Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Benzi desenate

#11
Oooh, nice collection you got there [ in afara de Dark Knight Returns, care nu mi-a prins deloc interesul cand am incercat sa-l citesc]. Acum ca vine si Comic Con-ul, mai [re?]apare un interes pe forum legat de comics 4.
Spre deosebire de altii nu pot sa ma laud cu vreo colectie de comic books fizica [din pacate], dar mai am perioade in care imi mai retine interesul vreo serie de care aud pe net [cel mai surprins am fost de Scott Pilgrim si Transmetropolitan, care au ajuns printre seriile mele preferate momentan], si incerc sa ma conving sa mai citesc cate un pic din Sandman si poate sa-l si termin la un moment dat [Neil Gaiman ftw ].
In rest sunt cat de cat la curent ce se mai intampla prin domeniu, dar nu m-a atras inca nimic in mod special.
Also, @Batsy, legat de Harap-Alb Continua, posibil sa gasesti numerele la Comic Con daca mergi, si personal as recomanda sa le cumperi, e o serie promitatoare.

#12
@Soda , da, sunt de acord cu TDK Returns, povestea mai compenseaza cu grafica ce lasa putin de dorit, dar nu a fost o dezamagire care sa ma faca sa plang dupa bani, deci e ok.

Sandman tin minte ca l-am inceput si eu la un moment dat, dar l-am lasat, nici nu mai tin minte. Si mai se incepuse o serie dupa The Dark Tower (Stephen King) ce parea promitatoare, dar, tot asa, nu am urmarit, nici nu stiu daca a fost continuata.

Stiu ca foloseam un program prin care citeam benzile desenate luate perfect legal de pe net, dar nu imi pot aminti care. Poate daca l-as avea iar as avea mai multa tragere de inima sa ma interes macar de 2-3 serii.

In afara ca am chef de postat pe forum, din motive dubioase, si de citit chestii, am inviat topic-ul acesta tocmai pentru ca se aproprie Comic-Con, unde sigur vom gasi cateva comics si poate-poate se mai aduna lume.
[Imagine: tumblr_mc1u38yB7f1rtr21qo1_500.gif]

#13
Programu' posibil sa fie ComiXology ? Stiu ca e ultima chestie aparuta in materie de distribuire digitala de comics, but I might be wrong.
Tot legat de TDKR, sincer, mi s-a creat o aversiune legata de Frank Miller dupa ce a luat-o un pic razna si a ramas blocat pe ce se scotea in anii '90, si singura chestie pe care tin minte s-o fi citit si sa ma fi impresionat ar fi Batman: Year One. Apoi am vazut niste reviewuri, la TDKR si Dark Knight Strikes back si mi s-au parut meh ... Dar oricum ...
Sandman mi se pare extrem de misto, si am citit oleaca din el, doar ca am iesit din starea de spirit necesara. Ma apucasem de el dupa ce recitisem una-alta de Neil Gaiman, deci presupun ca daca mai intru in vreun fanboy moment o sa imi revina chefu'.
Also, acum mi-am adus aminte, dupa poza pe care ai postat-o ca o sa vreau la un momentdat [poate chiar la Comic Con, daca aduc] sa imi cumpar ceva din Transmet, daca o sa gasesc la vreun pret decent pe undeva.

#14
Nu, nu era ComiXology, @CyBeR ar trebui sa stie, ca de la el il luasem la vremea aia, numai ca nu il vad activ p'aici.

