Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Death (D.)

#5
Capitolul 5!
Moartea pentru 30 de secunde!

Alphiel si cu Seraphiel se indreapta grabiti spre locul in care Death si Nigg au fost rapiti.
-La naiba! De ce l-ai lasat sa plece de capul lui? (intreaba Seraphiel indignat)
-Ce era sa fac? A luat-o la fuga fara sa spuna nimic. (spune Alphie)
-Moarte cretina! Face numai probleme. (spune Seraphiel)
?????Sper ca Anna sa fie bine!????? - gandeste Alphiel
-Nu-mi vine sa cred ca Lordul Gabriel a reaparut dupa atatia ani. (spune Seraphiel)
-Huh!? Ah, uitasem. Tu si cu Gabriel ati fost prieteni buni. (spune Alphie)
-Nu. N-am fost prieteni. Il admiram, la fel ca si pe tine. Insa oricine il sfideaza pe Deus este un nenorocit. Nu-mi pasa daca e chiar persoana pe care o admiram cel mai mult. O sa-i bag mintile-n cap cu forta. (spune Seraphiel)
-Oh?! Ai evoluat mult de cand nu te-am mai vazut. Dintr-un slabanog cu gura mare ai ajuns un slabanog cu gura mare mai hotarat. (spune Alphie)
-Tine-ti gura! Nu vreau sa aud asta de la tine. Din punctul meu de vedere si tu esti in aceiasi oala cu Gabriel. Doi tradatori! (spune Seraphiel iutind pasul)
Alphiel priveste in jos pentru cateva secunde. Se poate observa multa tristete in ochii ingerului. Aceasta nu sta prea mult timp asa si iuteste si ea pasul.
Cei doi ingeri ajung la cafeneaua cu pricina. Deschid usa si intra in forta.
-Death! Nigg! (striga Alphie)
-Oi, moarte proasta! (sprtiga si Seraphiel)
Acestia raman muti de uimire in momentul in care isi dau seama ca toti oamenii din cafenea se uita ciudat la ei.
-Oi, muritorilor! Ati vazut un pusti cu parul negru cam atat de inalt, care poarta un copil dupa el? (intreaba Seraphiel)
-Ce-o fi cu ciudatii astia? (intreaba un om ce-si bea cafeaua)
-Mami, ma sperie. (spune un copil)
Alphiel ii da un pumn lui Seraphiel si-l trage afara din cafenea.
-Ne cerem scuze! Repetam pentru o piesa de teatru. Nu ne bagati in seama si continuati-va activitatile. La revedere! (spune Alphie iesind)
-Ce crezi ca faci? (intreaba Seraphiel suparat)
-Eu? Tu ce faci? Sperii lumea degeaba. N-o sa scoti nicio informatie de la ei. Probabil Gabriel a folosit magia ingerilor ca sa altereze amintirile persoanelor din bar. E inutil sa-i intrebi ceva. (spune Alphie)
-Inteleg. Dar totusi, unde e moartea aia? (intreaba Seraphiel)

