Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

East European Comic Con

#21
Vin si eu cu un intarziat review al festivalului si cu cateva poze pentru doritori ^-^ Nu am fost in prima zi, pentru ca pe atunci eram inca pe drumul spre Bucuresti, dar m-am bucurat din plin de celelalte doua.

In prima zi m-am familiarizat cu toate cele pe acolo, am inspectat programul si mi-am propus sa-mi fac toate mendrele cu biletul meu full la Mark Sheppard. E drept ca au fost oaresce cozi atat la autografe, cat si la photo op, dar pot spune ca au mers nesperat de repede, in maxim 15 minute erau gata, so kudos for that, organizarea mi s-a parut tare buna in acest caz. Ea, si Mark, of course <3 Omul acela a fost genial (I even got a hug, yay!) si totul a culminat cu panelul lui unde am ras cu lacrimi. E un personaj de-a dreptul interesant omul asta. Cumsecade, sarcastic si rautacios, amuzant si totusi cu niste sfaturi si niste idei cu care am rezonat complet si care m-au binedispus numaidecat. Daca n-as fi fost cu fratemiu dupa mine, pe care l-am tras cu chiu cu vai dupa mine la panel, numai cu pretextul ca are 12 ani si sunt responsabila pentru el, deci nu il pot lasa singur, zau de nu mi-as fi luat bilet la panelul lui Mark si pentru duminica.

Mai apoi am dat iama pe la merchandise si ne-am uitat cu drag si ciuda la toate chestiile care erau pe acolo. Desi initial mi se parusera cam sarace standurile, dupa ce am trecut de mai multe ori pe acolo mi s-a dus gandul. Drept e ca se gaseau de toate: de la figurile si cani cu diverse imprimeuri, la tricouri care mai de care, insigne, lanturi, papioane, carti reduse considerabil, bijuterii originale, lots of artwork, genti, caciuli, animalute de plus si, desigur, postere si alte desene, tons of them. Eu una m-am ales cu vreo cateva postere anime-related de la standul lui yoneyu (sper sa n-o fi incurcat), o insigna, o coronita cu flori si o geanta cu simbolul lui Wonder Woman <3 printre altele. Iar fratemiu si-a luat atatea tricouri, de m-a si iertat ca i l-am pierdut pe cel cu care venise initial (ce sa-i faci, tricourile mai cad din maneca gecii *sigh*). Am incercat sa stam la oaresce panel era pe-acolo cu niste vlogeri romanesti dar... meh, not exactly my piece of cake, nu agreez genul de comedie pe care l-am vazut acolo. Ce m-a impresionat insa a fost concursul de cosplay craftmanship. Nu cred sa mai fi vazut la vreun festival atatea cosplayuri intr-un concurs. Si nu ca incercari dinacelea nereusite, ci foarte multe cosplayuri foarte bune. Nu ca as fi recunoscut eu personajele, majoritatea fiind din League of Legends, dar m-am increzut in expresia aprobatoare a fratelui meu. Au fost chiar simpatici, preferata mea fiind desigur persoana care purta oaresce costum de robot, de a urcat pe scena pe "Let it go" si a inceput sa arunce cu sclipici in stanga si-n dreapta. Priceless.

A doua zi nu ne-am mai facut veacul prea tare pe la standuri, deoarece am facut cosplay si planul era sa nu mai caram o mie de lucruri cu noi in acelasi timp ^^'' Lipsa unei garderobe sau a unui loc, oricat de crappy, unde sa-ti lasi lucrurile, a fost un inconvenient, pentru ca a trebuit sa ne imbracam de acasa si am avut mare noroc ca nu a trebuit sa luam autobuzul, nici nu vreau sa-mi imaginez ce priviri ne primeam atunci. Mi-a placut mult oricum si ma bucur ca si fratemiu s-a distrat cel putin la fel de bine ca mine facand asta. After all, your first convention HAS to be memorable si l-am facut si sa prinda gustul de cosplay, fie el si basic stuff. Pe langa exploratul tuturor chestiilor de acolo (m-a fascinat gaming hall-ul urias, desi habar n-aveam de nimic de pe acolo), duminica ne-am petrecut vremea mai mult pe la main stage. Am vazut putin din panelul celor de la Sector 7 (Nimic nou) si am fost surprinsa sa vad ca-mi place, am vazut panelul de cosplay cu Yaya Han, Kamui si Giada Robin, care au fost niste scumpe si m-au lasat masca cu costumele lor (inca mai sunt amarata ca se vandusera toate cartile lui Kamui despre armor making cand am ajuns eu la stand T_T ), am vazut concursul de cosplay de reprezentatii (the Loki one was pure awesomeness dar mi-au placut la nebunie si cei doi Lannisteri, mi s-a parut ca au intrat foarte bine in personaj), dar si decernarea premiilor si panelul de la Creative Monkeyz care iar mi-a placut mult (retrag acum ce am spus despre vlogarii din Romania, se pare ca toti mi-au placut la panel in afara de ala cu "doza de has" care mi s-a parut de prost gust). Kudos pentru prezentator, il stiam pe tip de la jurizara de cosplay de la Niji, dar aici a fost absolut mortal si adorabil, all at the same time. Rolul i s-a potrivit ca o manusa, pentru ca mereu a reusit sa improvizeze cate ceva si sa mai acopere cu o gluma potrivita numeroasele defectiuni tehnice. Cat despre panelul secret de la final... priceless! Banuise fratemiu ca asa va fi si m-am bucurat cand am vazut ca urca toti trei actorii invitati pe scena. A fost o jumatate de ora in care am ras bine de tot, o jumatate de ora mult prea scurta, dar care a incheiat numai bine doua zile pliiiine.

