Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Chestionar: Light sau L ?amandoi? sau nicunul?
Yagami Light/Kira
0%
0 0%
L/Lawliet
0%
0 0%
Nicunul
0%
0 0%
Amandoi
0%
0 0%
Total 0 vot(uri) 0%
* Opțiunea ta. [Arată Rezultatele]

Light vs L

#1
Mereu a fost batalia asta intre ei doi.Cateodata ma cert cu fanii/fanele L 65...
Eu il aleg fara sa stau pe ganduri pe Light/kira cum vrei tu...nu mi se pare nicidecum ca ar fii sub iq-ul lui L, as vrea sa cred ca peste, dar privind obiectiv, nu e peste :3, tot pe acolo.
Ma deranjeaza la Lawliet faptul ca este atat de retras si putin ciudat,am cateva fixuri cu faptul ca mananca intr-una [frate] si ca sta cu degetul in gura mai mereu in schimb ii apreciez logica si spritul de observatie :3..asta e ceea ce imi place cateodata imi place cum sta imi amintesc un opening de la death note in care el statea pe scaun si se intorcea apucand cate o bomboana chiar haios...[Imagine: rofllit4.gif]
iar de light nici nu mai vorbesc <3, nu m-as putea opri.
Un singur lucru m-a deranjat la el...acel ras malefic parea putzin dus cu pluta dar doar aia ...
Am impresia ca trebuie sa fii mai open-minded ca sa il intelegi cu adevarat pe Kira si scopul lui :3, no offensssee dar politicienii ne omoara asa pe silentios si undev cover, omooara tara.Ziceti sincer de nu ar fi bun un Light care sa ii killareasca asa putin :3.
Pfua si Kira de ce trebuia sa arate asa bine? T.T not fair, the perfect mind, in the perfect body, with the perfect smile, and the perfect hair, annddd.. 105
Yes, Kira all the way :3
back in black
I'll bite you, so don't bite me.
I am all the little things you hate

[Imagine: zvx369.png]
I was a sinner, a bad girl, Lord pardon me
I was deaf, dumb and blind, but know I can't see



#2
mie imi plac ambele personaje desi procentajul ar fi ceva in genul....51 % light si 49 % L.
Light este primul personaj prezentat. evident, cand lam vazut mam "indragostit" de el. cred k nu mai trebuie sa mentionez de trasaturile fizice, deasemenea este foarte inteligent si imi place ca lupta pentru ceea ce crede "o lume mai buna". scopul scuza mijloacele. sunt de acord ca nu e corect sa iei viata nimanui, chiar daca acea persoana e un criminal, dar poate light nu s-a gandit la acest lucru, el a vrut k lumea sa fie un loc mai bun, unde nimanui sa nui fie frica sa mearga pe strada, la scoala, etc.
L este si el un personaj inteligent, care lupta pentru dreptate. are un strop de originalitate datorita infatisharii sale ciudate si a comportamentului. el lupta pentru justitie, vrea sal pedepseasca pe kira pentru crimele pe care lea facut si stie k prin modalitatea lui light sigur nu se va ajunge la o lume mai buna, ci la o lume dominata de frica.
Ambii sunt copilaroshi, fapt sugerat de dorinta lor de 'a castiga'. pe cat sunt ei de diferiti, pe atat de mult se asemana, si cum spunea L in film, daca nu erau dusmani, ar fi fost buni prieteni.
in concluzie, amandoi sunt nishte personaje controversate, bine conturate pe care nu poti decat sa ii "adori" =^_^=

#3
Waaa..gata m-ati prins...imi place si Light.^^' Inca de la inceput mi-a placut chiar daca pe parcurs simpatia mea fata de el s-a cam stins.Este un personaj cu o personalitate puternica care pentru a-si atinge scopurile ar face orice.Pur si simplu e genial!Modul in care gandeste crimele si usurinta cu care ii pacaleste pe cei din jur.Acum sa ne indreptam atentia spre L...un geniu nebun care adora dulciurile o.O Aparitia lui m-a lasat cu gura cascata.In principiu eu credeam ca e un bosorog care se ocupa de caz si ma cam stresa ca nu-i arata fata ci doar un "L" >.< Aveam impresia ca se crede mult prea important ca sa-si arate mutra..insa cand l-am vazut m-a bufnit rasul.Acum nu glumesc..pur si simplu mi s-a parut hilar!Un pusti care e pur si simplu genial dar care arata de parca ar fi scapt de la 9 T.T Mda...asta-i L.
In concluzie...nu pot alege..10
[center]† Feeding on chaos †
[Imagine: hiokj.jpg]
† Living in sin †
[/center]

#4
Doamne grea alegere.....
Light e....e...e...e un zeu ce mai?
*Ave Kira!*
Am o slabiciune pentru personajele negative(cum se face ca toate is asa de faine?)asa ca se explica.Motivele principale au fost spuse,asa ca nu o sa le repet.
Cert e ca Light/Kira sau cum vreti sa-i spuneti e genial si chiar m-o calcat pe nervi cum si-o piersut controlul la sfarsit si felul patetic in care a murit...desi Ryuk a zis de la inceput ca el il va omori,dar ciar si asa....a fost invins *Kira-samaaaaaaaa*
Terminat.
[Imagine: gameswlpp_79.gif]