In camera de tortura recent improvizata, tocmai si-a facut aparitia Gabriel.
-Domnule Peterson, ce se intampla? (intreaba Anna speriata)
-Imi pare rau, fetito! Numele meu adevarat este Gabriel. (spune Arhanghelul)
-Ce se intampla? Unde suntem? (intreaba din nou Anna)
-Pui cam multe intrebari. Pai, banuiesc ca e normal. Din moment ce te afli intr-o asemenea situatie. Nu trebuie sa fii speriata. Daca sunteti dispusi sa cooperati, voi fi mai mult decat bucuros sa va dau drumul. Adevarul este ca nu prea-mi place sa ma iau de oameni. Insa cazurile extreme cer niste masuri extreme. Nu-i asa, D.? (intreaba Gabriel)
-Ce vrei? (intreaba Death)
-Nu-mi spune ca nu ti-ai dat seama inca. Esti chiar atat de greu de cap? (intreaba Gabriel)
-Hot dog-i? (intreaba Nigg)
-Nici pe departe. Asta este ceea ce vrei tu. (spune Gabriel)
-Asa e. Insa toata lumea ar trebui sa vrea hot dog-i. (spune Nigg)
-Ce micut incantator. Tu l-ai crescut, D.? (intreaba Gabriel)
Nigg ragaie.
-Nigg, dupa ce iesim de aici promit ca-ti cumpar 10 hot dog-i. (spune Death)
-Cam putin, dar fie. (spune Nigg)
-Nu fi nesatul. (spune Death)
-Sunt in crestere. (spune Nigg)
-Fac ceva pe cresterea ta. De unde crezi ca am eu atatia bani ? (spune Death)
-Domnle Death, de ce sunteti un nesuferit? (intreaba micutul)
-Ce-ai zis? (intreaba Death iritat)
-Nu credeti ca deviam de la subiect? Renunta la jocul asta mic al tau si-al lui Deus, si promit ca va dau eu cati hot dog-i vreti. (spune Gabriel)
-Niciodata! (spune Death)
-Ah! Ma gandeam eu ca vei spune asta. (Spune Gabriel)
-Oricum, care-i problema ta? (intreaba Death)
Gabiel merge langa Death si-l prinde de gat.
-D.! (striga Anna)
-Problema mea? Asculta la mine, copil arogant! Cineva care a trait doar cateva zeci de mii de ani n-are cum sa inteleaga. Ai habar cat rau faci oamenilor in momentul de fata? Razboaie, suprapopulare, foamete, resursele sunt pe terminate, toate o iau razna din cauza ta! Doar pentru ca tu esti un ingamfat arogant, miliarde de suflete au de suferit. Cine naiba te crezi sa te joci asa cu vietile oamenilor? (intreaba Gabriel)
-Nu stiu despre ce vorbesti. (spune Death, zambind)
Vazandu-i zambetul, Gabriel se enerveaza si mai mult.
-Esti nebun! (striga Anna)
-Nu chiar. Nu stii nimic, nu? (intreaba Gabriel)
-N-o amesteca pe ea in asta. N-are nicio vina. (spune Death)
-Ba da, are. Are din momentul in care a acceptat sa fie prietena ta. Indraznesti sa patezi puritatea sufletului uman asociindu-te cu cineva ca el! (spune Gabriel)
-Termina! (striga Death)
-Nu stiu ce vrei de la noi, dar esti ticnit! (spune Anna)
-Ma faci nebun? Asta e straniu. Intr-o lume in care nimeni nu mai moare, ti se pare ca mai exista asa ceva precum ?????normalul?????? Si stii de ce nu mai moare nimeni? Toti va intrebati. De cand a aparut fenomenul asta oamenii incearca sa cauta un raspuns si nu reusesc. Adevarul e ca nici n-au cum sa-l gaseasca. Cauza tuturor evenimentelor din ultima vreme lucreaza la un nenorocit de fast food. Cum dracu sa-l gasesti? (spune Gabriel)
