Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Top 10 cele mai bune filme

#15
1. Constantine.
Keanu Reeves spune totul. Dar nu e doar din cauza lui, nu doar din pricina faptului că joacă în film îmi place, ci pentru că ideea este genială, acţiunea perfectă, atmosfera captivantă. TOtul mi-a plăpcut la filmul acesta, de la actori şi personaje până la idee şi grafică. Ştiu că a apărut acum vreo 5 ani dar eu nu l-am văzut decât acum câteva luni, acum un an poate. Pentru că... Eh, ei bine, nu prea văd filmele atunci când apar. Şi am fost plăcut surprinsă de acest film şi mai cu seamă de actorul Keanu Reeves, gosh. Nu îmi venea să cred că exista un film atât de bestial şi eu nu îl văzusem. Am rămas profund impresionată.
2. The Illusionist.
Ştiu că şi acest film a apărut acum multă vreme dar eu tot de curând l-am văzut şi pe acesta, ş imi-a plăcut la nebunie. Ideea în principal şi actorul protagonist, deşi nu îmi amintesc numele său. Pur şi simplu m-a captivat ideea, absolut genială. Filmul a avut câteva scăpări ici-colo dar nu au fost prea vizibile sau notabile, principalul a ieşit bestial, o atmosferă perfectă pentru genul acela de film şi şi-a păstrat aura misterioasă până la final, deşi mi-ar fi plăcut ceva gen sadic-tragic, probabil nu s-ar mai fi potrivit cu restul filmului : ))
3. V for Vendetta.
Filmul acesta l-am văzut acum trei zile, sau aşa ceva. Nici nu ştiu când a apărut şi ca să fiu sinceră nici nu mă interesează, pur şi simplu a fost minunat. IDEEA, cu ea încep pt că a fost mai mult decât genială, concepută extraordinar şi pusă în practică pe măsură. Nu am văzut prea multe scăpări, poate doar aceea că în unele privinţe totul părea cam grăbit şi trebuia să fi atent la ceea ce se întâmpla ca să prinzi esenţialul. Dar asta nu era chiar o scăpare, necesita atenţia şi când te uiţi la un film, trebuie să fii atent. Pe mine m-a captivat, pur şi simplu nu îmi mai puteam lua ochii de la monitor şi actorii au avut o prestaţie excelentă.
4. Jane.
Cu Anne Hatteway şi James McAway, am fost total vrăjită de acest film. Schimbam programele şi am dat de el pe undeva, într-o seară când eram deprimată tare din cauza unor anumite motive. L-am văzut cap-coadă şi m-a cutremurat. A fost excepţional şi astfel m-a făcut să prind un fel de interes faţă de autoarea Jane Austen şi Mândrie şi prejudecată, pe care vreau s-o citesc. În orice caz, actorii au jucat minunat. Nu ştiu cât a făcut ideea pt. mine dar actorii m-au cucerit. Anne Hatteway mi-a plăcut dintotedeauna şi o consider o actriţă foarte talentată şi frumoasă şi acest rol mi s-a părut perfect pt ea şi mai mult... a fost chimia dintre ea şi James, prea sesizabilă. Când mă uitam la tipul ăla, mi se înmuia inima, aveam impresia că mă îndrăgostesc şi parcă simţeam tot ce simte ea. Şi personajul ei, l-am admirat profund. Adică, pe Jane am admirat-o foarte mult. La final am început să plâng, nu m-am putut abţine, lacrimile curgeau şi eu nu le puteam opri. Suspinam mai mult. Foarte frumos filmul.
5. The Lake House.
Alt film cu Keanu Reeves şi cu Sandra Bullock de această dată, o altă actriţă ce îmi place. Nu sunt prea potriviţi unul pt. celălalt şi niciun moment din film nu mi s-a părut că s-ar potrivi. Totuşi, este un film psihologic foarte bun, cu o idee şi o acţiune genială, plăcută, interesantă şi captivantă, de ce nu?! Prima dată încercam să mă prind care era faza cu anii şi nu pricepeam, în primele minute nu înţelegeam şi nu puteam eu pricepe care era toată faza, apoi când mi-am dat seama parcă mi s-a aprins un beculeţ şi nu mă mai puteam mişca din faţa televizorului : )) a fost foarte tare filmul, cu un final pe măsura conţinutului. Frumos. Doar că nu exista nicio chimie între actori, ca şi cuplu vreau să spun.
6. Weekend cu mama.
Cine ar fi crezut că o să îmi placă mie vreodată un film românesc? Eu nu! Cred că e de mult apărut filmul acesta, nu prea ştiu sigur dar cred că aşa se numeşte. Numai că eu acum câteva zile l-am văzut şi am rămas... Impresionată. Impresioantă pt. faptul că nu aş fi crezut să avem un film atât de bun, românesc. Chiar mi-a plăcut. Adela POpescu? No way, aş fi spus, şi totuşi a avut o prestaţie destul de frumoasă în film. Nu pot spune că a fost cine ştie ce capodoperă, operă de artă dar am fost aşa de surprinsă încât am realizat că îmi place foarte tare filmul. Mai ales din cauza finalului, este bestial. Nu mă aşteptam şi chiar mă bucur că s-a terminat aşa. O adevărată .... tragedie. Like it.
7. Remember me.
Frumos film. Nu mi-l imaginam pe Robet Pattinson un altul decât Edward din Twilight sau Cedric din H.P. Şi totuşi, a fost posibil. Nu ştiu ce să spun de prestaţia actorilor, în principiu mi-a plăcut. Şi dacă era ideea ca Robert să pară un om nebun, a cărui minte nu mai era în cap sau ceva asemănnător, să dea impresia de geniu nebun ,sau ceva pe acolo, plin de sentimente pe care nu le mai putea controla, atunci a reuşit. Ideea filmului e foarte frumoasă, unii au spus că s-au plictisit dar finalul merită. Eu cred că tot filmul merită, cel puţin mie mi-a plăcut. şi, într-adevăr, are un final bestil, absolut.
8. Harry Potter.
Aici includ toate filmele ce au apărut din această serie pe care le-am văzut. Pur şi simplu minunate. Nu cred că o să existe o vreme că nu or să îmi mai placă filmele astea. Chiar de curând am revăzut H.P şi prisonierul din Azkaban şi nu m-am plictisit deloc deşi ştiam ce se întâmpla, mi-a plăcut la nebunie. Nu ştiu dacă am vreun favorit, dintre toate filmele, toate mi-au plăcut şi încă îmi plac şi Daniel Radclife îl joacă excepţional pe H.P. E pur şi simplu o capodoperă, trebuie să o recnosc.
9. The Lord of the Rings.
Este o a doua serie pe care o voi iubi, probabil, toată viaţa. Cele trei filme îmi plac la nebunie, Orlando Bloom îmi place la nebunie şi seria mi se pare fascinantă.
10. Van Wilder.
Văzut de curând : )) am râs o grămadă şi un sfat : încercaţi să nu mâncaţi când vă uitaţi la filmul acesta : )). Nu mi-a plăcut de actorul ce l-a jucat pe Van Wilder, personajul principal. Mi se părea prea fals şi nu putea să intre cum trebuie în pielea personajului dar bine că nu asta era ideea propriu zisă a filmului căci în rest a fost foarte reuşit. Cum am mai spus, am râs o grămadă.



