Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Fotbal

#1
M-am decis sa fac acest thread pe care am de ghnd sa nu-l neglijez din dorintza de a cumula atentzia shi posturile celor care au chef sa opineze despre un anumit meci sau despre o anumita decizie leghata de fotbal, ca sa nu facem cate-un thread pt fiecare meci sau eveniment mai special ca umplem Sectziunea in no time cu subiecte irelevante pt mai mult de cateva saptamani consecutive Smile
Ashadar...fara alte buruieni, ma bagh in pitah 4 cu un mic comentariu la ceea ce observ ca se-ntampla in fotbal in ultima vreme.

Cele mai curate echipe din campionat, in opinia mea, cu atitudinea cea mai sanatoasa sunt Univ. Caiova, Unirea Uziceni, Poli Timishoara shi majoritatea echipelor angrenate in lupta pt supravietzuirea in prima liga romaneasca.
In mom de fatza incerc o ciuda teribila ca nu sunt suporter al niciuneia dintre ele. Eforturi se fac shi la Dinamo de vr-un an-jumate dar din pacate mai dau rateuri ca efect al diferitzilor stimuli "perturbatori" sa nu le zic altfel ca par obrasnic{cum de altfel shi sunt^^}. Rapid e incercata in continuare de vechile frustrari sub semnul inconshtientzei la motto-ul "Daca te lashi o data calcat in picioare, o faci toata viatza!". Vasluiul are probleme de identitate, fiind in perioada de negare ca ar fi similar unei femei ushoare care poate fi stimulata de orishicine pt a-i indeplini favoruri, iar U Cluj e echipa studentzimii...Eu fiind student, ar trebui cumva implicit sa tzin cu aceasta echipa, da la fel de implicit, locuiesc la Cluj shi cunosc intru catva, in ceea ce priveshte administratzia locala, situatzia favorizanta de care se bucura "U" comparativ cu CFR, shi daca dezaprob vr-un statut uman acceptat in societatea de azi ca normal, e acela al rivalilor inegali, al tratamentului preferentzial. Pana la urma norocul le-a suras CFR-ishtilor shi au parte de investitori serioshi, sufletishti shi ce-mi place mie mai mult, cu coloana vertebrala, chiar daca sunt oameni shi ei, nerezistand fara sa opineze ironic din cand in cand la intzepaturile veninoase, create de tabieturi purulente, care salashluiesc in mintzi setoase dupa glorie ce se incapatzaneaza sa atarne ca o piatra de moara de ghatul shi asha shubred al fotbalului romanesc.
Pe scurt, primele 6 echipe din clasament, consider ca sunt shi cele care merita locurile de cupe europene dar tzin cu ardoare ca Univ. Craiva, perlah a Olteniei, mandrie rarah a fotbalului romanesc, dupa ani de suferintzi shi mii de vulturi flamanzi care au ciupit din sanul sau bogat de-a lungul lor, sa prinda makar acel loc de Cupah Intertoto pe care-l merita atat de mult.

Nota: am scris acest post in urma cu 2 sapt, timp in care am vrut sa fac acest thread, dar nu am gasit timpul sau ocazia sa-l postez 10. Intre timp s-au irosit shansele Craiovei sa mishte ceva 22
Ia sa postez ceva de actualitate, ca sa punem treaba pe rotzi in acest thread, probabil o sa fie shters dar nu-mi pasa, e o opinie sincera shi doar asta-mi doresk de la orishicine.

Declaratzia lui Becali: "Daca CFR conduce pe "U" Cluj cu 2-0 in min 80, dam meciul celor de la Mioveni!" :scared:{Sa se salveze ei in dauna celor de la Piatra Neamtz}. In spiritul sau de indoctrinat cu licentza proprie, trece peste capul tuturor, jucatorii sunt irelevantzi, bietul Lacatush...nimic mai mult decat o papusha iluziva, care e pe post de cobai de consum emotzional shi binentzeles ca shi Hagi, de tampon intre Berbecali shi suporterii cu cat de cat ceva bun simtz. Steaua - campioana furturilor shi deschizator de "orizonturi"{moda masa verde care "stimuleaza" Otzelul mai nou}, respingatoare de orice urma de moralitate, mai bine ar fi sa piarda toate echipele romaneshti pe valoare shi pe teren in primul tur din cupele europene, decat nishte fanfaroni fara coloana vertebrala, supraponderali in atitudine shi lauda de sine, sa reprezinte imaginea Romaniei intr-o alta semifinala sau finala.
Unde eshti tu Tzepesh-doamne
Cu al-Boro tau alai;
Sa scapi Liga asta mare,
Shi de hotzi shi de mharlani!?porc
[Imagine: UchihaItachi.jpg]
Through pain and misery, a new life is born,
Hathread and resentment from all who once thorn,
This young soul apart from its rightfull master;
A whisper of death, a scent of despair, a brink of disaster
Befalls within the place he once called home;
Now that he finally falls to his tomb
There's still nobody who would even bother;
To give a schit on this outcast, diseased and forsaken,
From whom this world has very much taken
His lifespan, his pride, his every right to humanly behave
Leaving him empty as he descends to his grave,
Pure darkness remains, with nothing to uncover,
Only the memory, tormented with anger
Of what's left behind: the love of a brother.