-Daca continui sa vorbesti o sa???????(spune Death)
-O sa ce? N-ai nicio putere acum. Cum de altfel sunt si eu. Deus ne-a luat puterile amandurora???????Asa. Cum spuneam. Nu ti s-a parut ciudat faptul ca mortile au incetat chiar in momentul in care D. si-a facut aparitia la scoala voastra? (intreaba Gabriel)
-N-are nici un sens. Cum poate ca un student transferat sa aiba legatura cu moartea? (intreaba Anna)
Death incepe sa se agite si incearca sa rupa lanturile.
-Nu te obosi, sunt vrajite. Nimeni nu poate scapa din ele. Anuleaza orice putere. Stai calm, D. Sau ar trebui sa-ti spun, Death?. Exact. Anna???????
-Taci! (striga Death)
???????baiatul de care tu te-ai indragostit nu este nimeni altcineva decat moartea insasi. El este cel care face legatura intre cele doua lumi si transporta sufletele oamenilor catre judecata. Death, moartea. Tot haosul din lume este repercursiunea unui joc pe care el l-a creeat, un joc nascut dintr-o aroganta si-un egocentrism cum rar am mai vazut. Nu e un student obisnuit, nu e nici macar om, el este moartea. (spune Gabriel)
-Anna, nu-l asculta. (spune Death)
-Daca te astepti sa cred asta inseamna ca esti chiar mai nebun decat credeam. Ai probleme serioase. (spune Anna)
-Traim intr-o lume mult mai complexa decat pot capacitatile omenesti de intelegere sa perceapa. Poate ai sa ma crezi dupa ce-ti fac o demonstratie. Am memorat toate cele 12 tablete antice cu magia ingerilor. Nu sunt la fel de puternic ca inainte, dar nici n-am de ce sa ma plang. (spune Gabriel)
Arhanghelul incepe sa recite o incantatie intr-o limba necunoscuta. Toate obiectele din camera incep sa pluteasca in aer. Presiunea aerului devine foarte grea si ii preseaza pe cei trei. In jurul lui Gabriel se formeaza o aura albastra. Anna se panicheaza si tipa.
-La naiba! Termina! (spune Death)
Gabriel nu mai spune nimic. Toate obiectele ce se aflau in aer cad pe jos.
-Tu nu vrei sa termini, insa ai pretentia ca eu sa incetez. Cum vine asta? (intreaba Gabriel)
-Nu pot sa cred! Asta inseamna ca...(spune Anna)
-Nu te mit. Esti om. Eu iubesc toti oamenii. Vreau sa te salvez, Anna. Din pacate ai fost mintita si manipulata de nemernicul asta...
Gabriel nu apuca sa termine ce are de zis, deoarece un ras sadic din partea lui Death il intrerupe.
-Ce naiba!? (se mira Arhanghelul)
-Ha ha ha ha! Cred ca nu mai are rost sa ma ascund. Huh! Da, ai dreptate. E un joc egoist. La fel ca oamenii. Creaturi slabe, nesemnificative si fara nicio putere. Daca ei sunt egoisti, eu de ce nu pot fi? Care e diferenta daca e unul sau cateva miliarde. Deus e egoist, ingerii sunt egoisti, la naiba, pana si tu esti un fraier egoist acum. Atunci, eu de ce nu pot fi? M-am saturat sa fiu vazut ca o boala, un blestem. Prostii astia nu-si dau seama cat bine le fac. Asa ca poti sa te duci dracului! Nu regret nimic. Oamenii merita pedepsiti! (striga Death)
-Nenorocitule! Sa nu mai vorbesti niciodata oamenii de rau! (spune Gabriel, nervos)

