Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Ucenicul Vraciului

#1
O carte scrisa de Joseph Delaney,si foarte interesanta totodata.Cand te-ai apucat sa citesti,fie si un fragment cat de mic,eu nu m-am putut dezlipi de ea..Pot spune ca nu se recomanda pentru cei slabi de inima,caci este o carte mai inspaimantatoare..Are 3 volume in care este o descriere foarte multa.
Joseph Delaney povesteste in aceasta carte despre un baiat oarecare,care este al 7-lea fiu unui al 7-lea fiu.Adica,tatal lui este unal 7-lea fiu,si el la fel.Un baiat simplu,ce munceste la ferma impreuna cu parinti si cu frati lui,este dat in ucenicie catre Vraciul satului.Si din ziua in care cei doi calatorescincep sa calatoreasca),incep aventurile.Ba ca este abandonat intr-o casa bantuita,care,are de asemenea o stafie.Duhl ala rau este,de fapt sotia unui miner ingropata de vie.Sotul sau,credea ca l-a inselat cu altul,si intr-o zi,cand s-a saturat de minciunile sotiei,i-a dar cu un bulgare de mina,si i-a crapat capul.Mai tarziu,cand sotia si-a revenit,sotul ii sapa o groapa in beci.El a ingropat-o acolo,si de atunci spiritu-i bantuie pe acolo.Mai departe aflati voi singuri.
Astept parerile voastre.
[Imagine: bgcopycopyfl1.png]

#2
First of all: seria se numeste "Cronicile Wardstone", nu "Ucenicul Vraciului". Aceea este prima carte 71

Intr-adevar, frumoasa serie. Am citit toate cele patru carti aparute si de-abia astept s-apara si a cincea ^^ Dar nu cred sa fie ceva intr-atat de horror incat sa nu fie recomandat celor slabi de inima ... Cel putin asa spun eu.

Ca personaj preferat, il am chiar pe Vraci, iar pe locul al doilea venind Thomas. Mi se par cele mai complexe personaje, iar Vraciul este personajul cel mai mult invaluit in mister. Poate si din cauza ca Joseph Delaney a ales sa relateze intamplarile prin ochii lui Tom.

Ca volum preferat am cartea "Secretul Vraciului", urmata de "Batalia Vraciului". Ultimile doua aparute au fost pur si simplu mirifice.

#3
Eu am citit doar doua dintre ele :"Ucenicul Vraciului" si "Secretul Vraciului" , asa mi s-a intamplat sh mie cand am inceput sa le citesc in doua zile le-am terminat pe amandoua , dar nu am putut sa mai continui sa citesc fiindca nu am mai gasit urmatorul volum.
Le-am citit acum 2 veri sh nu prea imi amintesc bn , dar cel mai mult mi-a placut atunci cand Tom viseaza iesind din mormant pe fostul ucenic al vraciului , fiind comparate oasele lui iesind din mormant cu niste vierni, sh cand apare fantoma lui Bill, cred ca asa il chema , daca nu scz. O sa le mai recitesc odata, ca sa mile reamintesc, oricum sunt nist carti frumoase sh merita citite.

#4
Extrem de reusite sunt printre cartile mele preferate
Le-am citit pe toate 4 sh sunt printre cele mai bune carti citite .

Personajele mele preferate sunt Alice Dean si Vraciul ^^
Mi-au placut toate patru foarte mult si abia atept sa o citesc pe a5a dar in mod special prefer volumul 2 si volumul 4

Volumul 2 - Blestemul vraciului imi place foarte mult pt ca cea mai importanta parte a actiunii se pretrece in catacombele unei catedrale ^_^
volumul 4 - Batalia vraciului imi place pt k actiunea devine mult mai complexa sh si suspansul este prezent la tot pasul

Daca nu ati citit aceste carti atunci vi le recomand ^_^ merita citite

#5
A aparut vol 5-Gresala Vraciului...aceasta fiind prima din cele doua vesti traznet pt fanii acesti serii...Si doua este... nu o sa va vina sa credeti dar...Joseph Delaney vine in Bucuresti!
Lansarea celei de-a 5-a carti(care este deja in magazine) va avea loc pe data de vineri,8 noiembrie in Bucuresti si pe data de sambata,9 noiembrie in Brasov.
[center]No winter lasts forever; no spring skips its turn.
I love spring anywhere, but if I could choose I would always greet it in a garden.[/center]

