Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Viata unui copil

#1
Buna! Asta este primul meu fic sasusaku. Vreau sa spun ca la inceput nu va parea ca este fic sasusaku.

Disclaimer: Nu detin niciun personaj din animeul Naruto (doar cele creata de mine) toate apartinand lui Masashi Kishimoto si nu fac profit de pe urma lor.

Capitolul 1: Introducere



Razele soarelui patrunde-au incet in camera mea, prin geamul cel mic de langa pat, acoperit de draperiile roz. O noua zi era pregatita sa inceapa. Era ora 5:00 iar ceasul de pe noptiera facuta din lemn de cires precum patul si dulapul incepu sa "cante" trezindu-ma din somnul cel dulce.Incerc sa deschid ochii dar totul este in ceata , clipesc de cateva ori iar orbitul temporar dispare. Intind mana spre noptiera , incercand sa gasesc ceasul ca sa sting alarma. Ma scol din pat, iar ochii mei de culoare verde asemeni mugurilor tineri studiaza camera incercand sa gaseasca papucii mei , de culoare roz, coaldurosi si foarte pufosi . In final ii gasesc langa pat. Mi pun in picioare si ma indrept spre baia din camera mea. In ea se gasea o cabina de dus care era refugiul meu cand eram suparata , o toaleta si o chiuveta mica cu o oglinda deasupra si un raft pe perete unde imi tineam pasta de dinti , periut de dintii , sapunul, samponul, buretele si gelul de dus. Ajung in fata chiuvetei, iau periuta si incep sa ma spal pe dinti . In timp ce ma spal ma uit la oglinda. Parul meu lung , de culoare roz, prins intr-un coc , statea acum prin toate directiile. Fruntea mea lata era acoperita de breton. In loc de bentita purteam bandana satului. Gura mea mica era acum acoperita de o pasta alba. Dupa ce m-am spalat pe dintii, ma spal pe fata . Picaturile mici de apa rece se lovesc puternic de fata mea , dandu-mi o senzatie placuta de frig . Cu pasii mici , ma intorc in camera , unde ma schimb de pijamale in niste colantii negrii cu 3 degete mai in sus de genunchi. Un kimono roz pana la genunchi avand o crapatura in ambele parti de la mijloc in jos lasand sa se vada colantii negrii. Parul mi-l las desprins pe spate . Cobor scarile , imi iau la revedera de la mama ,o femeie inalta , slaba, culoare parului era de un blond asemanator spicului de grau, iar ochii ei mari , caprui te vrajesc imediat de frumusetea lor. Mama era un ninja medic. Si de la tata, un barbat inalt, slab. Parul era negru ca abanosul. ochii lui verzi caprui te ademeneau sa ii crezi orice minciuna. El era jounin, fiind unul din cei mai buni ninja. Ies din casa si ma indrept spre academine unde imi voi afla urmatorii coechipieri si urmatorul sensei.