#2
Offtopic: Iarasi am impresia ca intram intr-o secventa repetitva, in care se face apel la istorie cu stoicism si bucurie neasemuita, prezentul sau viitorul punctand ca importanta doar la capitolul: contorizarea evenimentelor si trecerea lor spre revizuire peste 200 de ani.
Multumim pt ca ne-ai reamintit evidenta ultimilor 20 de ani, e mereu binevenita si cu placere o asteptam si in ulterioarele comenarii, indiferent de natura lor.

Ontopic: Cum nu am intrat de o lunga perioada de timp, au mai trecut 5 etape peste clasamentul primei ligi, precum si calificari in Cupa Uefa si Champions League.
In ceea ce priveste campionatul, lupta pare acerba pe toate planurile si inca nu s-au detasat fruntase clare, precum nici echipe care sa fie din start retrogradate dupa 6 etape doar, cum dealtfel era de asteptat.

Dar cel putin in saptamana care va urma, campionatul trece in plan secund, Romania trimitand o armada de echipe, 7 la numar, sa aduca noi provocari si de ce nu puncte si faima, de care toti ne bucuram{sau aproape toti4}.
Steaua pare sa fi sarit un hop pe care multi il considerau extrem de dificil, fiind o calificata meritorie pt a 3-a oara consecutiv in grupele Ligii Campionilor, si de data aceasta infruntand adversari de la dificili insus, precum Bayern Munchen, Lyon si Fiorentina.
Meciul imediat e cel de miercuri in care gruparea ros-albastra va infrunta Bayern-ul lipsindu-se nevoit de 6 jucatori, printre care Radoi, Golanski, Bicfalvi. Emegara este inca in recuperare, abia revenit dupa o serie de accidentari dar Marius Lacatus, antrenorul Stelei are solutii la indemana, Steaua in momentul actual avand un lot numeros si valoros.
CFR Cluj este cealalta echipa romaneasca din Champions League, dupa furtuni nemaintalnite la Cluj cu forme slabe de joc, scandaluri intre jucatori si antrenor, rezultand cu plecarea lui Semedo la Steaua, lipsa de spirit de motivatie a antrenorului care a dus la scaderea moralului echipei, s-a ajuns la renuntarea vechii conduceri tehnice si instaurarea in premiera a unui antrenor secund Maurizio Trombetta la carma echipei. Viitorul e inca departe de promitator, dar seriozitatea conducerii clujene nu a intarziat sa se faca simtita, innabushind conflictul antrenor-echipa, o data ce acesta escaladand dincolo de orice solutionare. Nu ma indoiesc ca de fiecare data vor proceda la fel, indiferent de situatia echipei, mereu aceasta va fi pe primul plan dar nici aspectul uman nu va fi neglijat, cum dealtfel in opinia mea, nici acum nu a fost.
Orizontul CFR-ului se indreapta spre Italia, unde doar peste 3 zile, adica marti, va infrunta AS Roma condusa de Luciano Spaletti, o mare forta a Europei. E doar una dintre echipele f puternice pe care clubul novice al Clujului le are de infruntat in cea mai puternica competitie inter-cluburi din lume. Ar mai fi Brodeux si binenteles Chelsea, de departe cel mai puternic adversar, singurul din aceasta grupa cu sanse reale la castigarea trofeului. Vor reusi cei de la CFR sa iasa onorabil din aceste atat de noi confruntari pt ei? Un indiciu solid il vom avea marti, oricum pana la urma, CFR e singura campioana din grupa ei Smile