Pe strazile New York-ului este un haos de nedescris. Bandele de infractori hoinaresc pe strazi si dau foc la tot ce prin in cale. Politia este pe urmele lor. Alpheil si Seraphiel continua sa-l caute pe Death.
-Unde ar putea fi? (intreaba Seraphiel)
-Habar nu am. Nu-i pot simti nici o farama din aura lui. (spune Alphiel)
-Probabil Gabriel a pus o vraja ca sa nu-l putem gasi. (spune Seraphiel)
-Totusi, s-ar putea sa stiu pe cineva care ne-ar putea ajuta. (spune Alphie)
-Pe cine? (intreaba Seraphiel)
-O cunostinta cu care am lucrat mai demult. Daca poate cineva sa-l gaseasca pe Death, el este acela. (spune Alphiel)
-Pai, hai sa-i facem o vizita cunostintei tale. (spune Seraphiel)
-Nu-i asa usor. Habar nu am unde este. Va trebui sa dau cateva telefoane. (spune Alphie)
-Hai atunci! Sa nu mai pierdem timp. Cine stie ce va face Gabriel. Este o persoana foarte vicleana. (spune Seraphiel)

*Flashback*
Seraphiel alearga spre o silueta neagra. Tot ce se poate distinge la aceasta silueta sunt aripile extrem de mari si de frumoase. Seraphiel alearga. La un moment dat, silueta neagra se intoarce si observam ca e Gabriel in forma lui de Arhanghel.
-Aici erai, Seraphiel! (spune Gabriel)

-Lumea asta chiar ca a luat-o razna. Nu e un loc bun de trait pentru cineva atat de drgut ca mine. La naiba! Totul e distrus. Vreau sa fie totul frumos si luminos, si roz. (spune Alphie)
-Alphiel, crezi ca e corect ceea ce facem? (intreaba Seraphiel)
-Adica? (intreaba Alphie)
-Sa-l ajutam pe Death. Uite in ce stare a adus lumea. Daca ar fi sa ne implicam, normal ar trebui sa luptam impotriva lui. (spune Seraphiel)
-Inca ai aceiasi gandire de catelus manipulat. Am ales sa fiu de partea lui Death nu pentru ca m-a rugat Deus. A fost strict alegerea mea. (spune Alphiel)
-De ce? Ce te fascineaza la un copil arogant si lipsit de orice forma de respect? (spune Seraphiel)
-Huh! E doar ca ???????am vrut sa cunosc persoana in care el isi pune atat de multa incredere. (spune Alphie)
-Prin el te referi la ...
-Da. (spune Alphiel)
De dupa colt apare o gasca de vreo 20 de banditi care trag cu arme de foc si fug de politie.
-E minunat! Multumim mortii ca nu mai exista! (spune unul dintre acestia)
-Ce-o sa ne faca? Nu ne pot inchide pe vecie. (spune Altul)
-Yu-huuu! Nu mai murim! (striga si-un al treilea, in timp ce trage cu pistolul in aer)
Seraphiel si Alphiel tocmai ce ajung fata in fata cu ei.
-Tipii astia ma enerveaza. (spune Seraphiel)
-Si pe mine. (spune Alphiel)
Cei doi ingeri ataca grupul de talhari si-i nimicesc cu cativa pumni. Oamenii sunt aruncati peste tot. Au dureri crunte si se vaita. Apar trei masini de politie. Politistii se dau jos si scot pistoalele.
-Nu miscati! (striga unul)
-Sa plecam. (spune Alphie)
Ingerii isi arata aripile si incep sa zboare. Politistii trag dupa ei, insa nu-i nimeresc.
-Stai! ???????Huh! Zboara! Ce naiba! (spune unul dintre politisti)

La o cofetarie oarecare, Alphiel si Seraphiel tocmai se aseaza la o masa.
-Ei, unde e prietenul tau? N-a zis ca vine aici? (intreaba Seraphiel)
-Taci si comanda! O sa apara el. (spune Alphiel cu o voce inocenta si cu un zambet larg pe fata)
Chelnerita vine la masa. Seraphiel sta cu meniul in mana si se gandeste ce sa comande.
-Ce sa comand? ???????Ce sa comand? ???????Hmmm! As vrea 3 eclere, o prajitura cu branza, 2 savarine si 4 amandine ???????Nu, stai! 2 amandine si 3 arlechino! (spune Seraphiel)
-Sigur. Si doamna? (intreaba chelnerita)
-Eu doar o cafea. Sa fie la fel de draguta ca mine. (spune Alphie)
-Sigur. Vine imediat. (spune chelnerita)
-De ce ai comandat atata? Zici ca esti Nigg. (spune Alphie)
-Tu nu intelegi. Dulciurile ???????dulciurile sunt atat de bune. Nu ma pot abtine. Au gustul raiului. De fiecare data cand mananc o prajitura simt cum pasesc pe placajele de aur din rai. Intelegi? (spune Seraphiel)
-Nu prea. (spune Alphiel, avand o expresie foarte seaca)

