Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Primul Anime...

Primul anime pentru mine, cel care nu stiam ca este anime si am aflat abia la ani si ani dupa, a fost Macron 1 de pe TVR 1. Au urmat bineinteles restul de serii anime difuzate de TVR: The secret garden, Grendeizer, Sailor Moon, DragonBall.

Dupa asta a inceput perioada in care am dat de lume interesata de anime si am facut schimburi de CD-uri/DVD-uri si am inceput cu Dragon Ball Z, Neon Genesis Evangelion, Gatekeepers 21.

Dupa aia...potopul.
[Imagine: 14wyiz6.jpg]

Pentru intrebari sau orice alte interactiuni cu mine, folositi cu incredere mesajele de profil. Contrar opiniei populare eu nu musc...si chiar daca as musca, am toate vaccinurile facute.

Sincera sa fiu nu mai stiu exact care a fost primul anime vazut. Ideea este ca in copilarie m-am uitat pe TVR la mai multe, printre care Voltron, Macron, Sandy belle, Lidia si floarea cu 7 culori, dar nu mai stiu exact care a fost primul. As zice ca fie Voltron fie Macron. Din cand in cand stiu ca ma mai uitam si pe italieni la un anime cu volei, dar habar n-am nici astazi cum se chema. Apoi a fost Sailor Moon, eterna mea pasiune. Aveam abtibilduri si cartonase cu gramada. Mai tarziu, dupa ce am intrat in reteaua de cartier, mi-a dat un baiat sa ma uit la primul film Ghost in the shell, care la momentul respectiv m-a depasit un pic si nu mi s-a parut a fi "pe gustul meu". Primul anime de care stiam ca este anime a fost insa X/1999, care tot asa, l-am luat de la un alt baiat din retea care era pasionat de anime si mi-a explicat si mie ca desenele alea care imi plac mie se numesc anime. De atunci lucrurile au mers ceva mai usor, pentru ca deja incepeam sa descopar internetul si stiam clar ce sa caut.

Cand eram mica ma uitam mult la Pokemon,apoi a aparut si Naruto.In fiecare seaara ma certam cu mama ca sa ma uit la Naruto21
Si ma mai uitam pe Animax la Nana,dar am vazut doar cateva episoade.Pe atunci nici nu stiam ce sunt animeurile.

Hmmm... primul anime pentru mine a fost Shaman King, Regele Shaman. Nu-mi amintesc de nimic inainte de asta. Probabil sa fi fost, dar n-am nicio amintire... sau nu mi-am dat seama ca e anime, oricum pe vremea aia nu aveam habar ca Regele Shaman e ceva mai mult decat un simplu desen de pe Jetix ca toate celalalte. Mi-a placut enorm, si acum ma gandesc cu nostalgie la el, am urmarit cu mare interes toate cele 64 de episoade difuzate pe Jetix... Cred ca l-am vazut de vreo doua ori cap-coada, m-a marcat si impresionat o buna bucata de vreme. Imi amintesc de Yoh... Morty, toate celalte personaje.
Dupa asta am dat de Naruto si Pokemon. In momentul de fata urmaresc intens Naruto sa-l termin, dupa vad eu.

Cred ca e important animeul cu care incepi; daca nimeresti unul care n-are niciun Dumnezeu sau nu-ti place, greu te reapuci de vazut in general anime - cel putin asa am patit eu, pff.

Um, Pokemon sau Yu-Gi-Oh!... cred totusi ca Pokemon. Imi amintesc ca il vedeam sambata/ duminica dimineata pe ProTV, TVR1 sau ambele. Iar Yu-Gi-Oh! cand veneam de la scoala pe TVR1 pe la 1 jumatate sigur. 4

Oricum, habar n-aveam ca-s animeuri si habar n-aveam ce-i ala anime. >.> Pentru mine erau desene animate simpatice, deci trebuiau urmarite. Primul anime pe care l-am vazut, stiind ce este, a fost Slayers pe A+.