Concluzia? Cosplaying is nice, dar daca nu pui ceva pe tine din cand in cand, se poate sa te mai si racesti *sniffs*

Edit: Si pozele [ca sa fiu sigura ca va saturati de fata mea muhahahaha].
The mighty gaming hall entry.
And the mighty poster.
Di-tai Harap-Albul.
Elsaaaaaaaaaa. Obviously.
Some awesome cosplay.
Nezumichan and her awesome cosplay.
The King of Hell.
Loki and well... Loki.
Lovely Khaleesi.
Cosplay judges.
Cersei and Jaime Lannister, inca in personaj.
Castigatorii de la reprezentatii cu juriul.
Professor Utonium hehe.
A glimpse at the gaming zone.
Secret Panel 1.
Secret Panel 2.
Intrarea catre tron si merchandise.
Si noi asa, de final.
[Imagine: 1CGzWYg.png?1]
Thank you, Geesushi! ^-^
"these are the days that must happen to you"



Răspunsuri în acest subiect
East European Comic Con - de Miauti - 25-01-2014, 06:30 PM
RE: East European Comic Con - de DreamGirl - 26-01-2014, 12:55 AM
RE: East European Comic Con - de Syryus - 26-01-2014, 01:00 AM
RE: East European Comic Con - de DreamGirl - 26-01-2014, 01:23 AM
RE: East European Comic Con - de Batsy - 26-01-2014, 02:14 AM
RE: East European Comic Con - de Romania - 26-01-2014, 05:27 AM
RE: East European Comic Con - de Batsy - 26-01-2014, 03:06 PM
RE: East European Comic Con - de Miauti - 06-02-2014, 02:12 PM
RE: East European Comic Con - de Miauti - 10-02-2014, 04:00 PM
RE: East European Comic Con - de DreamGirl - 11-02-2014, 12:40 PM
RE: East European Comic Con - de Azazel - 27-03-2014, 04:49 PM
RE: East European Comic Con - de DreamGirl - 09-04-2014, 02:31 PM
RE: East European Comic Con - de Sushiiushii - 09-04-2014, 03:02 PM
RE: East European Comic Con - de Azazel - 13-04-2014, 07:07 PM
RE: East European Comic Con - de MajinCloud - 24-04-2014, 05:22 PM
RE: East European Comic Con - de DreamGirl - 24-04-2014, 05:51 PM
RE: East European Comic Con - de Miauti - 05-05-2014, 01:14 PM
RE: East European Comic Con - de Nero19 - 10-05-2014, 01:31 AM
RE: East European Comic Con - de DreamGirl - 11-05-2014, 11:13 PM
RE: East European Comic Con - de Azazel - 12-05-2014, 07:23 AM
RE: East European Comic Con - de DreamGirl - 13-05-2014, 07:32 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  East European Comic Con 2022 Miauti 0 804 07-07-2022, 10:13 AM
Ultimul răspuns: Miauti
  East Europe Comic Con 2016 Miauti 1 18.311 10-05-2016, 10:50 PM
Ultimul răspuns: Miauti
  East European Comic Con Miauti 9 6.230 21-03-2015, 03:26 PM
Ultimul răspuns: Sushiiushii
  Ice Comic Con Miauti 1 3.529 11-11-2014, 12:31 PM
Ultimul răspuns: Miauti
  East Euro Comic Con Miauti 33 21.244 03-04-2013, 02:43 AM
Ultimul răspuns: Akiii


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)