*Dupa un timp*
In fata lui Seraphiel sunt toate prajiturile pe care le-a comandat. Acesta se uita cu pofta la ele si se pregateste sa le manance.
-Insfarsit, dorul meu de casa va fi alinat. (spune Seraphiel)
Acesta se pregateste sa manance o savarina, insa o pisica sare pe masa si o mananca chiar inainte sa o apuce ingerul. Acesta se enerveaza.
-Pisica proasta! Mi-ai mancat prajitura. Iti dai seama de ceea ce tocmai ai facut? (spune Seraphiel nervos)
Pisica mai mananca o prajitura. Si inca una. Si tot asa pana nu mai ramane nimic.
-Stai! Ce faci? ???????Nu! Prajiturile mele. O sa te spintec. (spune Seraphiel, fiind pregatit sa taie pisica cu sabia lui)
Pisica se sperie si sare in bratele lui Alphie.
-Alphiel, misca-te! Altfel te voi taia si pe tine. (spune Seraphiel)
-Nu va mai prostiti. (spune Alphiel)
-Dar pisica aia blestemata mi-a mancat prajiturile. Nu pot s-o las sa scape asa. (spune Seraphiel)
-Asta nu-i o pisica. E un inger pazitor. (spune Alphie)
-Huh! Ce?! (spune Seraphiel mirat)
Pisica se linge intre picioare.
-Haide Uriel, nu te mai prosti! (spune Alphie)
Pisica meauna si se transforma intr-un baiat, in jur de 14 ani, cu parul rosu si o figura inexpresiva. Acesta are urechi de pisica.
-Salut, Pisi-Alphiel! (spune Uriel)
-Numele lui este Uriel, el ne v-a ajuta sa-l gasim pe Death. (spune Alphie)
-Ce?! (spune Seraphiel)