Primul meu anime pe care l-am vazut... Hmmm cred ca a fost Sakura stapana cartilor. Se difuza pe vremea aceea pe TVR 1 21
Desi nu stiu sigur daca a fost Yu Gi Oh inaintea lui Sakura. Oricum intre astea doua. Au fost desenele animate ce erau mai la indemana. Pe vremea mea(ador sa folosesc aceasta expresie <3) nu erau atatea canale TV 24
[Imagine: IMG_0002.jpg]

Primul meu anime a fost InuYasha pe A+ . Cred ca ma mai uitam si la Pokemon in acelasi timp , dar nu-mi aduc aminte perfect. A fost dragoste la prima vedere in ambele cazuri 21. InuYasha mi-a marcat cu adevarat copilaria si cred ca as vrea sa mai revad seria din nou. Dupa asta...Am inceput de-a dreptul cu animeurile 21. In fiecare seara ma uitam la cate ceva , inclusiv la InuYasha .

Primul anime a fost Kaleido Star ^.^ cred ca a fost un anime bun din care ai ceva de invatat ^^ dar am incercat odata sa-l revad si ma plictisit teribiil! >.< al doilea a fost Death Note pe care lam vazut de 2 ori ca sa-l inteleg (eram prea mica si nu-mi placeaa 108 ) ^^

Sincer, nu prea imi mai amintesc exact care a fost primul anime vizionat, deoarece sper deosebire de timpurile prezente, pe vremea cand eram eu in scoala primara erau mai multe serii anime difuzate de posturile de televiziune de la noi din tara. Cert este ca primul anime trebuie sa fie unul dintre: Pokemon (difuzat de ProTV), Dragon Ball, Sailor Moon(difuzate de TVR) si Mila Superstar( care era difuzat de Prima TV). Chiar nu pot sa imi mai aduc aminte care din ele a fost primul, dar nici nu conteaza atat de mult din punctul meu de vedere, deoarece toate cele de mai sus au reusit sa imi bucure copilaria in egala masura (bine, recunosc, poate cu un mic plus pentru Dragon Ball 10 )

Anyway, mai trist este ca acum nimeni nu mai difuzeaza niciun anime la TV, macar in diminetile de week-end si sincer nu gasesc explicatia, considerand ca acum avem si aceste conventii anime care sa le promoveze, lumea probabil fiind mai constienta de existenta acestora decat era pe atunci. Or fi drepturile de difuzare mai scumpe decat cele de la Disney, who knows.
[Imagine: tumblr_static_tumblr_static_dilvsoojho0sgwoc0s4s.png]

"What's wrong isn't me, what's wrong is the world!"

Am mai postat aici? Nu stiu. In fine.
Primul anime pe care l-am vizionat a fost Yu-Gi-Oh! Duel Monsters pentru ca se difuza pe TVR1 de luni pana vineri de la 13:30 pana la 14:00, tin minte asta pana ajung in mormant. Cred ca eram pe clasa a IIIa si a IVa cand l-am prins asa. Si mai tin minte ca ma ingrijoram de viitor, daca mergeam pe a Va, nu ajungeam acasa la timp sa il prind, din moment ce trebuia sa fac naveta, plus ca deja ai mai multe ore in generala. Aveam un mega-giga-crush on Yami Yugi, cred ca inca mai am...nu sunt sigura. Oricum, intr-o zi m-a chemat ma afara, aveam treaba, fix pe cand trebuia sa inceapa episodul si imi era atat de ciuda incat am inceput sa plang, pentru ca stiam ca o facea dinadins. Dar lui ta i s-a facut mila de mine, asa ca am putut sa ma linistesc si sa ma uit la episod. Apoi am primit Jetix, asa ca am dat de Naruto si Regele Shaman. La Regele Shaman a fost aceeasi chestie, cel mai mare crush on Yoh Asakura. Si inca plangeam daca nu puteam sa prind un episod, mai ales spre finalul serii Regele Shaman, in acele ultime episoade, transpiram pana si in maduva oaselor. Sper sa nu pierd pasiunea pe care o am pentru aceasta arta vreodata.
[Imagine: ak8THBQ.png]




Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Breakout Anime News: Nihonomaru anime&manga Database! ellymate 0 5.233 15-09-2013, 01:34 PM
Ultimul răspuns: ellymate


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)