Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Daca ai facut propria ta manga, citeste aici!

#5
Caut translator/scanlator pentru Collector of Fairytales. Din engleza in romana.

Da, probabil ca intrebarea ar fi - de ce naiba nu o scriu direct in romana. Raspunsul e simplu, pentru ca am incercat o traducere personala si a iesit sa zicem sub asteptarile mele si de asemenea pentru ca nu am timp sa fac acest lucru acum (aprox 100 pagini de tradus/scanlat nu sunt de ici de colo).

Ideea de traducere a venit din partea mai multor persoane care si-au exprimat la un moment dat dorinta ca personajele cu nume romanesti in setting romanesc sa si vorbeasca romaneste. Li s-a parut ciudata combinatia. Si, la momentul respectiv, desi le-am dat oarecum dreptate, am continuat (si voi continua) sa o scriu in engleza.

Pentru cei care se vor incumeta la asa ceva am sa le atrag atentia ca nu este un proiect usor. Traducerea ar trebui facuta tocmai pentru a da acel plus de autenticitate exprimarii personajelor in limba romana, cu expresii specifice. Trebuie tinut cont si de perioada in care se desfasoara actiunea, statutul social al personajelor, relatiile ce se stabilesc intre ele. Pe de alta parte nu vreau sa iasa o traducere arhaica/regionala care poate este greu de urmarit. (Exact faza asta nu mi-a iesit mie in traducerea mea)

Scopul final al acestui efort este acela de a incerca o publicare a lucrarii la o editura (nu in regim de self-publishing de aceasta data). Evident in cazul in care voi reusit traducatorul va fi mentionat si isi v-a primi partea cuvenita. Pana in momentul in care acest lucru va fi posibil lucrare in forma ei in RO poate fi pusa pe mangazup. (Daca managerii site-ului sunt de acord...)

Si pentru cei care se intreaba de ce nu am mers direct pe un translator profesionist, ei bine costa, si nu-mi permit sa platesc pentru ceva care nu stiu daca o sa mearga.

Pentru a face traducatorului/scanlatorului lucrurile mai usoare pot sa dau paginile cleaned la rezolutie mare pentru acest proiect.

Cei interesati PM sau reply aici pe thread.



Răspunsuri în acest subiect
RE: Daca ai facut propria ta manga, citeste aici! - de raluca-z - 26-10-2010, 10:18 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  A doua banda desenata pe care am facut-o Lanna 2 4.600 24-07-2011, 02:58 PM
Ultimul răspuns: Lanna


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)