Adevarul care tocmai a iesit la suprafata este prea mult pentru Anna. Fata nu stie ce sa mai creada sau cum sa digere informatiile primite.
-D., e moartea?! (spune Anna, fiind speriata si socata in acelasi timp)
-Inteleg ca e greu pentru tine sa crezi asta. Nu-ti face griji, te voi apara! Mai ales acum, cand si-a dat arama pe fata. (spune Gabriel)
-Nu inteleg. De ce un inger de calibrul tau are o iubire atat de puternica fata de oameni? (intreaba Death)
-Cred ca stii si tu. Sus, in rai, oamenii sunt priviti ca niste nimicuri. Niste fiinte slabe, care doar pacatuiesc si distrug. Toti se intreaba ce a fost in capul lui Deus cand a creeat asa ceva. Doar ca nimeni nu poate vedea adevarata minune care o reprezinta oamenii. Ei sunt cele mai pure fiinte. Au constiinta, sentimente, gandesc, se bucura, rad, iubesc. Ingerii nu sunt capabili de asa ceva. Moartea nu e capabila de asa ceva. Oricat ai sta printre oameni, n-o sa fii ca ei. Oricat ai vrea. Si eu voiam sa devin om, dar nu pot. Insa tot ce pot face e sa-i apar. Sa-i apar de fiintele puternice si egoiste asa ca tine si ca Deus, care se folosesc de oameni pentru propriul lor amuzament. Chiar si tu, draga moarte, nu realizezi, insa esti doar un pion pentru Deus. De o eternitate incoace el nu face nimic decat sa se plictiseasca. Din cand in cand mai da viata la niste fiinte precum oamenii pentru a se distra. Vrea sa vada cat rezista creatiile sale. Daca nu eram eu, lumea era de mult pierduta. Cine crezi ca l-a avertizat pe Noe de potop? Huh?! Cine crezi ca a despicat marile in doua pentru Moise? Cine crezi ca a oprit incendiile si calamitatiile naturale de-a lungul istoriei? Huh? Eu am fost. Eu! Iar lui Deus normal ca nu-i convenea sa intervin in micile lui distractii, asa ca mi-a luat puterile si m-a aruncat pe pamant. Iti dai seama cat de crud este din moment ce mi-a facut mie asta, unul dintre fii lui. La fel si tu, Death, esti doar o unealta de care se foloseste pentru a se distra. Adevaratul rau din lumea asta este chiar Deus. (spune Gabriel)
-Induiosatoare poveste! Doar ca, nu-mi pasa! Nu-mi pasa daca Deus se foloseste de mine ca sa se distreze. Nu-mi pasa ce vrea el cu adevarat. Atat timp cat eu obtin ceea ce vreau nu-mi pasa de nimic. Nu sunt un erou, nici un distrugator. Vreau doar ca oamenii sa inteleaga importanta mortii si nimic mai mult. (spune Death)
-Nu, Death, adevarul e ca, tu trebuie sa intelegi importanta oamenilor. (spune Gabriel razand)
-Mai scuteste-ma! De indata ce scap de catusele astea am sa te omor. (spune Death)
-Vorbe mari pentru cineva care este legat si nu poate sa faca nimic. N-ai nicio putere. Acum, permite-mi sa te invat eu o lectie. (spune Gabriel)
Ingerul se apleaca si ia de jos un tarus ascutit de lemn.
-Ma torturezi? Crezi c-ai sa ajungi undeva cu asta? (intreaba Death)
-Sa te torturez? Huh! Nici gand. Ai dreptate, n-as ajunge nicaieri. Nu tu esti cel care trebuie sa sufere, Death. Nu nu. Lectia pe care vreau sa ti-o arat nu se refera la tine. Ceea ce vreau eu sa te invat este sentimentul pe care il ai atunci cand o persoana draga tie sufera din cauza actiunilor tale nesabuite. Fiind mereu singur, niciodata n-ai avut pe nimeni in jurul tau, asa ca mereu ai facut ceea ce-ai vrut. Doar ca, acum ai, iar repercursiunile actiunilor tale se vor abate supra lor. (spune Gabriel, apropiindu-se de Anna)
-Ce vrei sa faci? Stai! Opreste-te! Ea n-are nicio legatura. (spune Death)
-Deci iti pasa de ea. Cum credeam. Ca sa fiu sincer cu tine aveam mici dubii, dar am avut dreptate. (spune Gabriel)
?????La naiba! Nu stiu cum sau de ce, dar vreau sa o salvez pe Anna. Oare chiar am ajuns sa tin la ea? Ce naiba se petrece cu mine?!????? - gandeste Death
-Nu te invinovatii. Deus nu ti-a luat doar puterile. Nu. El te-a facut om de-a dreptul. Fiintele supranaturale sunt ca niste soldati de pulmb, nu simt nimic. Sunt programati sa faca un lucru si asta fac orbeste. Ma rog, nu toti. Vezi tu, fiintele mai puternice ajung sa-si puna niste intrebari. Este oare calea lui Deus cea corecta? De ce ar trebui sa urmam ordinele lui. Fiecare tanjeste dupa libertate. Iar aceste fiinte puternice incep sa dezvolte sentimente, ca si oamenii. Toti ar trebuie sa aspiram ca sa fim oameni. Chiar si tu. Nu te simti prost. Bucura-te! Bucura-te pentru ca acum, stii si tu cum e sa simti iubirea. (spune Gabriel)
-Taci! Taci naibi din gura! (striga Death)
-Chiar daca refuzi sa accepti, asta nu schimba cu nimic situatia. Anna, sa stii ca-mi pare rau! Nu vreau sa fac asta, mai ales unui om. Dar pentru binele omenirii trebuie facute niste sacrificii. (spune Gabreil)
-Ce...(spune Anna)
Fata nici bine nu realizeaza ce se petrece in jur. Gabriel ii baga tarusul ascutit in stomc si o injunghie. Fata tipa speriata dupa care lesina. Death si Nigg raman stupefiati. O dara mare de sange se varsa din stomacul si intestinele fetei.
-Vezi?! Ce firava e. Nici n-a rezistat socului, a si lesinat. La naiba cu tine, Death! De ce mai pus sa fac asta? (spune Gabriel, avand lacrimi in ochi)
-Daca scap vreodata de aici. 10 secunde. (spune Death)
-10 secunde? Ce vrea sa insemne asta? (intreaba Gabriel)
-Atat imi va lua sa te ucid pe tine si fiecare om din de aici. (spune Death)
-Haide! Stiu ca nu mai ai puterile. Te-am abordat intetionat dupa ce ai folosit puterile date de Seraphiel. Cat de prost ma crezi? ???????Si-acum. Esti gata sa intrerupem acest joc? Daca n-o faci, Anna va suferi pentru eternitate dureri groaznice. Ai habar cum e sa traiesti cu o gaura in stomac. Probabil nu, dar stai linistit, nici eu. (spune Gabriel)