#5
Shi eu cred ca L i-a fost putzin superior lui Light asta datorita efortului superior pe care-l depunea, la capitolul experientza, dibacitate, intligentza shi d c nu, shiretenie erau cam egali, se compleatau reciproc.
Primele mele cuvinte la sfarshitul seriei au fost "Pe L l-a invins inima sa, care in final voia sa-l "recruteze" pe Light, inima care shi-a folosit-o prea rar...iar pe Light l-a invins sigurantza de sine shi increderea, ca urmare a faptului ca l-a invins pe L, marea sa obsesie"
Cred ca moartea lui L a fost ideala, nimeni nu putea face mai mult jucand ca la carte shi totodata jucand impotriva propriei inimi care-l vedea pe Light ca unic pol de intzelegere shi prietenie posibil, in schimb; moartea lui Light putea fi evitata daca in momentul in care a incercat planul ascunderii noteboock-ului i sugera lui X-Kira sa pastreze o bucata din DN intr-un mod similar cum o facea Light, drept garantzie. Shi sa repete fighura cu numele atat pe caiet cat shi pe foaia ascunsa...ca sa nu fie vre-un pericol in caz de neprevazut{daac-i fura cineva servieta in drum spre locul de intalnire 4}
Una peste alta finalul a fost cumva sub ashteptarile mele, eram cu pulsul la maxim, ceva ca shi X-Kira ashteptand mishcarea care-i va termina pe Near shi restul deoarece shtiam ca s-a prins de existentza dublurii false, dar credeam ca Light are un plan de avarie. Cred ca a fost sacrificat finalul pt a sublinia umanizarea lui Light shi conexiunea cu intentzia finala a lui L de-al umaniza dar cum spuneam...nu ma satisface...deoarece Light avea un suflet inca activ, doar ca nu era absolut deloc relevant sau necesar pt indeplinirea planului sau.
Imi plac la nebunie oamenii care nu-shi schimba ushor perceptzia shi ideea, staruintza shi statornicia in propriile idei fiind dovada supreama de inteligentza shi mai ales cei ca shi Light care ishi pot schimba chiar shi axa interioara, simtzamintele shi emotziile inutile, derutante, investindu-le in ideologie, chiar daca e sa-shi piarda sufletul, cu cei care-l pretzuiesc cu tot.{Minimalizand evident, atat cat se poate, daunele cauzate lor, ex:moartea tatalui sau}
[Imagine: UchihaItachi.jpg]
Through pain and misery, a new life is born,
Hathread and resentment from all who once thorn,
This young soul apart from its rightfull master;
A whisper of death, a scent of despair, a brink of disaster
Befalls within the place he once called home;
Now that he finally falls to his tomb
There's still nobody who would even bother;
To give a schit on this outcast, diseased and forsaken,
From whom this world has very much taken
His lifespan, his pride, his every right to humanly behave
Leaving him empty as he descends to his grave,
Pure darkness remains, with nothing to uncover,
Only the memory, tormented with anger
Of what's left behind: the love of a brother.

#6
Pe care il alegeti xD

Cu siguranta il aleg pe L...pentru ca e preferatul meu din tot anime-ul si e un tip genial si e un pic iesit din comun...deci imi place mult. Imi place inteligenta lui si cum priveste lucrurile tot timpul, imi place calmul cu care rezolva totul, nu se enerveaza si e sigur pe ceea ce face.
Light devine foarte enervant pana la urma, chiar daca la inceput era destul de dragut >.< devine mult prea obsedat de Death Note.

Deci il aleg pe L.

#7
L FTW xD ... de ce ? well ... let me think a 'lil ...

Pai , the dude intuieste cu perfectie toate miscarile lui Light ( Kira ) si chiar il demascheaza ( fara sa isi dea seama =_= ) inca de pe la inceput ( when he say's that Kira might be a highschool student ^^ ) si in plus mereu m-a uimit logica sa de care da dovada ... I mean come on , cat de smart sa fii ? O.o" ... am vazut Death Note de 5 ori cred si tot L pownes , ownes and all other stuff ( spoiler : to bad he died X_X ) ... and the way he looks ( daca eram fata ma indragosteam 21 ) and act's is so damn awesome #_# ... iar faptul ca sta in pozitia aceea si mananca numai dulciuri pentru a-si putea folosii creierul mai eficient e out of the ordinary =_= ... so , L Rulz xD
[center]~ ひぐらしのなく頃に ~

[Imagine: HigurashiSig2.jpg]

Make me mad and you will suffer the wrath of KILLER lolis !
[/center]

