Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Vampire Knight

#21
Cu siguranta Vampire Knight va ramane anime-ul preferat mult timp. Am vazu ambele sezoane pe internet, prin octombrie 2009. Mi-au placut atat de mult incat m-am chinuit o zi intreaga sa downloadez toate episoadele si acum le am pe un DVD si le vad cand vreau. Si a fost prima manga care am citit-o. Nota 10 pentru Vampire Knight!

Ador povestea, aduce o perspectiva noua asupra vietii. Personajele sunt compelexe, sentimentele ramanand in umbra. Totusi nu-mi place ca Yuuki este atat de copilaroasa, e prea banala, prea "dulce" pentru tot universul de vampiri. Absolut totul m-a impresionat: povestea lui Zero si a fratelui sau, ambitia, care poate fi vazuta ca o obsesie, a lui Kaname de a o proteja pe Yuuki. Cred ca personajul meu preferat este Shizuka, pentru ca este singura care nu se plange legat de trecutul ei.

Grafica si sunetul sunt foarte bine puse la punct iar vocile alese sunt foarte expresive. Mi-au placut melodiile de open si end, chiar si acum Kanon Wakeshima e una dintre cantaretele mele favorite. Vampire Knight este intr-adevar un anime care merita vazut!

#22
Buna, si eu sunt inebunita dupa acest anime, este intradevar super. Acum, in legatura cu intrebarea ta , Yuki nu stia ca Kaname este fratele ei, deoarece cand era mica mama ei, ca sa o protejeze, i-a sters memoria, si asa ea nu mai stia nimic de atunci. Juri Kuran, mama fetei, a preschimbat-o pe Yuki intr-o fiinta umana, pt a nu fi descoperita de vampiri rai c vroiau sa o ucida. Dupa ce Kaname a transformat-o din nou in vampir, ea a devenit un sange pur, cea ce a fost de cand s-a nascut. Apoi memoria i-a revenit, si dupa ce i-a baut sangele lui Kuran a vazut k el este fratele ei. 4

#23
Scuzati categoria, insa am postat aceste intrebari aici deoarece la aceasta sectiune sunt cele mai multe vizionari ca sa spun asa. Ma rog eu sunt cam nedumerita de niste chesti in Vampire Knight, si daca ati vrea, ma refer la voi use-ri de pe Animezup sa imi raspundeti si sa comentati in legatura cu ce voi intreba eu. Vreau pareri, de tot felul, trebuie sa ma lamuresc 3 . As vrea la fiecare intrebare, raspuns in ordine. Multumesc!

In primul rand, stiti ca povestea aceasta este foarte incalcita, Kaname Kuran este defapt stramosul tuturor vampirilor, care a posedat corpul fratelui lui Yuki. Ce nu inteleg este faptul ca acest Kaname stia ca Yuki va trebui sa ii fie sotie? Insa, de unde? in ce sens, adica in episodul in care a muscat-o pe Yuki si a retransformat-o in vampir, cand a dus-o la academie, Kain si cu Aido erau nedumeriti iar Kaname le-a spus ca este sora sa si s-a nascut ca sa ii fie sotie. Aceasta replica nu am inteles-o. Si mama lui Yuki si cu tatal ei au fost frati, dar ei s-au iubit ca iubiti, si s-au casatorit. In lumea vampirilor cred ca era permis acest lucru. Insa nu cred ca Yuki s-a nascut special ca sa devina mireasa sau sotia lui Kuran. Adica el, stramosul tuturor vampirilor, din cate vampiroaice erau, el o placea doar pe Yuki (nu ca as avea ceva cu ea imi este foarte simaptica ^w^) insa eu cred ca planuieste ceva Kaname. Nare sens, adica sa se nasca special pentru a-i deveni sotie. In fine, el este intr-un fel obsedat de ea, insa ea este la fel, chiar daca este vampir. Deci asta nu am inteles.

Apoi, alta intrebare este, pana la urma pe cine place sau iubeste Yuki? Dar Zero? Am vazut, Kaname tine la Yuki, cel putin asta credem noi, fanii Vk, insa nu se stie. Dar pe cand Yuki era om, Zero se hranea cu sangele ei, insa parca tine intr-un fel la ea. O salva cand venea vorba de un vampir insetat de sange, ( chiar daca si el era acel vampir, el nu isi dadea seama ca o pastra doar pentru el, si pentru pofta sa? ) si o apara si de Kaname si de ceilalti membri ai clasei nocturne. Dar dupa ce a devenit vampirul ce a fost odata, Zero s-a departat de ea, dar fara nici un motiv, i-a spus ca ea este la fel ca toti ceilalti vampiri, doreste sangele uman etc. Dar cand a spus asta nu se gandea oare ca el insasi s-a hranit cu sangele ei? Acele cuvinte erau valabile si pentru el, Yuki era nevinovata, Kaname a retransformat-o iar Yuki s-a opus cat de cat, nu a fost vina ei! Ma rog, saraca Yuki era la mijloc iar Zero parca nu o mai intelegea. Vroia sa o ucida, dar nu o facea, si in manga chiar a sarutat-o, o placea sau o iubea? Dupa ce a amenintat-o ca daca o va mai vedea vreodata o va ucide... 2, nu mai inteleg nimic!

