Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

[Durarara!!] Durarara!!

#11
Durararaaaaaa, hahaaaaa !!!!!
Am terminat seria acum un minut si a trebuit sa postez, sa imi spun parerea si sa imi pun ideile cap la cap. Am sa incep cu inceputul. Opening-urile si ending-urile 21 geniale.
* trust me, trust me, trust me, trust me *
Cel mai mult mi-au placut cele de la primele 12 episoade, dar si celelalte, just awsome. Prea tari.
Personajele, nici nu am cuvinte. Preferatul meu? Kida Masaomi. Baiatul e prea kewl pentru toti cei din jurul lui. La fel si Izaya dar Kida ramane preferatul. Shizuo, ce sa mai spui de acel dement? In comparatie cu fratele lui, el e la polul opus. Singura persoana caruia nu ii e frica de el. Pariez ca nici Izaya nu era like totally kewl with him around. Dar felul in care se auzea numele lui prin tot orasul cand il striga 21 kewl.
Cred ca cea mai tare faza si ce m-a dat pe spate sa zic asa a fost cand Shizuo prindea acele cutite cu gura si le spargea cu dintii, kewl.
Grafica, no com. Superba. Povestea la fel, actiunea de nota 10 cu +.
Daaaarrrrr macar am gasim si o fan girl, Shizuo is seme, no, now is Izaya-san !!! Si gemenele acelea, susorile lui Izaya, s-au sarutat, am ramas like, foh real?
Mikado si Sonohara, imi pare rau pana la urma ca nu am vazut nici macar un hug din partea lor. SI Mikado accepta aprobarea lui Kida si el se distra cu prietena lui 24 lol.
Celty? Kewl. Doctorasul? OMG, ce relatie ciudata dar nah, dragostea e dragoste.
Ce sa mai spun, seria asta intra in topul meu cu siguranta.
[Imagine: ak8THBQ.png]


#12
M-am apucat de Durarara datorita imaginilor hawt Izaya x Shizuo de pe Tumblr *laughs*.
La inceput, mi s-a parut cam exagerat, i mean, seriously , ,,headless rider” o.o !? Pana la urma mi-am dat seama ca in acest anime modernul (ca sa spun asa) se imbina foarte bine cu elementele de sci fi si acea ,,gang war theme”
De asemenea, mi-a placut foarte mult muzica. Openingurile si endingurile mi se par geniale. Chiar zilele astea discutam cu Irukandji despre un soundtrack DRRR si cat de minunat poate fi.
Personajele au avut personalitati foarte diferite. Incepem cu Mikado, care pare la prima vedere un protagonist timid si neindemanatic,dar defapt acesta are niste secrete care te vor soca *bine,bine, poate ,,soca” e cam exagerat /giggles * Prietenul sau Kida este al doilea favorit dupa Izaya (in topul meu, ofc) Este un adorabil,in primul rand, dar si el , ca si Mikado , are niste secrete ce te surprind..a lot. Izaya este prezentat ca un nene psihopat ce iubeste oamenii *laughs* El se joaca cu mintile oamenilor si se poarta ingrozitor cu toata lumea. *vai cat pot sa il ador ! * Oricum, are multe momente chiar hilare, dar adorabile in acelasi timp, ca atunci cand era langa Celty(ea pe motocicleta) iar Izaya gen : ,,Vruuum!Vruuuum”
Un anime care merita vazut, desi pe unii ii pot plictisi primele episoade >.>




[Imagine: tumblr_m8w2we1JGd1rpgt3co1_500.png]
[Imagine: tumblr_m8moi9oWXo1r8iaaao1_500.gif]
forever a baby