Ajungand in sfarsit la academie ma indrept spre un loc liber unde sa ma asez. Singurul loc neocupat era in prima banca langa un baiat cu parul ciufulit de culoare rosie, ochii de culoare verde spre albastru si pe frunte se afla un tatuaj care inseamna dragoste. Ma asez langa el si il salut politicos.Fara sa se uite la mine imi raspunde la salut foarte incet citindu-se pe gura un simplu buna. Nu am mai avut timp sa ii spun nimik deoarece in urmatoarea secunda intra Iruka-sensei pe usa sa anunte echipele. Prima echipa era formata din : Chiyo,Mitarashi,Shoji si senseiul vostru este Davi. Echipa a 2: Ino, Shikamaru,Chouji, senseiul vostru este Asuma.
Ino fiind suparata ca nu a cazut in echipa cu baiatul cu ochi de onix tipa in gura mare ca este o greseala ca ea trebuia sa fie in grupa cu Sasuke dar nimeni nu o baga in seama.Echipa a 3: Neji, TenTen, Rock Lee si senseiul vostru este Gai. Echipa a 4: Hinata, Kiba si Shino, senseiul fiind Kurenai. Chiar inainte sa spuna cine face parte din echipa a 5 a fost intrerupt de al 3 Hokage.Iruka sensei ne spuse ca putem pleca acasa iar cei care nu au aflat cu cine sunt in echipa sa ramane. In clasa mai eram : eu, Naruto ,Sasuke, Gaara baiatul langa care stateam si Kankuro , fratele cel mare a lui Gaara. Dar totusi mai eram doar cinci si trebuia sa ne imparta in grupe de cate 3. Incep sa vorbesc cu colegul meu dar el nici nu ma baga in seama. Dar dintr-o data ma striga un baiat blond cu tepi in cap, cu ochi albastrii precum spuma marii , imbracat intr-un costum portocaliu pe nume intrebandu-ma daca vreau sa ne jucam cu o minge mica. Neavand ce sa fac , am acceptat cererea lui Naruto.
In timp ce ma jucam eram privita cu mult drag de 2 perechi de ochi. Prima pereche de ochi erau de culoare verde spre albastru iar ceilalti de culoare neagra precum fundul celei mai adanci prapastii .Jocul dintre mine si baiatul hiperactiva se termina iar Iruka-sensei intra in clasa .
In timp ce Naruto se ruga sa cada cu mine in echipa, Iruka ne spune:
-Copii trebuie sa plecati acasa. Pergamentul secret a fost furat si eu trebuie sa plec ca sa ajut la gasirea lui. Voi anunta maine echipele. Va astept maine la ora 6:00 tot aici. Aaaaaa, Sakura anunta-l pe tatal tau sa vina cat mai repede la aici la academie, te rog.
-Bine, am sa ii spun imediat cum ajung acasa . Dau sa plec dar Naruto ma opreste din drum.
-Sakura-chun, vii cu mine sa mancam ramen ? ma intreba adolescentul plin de iluzii.
Eu il refuz politicos si ma indrept spre casa unde aveam de gand sa stau sub ciresul din spatele curtii sa ma linistesc citind din cartea mea preferate “Vino, vino paradis”. Ajung acasa, ii spun lui tata sa mearga la academie iar eu cum am planuit inca de pe drum merg in curtea din spate sa citesc. Urc in camera mea, caut o patura in dulapul plin de haine ,imi iau cartea si cobor scarile. Inainte sa ies, ma duc in bucatarie luand din frigider un sendvis si un pahar mare cu suc natural. Ajunsa in curtea din spate ma asez sub crengile de cires si incap sa citesc. Mirosul trandafirilor de culoarea sangelui si al lalelor de toate culorile care formeaza parka un curcubeu ma duc in alta lume unde nu exista griji sau lume rea care incearca sa distruga lumea.Am adormit pe loc cu cartea in mana incepand sa visez:
" -Cu ce am gresit? Ce am facut? Cine esti? Toate intrebarile astea asteptau un raspuns din partea baiatului cu o palarie mare, neagra ca cativa nori rosi pe ea care ii acopera parul si ochii. Puteam sa vad doar nasul lui in care era 4 cerceii negri de o parte si de o alta a narilor.
- Rozalio, tu nu ai gresit cu nimica ci parintii tai. Nu ti-ai dat seama inca cine sunt? Vad ca nu, atunci o sa afli acuma.
Baiatul incepu incet sa isi dea jos palaria...."
Mereu ma trezeam inainte sa ii vad fata dar vocea aceea mi se parea cunoscuta , dar nu se poate sa fie el , nu in niciun caz. Gandurile imi fost trezite la realitate de mama care in timp ce dormeam venise acasa la fel si tata. Mama pregatea masa in timp ce eu il intrebam pe tata cum a decurs misiune.
-Totul a decurs cu bine, se pare ca cel ce furase era un coleg de a lui Iruka. Dar tu cu cine ai cazut in echipa, pe cine ai sensei? Intreba tata parca stiind cu cine voi fi in echipa.
- Nu stiu, chiar cand Iruka-sensei era cat pe aci sa anunte ultimele doua echipe a fost chemat de Hokage si apoi ne-a trimis acasa dar ne-a chemat maine la ora 6:00 la academie.


Dupa ce am mancat am mers la mine in camera deoarece se facuse tarziu . Ma schimb in pantaloni scurti ,roz de pijama si in tricoul tot roz cu inimioare albe pe el si ma bag in patul cel moale , ma invelesc cu patura portocalie si adorm. Ceasul incepe sa suna anuntandu-ma ca este ora 5:00. Ma scol , merg la baie si apoi ma imbrac in aceeasi tinuta ca ieri. Imi iau la revedere doar de la tata deoarece mama a fost chemata la serviciu.