Alta intrebare ar fi, din cate stiu, in acest anime VK, daca un cuplu de vampiri, ce se iubesc fireste, le este sete, isi pot bea sangele unul altuia. Cum face si Kaname, in manga mai ales, el se hranea cu sangele lui Yuki iar ea cu al lui. Dar in VK, mai sunt cupluri, unul dintre ele este format de Shiki si Rima ( cuplul meu preferat ), ei doi sunt foarte tacuti, si am observat ca personalitatile lor sunt identice, adica amandoi au acelasi comportament si mai lucreaza si in acelasi domeniu, de model Smile. In fine, dar specific faptul ca cei doi niciodata nu si-au baut sangele, adica nu a aratat asta, dar in manga, a dat de inteles, atunci cand Shiki a luat-o pe Rima in brate ca sa o duca undeva in siguranta de Rido, aceasta s-a trezit iar Shiki a spus:" Rima, te-ai trezit, sunt eu... Shiki" iar aceasta i-a spus :" Imi este foame, dami niste sange mai tarziu" iar el a spus:"Ok". .__., aici am inteles eu, cum ca Shiki o hraneste pe Rima cu sangele sau, dar cred ca si Rima ii da lui Shiki sangele ei. Ca daca sunt un cuplu de vampiri, e logic, asa este in anime. Daca nu mai erau un cuplu, se puteau hrani cu oameni, dar daca ei doi se iubesc nu mai fac risipa si isi beau sangele unul celuilalt. E ciudat dar logic. Dar nu inteleg daca este asa, daca Rima i-a dat sangele ei lui Shiki, sau el ei. Poate voi stiti ceva, si daca e asa spuneti-mi si mie 3.
Cand Ruka l-a in intalnit pentru prima data pe Kaname ea s-a indragostit de el, pe aunci Kaname inca isi planuia toata treaba stiti? Adica ce are de facut si cand sau cum sa ii spuna lui Yuki ca o va transforma chesti de astea. Si ei doi fiind vampiri, Ruka si Kaname puteau forma un cuplu, numai daca Kuran o placea pe ea. Ruka era obsedata dupa el, ba chiar si-a oferit sangele ei lui, iar chestia este ca el nu a refuzat-o, i-a baut sangele fara ezitare. Daca ei fiind vampiri, i-a baut sangele inseamna ca formau un cuplu, adica doar daca doi vampiri ce se plac beau de la altul inseamna ca sunt un cuplu, insa Kname o placea pe Yuki nu pe Ruka, dar nu o ura pe Ruka, ii era "simpatica" cred eu. Dar Kain o placea pe Ruka, dar ea nu vroia sa auda asta, pe ea o intresa doar Kaname Kuran 71 . Rima de exemplu nu i-a oferit lui Kuran nici un sange, pe cand Ruka il implora sa ii bea sangele, oare de ce? Rima il oferea deja lui Shiki, era un fel de regula a lor? 22 ???

Nu cred ca mai am ceva de intrebat, poate doar despre Seiren, mana dreapta a lui Kuran. Cel putin asa dadea de inteles in anime, ea ce puteri avea? Ruka putea controla mintile, Rima controla electricitatea, Shiki putea face un bici din propriul sange, Aido controla gheata iar Kain focul. Astea erau puterile lor speciale sau "unice", Kname avea mai multe puteri de genul asta, puterile specifice vampirilor le avea toti, adica viteza, zborul si puterea. Insa Siren nu avea nici o putere speciala, am observat doar ca arunca bine cu cutite 3. (Intr-o lupta contra unor vampiri de nivelul D sau E) Si am mai observat ca Seiren seamana cu Zero, la ochi mai ales, iar la par cu Maria Kurenai. Ciudat nu? :p. In fine, cam astea au fost intrebarile mele, din nou va rog scuzati categoria, 2, sper sa imi raspundeti la intrebari, cu detali, exemple, etc, de toate, sunt binevenite. Va pup pe toti, paa :-* .

