Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Kaleido Star

#7

Kaleido Star a fost printre primele anime-uri vizionate, ca apoi mai tarziu sa-l revad cu mare drag. Anime-ul creeaza o atmosfera placuta, te simti cu siguranta cuprins in lumea spectaculoasa a luminilor si manevrelor legendare pe care in timpul vizionarii episoadelor le consideri inconstient, desigur, verosimile, poate chiar realizabile.

Cand eram micuta aveam o bara in fata blocului si un gardulet relativ indepartat de ea de pe care saream si imi imaginam cat de interesant ar fi sa fac miscari asemanatoare acrobatilor. Bineinteles ca eu doar ma miscam aka balanganeam cu multa gratie pe bara aia incercand sa nu cad, de rupt ceva nici nu se punea problema, nu eram foarte constienta pe atunci, dar aveam curaj, asa ca am luat la rand toate gardurile si barele din fata blocurilor invecinate. Pe leagan nu mai spun, deja eram o micuta pasare care-si lua zborul in departari.

Atunci cand am apucat sa-l revad, am reusit sa-i inteleg actiunea si din alte puncte de vedere, nu numai tot ceea ce tinea de miscarile fantastice ale protagonistilor pe trapez. Acea lupta a Sorei de a reusi din primul sezon, povestea din copilarie a Laylei, motivele lui Yuri, moartea surorii lui Leon si promisiunea pe care acesta i-a facut-o, esecul Sorei din al doilea sezon care a determinat-o sa-si schimbe perspectiva si visul, parca le revad pe toate in fata ochilor <3.

Toare reprezinta intamplari posibile, confruntari pe care viata ni le aduce in cale si carora trebuie sa le facem fata pentru a reusi sa trecem mai departe. Chiar si un esec oricat de dureros ar parea si oricat de puternic ti-ar zdrucina viata in acel moment, el isi are un rol esential in decursul evolutiei tale ca persoana - You learn more from failure, than you do from success (e asa usor de spus...).

Asa ca episoadele in care Sora incerca sa se regaseasca pe sine, sa-si recasitige increderea in fortele proprii, sa-si restabileasca visurile si intentiile, mi-au placut in mod special. Nu exista un om care sa fi trecut prin viata fara sa experimenteze macar un esec considerabil, magia consta in cele din urma in modul in care resusesti sa-i faci fata 5.

Iar Sora, in urma acestei experiente, a reusit sa-si gaseasca un vis nou, pentru care va lupta pana in ultimul episod. Astfel, desi pentru unii visul sau ar putea parea complet irealist sau copilaresc, ea a indraznit sa viseze nestingherit si sa creada ca intr-o zi acesta va putea lua fiinta - o scena fara lupte, o scena in care toti sa-si execute acrobatiile manati de unicul sentiment de iubire pentru scena.

M-am tot intrebat daca am un personaj preferat, insa am ajuns la concluzia ca toate personajele mi-au placut intr-o oarecare masura la un moment dat, chiar si cele secundare care apareau rar.

In Kaleido Star nu vorbim despre conflicte puternice care au dus la lupte aprige, majoritatea au fost de scurta durata si s-au incheiat intr-un mod placut, insa putem vorbi despre visuri, dorinte, povesti de viata, fantezii si manevre care te lasa fara respiratie.



Răspunsuri în acest subiect
Kaleido Star - de DreamGirl - 19-08-2014, 12:09 PM
RE: Kaleido Star - de ohaio_angel - 19-08-2014, 01:05 PM
RE: Kaleido Star - de DeDal N. - 19-08-2014, 01:13 PM
RE: Kaleido Star - de Katsu - 27-08-2014, 02:11 PM
RE: Kaleido Star - de Sushiiushii - 05-09-2014, 11:48 AM
RE: Kaleido Star - de DreamGirl - 10-09-2014, 05:14 AM
RE: Kaleido Star - de Florence Iris Winter - 16-09-2015, 10:22 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)