#8
Intre L si Light, chiar nu ma pot hotari!
Light...mie una mi s-a parut un personaj care avea sufletul pur, curat, si motivul pentru care a omorat atatia oameni, a fost ca s-a saturat sa vada atatea nedreptati pe lumea asta, si intr-un fel chiar il inteleg.S-a dovedit a fi la fel de destept ca si L, si a stiut sa invarta lucrurile astfel incat mereu sa fie totul in favoarea lui...Insa el s-a aventurat la niste fapte prea marete pentru un simplu om.Si poate ca a sfarsit cum a sfarsit deoarece nimeni nu are voie sa schimbe ceea ce a creat Dumnezeu, iar el chiar asta voia sa faca. Parerea mea este ca daca Dumnezeu a lasat un om sa traiasca si i-a dat sansa la viata, indiferent ca acel om este bun sau rau, noi nu avem dreptul sa intervenim si sa-l omoram; Dumnezeu stie de ce l-a lasat sa traiasca. Poate ca asta a fost greseala fatala a lui Light, el a uitat de unde a plecat, a uitat ca este un simplu muritor la fel ca si ceilalti, si s-a dat drept ceva ce nu era, drept un zeu.Nimeni nu are dreptul sa faca asta. Inteleg ca a facuto din bunatate si pentru ca isi dorea o lume mai buna, cred ca asta e visul fiecaruia dintre noi: o lume unde sa fie numai armonie, insa el s-a aventurat in ceva ce il depasea, nu avea dreptul sa ieie viata nimanui. Plus ca a omorat si oameni buni, de exemplu pe L. Moto-ul sau era "ori esti cu Kira, ori esti impotriva lui".Si gandea foarte gresit....Insa...cam asa este omul cand ajunge la putere...uita de unde a plecat...
Cand a murit, mi-a parut extrem de mult rau dupa el si pentru faptul ca nu si-a putut implini visul, insa oricine care incearca sa se ridice mai sus decat Dumnezeu, la final cade...Cred ca aceasta a fost greseala lui fatala...insa sunt ferm convinsa ca sufletul sau era pur...Deci nu am cum sa spun ca nu imi place de Light...
De L pe de o alta parte, imi place extrem de mult! La fel ca si Light, si L arata bine, era un tip mai misterios, cu o logica ce depaseste imaginatia oricui, si as putea spune ca era mai cu capul pe umeri decat Light...deoaece si Light era corect si avea simtul dreptatii...insa felul in care el facea dreptate era ceva anormal...in schimb L avea un mod mai normal de a face dreptate...in orice caz, il ador extrem de mult si pe L...
Deci dintre cei doi,chiar nu ma pot hotari...

#9
Hmm cel mai mult mia placut L,adica era el putin ciudat,dar era foarte inteligent,si special.L intindea mereu capcane pentru Light,tot ce facea Light era sa le evite.Si mai ales dupa ce am vazut si filmele,mai ales L changes the World,cand L mai avea de trait 20 de zile,si a inceput sa rezolve cazuri din toata lumea,inclusiv acela cu virusul.

Si light a avut charmul lui...mie mia placut cel mai tare acel ras malefic de la el
1. http://www.youtube.com/watch?v=hcvIxTVaf...re=related
2. http://www.youtube.com/watch?v=C65oaIHsd...re=related
Ce fel se uitau toti la el21

Dar il aleg pe L.
[Imagine: Alugays.png]
1) Esti pe net
2) Esti pe forumul AnimeZup
3) Imi citesti semnatura
5) Nu ai observat ca lipseste punctul 4
6) Tocmai ai verificat daca exista punctul 4
7) Zambesti, sau chiar razi

#10
I chose both of them :3
Fiindca imi place de amandoi ._.'
L
L este un tip misterios care se dedica muncii lui chiar daca a fost intr-un timp parasit chiar si de catre politie.Are momente cand este ciudat si nu mai intelegi la ce se gandeste dar vezi pana la urma ca ideile lui sunt deopotriva inteligente.Adora dulciurile XD si areo pozitie de 'geniu'21 [sa nu mai zic de felul cum tine telefonul ]
Light/Kira
Light e un geniu la fel ca si Lawliet insa e mai nebun decat el.Dorinta de a omori criminalii il face sa devina absurd si sa goneasca spre telul sau.Imi place de el tocmai din acet motiv : nu se lasa mai prejos de L si ar fi putut sa nu mai omoare criminali tocmai de frica dar el a continuat ceea ce inseamna ca tine la mandria lui si este curajos.
LOLNOPE



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Light VS Kira Coyote Stark 22 16.329 05-08-2014, 12:45 PM
Ultimul răspuns: scarllette
  Light-viu?! Zyklon 3 4.287 25-04-2014, 10:41 PM
Ultimul răspuns: DeDal N.
  Credeti ca ceea ce face Light este bine? the_death_goodies 38 27.212 15-02-2014, 09:58 AM
Ultimul răspuns: Queen of Darkness
  Light/Kira/Raito(Death Note) Flaw 14 14.180 01-11-2012, 08:53 AM
Ultimul răspuns: angelxp
  If You Met Light In Person o0o-ayame-o0o 5 4.365 23-01-2011, 06:58 PM
Ultimul răspuns: SnowFlake.


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)