptionale, a abilitatilor sale de deductie impresionante ori modul sau rapid de a rezolva o problea, oricum mi s-a parut fascinant, pentru ca pana atunci nu mai vazusem un astfel de personaj intr-un anime. Ma identific cu el doar in masura in care avem aceeasi conceptia legata de justitie - Justice is kindness, indeed. [Aceasta afirmatie este facuta de catre L in nuvela Another Note - LA BB Murder Case, la intrebarea pusa de Naomi Misora]

Este imposibil sa pui egal intre termenul de dreptate si cel de justitie, cel din urma putand doar aspira la un astfel de ideal, insa intr-o oarecare masura, justitia poate fi arma dreptatii, unealta prin care lucrurile sunt restabilite conform unor norme prestabilite de o societate. Astfel, justitia poate fi considerata bunatatea care ajuta raul sa se indrepte - motiv pentru care exista sanctiuni, consecinte pentru fiecare incalcare a legilor, tocmai pentru ca cel care le savarseste sa primeasca sansa indreptarii prin ispasirea pedepsei. Asadar, nu consider ca moartea printr-un atac de cord este indestulatoare pentru un criminal, dar in egala masura nu o consider nici corecta.

Din cate imi amintesc, a fost un detaliu in privinta crimelor lui Light care m-a deranjat inca de la inceput - acesta omoara in nestire orice presupus criminal care aparea la stiri, insa o parte dintre acestia erau suspecti.

Da, imi amintesc ca in anime erau prezentati toti ca fiind deja vinovati si demni de a fi omorati prin metode inimaginabile, dar nu poti considera un suspect vinovat, caci acesta este nevinovat pana la proba contrarie. Asa ca actiunile lui Light mi s-au parut gresite inca de la inceput, precum si conceptia sa asupra justitiei care mi se parea difuza. Astfel, daca printre cei pe care i-a omorat exista fie si o persoana care nu se face vinovatata de nicio atrocitate, atunci inca de la inceput nu putem numi ceea ce a facut el justitie, cu atat mai putin dreptate.

Omorarea unor criminali nu va duce niciodata la oprirea raului intr-o societate - cu alte cuvinte, nu vei reusi niciodata sa opresti raul prin si mai mult rau, acest lucru va genera doar aparitia unui cerc vicios ce in final va accentua si mult confuzia dintre cine se face vinovat cu adevarat si cine este complet nevinovat.

As vorbi fara oprire despre motivele pentru care conceptul de death note mi se pare foarte gresit, mai exact aruncarea acestuia in lumea oamenilor si lasarea sa la voia intamplarii, dupa cum am spus, indiferent de persoana... in ciuda acestor lucruri, nu-l consider vinovat in totalitate pe Light ca a ajuns in stadiul final de a se considera Dumnezeu si unica sansa a umanitatii de fi salvata, ci mai degraba pe acel Shinigami, Ryuk. Adica, serios... Cat de prost poti fi ca shinigami sa-ti arunci carnetul in lumea oamenilor doar pentru ca te plictisesti? 21

Mi-a placut personajul lui L, pentru ca in pofida aspectului sau fizic, a ticurilor sale neobisnuite, poate enervante pe alocuri, si-a dedicat viata si inteligenta opririi raului, fiind proiectia intentiilor lui Light, insa prin metode complet diferite. Pana la urma amandoi aveau acelasi scop final - asemenea celor doua conceptii filosofice aflate in contrast : Conceptia lui Machiavelli - mijloacele sunt scuzabile, atat timp cat scopul este atins si conceptia lui Kant - totul este supus adevarului si moralei.



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Light VS Kira Coyote Stark 22 16.250 05-08-2014, 12:45 PM
Ultimul răspuns: scarllette
  Light-viu?! Zyklon 3 4.245 25-04-2014, 10:41 PM
Ultimul răspuns: DeDal N.
  Credeti ca ceea ce face Light este bine? the_death_goodies 38 26.913 15-02-2014, 09:58 AM
Ultimul răspuns: Queen of Darkness
  Light/Kira/Raito(Death Note) Flaw 14 14.134 01-11-2012, 08:53 AM
Ultimul răspuns: angelxp
  If You Met Light In Person o0o-ayame-o0o 5 4.340 23-01-2011, 06:58 PM
Ultimul răspuns: SnowFlake.


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)