#24
mai, Yuki s-a nascut ca sa ii fie sotie e adevarat pentru ca parintii lor l-au avut prima data pe Kaname si apoi au mai incercat sa faca un copil in speranta ca va fi fata ca sa aibe baiatul lor o sotie. asa se faceau lucrurile la ei, se casatoreau numai cu cineva cu care erau inruditi. cand Kaname se refera la faptul ca Yuri sa nascut sa ii fie sotie se refera ca sa nascut sa fie sotia fratelui ei, nu neaparat a lui Regele Vampirilor. Intelegi?
Ugh...Zero s-a harnit cu sangele lui Yuki dar nu sa nu crezi ca el nu isi face mustrari de constiinta pentru ca isi face. si nu, nu o pastra pe Yuki pentru el. chiar nu ai inteles nimic? el se impotriveste continuu sa bea sangele uman numai ca partea vampirica din el e mai puternica si castiga. si Zero chiar uraste din tot sufletul vampiri. o iubeste pe Yuki dar e vampir si o va omori si apoi e posibil sa se omoare si el...dar astea sunt speculatii in momentul de fata.
Se subintelege ca cei doi isi beau sangele. seriously22 chiar nu ai inteles nimic? nu tr sa iti dea mura in gura fiecare detaliu pt ca nu e important. iti plac caracterele dar ele sunt secundare si autorul nu a considerat relevant sa le acorde prea multa atentie.
Omg... asa cum ai zis Ruka era obsedata dupa el, iar el profita de acest lucru. e mult mai bine pt un pur sange sa bea de la un vampir decat de la un om, mai ales ca Kaname vroia sa faca un pact cu vanatori si at nu avea voie sa se hraneasca cu sange uman. chiar crezi ca pastilele alea il ajutau cu ceva? Rima nu era interesata in Kuran si daca nu o interesa de ce i-ar oferi sange? si oricum i l-ar fi oferit daca Kaname ar fi cerut.

nu imi amintesc nimic de Seiren asa ca nu iti pot raspunde.

#25
Mersi ca mi-ai spus, acum am inteles de ce Kaname se hranea cu sangele vampirilor, adica in general, si de ce Zero era asa de inebunit dupa sangele lui Yuki. Scuze daca te-am deranjat, sper sa nu te superi ^_^''. Dar de unde pana unde este Yuki rude cu Shizuka, creatoare lui Zero? Si inca ceva, daca o fata din clasa nocturna, de ex Rima, s-ar opune sa ii ofere sange regelui Kaname... ce s-ar intampla atunci? avand in vedere ca Rima este iubita lui Shiki desigur. Sa nu ma intrebi de ce pun atat de multe intrebari.. :p, vreau sa aflu cat mai multe, sper sa nu te enervez Smile. Paa 4

#26
WHAT THE HELL IS THIS?O_O

Topic de discutii Vampire Knight la FanFiction?

