Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Scoala

#5
1) Fara scoala am fi niste incluti, cum s-a mai spus... NU am avea prea multe subiecte de discutie din lipsa de cunostinte si prin urmare si socializarea ar fi mai redusa... Faza e ca scoala in Romania este organizata prost. De fapt, mai prost de atat nu se putea... Teze unice... Halal teze unice! Nu incurca decat si mai mult invatamantul... Materia in general e bagata aiurea, trebuie sa invatam ca robotii pe de rost cam orice, pana si teoria la desen O.O Am vazut in alte tari de pilda in State in care dai un examen cu forumulele si definitiile in fata, tu doar trebuie sa stii sa le aplici. La noi in Romania, invata, nene teoria ca mai departe te-oi descurca tu sa aplici. Nu! Pur si simplu ar trebui sa invatam chestii practice, doar pentru asta ne pregatim la scoala. Sa stim sa aplicam ceea ce am invatat in viata reala. Dar deh, si ministerul asta... Are niste creieri de toata frumusetea....

2) Scoala mea e de fapt un liceu care are si gimnaziu. Clasele de liceu sunt mai multe, dar la gimnaziu trebuie sa dai un examen din care numai primii 28 de copii sunt acceptati... Prin urmare nu este decat o clasa din fiecare.... E cel mai bun liceu din oras ("Spiru Haret" ^^) si cica se invata pe rupte... Intr-adecvar, se invata mai mult ca la alte scoli, dar si profesorii sunt obligati sa fie mai indulgenti la note si sa dea teste mai usoare din cauza politicii liceului. Aspectul... nu e stralucit, dar e destul de bun... Nu e nici moderna, dar nici prea veche (desi cladirea are 107 ani ^^ Avem banci noi, catedre noi, dulapuri noi, avizier la fiecare clasa, statie radio a liceului, termopane, insa table vechi, parchet vechi, lambriu vechi.... Ador insa biblioteca, unde ai carti o groaza, sala de lectura foarte relaxatoare si in care, pentru cazuri de urgenta poti inchiria si apartamente (avem doua apartamente in spatele acesteia dotate cu televizor, baie separata, usa metalica, termopane, izolatie interioara etc ^^ Sala de sport nu se lasa nici ea mai prejos, e atat de mare ca nu te intelegi cu nimeni nici daca tipi (decat daca esti la macxim 6 metri de ei). Avme chiar si un parculet separat cu tei in care stam linistiti pe banci ^^

3) Materia preferata este Engleza ^^ Ador limbile straine, orice limba ^^ Bine, franceza o urasc un pic din cauza profesoarei, dar nu limba e devina, ci profa -_- Pe locul doi cred ca se afla Matematica ^^ Ador matematica ^^ Apoi pe locul 3 desenul ^^ Adevarul e ca nu am talent... dar am avut in primul an un profesor care mi-a observat ambitia si m-a indrumat la fiecare lucrare pe care o faceam.. Asa ca am evoluat mult si acum pot invata singura sa desenez ^^



Răspunsuri în acest subiect
Scoala - de .::Mariko Emina::. - 04-01-2008, 12:59 AM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)