Ajung la academie chiar inainte ca Iruka-sensei sa intre .
-Echipa a 5 este formate din : Sakura,Gaara si Kankuro, senseiul vostru este tatal Sakurei,Yond. Din echipa a 6 face parte: Sasuke si Naruto. Stiu ca va mirati de ce sunteti doar 2 in echipa dar inca asteptam sa se intoarca Temari. Iar senseiul vostru este Kakashi.

Sper ca va placut! Iar acum voi pune pozele.

http://www.1001case.ro/images/products/b...=>noptiera Sakurei
http://www.mobinuc.ro/img/pat_cires.gif=>patul
http://www.mobila-online.ro/images/produ...g=>dulapul
http://www.freewebs.com/konohanh/Academy.jpg=>elevii asteptand saaflecu cine vor cadea in echipa
http://www.freewebs.com/greenfuzzyllama2...jpg=>iruka anuntand echipele.
http://ninjaforever.lapunk.hu/tarhely/ni...buza_2.jpg=> tata(nu este zabuza, nu are dintii asa cum ii are el de obicei, ma refer la Zabuza, si nu poarta mereu Sabia aia.)
http://i41.tinypic.com/2zxuu7p.jpg=>mama

#2
Defapt Ayko, ai vazut asta la "Viata rozaliei"

Bun... deci nu am inteles de ce ai mai postat o data ficul. :|
1. Ficul ori e plagiat sau ai vrut sa faci capitolul mai lung.
2. Nu inteleg de ce nu ai dat un edit com si sa postezi capitolul mai lung8-|
3. De ce sunt doua autoare? E cumva aceasi autoare doar ca are doua user-name-uri?

OK, sa trerminam cu ritning tid adica tragerea de timp si sa trecem la lucruri serioase.

In prima parte a capitolului, descrierea e in plop si plopul in aer daca sti zicala. Ok. In a doua parte, sa zicem ca e ok. Nu am zis ca e buna, ai mai putea lucra la ea deci pune mana.
Dialogul lipseste de tot, deci e la revelion si el.

Mai am o obiectie, ai povestit la persoana I pana la faza cu:
Citat: In timp ce se juca rozalia era privita cu mult drag de 2 perechi de ochi. Prima pereche de ochi erau de culoare verde spre albastru iar ceilalti de culoare negri precum fundul celei mai adanci prapastii .

Deci te hotarasti. Ori la persoana I ori la a III. Tu decizi.

Well, nu ai disclainer asa ca ficul ar putea fi inchis de moderatori asa ca mai bine pune.

Happy New Year and I wait the next in this year.;;)

#3
Sall:*
Nu te supara pe mine... dar prima parte a fikului tau e plagiata din "Viata Rozaliei"...

Orikum.. fikul tau e mai lung... si pare mai interesant...
Dar sincer titlul nu mi se pare prea inspirat.... in fine... e bunisor... dar disclaimer-ul unde e?? Voi nu stiti cei ala sau va ie lene sa-l puneti?:)):))
Vreau sa vad imbunatatiri ( de tastare cat si de exprimare) in capitolul 2 :*
Revin sa vad cat ai evoluat:D nu scapi de mine! mbuhahahahahaha >:) >:) >:) >:)
So astept capitolul 2 :X:D:o3
Bye Bye:*

#4
Bun !Deci am alunecat si eu pe la ficul tau! :d
Pentru inceput:
Vad ca ai descriere calumea la el :X ceea ce e bine chiar foarte.Naratiunea se combna cu descrierea..Dialogul..se putea un piculet mai mult ,dar e bine si asa pentru ca nu e sec.
E bine ca ai pus si diclaimerul in sfarsit ..A da si actiunea este lenta si nu e fugarita de gaste :)) =))..
In rest ast nextuu si te poop :* :X :X La multi ani!
...............[Imagine: bnkWUB1.png?1]


#5
`Disclaimer: Nu detin niciun personaj din animeul Naruto (doar cele creata de mine) toate apartinand lui Masashi Kishimoto si nu fac profit de pe urma lor.`

Am citit lucrul asta de `n` ori....chiar m-am saturat.
1.A insinuat cineva ca faci profit pe urma lor?
2.Si un om cu un creier cat de minc si-ar da seama ca nu detii aceste personaje.