Tocmai s-au linistit apele la cofetarie. Uriel e satul. Din pacate pentru el, Seraphiel nu.
-Cum ne poate ajuta ciudatul asta sa-l gasim pe Death? Imi pare un inger pazitor obisnuit. (spune Seraphiel)
-Uriel are o abilitate speciala. (spune Alphie)
-Da, am vazut. Mi-a mancat toate prajiturile. (spune Seraphiel)
-Nu e asta. Eliberare Astrala. (spune Alphie)
-Poftim! Ce inseamna asta? (intreaba Seraphiel)
-E o tehnica secreta. Uriel isi poate trimite bucati de aura peste tot in lume cu viteza sunetului si sa gaseasca orice. E ca un scanner gigantic care se uita intr-un computer dupa un fisier. (spune Alphie)
-Ca un ce? Inca mai invat despre lumea oamenilor. (spune Seraphiel)
-Nu conteaza. Uriel, il poti gasi pe Death? (intreaba Alphie)
Uriel se holbeaza la Seraphiel.
-Pisica-Seraphiel are niste mustati dragute. (spune Uriel)
-Ce mustati? Eu n-am mustati. (spune Seraphiel)
Uriel tine un marcar negru in mana si ii da o oglinda lui Seraphiel. Acesta se uita si vede ca are niste mustati desenate.
-Cand ai? (intreaba Seraphiel nervos)
Acesta se sterge.
-Nu sterge pisica. (spune Uriel)
-Uriel, asta e o problema serioasa. (spune Alphie)
-Am inteles. Pot, doar ca va dura cateva ore, poate chiar o zi. (spune Uriel)
-N-avem atat de mult timp. (spune Seraphiel)
-Nu poti sa-l gasesti mai repede? Te rog eu, foarte dragut! (spune Alphie zambind)
-Whoa, dragut! ??????? Pisica-Death poate fi oriunde. Dureaza pana aura mea poate parcurge intreaga planeta sa-l gaseasca. (spune Uriel)
-De ce pui pisica in fata numelor noastre? (intreaba Seraphiel)
-Pentru mine toata lumea e o pisica. Miau! (spune Uriel)
?????Tipu asta e mai ciudat ca si Nigg.????? - gandeste Seraphiel
-Inteleg. Atunci cauta doar in New York si pe o raza de 40 de km in jurul New York-ului. Gabriel trebuie sa actioneze de aproape. N-a avut destul timp ca sa se departeze. (spune Alphie)
-Am inteles. Incep acum. Miaw! (spune Uriel)
Ochii lui Uriel devin galbeni. Camera se apropie de fata lui. Aura lui Uriel se raspandeste prin tot New York-ul. Acesta are viziuni cu oameni si locuri. La un moment dat il vede pe Death legat de crucea in forma de X. Death striga.
-Am gasit. (spune Uriel)
-Unde? (intreaba Alphie)
-Nu stiu sigur. Il vad pe Pisica-Death discutand cu Pisica-Arhanghel. Mi-am legat aura de el asa ca pot sa-l simt. Urmati-ma! (spune Uriel, transformandu-se in pisica si fugind)
-Sa mergem! (spune Alphie)