Deasemenea confruntarile din UEFA Cup nu sunt de neglijat, tragerea la sorti nu a adus nici in acest an adversari facili cluburilor romanesti, Dinamo parand sa aiba cea mai mara bafta infruntandu-i pe olandezii de la Nijmengen, practic nu ar avea scuza daca nu ar patrunde in grupele cupei UEFA. Rapidul pe de alta parte desi cap de serie, intalneste un adversar cel putin incomod in echipa VFL Wolsburg, club de traditie in Germania care joaca frecvent in prima divizie-Bundesliga, dar nu cu o prea mare experienta europeana. Rapidul se poate bucura de un relativ avantaj in acest sens, d c relativ? Simplu, experienta superioara a Rapidului e mai mult cu numele clubului, o mare parte dintre jucatorii clubului giulestian fiind integrati in primul 11 doar in ultimul an, ultimul an-jumate. Celelalte cluburi angrenate a purta stindardul Romaniei in Europa sunt intr-o chiar mai mare dificultate deoarece nu s-au putut bucura de avantajul capului de serie astfel obtinand partide de la dificile in sus precum: Slavia Praga - FC Vaslui si FC Timişoara - Partizan Belgrad, dar de departe cel mai insurmontabil pare Hamburg SV, adversarul Unirii Urziceni, care in acest an si-a anuntat clar candidatura la titlu in Germania. Cu atat mai greu de crezut ca Unirea are vre-o sansa, cu cat cunoastem experienta europeana de care "se bucura" clubul patronat de MM Stoica. Acelasi lucru se poate spune si despre Timisoara si Vaslui, cel din urma construindu-si o echipa puternica abia in vara, iar timisorenii trecand momentan printr-un scandal de megaproportii.

Urarile noastre cele mai bune pt toate cele 7 echipe de fotbal romanesti implicate in Europa dar si pt restul sa le ajunga din urma4, multa bafta!
[Imagine: UchihaItachi.jpg]
Through pain and misery, a new life is born,
Hathread and resentment from all who once thorn,
This young soul apart from its rightfull master;
A whisper of death, a scent of despair, a brink of disaster
Befalls within the place he once called home;
Now that he finally falls to his tomb
There's still nobody who would even bother;
To give a schit on this outcast, diseased and forsaken,
From whom this world has very much taken
His lifespan, his pride, his every right to humanly behave
Leaving him empty as he descends to his grave,
Pure darkness remains, with nothing to uncover,
Only the memory, tormented with anger
Of what's left behind: the love of a brother.

#3
Nu am mai intrat de mult pe forum asha ca am sa incep printr-un post ce trebuia afishat undeva in toamna, oricum nepierzandu-shi relevantza:

Ca sa fac o scurta analiza, inspirata partial din ziaristica romaneasca dar impartasita 100% de mine, as incepe cu seara eliminarii celor 5 echipe Romanesti din Cupa UEFA, record absolut si aproape imposibil de egalat as spune fara teama de a gresi.
O seara de joi penibila, condusa de liderul clasamentului in Romania si dezastrelor in Europa: Dinamo.
Un clasament al participarii pana acum al echipelor romanesti bazat pe valoarea echipelor, contributia la coeficient, adversarul intalnit si forma de joc a ultimelor saptamani} Realizat de Fanatik si pe care il consider perfect veridic, astfel am incercat sa inteleg d c, si am scris in cele ce urmeaza ce am realizat.

