Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Jane Austen

#1
Am tot auzit ca jane Austen o scriitoare geniala....doar ca intotdeauna mi s-a parut ca a trait acum prea mult timp ca ceea ce scrie ea sa ni wse para noua mijto...a citit cineva ceva de ea ca sa-mi spuna si mie cum e si daca merita?4

#2
Aleluia!!!..insfarsit...un topic despre Jane Austen..ma temeam ca o sa trebuiasca sa fac eu unul..

Jane Austen este cea mai tare...putin imi pasa de faptul ca a trait acu mai mult timp.."Mandrie si Prejudecata' si 'Emma' sunt cele mai geniale carti de epoca....
Ambele sunt cartile mele de suflet si inca nu le-a intrecut nimic altceva...descrieri superbe..dialoguri amuzante si pline de personalitate specifice epocii....o poveste de dragoste exact pe gustul meu...[mai ales la Mandrie si Prejudecata] ...care spre bucuria mea se termina foarte frumos fara sa faca un cliseu enervant din asta...
In Mandrie si Prejudecata ...titlul spune totul...relatia dintre Elizabeth si d-l Darcy..modul in care au loc interactiunile dintre ei..mai ales intr-o epoca in care respectul , strictetea si diferentele de clase erau un mod de viata...este absolut extraordinar descrisa....d-l Darcy este prea mandru sa accepte ca s-a putut indragosti iremediabil de Elizabeth..in timp ce Elizabeth are prejudecati impotriva d-l Darcy din cauza modului sau de comportare si evident a mandriei lui dar si a diferentei de clase...este o carte superba...absolut superba...

stiu ca e un vis imposibil..insa ar fi superb daca s-ar face un anime dupa cartea asta..:X..
[Imagine: haruhisuzumiya7.jpg]

Power of haruhism just knocked Kyon down :bv:

[Imagine: chibi_41.gif]
melli-chan, chibi-ul lui goddess

#3
asa cum spunea si goddess si eu iti recomand "mandrie si prejudecata" insa nu stiu ce sa zic despre "Emma" deoarece nu am citit-o insa "ratiune si simtire" mi-a placut si cred ca merita citita
"Cum Satana a fost astfel condamnat sa vagabondeze, sa colinde si sa n-aiba deloc stare, el nu are niciun salas al lui, caci desi detine, gratie naturii sale ingeresti, un soi de impertinenta in apele murdare si in aer, asta face totusi parte cu siguranta din pedeapsa ce i-a fost data, cea care il sileste... sa nu aiba niciun loc sau un teritoriu stabil, unde sa ii fie ingaduit sa isi odihneasca talpile picioarelor."
[Imagine: hopeestheim.png]

#4
Daca ti-a placut si Ratiune si Simtire si Mandrie si prejudecata atunci fara nicio grija iti va place si Emma..este acelasi stil specific lui jane..daca ti-a placut o carte o sa-ti placa toate...adik..asa cred eu..:p
[Imagine: haruhisuzumiya7.jpg]

Power of haruhism just knocked Kyon down :bv:

[Imagine: chibi_41.gif]
melli-chan, chibi-ul lui goddess

#5
even if it's too late, am inceput sa citesc emma si imi place.
sper sa nu fac ca la "persuasiune", pe care am inceput-o si nu am trecut de cap 10.
"Cum Satana a fost astfel condamnat sa vagabondeze, sa colinde si sa n-aiba deloc stare, el nu are niciun salas al lui, caci desi detine, gratie naturii sale ingeresti, un soi de impertinenta in apele murdare si in aer, asta face totusi parte cu siguranta din pedeapsa ce i-a fost data, cea care il sileste... sa nu aiba niciun loc sau un teritoriu stabil, unde sa ii fie ingaduit sa isi odihneasca talpile picioarelor."
[Imagine: hopeestheim.png]

#6
De Jane Austen am citit doar "Mandrie si Prejudecata". E relaxanta si este prezenta o usoara ironie. Smile Deeci... da, o recomand. Totusi, mai e ceva vreme pana cand pun mana pe "Emma" si "Ratiune si Simtire"... inca nu sunt pe lista "cartilor disponibile".
[Imagine: 45745hrd.png] <- Thanks, Arya!
Drawings
Deviant stuff

#7
Jane Austen este o scriitoare de nota zece, a scris cartile cu multa pasiune si are un stil propriu inconfundabil.
-Mandrie si prejudecata- este cartea mea favorita scrisa de Jane Auste, am citit-o de doua ori si nu m-am plictisit. Intradevar este scrisa cu o usoara ironie, dar asta da un farmec aparte textului.
Precum 'Mandrie si prejudecata" si 'Ratiune si simtire" , si 'Emma'- sunt geniale.
When the world gets in my face,
I say, Have A Nice Day.
There was a time
When I was so broken hearted
Love wasn't much of a friend of mine
The tables have turned, yeah
Cause me and them ways have parted

[Imagine: 2iv08c4.jpg]
weakness ??[/i][/b]

#8
Ah, Jane Austen e atat de pasionata de cartile ei si de personajele ei si de felul in care acestea isi continua drumul in viata ca nu ai cum sa nu iubesti cartile ei xD
Spre rusinea mea am citit doar Mandrie si prejudecata si mi-a placut, logic.Desi la inceput ma cam enerva pt. ca ma incurcam in atatea figuri dragute :] , pe parcurs s-au desprins usor usor personajele principale, frumoasa si generoasa Jane alaturi de nonconforista Elisabeth.
Presupun ca stiti ce se intampla in carte daca ati citit-o asa ca nu mai comentez.

