Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Jane Austen

#11
Fara indoiala, Jane Austen e autoarea mea preferata! Stilul original de a scrie, temele abordate deloc comune, optimismul ei din orice situatie, dar si inteligenta cu care isi inzestreaza personajele nu pot decat spori dragostea, stima si respectul pe care le nutresti pentru operele sale!

Am citit "Mandrie si prejudecata", iar acum citesc "Persuasiune". Nu pot spune decat ca ca ambele sunt perfecte si nu ma pot arata altfel decat recunoscatoare fata de munca ei.
destiny is for losers. it's just a stupid excuse to wait for things to happen instead of making them happen.

#12
Jane Austen este o tipa geniala, a ajuns repede in topul preferintelor mele literare. Are un fel de a scrie original, dar totodata usor - desi asta depinde de carte. Prima carte a ei pe care am citit`o a fost Emma, care mi`a placut, avand o idee impresionanta. Treaba cu ' petitul ' a Emmei m`a amuzat si contrariat, de`o potriva. Harriet m`a lasat, totusi, rece, fara sa mi se para un personaj macar profund. Urmatoarea carte a fost Manastirea Northanger, care a avut o idee diferita fata de de restul operelor ei, dupa parerea mea. Momentan citesc Mandrie si Prejudecata, asta dupa ce am vazut filmul, acum destui ani.

Sincer, tipa chiar este una dintre putinele scriitoare care chiar m`a atins la inima, sa spun asa, si m`a impresionat prin simplitatea ei. Imediat ce termin cartea actuala, ma apuc de Ratiune si Simtire. :]
Intunecand intunericul,
iata
portile luminii.

#13
Jane Austen se afla printre autorii mei preferati ^^
Ea reuseste sa reproduca fidel mentalitatea vremii . Am apreciat si inca apreciez felul foarte politicos in care vorbesc majoritatea personajelor ei.
De curand am terminat de citit ''Mandrie si prejudecata'' , cred ca ma apuc de ''Emma'' 39
[Imagine: tumblr_m8w2we1JGd1rpgt3co1_500.png]
[Imagine: tumblr_m8moi9oWXo1r8iaaao1_500.gif]
forever a baby

#14
Jane Austen este o scriitoare care mie mi-a placut foarte mult.
Am citit "Mandrie si prejudecata" si mi s-a parut o carte foarte interesanta. Imi place felul de a ne arata mentalitatea personajelor. Domnul Darcy este preferatul meu. Mi se pare ca intr-o mare masura semanam.
Am vazut filmul " Ratiune si simtire", dar planuiesc sa citesc si cartea. De asemenea si "Emma" este in lista de carti pe care vreau sa le citesc. Am descoperit de curand universul Jane Austen, dar trebuie sa recunosc ca ador mult felul ei de a scrie.
She's wiskey in a teacup.