Răspunsuri în acest subiect
Top 10 cele mai bune filme - de Lye - 02-03-2008, 05:40 AM
RE: Top 10 best films - de Melyeter - 28-04-2008, 07:46 PM
RE: Top 10 best films - de Liviu- - 24-09-2008, 08:02 PM
RE: Top 10 best films - de Yaiba - 24-09-2008, 08:31 PM
RE: Top 10 best films - de Lye - 21-10-2008, 09:02 PM
RE: Top 10 best films - de MisS.sAdiStic - 02-01-2009, 01:16 PM
RE: Top 10 best films - de Lye - 02-01-2009, 10:09 PM
RE: Top 10 best films - de Denny - 04-04-2009, 09:58 PM
RE: Top 10 best films - de SintaX_Dev - 13-04-2009, 02:55 PM
RE: Top 10 best films - de Mitzuke - 14-04-2009, 11:37 AM
RE: Top 10 best films - de Revantain - 14-04-2009, 01:09 PM
RE: Top 10 best films - de Recviem - 21-03-2010, 05:06 PM
RE: Top 10 best films - de IloveYuki - 19-05-2010, 12:21 PM
RE: Top 10 best films - de Ayuka - 28-06-2010, 09:11 PM
RE: Top 10 best films - de Teh - 03-08-2010, 01:54 AM
RE: Top 10 best films - de Mykoto - 08-08-2010, 11:46 AM
RE: Top 10 best films - de Me†al. - 01-09-2010, 01:49 AM
RE: Top 10 best films - de SilviuSsj5 - 04-09-2010, 02:49 PM
RE: Top 10 best films - de Horia K - 04-09-2010, 04:16 PM
RE: Top 10 cele mai bune filme - de βεκi - 21-07-2011, 09:43 PM
RE: Top 10 cele mai bune filme - de Cersei - 07-06-2012, 03:05 AM
RE: Top 10 cele mai bune filme - de Cristina_ - 07-06-2012, 07:24 PM
RE: Top 10 cele mai bune filme - de hero1hero - 11-07-2012, 03:52 PM
RE: Top 10 cele mai bune filme - de Fiction - 15-07-2012, 02:01 AM
RE: Top 10 cele mai bune filme - de Nephilim. - 03-08-2012, 05:28 PM
RE: Top 10 cele mai bune filme - de Batsy - 12-03-2013, 05:35 PM
RE: Top 10 cele mai bune filme - de Agrona - 01-09-2013, 10:02 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Ce apreciem in filme? CyBeR 7 6.801 28-02-2013, 01:48 PM
Ultimul răspuns: Fiction
  Top 5 filme Horror Kira-chan 16 12.976 03-08-2012, 01:31 PM
Ultimul răspuns: CyBeR
  Recomanda filme Yondaime 21 19.610 08-03-2012, 07:38 PM
Ultimul răspuns: Azazel
  Filme cu vampiri ~_~MeLoDy~_~ 4 5.993 27-01-2012, 07:32 PM
Ultimul răspuns: Mao.


Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)