1) CFR Cluj, 6p beneficiu coeficient - performera Romaniei din acest sezon, asteptari minime, realizari enorme.
2) Steaua Bucuresti, 5.5p beneficiu coeficient - performera noastra uzuala, asteptari mari, realizari aproape pe masura.
............................si d-aci'ncolo incepe dezastru................................
3) Vaslui, 2p - o echipa solida ca forma de joc in saptamanile precedente dar urmarita de ghinion atat in campionat, cat mai ales la debutul in UEFA, infrangerea este perfect scuzabila deoarece adversarul era redutabil cu o vasta experienta europeana. Asteptari mediocre spre mici, realizari mediocre spre incurajatoare.
4) Unirea Urziceni 1p - o echipa dinamica, solida la mijloc, cu un joc eficace si proaspat pe alocuri in atac, forma buna in ultimele etape totusi intalnea un adversar incredibil de bun pt micuta echipa condusa de Dan Petrescu. Prin urmare asteptari mici, realizari mediocre.
5) Rapid Bucuresti 1p - o echipa considerata mare, cu sanse bune de calificare, dar asta acum 1 luna. Innainte de meciul tur, ghinionlu' si degringolada din Giulesti statea sa dea pe dinafara, iar returul i gasi intr-o vraishte ce cu greu mai gaseshte precedent. Astfel se poate spune asteptari mediocre spre descurajatoare, realizari mici. Prima mare dezamagire, dar "forma" din campionat scria cu majuscule "LOOSERI" pe fetele triste ale rapidistilor inainte de retur. Asta e aproape clar.
6) Timisoara 0p - echipa solida, mandria banatului care are un inceput fulger de campionat si in ciuda depunctarii nemeritate de clubul banatean daca nu prin regulament macar prin statutul suporterilor sai, parea sa nu-si impedice moralul si forma de joc, de acest impediment din afara suprafetei de joc. Astfel echipa aflata in forma foarte buna de joc, invingea fie ca domina fie ca nu, s-a gasit rapid intr-o ipostaza noua si neasteptata: culmea ca norocul si inspiratia i-au parasit total tocmai cand aveau cea mai mare nevoie de ele. In dubla cu o echipa foarte dificila, cu vasta experienta europeana. Chiar debutanta, cu shansa secunda, dupa forma jucatorilor si mandria banateana, ne asteptam macar la 1 sau 2 puncte daca nu chiar la o calificare in grupe. A 2-a mare dezamagire, astfel consider asteptari mediocre spre insufletzitoare, realizari mici, cele mai mici din pacate.
7) Dinamo 1p - Innainte de meciul retur, personal nu credeam ca cineva poate sta mai slab ca Rapidul anul asta in Europa, la ce degringolada e la noi, dar Timisoara m-a surprins neplacut, iar Dinamo a spart toate topurile rushinii. In ciuda infrangerii cu 1-0 in deplasarea din Olanda, liderul Romaniei, aflat in forma cel putin buna de joc, avea in fata una din cele mai slabe echipe ce au intrat in urna pt tragerea la sorti din primul tur Cupa UEFA. Cu totii ne aminteam acel 5-1 administrat lui Everton, cand si atunci Dinamo era lider si tindea sa o demonstreze si in Europa. Dinamo era singura echipa care atat prin forta grupului, marimea blazonului cat mai ales prin dorinta de revansa si "magnitudinea" adversarului intalnit, cu totii ne asteptam sa triumfe si sa joace meciuri mari in grupele UEFA, cu Valencia, Milan, Deportivo, Tottenham, Benfica, etc. Dar IAR s-a-ntamplat si ne-a lasat pe toti cu botu' pe labe si pofta-n cui. Prin urmare asteptari mari, realizari infirme spre dezastruoase.[posturi unite]

Acest post trebuia facut imediat dupa jocul de calificare in Grupele Ligii Campionilor, deci CFR a mai adaugat 4 puncte prin rezultatele magnifice: egalul cu Chelsea dar mai ales victoria incredibila de pe Olimpico. Steaua a mai facut un punctuletz chinuit cum ne-a obishnuit din pacate in ultimii ani, in deplasare cu Fiorentina.
Eshec total in UEFA, shi semi-total in Champions League unde CFR a mai salvat din imaginea shifonata a fotbalului nostru. Vremuri grele se anuntza shi in curand vom reveni la doar 4 echipe trimise in Europa, poate chiar 3.
Acum suntem la mijlocul clasamentului shi cu exceptzia CFR-ului, nu prea a convins nimeni in acest campionat. Rapid in criza pana-n gat, Steaua cu celebra lucky-strike de 13 meciuri fara victorie, scriind din nou istorie cum ne-a obishnuit, asha ceva nemaiinregistrandu-se in analele clubului din Ghencea, Dinamo deshi pe primul loc, a cashtigat o gramada de meciuri intr-un stil de du-te vino spre mijlocul terenului shi innapoi, cu shansa shi momente de inspiratzie a atacantzilor sai, dar in nici un caz prin joc, singurul rezultat notabil fiind acel 3-0 administrat Timishoarei la ea acasa. Unirea e surpriza placuta a acestui tur, terminand pe locul 2 la un punct distantza de caini, dar mai mult ca sigur in retur le este rezervata o cadere "incurajata", sa nu cumva sa nu gaseasca drumul spre locurile de cupa UEFA. Totushi prin intermediul campionatului Dinamo e favorita, jocul de fotbal jucandu-se pe puncte nu pe floricele.
Vom vedea ce se va mai intampla pana cand va incepe.
[Imagine: UchihaItachi.jpg]
Through pain and misery, a new life is born,
Hathread and resentment from all who once thorn,
This young soul apart from its rightfull master;
A whisper of death, a scent of despair, a brink of disaster
Befalls within the place he once called home;
Now that he finally falls to his tomb
There's still nobody who would even bother;
To give a schit on this outcast, diseased and forsaken,
From whom this world has very much taken
His lifespan, his pride, his every right to humanly behave
Leaving him empty as he descends to his grave,
Pure darkness remains, with nothing to uncover,
Only the memory, tormented with anger
Of what's left behind: the love of a brother.