Thread Moved

#27
Am adorat anime-ul desi mangaul nu am reusit sa-l citesc, as fi vrut dar nu mai are acelasi farmec acum ca am vazut animeul , ambele sezoane, Imi da peste cap povestea . Anyhow ,. mi-a placut foarte foarte foarte ~ mult . A fost mult prea tare, vreau sa zic ca acesta este unul din acele animeuri pe care l-am vazut de cateva ori si nici acum daca l-as revedea nu m-ar plictisi, nici eu nu stiu de ce.
Personajele au fost pur si simplu extraordinare . Mi-au placut, toti absolut.Nu stiu daca mi s-a mai intamplat asta la vreun anime [ ah, la Nana cred , eh daca stau sa ma gandesc poate sunt mai multe] sa iubesc fiecare personaj in parte , adica totul mi se pare minunat , personajele rele cat si cele bune, everything ! <3 . Asa , Yuuki mi-a placut asa de tare, trecutul ei m-a izbit, am adorat faptul ca este sora lui Kaname, bine fizic vorbind pentru ca spiritual nu as putea zice acelasi lucru. Totusi scenele cu ei doi au fost bestiale. Probabil ca am adorat si mai mult VKG [ Guilty, cel de-al doilea sezon ]. O ador pe Yuuki cu parul lung, e pur si simplu minunata. Deci, caracterul ei atat ca persoana umana cat si ca vampir, m-au impresionat. Atunci cand a spart acele ferestre pentru ca nu isi putea controla puterea m-a impresionat, chiar e puternica. Si apoi cand a putut tine arma contra vampirilor in mana, vreau sa zic artemisul, iar a fost extraordinara faza aia . O adevarata printesa Poor Blood Kuran. Adorabila!!!!!!!!
Kaname cu adevarat mi-a placut si acesta, a fost prea tare. Vreau sa zic, nu ii pot gasi comparatie ca si vampir, e sexy, tacut , calm, atat de hot. Cand vorbea imi taia respiratia, aproape. Vorbea oarecum dureros dar cand o privea pe Yuuki simteam atat de multa agonie. Ah ! Cat de frumoasa a fost scena cand a muscat-o si a sarutat-o, oarecum. Ah a fost atat de tru! Adorabil, iar. El ca peronaj a fost prea tare, m-a impresionat, atat de puternic si totusi nu il putea ucide pe Rido. Miselic s-a folosit de Zero si de toti cei din jurul lui, Bad guy. Chiar imi place de el.
Venind vorba de Zero, si el mi-a placut caci pot recunoaste ca si el arata foarte bine si e ... dureros sa il privesti. ceea ce simte pentru Yuuki e atat de vizibil si promisiunea lui de a merge dupa ea pt a o ucide, in anime, a fost prea tare [ de la sfarsit ] . Ma face sa imi doresc un cel de-al 3 lea sezon.
Fratele lui Zero, Ichiru, de asemenea m-a impresionat, a avut o prestatie minunata , am adorat faza de la sfarsit desi a fost trist ca a murit.
Kurenai Maria si Shizuka au fost de asemenea super, mi-a placut rolul lui Shizuka si cand a ucis-o Kaname * hahahha * a fost prea placut, pure blood ucigand pure blood, aproape pervers. I loved it.
Rido de asemenea a fost tare, cretinul mi-a placut ,era sexy intr-un mod malefic oarecum dezgustator, mi-a placut.
Hanabusa, Akatsuki, Shiki, Rima , Ruka , Ichijou... frate, mi-au placut. Au fost atat de tari, fiecare a avut o prestatie aparte si Shiki... Hmm, a fost cool de tot, tipul e prea hot.

Ma rog, cred ca am zis destule despre persoanje, chiar mi-au placut si actiunea a fost minunata. Animeul e grandios.

#28
Awch, commentul anterior a durut, dar a fost cat se poate de adevarat. Lemme see! Vampire Knight huh?

Pai cand l-am vazut era atat, dar atat de la moda si chiar si pentru cineva care e vampireholic, nu am inteles niciodata „complexitatea” anime-ului. Call me crazy dar mai mult m-a iritat, in special aparitiile in slow-mo ale lui Kaname, care dupa Sasuke [vezi Naruto], e al doilea cel mai iritant personaj – in viziunea mea, so fans, don’t get me wrong- am zis ca nu imi place nu ca e enervant, si daca as zice ca e enervant as zice ca mi s-a parut so you get the point.
Poveste…poveste. Cliché? Oarecum, I mean there’s the girl…and there are the 2 guys, cat de twilightian din perspective vampirica e asta? Well sa zicem doar ca Yuuki e Bella, Kaname e Edward si Zero [care isi sufera transformarile]e Jacob. See my point?

Bine poate sunt un pic, o idée rautacioasa. Dar sincer, atat de clichéic, atat de simplist atat de multa atentie concetrata in mare pe Yuuki- asta pana in momentul in care Kaname intra in cadru si atunci toate privirile, neaparat, had to be turned…
So cam singura persoana care mi-a placut, fiind si singurul aspect al anime-ului care helped me keep going a fost Zero, care a fost dramatic pana peste poate, dar totusi intr-un mod…alpha male.
Sound-ul? I don’t even remember…in general tin minte chestiile care imi plac dar se pare ca pana si aici “impresionismul” general nu a functionat.
De asemenea personajele mi s-au parut atat de fade, ca niste papusi fara personalitate. Pacat, pentru ca majoritatea aveau potential. I’ll give credit pentru partea grafica in schimb, a fost o adevarata placere …satisfactie vizuala.

Mi-a placut si nu prea. Nu pot spune ca e o adevarata capodopera, dar nici un adevarat dezastru – incerc sa imi dau totusi seama spre care parte inclina mai mult. [POV. No comm..]
Strangers have the best candies
[Imagine: 9B19F2F8D024899728F06BF94F09CF3B.gif]
Out of my mind...back in 5 minutes.