Ma rog sa revenim la fan fic.

Nu sunt genul de persoana care critica...but....am vazut ceva ce nu e de trceut cu vedere.

Am citit `n` fic-uri cu tema aceasta.Ok este primul fan-fic a trebuit sa te inspiri de undeva.Recunosc si primul meu fan fic `Death and Love` a fost inspirat dintr-un film....but....firul actiuni nu a fost acelas.Incearca sa vi cu ideei cat mai originale.Sper ca nu te-ai suparat.

#6
Buna am venit cu continoarea:

Capitolul 2: Prima misiune


Toti erau uimiti in afara de roscat care nu schita nicio expresie. Niciodata nu a mai fost o echipa de genini formata din elevi din alte sate, dar nu ma mir deoarece este si tata implicat in lucrul acesta.Iruka-sensei ne spuse sa ii asteptam pe senseii nostri in fata academiei.
Mergem cu totii in fata academiei unde ne intalnim si cu ceilalti colegi, fiecare asteptandu-si senseiul. Gaara ramane in piciore ,langa o banca iar eu cu Kankuro ne asezam pe banca el incepand sa imi povesteasca despre satul lor, satul ascuns in nisip.Precum spune si numele satul era acoperit in totalitate de nisip.Il mai intreb si despre sora lor , darn u a avut timp sa imi spuna nimic deoarece tata sau mai bine spus, senseiul nostru isi facu aparitia.
-Buna copii ! Sa ma prezint, ma cheama Yond Haruno, am 37 de ani si visul meu este ca familia mea sa sa fie unita si baiatul meu sa se intoarca acasa. Ultimele cuvinte fiind rostite foarte incet, parca ar fi fost soptite dar totusi in cuvintele alea se gasea o speranta care ardea neincetat.
Gaara si satenul se mirara auzind vorbele noului lor sensei ,dar nu atat de mult incat sa intreba cine este al doilea copil al lui.
-Acum, va rog , prezentativa si voi pe scurt! Spuse tatal meu.
Primul era Kankuro:
-Ma cheama Kankuro,am 13 ani si visul meu sau mai bine spus , telul meu in viata este sa ii protejez pe toti la care tin chiar cu pretul vietii mele.
Acum era randul meu:
-Ma cheama Sakura Haruno, am 12 ani si visul meu este ca cineva anume sa isi dea seama macar ca exist.
Acel baiat era Sasuke, baiatul cu ochii de onix , cu parul atat de moala precum matasea iar culoarea parului te fermeca pe loc dar el era atata de distant de toate lume incat devenea uneori foarte enervant dar cu zambetul lui strengar te fermeca la loc. Totusi lui nu ii pasa de nimeni si nimic doar de dorinta lui de razbanare fata de fratele lui mai mare.
-Ma cheama Gaara , am 12 ani , iar visul meu este sa distrug pe cineva anume iar cine imi va sta in cale il voi omori, spuse roscatul cu un sentiment de razbunare pentru acel cineva.
-Ok, acum ca ne-am prezentat pe scurt trebuie sa mergem la hokage deoarce el o sa va dea prima misiune ca echipa si ca genini.


Ajunsi in fata biroului celui de al treilea ne intampina un om batran cu par alb si cu cioc tot alb, purtand pe cap ceva asemanator crucifixului de culoare rosie avand in fata semnul satului frunza si ne spuse:
-Bine ati venit , copii! Deci , misiunea voastra este sa transportati in siguranta un om in satul ascuns in stele. Aveti grija , deoarece pe urmele lui sunt oamenii lui Orochimaru. Ne spuse mosul.
-Sunteti sigur ca nu este o misiune periculoasa pentru ei? Sunt incal la inceput, intreba tata putin grijuliu.
-Nu iti fa griji, Yond. Sunt sigur ca tu si cu echipa ta va veti descurca, spuse Hokage.


