Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Acei elevi stresannti..

#3
Nu ma regasesc, deoarece si eu am fost la randul meu chiulangioaca in masura in care sa nu-mi afectez propriile interese (si scaderea notei la purtare nu era unul din ele).

Totusi, in liceu, la nivel de colectiv, lipsesc cu desavarsire maturitatea si intelegerea.

Pana sa ii numesti ,,enervanti'', trebuie sa iei in considerare anumite aspecte. In primul rand, sunt elevi carora o singura absenta le poate dauna, de exemplu cei care au deja 9 absente nemotivate (sau in cazul clasei in care am fost, 14) si isi risca media 9 la purtare, pe care nu vor sa si-o asume, uneori din motive intemeiate. Desigur, vorbim si de cazul celor pe picior de media 8/7/6, iar la 6 intervine, daca imi amintesc bine, exmatricularea?
In al doilea rand, exista elevi cu o situatie familiara delicata iar chiulitul le este interzis expres, sub sanctiunea unei pedepse.
De asemenea, si bursele sunt conditionate, daca imi amintesc bine, de prezente. Bursele nu reprezinta intotdeauna un moft.
Mai sunt si elevi care au interes sa participe la ora, deoarece s-au pregatit si pot lua o nota favorabila.

Dar desigur, primeaza intotdeauna interesul general. In mod normal, daca majoritatea (sau macar cei care ,,fac legea'') au interes sa chiuleasca (desi era de datoria lor sa se pregateasca pentru ora si au refuzat s-o faca din motive intemeiate sau nu -de cele mai multe ori, nu- si ar fi normal sa raspunda singuri pentru faptele lor, nu o clasa intreaga), atunci nu vor mai incerca sa inteleaga sau sa ia in calcul interesele luate in mod particular ale altor colegi. In asta consta imaturitatea anilor de scoala.

Mai putem lua in calcul un alt aspect - profesorii, de obicei, nu sunt tampiti. Absenta intregii clase oricum ii va calca pe coada (prost ar fi cel care sa creada ca elevii sai ,,nu au stiut ca au ora'' sau alte explicatii de genul) si vor actiona in cauza, fie ca sunt totusi 1-2-3 elevi prezenti, fie ca absenteaza toata lumea. Rareori veti fi exonerati de raspunderea colectiva. Dar iarasi, majoritatea elevilor nu isi dau seama ca, in viata de zi cu zi, raspunzi pentru faptele tale si iti asumi consecintele.

Daca vrei sa o luam si mai de la origini, chiulul nu este admis, deoarece nu esti la facultate sa ai prezenta ,,facultativa'', deci nu trebuie sa le impui altora sa-si asume un fapt care contravine regulamentului scolar, daca nu isi doresc.

Dar da, daca elevul respectiv nu corespunde interesului tau, devine ,,enervant''. Eu am chiulit la viata mea cu clasa, deoarece am suportat aceasta forma de ,,lasitate'', fie ca am considerat-o intemeiata sau nu, dar niciodata n-am avut pretentii de genul sau n-am desconsiderat o persoana ca n-a luat aceleasi alegeri ca mine si nici nu mi-am dorit sa raspunda altcineva pentru culpa mea, chiar daca eu am mai raspuns pentru ale altora. Dar doar opinia publica conteaza, intr-adevar.

P.S. O alta chestie la care nu m-am gandit - nu se ia in calcul nici interesul profesorului. Acesta are datoria de a trece absente elevilor care nu sunt la ora lui, fie ca lipseste unul, fie ca lipsesc toti. In caz ca el nu face acest lucru si unul dintre elevi pateste ceva, va fi antrenata si raspunderea lui, chiar daca nu are absolut nicio vina. Isi risca pielea, poate chiar meseria, pentru ce? Dar stiu ca si profesorul este ,,enervant'' daca nu face pe plac elevilor, fie ca asa ar fi moral sau nu (in cele mai multe cazuri, nu).
[Imagine: ls.jpg]



Răspunsuri în acest subiect
Acei elevi stresannti.. - de LaZy - 07-06-2014, 10:28 PM
RE: Acei elevi stresannti.. - de DeDal N. - 07-06-2014, 10:37 PM
RE: Acei elevi stresannti.. - de Fata cu par de foc - 07-06-2014, 11:12 PM
RE: Acei elevi stresannti.. - de Romania - 08-06-2014, 06:42 AM
RE: Acei elevi stresannti.. - de LaZy - 08-06-2014, 07:31 AM
RE: Acei elevi stresannti.. - de Dobby101 - 16-09-2014, 03:40 PM
RE: Acei elevi stresannti.. - de Persephone - 07-02-2015, 05:08 PM
RE: Acei elevi stresannti.. - de TLDR - 03-05-2016, 05:00 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)