#13
Ow, serios cand Doamne iarta-ma am orbit in halul asta? Cum de nu am vazut mai devreme thread-ul despre Durarara?! Off...
Desi la inceput pare plictisitor *poate si motivul pentru care am renuntat dupa un episod si am inceput din nou peste vreo doua luni*. Dar sincer pe urma am regretat ca nu m-am uitat mai devreme. A intrat imediat in actiune si absolut totul este invaluit in mister pana la ultimele episoade. Ceea ce e mai mult decat grozav!
Personajul meu preferat e Izaya. Psihopatul care a avut ca hobby pentru cam 5 secunde distrusul telefoanelor mobile. Nu stiu, el da farmec intregului anime. Plus ca el stie absolut totul si este cu un pas inaintea tuturor.
Mikado pare inofensiv si total pe dinafara Dar defapt si el ascunde niste secrete impresionante. Nu cred ca s-a gandit cineva ca el are vreo legatura in toata povestea asta.
Kida mi-a parut suspect de prima oara. Si nici secretele lui nu sunt de-aici de colo. Sunt destul de importante. Plus, uneori e atat de amuzant si kawaii! Oricum, el e al doilea personaj preferat al meu.
Pot sa spun ca acest anime m-a fascinat pana la sfarsit si chiar mi-a placut. In ciuda faptului ca ideea este pur si simplu geniala, eu tot cred ca personajele au facut toti banii. Eu mi-am numit ursuletul de plus Izaya si laptopul Kida, deci... XD
Oricum, a fost o vizionare foarte placuta si nu mi-a iertat deloc unghiile. Ma rog, este de recomandat pentru ca este un anime bun!
She's wiskey in a teacup.



#14
I must be a complete airhead for not noticing this thread sooner...

La inceput ideea de a ma apuca de acest anime nu m-a atras foarte tare, dar odata ce am inceput sa-l vizionez mi-a fost greu sa ma conving sa fac orice altceva inainte sa-l termin. L-am terminat intr-o zi sau doua, apoi, dupa o saptamana, mi-am dat seama ca vreau sa-l mai vizionez o data.

Ceea ce mi-a placut in mod deosebit la acest anime e faptul ca se concentreaza pe destul de multe subiecte si se ocupa in mod egal de toate, fara a neglija vreuna. Avem razboaie in gangs, supranatural, prietenie, tradari, bani, psihopati si societatea japoneza moderna, care le incorporeaza pe toate. Plot-ul e incitant si captiveaza inca de la primele episoade.

Ceea ce face Durarara sa fie cu adevarat un anime bun (a se citi minunat/ fantastic/ sublim/ divin/ etc sinonime ale aceluiasi cuvant) sunt personajele si faptul ca nici ele, chiar daca unele sunt aparent neimportante, nu sunt neglijate si odata ce se avanseaza cu episoadele se revine intotdeauna asupra lor. Personajele mele preferate sunt Shizuo ('cause heck, who doesn't like random dudes who throw vending machines around?), Izaya ('cause he's a psycho and he likes toying with people's minds; si-n plus, are unele idei si unele strategii chiar interesante), Celty (pentru ca cine a mai vazut un dullahan irlandez intr-o productie japoneza pana acum? si cine a mai vazut o creatura mitologica pe o motocicleta, cu casca cu urechi de pisica, cu telefon mobil si care sa se comporte atat de uman? eu nu), Shinra (pentru ca nu poti s-o iubesti pe Celty fara sa-l adori si pe Shinra si pentru ca si el la randul lui are niste idei destul de twisted), Walker si Erika (fun fun fun people).

Coloana sonora e flawless. Opening-ul e preferatul meu din toate anime-urile pe care le-am vazut pana acum.

Ceea ce ma scoate putin din sarite e faptul ca nu s-a planificat nicio continuare. Durarara s-a terminat in coada de peste iar asta chiar m-a facut sa sper la un sezon nou care, pana acum, nu se lasa anuntat. >.<

Oh, mi-a dat prietenul Stan acum vreo 2-3 saptamani light novel-ul Durarara. Pana acum eu n-am avut timp de el, dar cine e interesat poate sa-l citeasca. ^^
[Imagine: sdfbnm.png]

Despite your best efforts, people are going to be hurt when it's time for them to be hurt.
~ Haruki Murakami~

#15
Din moment ce lumea a spus atat de multe despre serie, nu mai ramane loc sa comentez si eu. Subscriu la tot ce s-a zis.

