Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Sword Art Online, si de ce nu e chiar cel mai bun lucru de la painea feliata incoace.

#2
Hmm, nici nu stiu de unde sa incep... Probabil nu m-as chinui sa scriu un post kilometric in care sa-ti explic animeul daca nu te-ai fi legat de arcul actualmente bun in loc sa vorbesti de lumea elfilor.

1. a) Asuna, dupa cum am sa-ti explic si mai incolo putin, e un personaj destul de complex. Se lasa in cele mai multe cazuri condusa de ceea ce simte si nu parcurge niciodata pe de-a-ntregul calea aceea de maturizare/blabla pe care o vezi de exemplu la Kirito.
b) Tu vorbesti de personajele episodice. Personajele secundare sunt inca p-acolo inclusiv in ultimul episod. Si vor fi si in sezonul viitor. Tin doar s-o mentionez pe Sachi, care intr-adevar moare si dupa devine obiectul dorintei lui Kirito de a-i proteja pe ceilalti.
c) Antagonistul nu e antagonist. Toata povestea primului arc se refera la soarta, destin, fatum si alegerile oamenilor referitoare la ea. Un antagonist ar trebui sa fie pedepsit pentru faptele lui/sa si le rascumpere cumva, iar tipul din SAO e deja mort, nimeni nu poate sa-i faca nimic. De asemenea actiunile lui nu sunt de origine negativa, e mai mult un catalizator al vietii, un element care aduna si maximizeaza aspectele societatii umane. But enough with that...
d) Kirito e din nou un personaj mult prea complex ca sa il analizez aici cum trebuie. In legatura cu ce ai zis tu, e de mentionat doar ca el decide la un moment dat sa fie egoist, dupa care isi revine (dem feelings, Sachi)

2. a) Heathcliff/Kayaba Akihiko n-a fost niciodata prietenul lui Kirito, doar un tovaras de arme. Si nu l-a tradat deloc. Nu vad unde-i cliseul aici. Cat despre Asuna, neah, inca mi-e prea lene sa scriu despre ea si progresia personajului in functie de Kirito. Dar cliseele n-au cum sa lipseasca atunci cand ai atatea motive bagate in acelasi anime. Cine naiba ar scoate ceva original pentru fiecare?
b) Cred ca sezonul doi, daca urmeaza manga, o sa te nemultumeasca.
c) Total de acord cu tine aici.
[Imagine: tumblr_m0b1jsILTh1qg582mo1_r1_500.gif]



Răspunsuri în acest subiect
RE: Sword Art Online, si de ce nu e chiar cel mai bun lucru de la painea feliata incoace. - de Syryus - 26-05-2014, 01:03 AM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Puzzle online anime. kfcfish 1 2.671 11-04-2013, 12:57 PM
Ultimul răspuns: yaoi maniac


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)