#29
Hey everybody ...ador anime-ul acesta e pur si simplu genial :d that\'s right ,i \'m soo addicted:X . Acum am sa va lamuresc cv ce voi n-ati observat din cat vad la acesta anime 4 [don\'t kill me if i\'m not right] Kaname nu e fratele lui Yuuki ...dc spun asta ? Hello world ,chiar el a spus-o atunci cand l-ai trezit pe Rido Kuran :d . Ei bine acum muuuulti ani Rido l-a inviat , deci rezulta ca dragul nostru Kaname e mai batran si dekt Rido 4 so... e cam strabunicul lui Yuuki , strange isn\'t it? 4 Juuri l-a crescut ca pe fiul sau Smile desi Kaname era unul dintre fondatori Smile . Ei bine de-abea asteapt sa se faca si un al 3lea sezon ...Smile nu pot traii fara anime-ul asta 4 in plus am ramas cu mii de nelamuriri ...si 20( Zero al meu fara Yuuki . Zero e genial ca si pers e f complex ...chiar la sf anime-ului , he turn out to be the real hero...dar Yuuki ramane cu Kaname din recunostiinta 4 e complikt ...sper din tot sufletul sa apara si sezonul 3

#30
@Iryna
kaname nu este stramosul tuturor vampirilor, kaname este ancestorul/fondatorul clanului kuran. in manga hino foloseste cuv"shiso" iar asta inseamna fondator.
acum 10000 de ani, in timpul climaxul au existat mai multi vampiri ca el, fondatori ai unui clan.

kaname si yuuki: kaname nu le-a spus niciodata lui aidou sau kain ca yuuki este sora lui. kaname le-a zis ca yuuki este adevarata fiica a lui haruka si juuri.
cand zero a venit dupa kaname *cand kaname a luat-o pe yuuki ca s-o trezeasca din "somn"* yuuki i-a spus lui zero ca kaname este fratele ei mai mare, dar kaname a replicat "as fi fost fericit daca as fi fost nascut cu adevarat fratele ei mai mare".

yuuki nu s-a nascut special ca sa fie sotia lui kaname. de cand au fost mici s-a hotarat ca ei vor fi la fel ca parintii lor. yuuki nu a aparut deranjata de asta. kaname a iubit-o dintotdeauna pe yuuki, chiar si in cei zece ani cand ea a trait ca om.

chiar daca kaname nu ar fi muscat-o pe yuuki si nu i-ar fi dat sangele sau, yuuki tot s-ar fi trezit, dar trezirea ei ar fi fost dureroasa si probabil si-ar fi pierdut mintile. kaname a ales s-o trezeasca el inainte sa se intample asa ceva.

pe cine iubeste yuuki? un yume ti-ar raspunde kaname iar un zeki zero.
yuuki tine la amandoi, dar acel atasament este diferit. yuuki il iubeste ca iubit pe kaname, iar pe zero ca pe un frate.

zero are sentimente pt yuuki, cel putin in primul arc. cand un vampir iubeste pe cineva este normal sa doreasca sangele acelei persoane. la sfarsitul primului arc zero i-a spus lui yuuki ca el doreste numai sangele ei si nu se simte satsfacut daca nu-i bea pana si ultimul strop.
inainte de asta, yuuki i-a spus lui zero ca dupa ce yuuki*omul* s-a contopit cu yuuki*vampirul* a realizat ca doreste doar sangele lui kaname, iar mintea ei este plina doar cu ganduri despre el *kaname*.

dupa ce yuuki a redevenit ceea ce ea a fost initial, zero a respins-o pt ca ea, ca pursange, reprezinta ceea ce uraste el mai mult.
inca ceva, yuuki nu s-a impotrivit transformarii sale intr-un vampir. daca ai fost vreodata introdusa in eroare de starea mintala a lui yuuki, de vina au fost halucinatiile sale. acestea s-au declansat dupa ce ea a dorit sa-si aminteasca trecutul.

vampiri dandu-si sangele unul altuia:
shiki si rima sunt personaje secundare. este irelevant pt poveste daca shiki ii da sange rimei si viceversa.

kaname a baut o singura data sangele rukai, iar asta din necesitate. kaname era pe punctul sa o muste pe yuuki, iar ruka l-a oprit si i-a oferit sangele ei. acest act nu s-a mai repetat dupa.

daca un vampir se va hrani cu sange uman via atacand un om, este impotriva legilor, iar acel vampir va fi trecut pe lista vanatorilor.

yuuki nu este ruda cu shizuka, sper ca nu ai luat asta dintr-o fictiune.

seiren este un mister. ea este un vampir cu abilitati ninja. unele teorii spun ca ea ar fi un fost om pe care kaname a transformat-o -dupa moartea parintilor lui, cand consiliul i-a adus sacrificii*nu exista dovezi in acest sens, sunt doar speculatii*
[Imagine: 486312-1.jpg]





Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)