Mai spun niste titluri peste care am trecut acum multa vreme, poate-poate vede cineva topicu' si e interesat si de aceasta parte.
Warren Ellis, geniul din spatele Transmetropolitan, a facut printre altele si Doktor Sleepless.
Citat:According to series writer Warren Ellis, Doktor Sleepless may be a man named John Reinhardt, a trust-fund baby and boy genius who is shunned by the counter-culture he seeks to join. After disappearing from the city of Heavenside three years ago, he suddenly returns having undergone some changes during the interim. Upon his return, he's transformed himself from a relatively mundane man into what he describes as a "cartoon mad scientist," calling himself "Doktor Sleepless"

Am citit doar primele 8 numere, cat aparuse din serie pana la momentul respectiv si dupa trebuia sa astept, fiind on-going. Cert e ca nefiind o fana hardcore SF, nu ma asteptam sa-mi placa, dar tin minte ca am ramas placut surprinsa.

Pentru altii care nu vor sa incerce o serie lunga, recomand one shots, iar unul dintre ele, pe care sa-l fi citit si eu, e Dog Moon.
Citat:A narrative poem, Dog Moon tells of two men with the unusual job of fetching the dead. They drive through the night searching for the recently dead to take back to base for some decent pay. When they come upon potential cargo, the dead must give their name -- the only thing those who have passed are able to speak. If they can't speak their name, perhaps they've lost their head, they get no ride and must wander in limbo.

Pentru cine s-a saturat de un Bruce Wayne clasic, ar mai fi: Bruce Wayne - Murderer?, Bruce Wayne - Fugitive. Prima are 8 numere, iar cea de a doua: 18. Arata o poveste diferita, desi are un final putin cliseic (in "fugitive").
[Imagine: tumblr_mc1u38yB7f1rtr21qo1_500.gif]

#15
Ce ma surprinde pe mine e ca foarte putina lume creaza media de tip banda desenata Mmilk Avem jucatorii mari SUA si Japonia, secundari: Belgia, Franta, Koreea si cam atat. Nu exista reprezentativitate sau industrie dezvoltanta in alte tari in sensul asta. Nu e ca videogames sau filme unde sunt importate la nivel international din tara de origine.
Raspunsurile sunt usor de gasit.
Trebuie doar sa pui intrebarea potrivita.
[Imagine: Paroh_Phantasy_by_motionwind.png]
Fetele vor converatie placuta. Baietii vor *ahem**cough**cough*
Ne mai miram ca nu ne intelegem unii pe altii?

#16
Nu ar trebui sa fi surprins, probabil daca ar fii facut mai multi bani[ca filmele si jocurile] interesul ar fii crescut. Eu sunt suprins ca inca mai supravietuiesc benzile desenate. Probabil ajuta sumele facute de filmele inspirate din comics.
"You got no business questioning a thang"

#17
Actually, industria e destul de tare si prin alte tari, in UK [off the top of my head] e 2000 AD, parca asa se numea revista, in care a aparut printre altele Judge Dredd, which is a pretty major thing, si sunt destui scriitori [ cel putin pe aia ii stiu mai bine] care vin de-acolo, gen Alan Moore, Neil Gaiman, Garth Ennis, Warren Ellis, nume destul de mari. Oricum, chestia e ca in multe locuri comicurile nu ajung atat de mult in atentia mainstream media, deci, lipsa de publicitate ca in US, de exemplu, unde cand a murit Superman prin anii '90, CNN Headlines a facut coverage la chestia asta.
Oricum, de cand cu webcomicurile, multora le e mult mai usor sa isi faca debutul in lumea comicurilor, si personal cred ca incet-incet comicurile traditionale, pe hartie, o sa moara, sau o sa fie cumparate mai mult de hardcore fans.

#18
Da, Soda are dreptate. De exemplu, Vertigo a luat nastere datorita scriitorilor englezi. Nu imi vine numele tipei, da' respectiva era fana Neil Gaiman si asa a inceput nebunia. Iar unul dintre cele mai mari magazine de comics related este in Londra, Forbidden Planet.

