Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Ghost Stories (Gakk???? no Kaidan)

#1
Oh c'mon, am dat un search si n-am gasit niciun topic pentru acest anime. Nu se simte nimeni putin melancolic, asa? Smile

Stiu ca aparuse prin 2005 pe A+ cand l-am vazut prima oara, insa am vrut sa-l revad zilele astea, dupa ce cineva, anume, a postat niste legende urbane japoneze. N-are decat 20 de episoade. Bine, cand aveam 11 ani avea alt impact - nu spun ca acum nu m-a speriat deloc, sunt o fire sperioasa oricum, dar mai mult m-a relaxat. N-are un nivel de profunzime extrem de mare - in sensul ca prea sangeros nu-i, misterul se rezolva relativ repede, iar unele detalii scapa logicii. Ma amuza ca in fiecare episod, chit ca in primul se sparsese teava cu fantome, copiii erau deja refacuti dupa ultima experienta, destul de sceptici in ce priveste noile zvonuri despre posibilele fantome si mai mereu nepregatiti - daca as fi fost in locul lui Satsuki, invatam pe de rost jurnalul, inca dupa prima confruntare. Ca in orice alt serial/film de genul, mereu vin cu geniala idee sa 'let's split up' sau sa intre in incaperi stramte, cu fantome prin preajma - ofc that door will shut behind you. morons! Mai degraba m-a speriat naivitatea lor cu care picau mereu in bratele fantomelor, dar si ignoranta celor din jurul lor - unele cladiri ramaneau devastate, unele semne paranormale erau evidente si lasau urme, se intamplau situatii ciudate ce ar fi cerut putina investigatie, dar e OK!, shit happens, why bother?...

Bine, acum nu vreau sa devin prea ridicola criticand prea mult un anime care e, pana la urma, mai mult dedicat adolescentilor. Pana la urma e un anime frumos, destul de bun pentru vremea lui, cu o poveste draguta, iti trezeste anumite sentimente pe alocuri, te indragostesti de personaje si na, ce sa mai zic... Cel mai mult mi-au placut episodul cu asistenta si ultimul, adica Amanojaku devine prietenul lor, aww.
[Imagine: ls.jpg]



Răspunsuri în acest subiect
Ghost Stories (Gakk???? no Kaidan) - de Fata cu par de foc - 28-06-2014, 03:48 AM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Ghost Hunt Sloth 9 8.992 13-06-2014, 08:46 PM
Ultimul răspuns: Teo
  Ghost Hound hikari marina 3 4.251 18-04-2013, 09:38 AM
Ultimul răspuns: apple5


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)