Acestea fiind spuse, ne-am luat la revedere si am plecat spre satul ascuns in stele .
Cel pe care trebuia sa il ducem in satul ascuns in stele era un barbat de 1,90m, destul de slab, parul brunet, imbracat intrun treining albastru rupt in unele parti . Il chema Rumir si era un ninja la fel de bun ca tata dar singur nu putea face fata echipei lui Orochimaru daca ar fi atacat.
Jumatate din drum l-am parcurs fara problema, eu vorbind cu saten tot felul de prostii iar Gaara si sensei nu scoteau nicio vorba doar schitau uneori un zambet cand eu sau Kankuro spuneam vrun banc foarte amuzant.
Pe la jumatatea drumului , cum am mai spus, Gaara se-a dat seama ca cineva ne urmarea, punandu-ne pe toti in pozitii de atac. Gaara avusese dreptate, cineva ne spiona , dar cine?
Dintro data in fata noastra isi face aparitia un baiat cu parul gri asemanator norilor inainte de o furtuna , prins intr-o coada la spate si purta niste ochelari mari,rotunzi si de culoare neagra . Dupa bandan pe care o purta pe cap ne-am dat seama ca face parte din satul ascuns in sunet,satul creat de Orochimaru. Nu ne-a luat prea mult sa ne dam seama ca este unul din oamenii lui Orochimaru. Apoi,Gaara ne spuse:
-Daca el este aici , inseamna ca ceilalti “prieteni” ai lui sunt prin apropiere, deci trebuie sa ne grabim sa il omoram ainte sa ajunga si ceilalti. Spuse el putin indignat
-Oooo, nu iti fa griji. Nimeni nu stie ca sunt aici, vreau sa il omor eu singur pe Rumir. Totusi ar trebuie sa faci griji pentru lupta ca nu cred ca ma poti omora atat de usor. Dar am uitat sa ma prezint . Ma cheama….. Kabuto…Kabuto Yakushi.

Toati au incremenit la auzul numelui. Daca chiar el era Kabuto , inseamna ca ne-am semnat condamnarea la moarte. Doar un miracol ne mai poate salva deoarece el este unul din cei mai buni ninja din Satul sunetului.


Sper ca v-a placut si inca un lucru. Postez continoarea daca primesc peste 5 comuri ca sa stiu si eu ca nu scriu pe degeaba. :*

Si acum ca incepe scoala nu o sa mai pot posta asa de repede dar asta nu inseamna ca m-am lasat :*

#7
CrazyForYourLove... stiu ca te-ai saturat de disclaimer.... dar daca nu ai citit regulile... ei bine toate fikurile de la sectiunea anime trebuie sa aibe disclaimer, pt. ca altfel ii este inchis fikul ;) :)
Asa... sa revenim asupra fikului.... am vazut cateva greseli de tastare si multe virgule care nu-si au locul...
Naratiunea e destul de ok...
Dialogul : bunicel... nu extraordinar, dar destul de bun ;)
Actiunea: mi se pare extrem de grabita! Ia-o mai usor... nu trebuie sa fugaresti actiunea:))
Descrierea: cam slabuta... sincer nu prea descrii sentimentele personajelor.. :(
In rest... destul de bine... so, astept nextul :*
ByeBye:-h

#8
(01-01-2010, 04:39 AM)CrazyForYourLove A scris: `Disclaimer: Nu detin niciun personaj din animeul Naruto (doar cele creata de mine) toate apartinand lui Masashi Kishimoto si nu fac profit de pe urma lor.`

Am citit lucrul asta de `n` ori....chiar m-am saturat.

1.A insinuat cineva ca faci profit pe urma lor?
2.Si un om cu un creier cat de minc si-ar da seama ca nu detii aceste personaje.

Auzi, draga/dragule, nu veni tu aici si sa comentezi regulile facute de noi. Daca moderatorii acestei sectiuni cer disclaimer pentru ficurile care au ca si personaje niste 'fiinte' care nu le apartin, car enu vin din imaginatia lor, atunci tu nu ai de ce sa dai din gura CLAR ?!
Si auzi, domnule/doamna creier mare [ ca presupun dupa afirmatia nr. 2 ca esti inteligenta in persoana ] poate unii nu-si dau seama. ^^
[Imagine: tumblr_ljy3o2Lf311qzf4bro1_500.gif]

Always keep the faith !



YunJae, YooSu, ChangSica, HunHan.



