Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Ikebana

#7
Am mai vazut aceste ornamente prin filme sau/si manga-uri. Poate si in anime-uri, insa nu le-am dat multa atentie.
Japonezii sunt creativi si cand le cade ceva pe mana atunci iese ceva fenomenal. Vreau sa zic ca ei pun suflet si... e greu de explicat ceea ce doresc sa zic.
Multumim de explicatii si toate cele.
Hm, m-am uitat pe internet si se pare ca Ikabana inseamna "Flowers kept alive" (literar).
Si aici e ceva ce am gasit tot pe un site care explica ce vroiam sa zic eu cu sufletul si altele: "Arta japoneza are la baza cateva principii bine cunoscute: simplitate, eleganta, echilibru. Necesitatea pusa inaintea excesului. Armonie si lumina. Toate acestea sunt prezente in formele traditionale, de la pictura si caligrafie la olarit, insa parca nicaieri nu le intalnim de o maniera mai concentrata si in acelasi timp mai abstracta decat in cazul aranjamentelor florale ikebana, unde toate principiile si ideile fundamentale ale culturii estetice japoneze sunt duse la desavarsire." Hm, bine, poate nu tot de aici e ce am vrut eu sa zic... *laughs*
"Forgive you? Why? It's not like I'm mad or anything. You were the one who got angry; just like you said, I was being too nosy. I've always been like that, not knowing my boundaries. I'm the type who'll water a plant til it drowns."
- Yokozawa Takafumi no Baai, vol. 2



Răspunsuri în acest subiect
Ikebana - de Jigoku - 05-01-2008, 05:13 PM
RE: Ikebana - de Serqet - 05-07-2010, 02:24 AM
RE: Ikebana - de Grella. - 31-12-2010, 11:32 PM
RE: Ikebana - de Addeh - 06-05-2012, 09:15 AM
RE: Ikebana - de Niska - 06-05-2012, 09:32 AM
RE: Ikebana - de yaoi maniac - 06-05-2012, 12:09 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)