Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

[+18] Povestea merge mai departe: Pe aripi de vis

#1
Capitolul: I


Briza mari calma misca incet valurile care parca intr-un dans mangaiau nispiul de aur , iar pe faleza himnotizata parca, o fata le privea fara incetare. Avea ca 20 de ani, parul roscat putin mai jos de umeri imbracata simplu intrun tricou si o pereche de pantaloni scurti cu tenisi in picioare.
Ochii ei de un capriu superb priveau marea linistita iar in lumina pala a apusului parca ii scalda pielea catifelata intr-o baie de aur. Un zambet dulce si subtil ii contura fata. Cu toate ca parea prinsa de baletul valurilor gandul ei parea a fi in cu totul alta parte. Dar oare unde?
" Lacul lebedelor a fost un real succes, Manevra Ingerului le-a deschis inimile oamenilor si i-a facut sa bata doar intr-o singura inima.Alaturi de Leon-san pe scena am putu zbura asemeni unui inger. Dar cred ca bucuria cea mai mare a fost atunci cand Layla mi-a spus ca sunt 'madria ei'.
Phonexul mi-a aratat cine sunt eu cu adevarat. Si m-a facut sa o depasesc pe mareata Layla.
Dar oare acum ce mai urmeaza.
Care e visul meu urmator?
-Sooooorrraaa iar plutesti spre alta dimensiune...imi tipa Mia in ureche. Bucurate prima zi de vacanta.
-Nu pot sa cred in sfarsit vacanta sefu cred ca incearca sa ne omoare spuse Anna indignata si incepe sa se prosteasca, doar doar va scoate de la noi un chicot.
Dar fara sa vrea se impiedica si cade. Atunci toate 3 am inceput sa radem in hohote.
-Aveti dreptate fetelor...spun eu intr-un final dar imi e dor de parinti si de Yume,minteam, sau poate nu chiar imi era dor de ei, Dar nu la asta ma gandeam chiar atunci.
-Pai de ce nu faci o vizita pana in Japonia, si asa e vacanta ai ocazia sa iti revezi familia vechi prieteni, si ai mai iesi si tu din rutina de pe aici.
- Nu e o idee realitate deloc Mia...chiar o sa ma gandesc la asta .Dar pentru un moment fetelor o sa ma retrag nu imi e prea foame asa ca in seara asta o sa ma duc direct in camera , intreaga stagiune m-a obosit. Si chiar mi-ar prinde bine ceva zile de vacanta.
-Ceeeeeeeee? sarira Anna si Mia in cor......
Dar eram deja prea departe departe pentru a le mai da alta explicatie si sincer nu prea aveam dispositie pentru a face asta.
Cu un mic sat sare grilajul apoi se incalta. Trece pe langa Ken si ill saluta scurt. Acesta ramane foarte mirat Dar Sora nici macar nu isi intoarce privirea. Pasea incet si usor sper Kaleido Star, era parca in transa ochii ii erau inexpresivi parand ca priveste in gol.
Pe de alta parte Ken tocmai se alatura Annei si Miei
- Anna, Mia ce s-a intamplat cu Sora se poarta foarte ciudat de cateva zile parca o ingrijoreaza ceva.
-Nu stiu sigur Ken dar ea mi-a spus ca ii e dor de familie....zice Mia.
-Dar totusi pare ceva mai complicat, spuse Anna ingrijorata
-Vaiiiiiiiiiiii Anna
-Ce sa intamplat Mia ? Intreaba aceasta speriata.
-Erai atat de draguta mai devreme.
-Serios....zambi Anna usor ironic iar apoi facand niste ochii de catelul intreba- Cum asa?
Iar Mia incepu sa chicoteasca in timp ce Ken se uita in directia in care plecase Sora, abia o mai putea observa , " Nu stiu ce s-a intamplat Sora, Dar stiu ca vei trece peste ori ce ar fi....."
- Hei Ken, se pare ca o iei pe urmele Sorei....comenta Anna uitanduKse ciudat la el ca si cum ar incerca sa ill scaneze ca sa vad la ce se gandeste...
Iar acesta incercand sa scape de privirile iscoditoare ale fetelor incerca sa schimbe subiectul.
-Decccci ce ve-ti face in scurta noastra vacanta?
Dupa un moment de tacere cei trei prieteni incepura sa discute infocat despre planurile lor de vacanta.
Soarele asfintise iar pe aleea ce ducea spre sala de antrenamente o fata mergea cu pasi marunti si inceti, era Sora, tresari parca sar fi trezit dintr-un vis sau mai degraba dintr-un cosmar atunci cand ajunse in fata sali.
"Ce caut eu aici" se intreba aceasta, de fapt ea avuse in gand sa mearga in dormitor. " Dar totusi daca tot sunt aici nu cred ca s-ar supara cineva daca arunc o privire. Intra in sala aprinse luminile inchide usa si isi arunca privirea direct spre trapez.
Atunci isi aminti de incercarea la care o puse Leon inainte de Festivalul de circ, cand ii ceruse sa faca doar un simplu salt de la trapez urmand ca el sa o prinda, ar fi fost usor daca nu ar fi dat plasa de siguranta jos iar ea a ezitat doar fiind ca nu avea incredere in el dupa incidentul cu May.
Isi facu incalzirea dezlega plasa de siguranata si incepu sa execute niste miscari de baza la trapez .
" Dar oare de ce mi-am amintit asta tocmai acum? A trecut atat tde atunci ."
momentul de neatentie urma sa o cote scump neputeand sa prinda a doua bara, daca nu in aceleasi moment nu o prindea de mana.........



Astept comentari cu critica voastra......



Răspunsuri în acest subiect
Povestea merge mai departe: Pe aripi de vis - de yuukisama - 13-07-2014, 06:53 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)