Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Cu sau fara prieteni-pareri si dezbateri

#27
Cu sau fara prieteni? Am citi cateva posturi,insa nu am reusit sa le citesc pe toate^^]

Pai...nici nu prea stiu ce sa zic in privinta prietenilor,exista si prieteni falsi,exista si prieteni adevarati,dar pe cei falsi nu'i poti numi prieteni.Eu consider un prieten bun...un prieten care stie sa faca diferenta dintre bine si rau,sa fie acolo pentru mine,si eu la randul meu pentru el.Fiecare gresim si uneori nu ne alegem prietenii care trebuie,iar pe urma ne trezim cu cate o lovitura destul de grea din partea lor.Sincer,eu sunt foarte norocoasa ca am niste prieteni minunatii,care intotdeauna au fost acolo pentru mine,si la bine si la rau,ii cunosc de'o viata si niciodata nu mi s'a intamplat sa'mi intoarca spatele careva.Vedeti..eu nu intemeiez o relatie cu prima persoana pe care o intalnesc,un...copil de varsta mea,stau cu el de vorba,poate ca locuim in acelasi bloc,sau suntem la aceiasi scoala,dar nu pot imediat sa ies cu el pe undeva,sau...ceea ce fac prietenii adevarat..in plus de asta,inainte sa intru de vorba cu cineva,mai intai il analizez,vad ce fel de persoana este...stiu ca suna cam ciudat,dar astea sunt criteriile mele de a alege un prieten adevarat,si credeti'ma ca a mers.

Nu mi sa intamplat niciodata sa aleg persoana gresita de prietenie,si chiar daca mi s'ar fi intamplat sa aleg prietena gresita,care sa fie o bombonica langa mine si pe la spate o barfitoare innascuta.Eu pun foarte mult suflet intr'o prietenie,si intotdeauna am pus suflet in absolut orice,orice fac,orice cuvant scos din gura...Uneori pot fi inteleasa gresit de catre prieteni,si de ce? Pentru ca am o gandire putin mai diferita de ei...Deobicei sunt foarte sociabila,foarte spontana,glumeata si mereu pun suflet si sentimente intr'o prietenie.
Cand ma gandesc daca mi'am alef bine prieteni,pe fata mi se formeaza un suras..nu stiu de ce?..poate pentru ca imi amintesc de amintirile petrecute cu ei...dar stiu sigur ca am prieten foarte buni.Si amintirile sunt foarte frumoase intr'o prietenie,ceea ce ati facut in trecut,prin ce ati trecut impreuna...

Vedeti...daca sunteti tradati de catre asa zisi prieteni...cred ca nu este vina lor,ca va barfit pe la spate sau ca nu a fost acolo pentru voi atunci cand trebuie..nu este vina lor,ci cred ca este a ta.De tine a depins atunci cand ti'ai ales prietenul..bun,iar daca tu nu ai fost in stare sa'l cunosti destul de bine,sa nu mai vorbim ca el/ea poarta o ...masca4.
Prieteni adevarati exista in lumea acesta,dar trebuie sa stim sa'i alegem,sa'i gasim..sa nu crede'ti ca numai exista prieteni de suflet,doar pentru ca lumea din ziua de astazi este parsiva si prefacuta,nu cred in asta,eu cred ca exista si oameni buni,care te pot intelege si'ti pot fi alaturi oricand.

Unii oameni nu cred in prieteni,si prefara sa fie fara,doar poate pentru ca nu au nevoie,ei spun ca pot trece peste orice,singuri,independenti,dar exista oameni care nu'si fac prieteni pentru ca le este frica sa nu fie raniti de catre ei,le este frica de alegere pe care o pot face.Intr'un fel ii inteleg,chiar daca nu am avut niciodata acest sentiment de...frica fata de prieteni.Altii nu au prieteni pentru ca sunt prea distantati de oameni,sunt prea reci. sunt inchisi inauntrul lor acolo unde nu dau drumul la absolut nici un sentiment.Am auzit cazuri in care oameni nu au nici un prieten,pe nimeni alaturi doar pentru ca sunt...oarecum duri.Poate o sa sune mai ciudat dar imi place sa ma apropii de acei oameni care au inchise sentimentele pe dinauntru...nu stiu de ce...stiu,stiu,suna cam ciudat,si total aiurea pentru voi,dar cand vad un astfel de om simt nevoie sa ma apropii de el,sa'i fiu prieten,chiar daca el usor ma respinge.Ei bine,la capitolul acesta sunt mai filozoafa^^
Eu cred ca merita sa au prieteni..in ziua de astazi..prieteni sunt foarte importanti pentru mine.
[center][Imagine: 517p75.jpg]
When I Get Home.[/center]



Răspunsuri în acest subiect
RE: Cu sau fara prieteni-pareri si dezbateri - de Himisoara. - 01-09-2010, 06:11 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)