The pleasures of the mighty are the tears of the poor
A song will outlive all sermons in the memory
Always Keep The Faith
Deferto Neminem
Hope to the End













#9
bravo denny cred ca ai spus ce trebuia daca el/ea vrea sa aiba fic inchis problema lui dar este datoria lor sa respecte regulile
ficul este asa si asa prin unele parti m-am plictisit citind lucruri banale
ai avut repetitii
daca nu m-as plicisii asa de tare sa stau sa citesc personaj cu personaj ce vis are ar fi in regula
cap 2
dialogul: ''mama scumpa ai grija de tine sa nu ti se intample ceva'' asa ceva afost cam prin fiecare dialog cineva se ingrijora de alta persoana
descrierea: nu am vazut deloc nici un pic si ar cam trebui sa apara ca incepe scoala si sa nu chiuleasca din prima zi
actiunea: a fost si ea pe acolo a fost nu am ce spune chiar a fost
naratiune: mai ai de lucrat la ea dar a fost ok

cap 1
dialog: cam penibil prin unele locuri puteai sa faci mai bine
descriere: mai tu sti ce inseamna descriere ar cam trebui sa cauti in dictionar
tu nu ai descris absolut nimic academia cum era verde maro avea ochi nas gura etc.
pot sa iti continui cu exemplele
actiune: ai avt a fost ok
naratiune: e in regula deocamdata este ok

la primul capitol ai spus introducere in ce clasa esti? sti ce este o introducere? ai invatat la scoala? eu nu prea cred
pana acum nu ma atras cu nimic ficul
titlul: viata unui copil nu reusesc sa inteleg titlul intre ghilimele pentru ca este penibil puteai sa exprimi altfel dar ma rog alegerea este a ta
titlurile capitolelor nu au nici cea mai mica legatura cu actiunea eu stiam ca trebuie sa exista leatura intre titlu si actiune

nu te-am criticat pe tine ci ficul daca ai ceva de reprosat trimitemi un PM(MESAJ PRIVAT)imi pare rau daca te-ai simtit criticata dar nu asta era scopul meu spor la scris incontinure si sper sa te indrepti pentrui a deveni mai buna
Uita-te in sus...
Uita-te in jos...
Acum uita-te la mine...
Fac misto de tine!!! 10

#10
Cap 2 mi se pare mai bunicel decat cap 1,deci bravo ai progresat!!:-P

Descriere ai si nu e putina,dar cred ca puteai sa mai pui ceva acolo,dialogul este bun,iar actiunea este putintel grabita.
Ai shi cateva greseli precum:
"incal"-inca
"ainte"-inainte
"Ajunsi in fata biroului celui de-al treilea"ce?..dinozaur?paianjen?:))=)) Ai fi putut sa descrii putin biroul,dar ma rog.

Daca nu te-ai mai grabi atata ar fi mai bine!Reciteste si tu cap inainte sa-l postezi sa vezi unde ai gresit si ce ai putea imbunatati!
In rest totul e bine!!Chiar daca titlul mi se pare ciudat,probabil ca nu-l inteleg yo!!:)

Sa nu cumva sa renunti ca ma superi!!x-(Plus ca ai talent!!

Pupix shi abia astept nextu!!:x>:d<:-h



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  [Yaoi] Via?a unui asasin Dimasika 18 7.435 14-07-2013, 01:24 PM
Ultimul răspuns: Kira's Scarlet
  Viata unui samurai kida's mistery 4 3.676 11-06-2012, 11:32 AM
Ultimul răspuns: kida's mistery
  Dragoste prin ochi de copil onu' 2 2.318 05-12-2011, 05:31 PM
Ultimul răspuns: onu'
  Priveste-mi sufletul de copil..+16 [SasoSaku] Elyy 7 4.144 02-09-2011, 09:30 PM
Ultimul răspuns: Sho-Yo
  Viata unui ninja demonul tigru apare may-yamasi 6 3.575 02-09-2011, 09:28 PM
Ultimul răspuns: may-yamasi
  Lacrimi de copil daphnis 0 1.764 19-12-2010, 01:55 AM
Ultimul răspuns: daphnis
  Iubirea vazuta cu alti ochi [manu si ~♥ Alle.Copil.Tembel ♥~ +18] Nywa 4 3.659 15-10-2010, 09:52 PM
Ultimul răspuns: Noesis
  SxS - Joaca de copil ShoboMik 19 12.468 18-04-2010, 10:42 PM
Ultimul răspuns: Irukandji


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)