#4
Hm, i'm girl, but i play football ...
Imi place acest sport. La noi la scoala este si echipa de fete. N-am avut meciuri, nici nu mai stiu cine e in echipa. But, sunt un portar bun.
Sunt stelista ... Steaua este o echipa buna. Cine tine cu steaua ?
[Imagine: 212ctp4.gif]
'Cause you are so beautiful
Nal sumsuiga haneun ne ibseul saranghandanmal oh
'Cause you are so beautiful
Nae geoteman meomulreo(keudae namanui).





















#5
Mda, je joaca fotbal.15
Joc fotbal, imi place, alerg, tip la ceilalti si le "rup picioarele adversarilor". Asta imi place cel mai mult15
Sunt in echipa scolii, dar decat o data am avut meci si am castigat daca imi aduc bine aminte.39
En fin, mie una imi place fotbalul si asta datorita tatalui meu. Stelista de mine vizioneaza fiecare meci, desi in ultimul timp am fost cam ocupata.

#6
Mda, fotbal... Imi placea tare mult sa joc si sa ma uit cand eram mai mic. Acum nu ma mai uit, am devenit dezinteresat. De ce? Poi, dupa, parerea mea, in Romania nu mai exista fotbal. Acum e doar circ, sunt scandaluri peste scandaluri, blaturi, si altele. Oricum, Romania o sa iasa si anul asta din Europa cu toate echipele, n-o sa faca cine stie ce. Nu avem noi echipe de Europa 78.
[Imagine: akv4ok.png]
So sacrifice yourself, and let me have what's left.
I know that I can find the fire in your eyes.
I'm going all the way, get away, please.

#7
Cum a spus si Baraha5.6, noi nu avem echipe de europa, cel mult de liga nationala.
nu ne tine pe noi liga internationala, nici macar uefa(stiu ca nu se scrie asa, dar eu asa scriu).
in fine, mie imi plece sa joc fotbal cu baietii de la bloc, dar nu sa ma uit la meciurile echipelor romanesti, mai degraba ma uit la campionatul mondial, care oricum se termina.20

#8
Hmmm... Fotbalul ocupa inainte un loc important in viata mea, dar acum nu prea... am jucat fotbal la Petrolul(6 luni, cand aveam 11 ani) la Flacara Moreni (cateva antrenamente 21 pe la 17 ani) la meciuri nu prea ma mai uit de la un timp...

#9
Imi place foarte mult acest sport 21 Este intr-un fel preferatul meu. Nu joc la scoala, deoarece in echipa scolii au voie doar baieti, dar joc fotbal in fiecare ora de sport cu inca doua fete si restul baietilor care joaca, desi profa nu prea ne lasa ca cica sa nu ne ranim si nu stiu ce alte baliverne xD Fratele meu m-a invatat inca de la cinci ani si imi place foarte mult. Si la televizor ma uit la fotbal cu prietenii15 Mergem la casa unuia la alegere si stam pana cand se termina meciul, apoi jucam si noi putin afara xD
Acum in vacanta am mers in parc la terenuri si am jucat deasemenea. Chiar imi place acest sport si il practic mereu in timpul liber.
[Imagine: tumblr_lw7j04DPq01r5ikx8o1_400_large.gif]
My mama always says that I'm cute. I don't believe her. I'm more than that !

Shake, shake that booty for Beckha !


#10
Fotbalul, erm, mi-a plăcut cândva. Acum, nu prea mă dau " în vânt " după el. E destul de drăguţ şi mai merge o repriză când nu ai ce face. Totuşi, e prea overrated. Unii oameni parcă uită că există şi alte sporturi şi se concentrează numai la acesta. Totuşi, e destul de drăguţ.




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)