[center][Imagine: 21czipi.jpg][/center]

#6
La inceput nu ma atragea cartea aceasta. Dar intr-o zis m-am asezat si am citit mai pe indelete si pot sa spun ca n-am putut sa o pun jos 21 Citeam in continuu. E o poveste interesanta si bine scrisa, dar nu cred ca e chiar nerecomandata celor slabi de inima ca mie cel putin nu mi s-a parut chiar asa inspaimantatoare, dar asta e doar parerea mea. Ma distreaza fatpul ca pe fiecare scrie "Avertisment: A nu se citi dupa miezul noptii"
Cel mai mult imi plac micile notatii de la sfarsitul fiecarei carti care arata de unde s-a inspirat Delaney pentru anumite lucruri din carte.
Personajul meu preferat e Vraciul. Intelept, puternic si ma si amuza intr-un fel.
Cartile mele preferate au fost "Secretul vraciului"- Personajul lui Meg m-a fascinat inca de cand am aflat de ea in volumul 2 si "Ucenicul vraciului"-pentru ca este introducerea in lumea aceea noua si fascinanta.
[Imagine: elegance1.png]
Arigatou Luinil hug


#7
am citit primul volum
pot spune ca mi-a placut...poate mai mult decat ma asteptam, chiar daca era greu sa nu fie o carte buna, mai ales dupa ce m-a exasperat jumatate de an adyna_45 cu ea. si ma facure curioase.
desi deobicei citesc carti in care, exista, cat de cat, si o poveste de dragoste, inca de prin primele volume, aceasta carte mi-a placut. abia astept sa citesc si celelalte volume pentru a vedea ce se mai intampla.
totusi, avertismentul de pe supracoperta mi se pare umpic exagerat...
Let`s start with the premise thet we aren`t completly idiots.
"You forgot another lesson: Never turn your back until you know your enemy is dead. Looks like we'll have to go over the lesson again next time I see you-which will be soon."

#8
Eu, am citit, doar Batalia Vraciului, si chair mi se apre interesanta, deoarece chiar daca n;am citit cartile de la inceput, autorul are un stil incat te face sa stii totu', pentru cum ar veni acel ucenic ( pe care am uitat cum il cheama), isi aduce aminte unele chestie, pentru a te pune in tema cum ar venii, cu subiectul cartii. A fost interesanta si palpitanta. Am citit'o de doua ori ca sa fiu sincera ( n'aveam altceva de citit -___-'), si am " inteles'o" chiar mai bine , decat la prima lectura
[Imagine: john5.jpg]
< Yeah, ador Nirvana >
Brian ( MM) za witch
[Imagine: omega3.jpg]
[Imagine: MMwitch.jpg]
"Contra todo Hoy BRUJERIZMO pa tí satanismo!
BRUJERIZMO! Cura joto " ( Brujeria- Brujerizmo)





#9
Deci de cand am pus mana pe ea nu am mai lasato jos. M-am indragostit de ea 8
O da, personajul meu favorit, la fel cu a lu fratemiu este Alice. Mi-a placut mult de ea pt faptul ca este o vrajitoare, hm, nici buna nu pot zice ca e, nu? Adica daca nu ar fi Tom nu l-ar ajuta pe vraci, nu?
Pana acum am citit 5 volume si mai trebuie sa apara Sacrificiul si Cosmarul vraciului nu?
Oricum, deabia astept :d

#10
Am terminat si eu colectia acum ce-va timp pur si simplu o ador8
Mi-a trebuit aproximativ o saptamana s-au doua sa le termin
Odata ce citeam o pagina si devenea nu ma putea dezlipi de ea pana nu citeam 100 de pagini
In ultimul volum nu mi-a placut sfarsitul deoarece mi-a parut rau ca Alice nu a ramas impreuna cu Tom dar asta este un sfarsit putin tragic...Tatal lui Tom a murit...mama lui a plecat in tara lui natala ...trist...




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)