Ca o mica paranteza, Durarara!! ar trebuii urmarit dupa Baccano! din moment ce regizorul a decis sa presare niste easter eggs amuzante prin unele episoade.

Personal, i loved Durarara!!, dar parca intriga din Baccano! a fost mult mai pe gustul meu ( datorita locatiei unde se desfasoara actiunea). Atmosfera urbana din Durarara!! are si ea farmecul ei insa.
Innocence proves nothing

[Imagine: itswG.jpg]

#16
Deci imi place acest anime,mai ales momentele acelea funny dintre Izu-chan si Shizu-chan.
Atunci cand Izaya a zdrobit telefonul tipe a fost super epic.Dar cand Shizuo i-a dat tipului aluia cu pumnul de la dezbracat a fost super.Dar cel mai tare imi place de Celty.Ea are o poveste destul de tare.Si o ador atunci cand il loveste pe tontul de Shinra.Dar ce ma dat gata pe mine e faza cand Shinra credea ca in dus e Celty si cand colo era taicasu.
Deci ador animeul si am aflat ca site-ul Dollars exista
tumblr_mcvrcveg1k1ryh74qo1_r2_500_zpsb1162c9c.gif

#17
Tocmai ce am terminat de vizionat Durarara acum cateva zile si am si aflat de la o prietena ca se va face sezonul 2, which makes me happy. 4 E un anime super interesant, mi-a placut in special la inceput cand nu stiam absolut nimic din ce se intampla, erau tot felul de chestii ciudate si misterioase, dar care apoi se lamureau incet-incet. Soundtrack-ul e foarte misto, iar personajele sunt o adunatura colorata.
Mikado mi se parea chiar fraierica, nu ma asteptam de la el la asemenea idei si realizari, dar apoi cand am aflat despre functia lui de boss nici nu pot sa zic ca m-am mirat pt ca cine altcineva ar fi putut fi? Sunohara iar, alta fiinta ce se dovedeste opusul a ceea ce pare, aparent blanda si de fapt kind of dangerous. Kida e ok, pot sa zic, somehow, dar si fricos in mai multe situatii decat e sanatos pt el si pt altii...
Vad ca multe persoane au scris pe aici de Izaya, e si personajul preferat al prietenei care mi-a recomandat anime-ul. Mie nu mi-a prea placut de el, ok, ca si personaj era foarte bine construit si a facut multe chestii interesante, but he is pure evil. De Shizu-chan, in schimb, mi-a placut mult, tough guy with a deep and hot voice, bate pe toata lumea, dar in acelasi timp mi s-a parut printre cei mai de treaba din tot anime-ul.
Celty e a good girl, dar cam prea naiva pt anii de cand bantuie planeta. Relatia ei cu Shinra e mai mult decat ciudata. 21 O fi ea hot, dar nu inteleg cum te poti indragosti de o fiinta fara cap.
Alt personaj de treaba e Simon, big black guy, dar cu un comportament inocent, desi stiu ca e capabil de lovituri puternice. Realizatorii anime-ului ar fi trebui sa lucreze mai mult la partile in care personajele vorbeau rusa (sau sa renunte la ele) pt ca pronuntia nu e absolut deloc clara.
Vad ca nu l-a mentionat nimeni pe personajul meu preferat, dar recunosc ca nu face el chiar asa multe ca ceilalti. Ma refer la Dotachin sau Kadota, cum vreti sa ii spuneti. Am fost atata de happy sa vad un tip asa de manly ca el intr-un anime, nu cred ca o sa mai am ocazia prea curand. :X Manly...
O idee care mi-a placut in anime a fost aia cu chat-ul, cu aia trei care vorbeau inca din primul episod, interesant ca isi puneau intrebari despre Dollars, chestii, cand ei stiau clar despre ce e vorba. Singura chestie la care ma asteptam era ca nou-venitul in Tokyo dintre cei trei sa fie Mikado, in rest, imprevizibil.
Cam atat de la mine, parere generala: anime-ul e de vazut. Eu astept sezonul 2.
[Imagine: sig_reinoir.png]




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)