Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Isekai no Seikishi Monogatari

#1
[Imagine: 20345.jpg]

Alt title: Tenchi Muyo! War on Geminar

Producers: AIC, BeSTACK, FUNimation Entertainment

Genre: Action, Comedy, Ecchi, Fantasy, Mecha, School, Harem

Rezumat: Kenshi este transportat din lumea noastra pe taramul Geminar. Singura lui sansa de intoarcere este asasinarea unei printese cu ajutorul unui robot biomechanic. Cand incercarea esueaza singur lucru ce il salveaza pe Kenshi este sa intre in slujba printesei.

Sound: Bun, tin minte ca mi-a placut openingul

Video: Bun. Eu l-am gasit in 720p, dar acum nu gasesc pe isohunt versiunea asta.

Opinie: Nu cred ca se remarca foarte tare de alte combinatii de tip harem/school intr-un setting fantastic. Singurul lucru deosebit este legatura cu Tenchi Muyo (din care, din pacate, nu am vazut nici o serie cu exceptia asteia). Mie personal mi-a placut destul de mult. Mecha intr-un scenariu fantasy e in totdeauna fun. Luptele mi-au placut, durata episoadelor este de 40 min si personajul principal este destul likable.
[Imagine: FinalFantasyIXBahamutvsAlexandregh.jpg]

#2
Si eu care tocmai vroiam sa deschid un topic pe baza anime-ului... noroc ca m-am gandit sa verific sectiunea de harem inainte sa postez la mecha /laughs

Las si eu review-ul meu aici:


Isekai no Seikishi Monogatari este un titlu peste care am dat destul de randomly in timp ce "rasfoiam" genurile de anime pe aftv. Mi-a captat atentia si cum parea sa fie ceva light, scurt si diferit am zis sa-i dau o sansa. Mi-am dat seama pe undeva pe la sfarsitul primului episod ca ceva nu-i in regula, pana m-am uitat la lungimea de 45 de minute pe care o prezenta si am realizat ca e o serie de OVA-uri. Norocul meu e ca nu era on-going pentru ca mi-a placut inca din primele 20 de minute, in ciuda faptului ca e o combinatie de harem (un gen pe care nu-l prea apreciez din cauza stereotipurilor feminine) cu mecha/sci fi.

Plot: Kenshi Masaki este invocat intr-o lume alternativa numita Geminar, iar singura lui sansa de a se reintoarce pe Pamant este aceea de a o asasina pe regina in devenire a Shtrayu-lui (Shitoreyu), Lashara, prin intermediul Seikishi-ului lui (o arma biomecanica humanoida). Misiunea lui esueaza si dupa ce este capturat descopera ca a fost inselat de cei care l-au transportat in lumea noua si folosit in scopuri politice. Spre norocul lui, Lashara il invita sa ramana cu ea pe Swan (nava ei) ca servitor personal, in ciuda protestelor initiale ale lui Chiaia (alt Seikishi care ii este garda de corp). Prins intr-un tumult politic si urmarit constant de majoritatea populatiei feminine de pe Geminar, Kenshi trebuie sa gaseasca un mod de a se intoarce acasa in timp ce razboiul civil erupe in jurul lui.

Personaje: In comparatie cu celelalte anime de tip harem pe care le-am experimentat (Love Hina, Ah! My Goddess, Shuffle!, OHSHC, Kanon etc) MC-ul este destul de bine definit chit ca e un fel de Gary Stu, macar nu e un tip complet inutil si opac sau tipul tocilarului inconjurat subit de fete. E chiar simpatic si nu iti vine sa-ti dai ochii peste cap de fiecare data cand il vezi. He's likeable. Nu pot sa spun ca nu exista personaje arhetip, as putea spune ca atat Lithia, Chiaia cat si Lashara sunt tsundere iar Mexiah-nee si Flora obaue sunt genul acela de femei deviante care folosesc tot felul de metode sexuale pentru a il tachina pe MC. Yukine de asemenea e genul timid si retras care nu vorbeste prea mult. Nu stiu daca Wan intra la Genki girl sau la weapons' geek freak /laughs. Totusi cam fiecare din personaje e destul de diferit de celalalt si am fost destul de usurata ca sanii irealistic de mari nu s-au infiltrat si in seria asta.

OST: OP-ul nu mi-a placut deloc... in schimb ED-ul a fost destul de acceptabil si totusi ca si restul soundtrack-ului nu a fost cine stie ce notabil.

Grafica: Nimic de reprosat, ador cum arata Seikishi, personajele si in general landscape-ul. Nici orasele in sine nu arata rau desi cele mai bine reprezentate erau doar Havoniwa si Holy Land.

Overall: 9


Nu pot spune ca m-a atras prea tare prospectul de a vedea acum Tenchi Muyo! pentru ca cel mai mult am fost atrasa de conceptul de Seikishi/Seikijin. M-am interesat putin de plotul ce se invarte in jurul lui Tenchi Masaki, dar am fost cam meh...
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)