Eu prefer comics pe hartie, ma simt mai bine sa le vad acolo, sa le rasfoiesc eu. La calculator de fiecare data ma iau cu altele, nici serialele nu le vad integral, tot mai umblu pe alte site-uri cu replicile in surdina, nu imi pot distribui atentia cu atatea facilitati langa mine. 21

Si in Romania incepe usor-usor, din fericire, sa se extinda oferta si asta datorita Comic-Con-ului. Am fost sambata la FCBD (Free Comic Book Day) organizat de Rabit Comics in parteneriat cu Red Goblin, dar nu am putut sta foarte mult. Totusi, am vazut acolo destui oameni pasionati, deci cerere exista.
Funny, aveai dreptul doar la un comic, am cautat pe site-ul oficial si am vazut doua care-mi placeau, deci am luat o prietena cu mine. Acolo cele 2 nu mai erau, asa ca m-am facut cu Avengers vs. X-men si The Walking Dead. A fost amuzant ca tipu' de la Rabit s-a prins ca e o mica smecherie, dar mai ironic a fost cand tipa chiar citea cu placere A.vs.X si nu mai voia sa-mi dea revista.
Oricum, foarte buna ideea sa vina si cu numere de cumparat. Mi-am luat din Batman The New 52: Death of the Family si urmatorul numar, deci #17 si #18. Am vazut ca #20 este cu Red Hood, deci tre' sa fac neaparat rost macar de acesta.

Poza cam varza, but here you go:

[Imagine: QjxtoiJ.jpg?1?3735]
[Imagine: tumblr_mc1u38yB7f1rtr21qo1_500.gif]

#19
Eu citesc comics pe laptop, asta pentru ca singura pe care o detin pe hartie e Harap Alb. Nu am fost la Comic-Con ca sa-mi pot cumpara altele iar de pe net nu prea-mi vine sa comand (in momentul de fata, cel putin). Inca sper sa ma ciocnesc de un magazin in care sa gasesc ceva la vara cand vin in Bucuresti.

Nu am citit foarte multe pana acum, trebuie sa recunosc (am terminat Game of Thrones si Batgirl - Year One, iar acum citesc Nightwing), dar, thanks to a really good friend of mine, detin si eu cateva in folderul meu de pe desktop (am, pe langa cele mentionate inainte, Catwoman din '89 si ceva Annuals, Batgirl care e inceput in 2000, The Watchmen, Young Justice, Birds of Prey, Neil Gaiman's Neverwhere, Wild Thing, Thor (cateva numere), Wolverine - Netsuke din 2002). As vrea sa fac rost de V is for Vendetta, Justice League, Zatanna, Green Lantern si Hawkman. Abia astept sa ma pun pe citit.
[Imagine: sdfbnm.png]

Despite your best efforts, people are going to be hurt when it's time for them to be hurt.
~ Haruki Murakami~

#20
Am inceput Fables, ca pe la volumu' 3 sa-mi dau seama ca exista peste 15 si este on-going. Da' imi place, e fain, are poveste si personaje interesante, deci ma face sa citesc in continuare. De luna viitoare probabil ma apuc de Y:The Last Man (am citit #1 si mi s-a parut foarte ok), da' nu stiu sigur, ca-n vacanta mai greu sa stau p'acasa si sa citesc comics.
Am citit recent Fables vol. 4 si Batman Year One. Urmatoarele pe lista sunt: Fables vol. 5, Batman Mirrors, Batman: Hush, Watchmen.
In afara de Batman, ma aventurez greu la comics cu supereroi, gen Iron Man, Spider-Man, Green Lantern, Wonder Woman etc. Deja mi-e greu sa urmaresc la Batman cu The New 52 cum sta treaba. Totusi, o sa incerc ceva cu Deadpool, pare caterinca personajul.

@Agrona: ca tot ziceai de annuals, vezi ca baietii de la comicbookcity.ro dispun de asa ceva, e vreo 17 lei unu'. Mi-am luat eu vineri, ca erau la Street Delivery, The Shadow of the Bat, din '94.
[Imagine: tumblr_mc1u38yB7f1rtr21qo1_500.gif]




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)