#9
Mi-a placut enorm stilul lui Jane Austen.
Voiam de mult sa citesc o carte scrisa de ea mai ales dupa ce am vazut filmul Becoming Jane, care a fost absolut minunat, am zis ca trebuie sa citesc si Mandrie si Prejudecata, neaparat si mia cazut in maini ulterior si am lecturat-o, rapid, eh in doua zile cred ca am terminat-o 24 nu mai tin minte cu siguranta desi nu a fost decat acum vreo luna but who cares.
Este frumoasa. Jane Austen are un stil aparte dupa care indraznesc sa spun ca m-am topit in cartea asta, desi finalul ( nu nu m-a dezamagit pentru ca stiam ca asa se va intampla ) nu a fost cine stie ce , se putea cu mult mai bine; de fapt asta o spun probabil din cauza faptului ca eu nu prea sunt cu finalurile fericite, but whatever.
Are un stil frumos, deloc incarcat, usor de citit si niste fraze impecabile. La vreme ei ? Nu stiu cum a fost, nu am nici cea mai mica idee. Dar in secolul asta, citindu-i o carte, indraznesc sa spun ca a fost geniala in felul ei si poate a fost subapreciata odata, cine stie? in momentul de fata ar trebui sa fie a must in literatura, macar o carte de-a ei!
Planuiesc sa citesc Ratiune si simtire, sau Emma ( dar asta cand le voi prinde ).

^^

#10
Citat:Sau poate zic asta pentru ca am inceput recent sa citesc Emma, si nu mi-a placut absolut deloc. Nu stiu de ce... de citit e simplu de citit, de draguta e draguta. Cum spuneam, personajele imi par invaluite intr-un aer tamp 21. Limbajul e prea pretios. Emma e o pupata in fund care e trista din cauza a ceva ( nu mai stiu ce ). Nu am reusit sa citesc prea mult din ea pentru ca nu se intampla mai nimic, dar pun pariu ca-si gaseste dragostea, shit happens, dupa care traiesc fericiti pana la adanci batraneti. End of story

Well, am citit si eu Emma si desi mi-a placut foarte mult, inteleg ce vrei tu sa spui. Ca este acel stereo tip, genul de telenovela, etc. etc. Dar trebuie luat in considerare timpul in care a fost scrisa cartea. Pentru ca asta se uita cu desavarsire de unele persoane. Desigur, in zilele noastre, asta a devenit deja ceva "Prea scris" daca o pot spune asa si devine oarecum stupid, pentru noi - desigur. Dar avand in vedere vremea cand a fost scrisa cartea, cred ca nu i se poate reprosa absolut nimic.

Am gasit Emma chiar mai reusita decat Mandrie si prejudecata, din anumite puncte de vedere. Mi-a placut mai mult. Desigur, Emma era o pretentioasa pretioasa pupata in fund, dar vezi tu - nu exista acest gen si in zilele noastre numai ca sub o alta forma? Si astfel este scoasa mult prea bine in evidenta situatia de Epoca, societatea in sine, momentele atat de idioate ale societatii cand trebuia sa fi politicos si sa pupi in fund chiar daca nu iti facea nici o placere. Era vorba de o ierarhie sociala, de politete, respect, etc. Ceea ce ajunge si aici la o mandrie si o anumita prejudecata, in fine - cartea a fost oricum foarte simpatica si am adorat stilul. Pentru ca, tin sa mentionez, m-am cam indragostit de stilul acesta, este atat de... protocolar incat ma fascineaza si ador cartile de epoca, am descoperit si eu in ultima vreme.

Asa ca, da, ok, pot fi de acord cu ceea ce ai spus tu fleet, intr-o oarecare masura - pt. ca inteleg ce ai vrut sa spui. Dar, pana aici, pentru ca personal mi-a placut cartea si o apreciez foarte mult. Ma refer la Emma, pt. ca si Mandrie si prejudecata mi-a placut ( si doresc sa citesc si Ratiune si simtire, evident ).

Si daca tot sunt aici tin sa mentionez ca personajul Emmei a fost foarte bine pus la punct, cum nu ma asteptam, a facut numai greseli pe tot parcursul cartii si chiar am fost uimita ca nu l-a inteles gresit pe domnul Knightley * laughs* si apoi, toata actiunea a fost foarte captivanta si placuta.




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)