#15
Cartea mea preferata e scrisa de Jane Austen si cred ca asta spune ceva. Mi-am dorit foarte mult sa citesc ceva in engleza de acum 200 de ani si mi-am cumparat cartile ei. Trebuie sa spun ca, desi uneori ma incurc in acel limbaj si trebuie sa recitesc frazele si sa fiu mai atenta ca sa inteleg bine ideea, ma fascineaza felul ala de a vorbi, oamenii erau mult mai politicosi atunci, cel putin cei educati.
Romanul cu care am inceput a fost "Persuasiune", nu auzisem de el si era si mai scurt decat celelalte, nu pot sa spun ca ma asteptam la foarte mult. Dar chiar mi-a placut personajul principal, Anne, calmul si rabdarea ei in toate situatiile, bunatatea de care dadea dovada si, in special, faptul ca si-a pastrat iubirea pt Wentworth timp de atatia ani fara sa dispere. Chiar de era ca el sa nu mai simta la fel pt ea, Anne s-ar fi impacat cu soarta ei si ar fi fost multumita sa traiasca in pace si singura. Si de el mi-a placut foarte mult, de sinceritatea si fidelitatea sentimentelor lui si ca a avut curajul sa isi mentina dragostea pt aceeasi femeie tot timpul ala, desi nu stia daca va mai avea vreo sansa cu ea. Imi amintesc ca Anne avea si un var ca posibil predendent, dar nu mi-a placut deloc de el, banuiam ca nu e ok.
Din cauza titlului, ma asteptam la o poveste minunata in "Ratiune si simtire", dar nu m-a impresionat. Bineinteles, a fost o carte frumoasa, dar mi-a placut cel mai putin dintre cele patru pe care le-am citit pana acum. La momentul ala, chiar nu ma puteam regasi in niciunul dintre personaje. Marianne era sentimentala pe fata si luata de fraiera, iar Elinor nu indraznea sa se exprime. Oricum, norocul ei mi s-a parut mai bun, dar e ok faptul ca si sora ei mai mica a inteles in final langa cine isi poate gasi fericirea. Nu stiu, in general nu m-au impresionat tipurile de caracter prezentate.
"Emma" a fost o carte adorabila, plina de personaje care mi-au placut enorm. Ghicisem din prima finalul (ca si la celelalte carti, fiindca sunt, totusi, previzibile intr-o anumita masura), dar pe parcurs mi s-a facut teama de cateva ori ca s-ar putea sa nu am dreptate. Emma a gresit de nenumarate ori, si in cazul ei, si in cel al lui Harriet, cred ca aceasta aproape ca se suparase pe ea la un moment dat. La inceput, Mr Elton, care, fiind refuzat, s-a grabit sa se multumeasca cu o sotie nu prea placuta ca fire (cel putin din punctul meu de vedere). Apoi, Frank Churchill, un tip cu un anumit farmec, dar care a profitat parca de prezenta Emmei si a flirtat cu ea doar ca sa isi ascunda iubirea pt o alta fata. Sigur ca Emma a fost dezamagita, dar e bine ca nu a ramas fixata pe intamplarea asta. Si nu pot sa inchei decat spunand ca Mr Knightley a fost personajul meu masculin preferat din toate cartile lui Austen pe care le-am citit pana acum. Mi-a placut de el din primul moment in care a vorbit, era singurul care indraznea sa ii spuna Emmei ca face o greseala, dadea dovada de o anumita maturitate care ii impunea tinerei un respect pe care un om de genul asta chiar l-ar merita. L-am adorat din prima, ii faceam galerie in minte pe tot parcursul romanului, a fost singurul care a dat dovada de o sinceritate pura.
Totusi, cred ca romanul meu preferat ramane "Mandrie si prejudecata", iar motivul e foarte simplu in cazul meu: a fost prima carte la care am putut sa spun ca ma pot asemana foarte bine cu personajul principal. Sunt absolut sigura ca as fi gandit la fel ca ea in privinta barbatilor cu care a interactionat. As fi fost incantata de farmecul de care dadea dovada Wickham in societate si m-as fi grabit sa il judec pe Darcy pentru raceala si sinceritatea lui exprimata fara rezerve. Dar, in acelasi timp, am stiut ca el era cel potrivit, pana la urma, e bine sa fii sincer si sa spui ce gandesti, in felul asta, oamenii vor sti exact la ce sa se astepte de la tine si nu vor putea spune ca sunt dezamagiti fiindca te credeau altfel. De fapt, nu pot spune ca el si-a aratat adevarata fata de la inceput, prefera sa fie evitat pt raceala lui, dar reusea sa ii pastreze in jurul sau pe cei care meritau cu adevarat si si-a aratat bunatatea exact atunci cand a fost cazul: cand i-a castigat inima lui Elisabeth.
Acum, ma mai asteapta doua romane: "Northanger Abbey" (pe care l-am si inceput zilele astea) si "Mansfield Park". Sunt sigura ca imi vor placea foarte mult si imi pare rau ca Jane Austen nu a scris mai multe romane in destul de scurta ei viata. Oricum, e o autoare excelenta si o recomand tuturor celor ce doresc sa citeasca ceva reprezentativ pentru obiceiurile sociale din Anglia de demult, dar in acelasi timp niste frumoase povesti de dragoste. Smile
[Imagine: sig_reinoir.png]

#16
[Imagine: sdfbnm.png]

Despite your best efforts, people are going to be hurt when it's time for them to be hurt.
~ Haruki Murakami~

#17
Cartile lui Jane Austen da clasa la toate romanele de dragoste din literatura moderna.Dragostea care o descrie este discreta si desigur mult mai savuroasa decat cartile noi din librarii care mai au putin si fac si scene de +18.
Am deviat de la subiect.Jane Austen are un stil aparte,in care evidentiaza intr-un mod usor vremurile din acea epoca.Dragostea descrisa de ea este una discreta,insa plina de efect,lasand loc imaginatiei si a propriului arbitru la constructia personajelor.
Am citit Mandrie si Prejudecata,este o carte absolut geniala,din punctul meu de vedere.Am terminat-o intr-o zi si initial am vazut filmul apoi am citit cartea( I know,my bad).
Revenind,dragostea dintre Elizabeth si Darcy este unica prin faptul ca au pareri total diferite unul despre celalalt si totusi se atrag atat de mult intr-un mod inevitabil,constientizand amandoi la final.
Vreau sa fac rost de Ratiune si Simtire,doresc de mult timp sa o citesc dar mereu la bibleoteca mi-o fura cineva.
Eu iti recomand sa citesti,fiindca iti ofera o noua perspectiva asupra iubirii,o perspectiva de care te vei indragosti.
[Imagine: tumblr_mm2ycaxQz51r83pado1_500.gif]
[Imagine: tumblr_mm30ln52JV1souo92o1_500.gif]


Tadaaaaa.Boom:3

#18
[Imagine: ls.jpg]




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)