*Flashback*
Death isi aminteste de momentele cu Anna.
-Acum vorbesti de parca nu ai fi om ... Eu cred ca, daca chiar exista cineva care sa fie numit moarte, acela ar trebui sa inteleaga mai bine omul. Toti au o viata, prieteni, familie, loc de munca. Multora le place sa traiasca, sa simta ca au un loc unde apartin, dar moartea nu iarta pe nimeni. Te smulge din locul tau, din familia ta, fara nici un avertisment. E normal sa fii suparat pe ea... (spune Anna)


-Gresit! Moartea e importanta. Ea e cea care ne curma suferinta atunci cand noi ne chinuim prea mult. Da, sunt si momente cand ea apare atunci cand nu trebuie dar ???????dar ???????avem nevoie de moarte. (spune Anna)


Inteleg ca nu vrei sa-mi spui totul despre tine inca. Dar ???????dar o sa vina o zi in care o sa-mi spui, nu? Vreau sa te cunosc mai bine. Esti atat de misterios si rece. Cred ca asta m-a atras la tine in primul rand. (spune Anna)
*End of Flaskback*

-Acum, intelegi cum ma simt eu? De fiecare data cand vad oamenii suferind. De fiecare data cand vad cum se chinuie din cauza unor dureri sfasietoare. Cand se porneste un razboi. Cand un copil mic sufera. Intelegi? (intreaba Gabriel)
-O sa te omor! O sa te fac bucatele! Cand am sa scap de aici ai sa platesti. (spune Death)
Gabriel ofteaza dezamagit.
-Vad ca nu vrei sa pricepi nicicum. Ei bine, atunci sa trecem la urmatorul. (spune Gabirel uitandu-se la Nigg)
-Nigg! (spune Death)
-Micule Elf al Padurilor, treci la mine! (spune Gabriel)
Acesta intinde mana si foloseste magia ingerilor. Cusca in care se afla Nigg este deschisa, iar micutul pluteste direct in mainile lui Gabriel.
-Daca te atingi de mine o sa te musc. (spune Nigg)
-Ce vioi esti tu! (spune Gabriel)
-Lasa-l in pace! (striga Death)
-Huh! Ce se aude? Este Death? Pare ca lectiile mele incep sa-i intre incet in capatana aia seaca. (spune Gabirel)
-O sa te...
Death nu termina ce are de zis pentru ca usa incaperii explodeaza. O gramada de oameni capabili in a folosi magia ingerilor sunt aruncati inontru.
-La naiba! Cum ne putem lupta cu asa ceva? (spune unul dintre ei)
-Chiar si cu magia ingerilor suntem neputinciosi. (spune altul)
-Oare cum ne-au gasit? (intreaba Gabriel)
Pe usa intra Seraphiel, gata de lupta.
-Asta-i tot ce aveti? (intreaba ingerul)
-Seraphiel! (spune Death)
-Mai mai! Daca nu este chiar Seraphiel. Am auzit ca ai devenit seful garzilor lui Deus. Te felicit! Vezi? Ti-am zis eu ca intr-o zi ai sa ajungi puternic. (spune Gabriel)
-Lord Gabriel! De ce? (spune Seraphiel)
-Ce intrebare prosteasca. Stii bine raspunsul. Pentru ca oamenii nu merita sa fie tratati in felul asta. (spune Seraphiel)

*Flashback*
Seraphiel si Gabriel se lupta cu sabiile. Seraphiel este mult mai tanar. Acesta il ataca pe Gabriel, insa Arhanghelul ii blocheaza lovitura si-l dezarmeaza. Seraphiel isi pierde echilibrul si cade. Gabriel ii duce sabia la gat.
-Ai pierdut. Dar ai devenit mai puternic. (spune Gabriel)
Acesta il ajuta pe Seraphiel sa se ridice.
-Intr-o zi vreau sa devin la fel de bun ca dumneavoastra, Lord Gabriel. (spune Seraphiel)
-Ai talentul si capacitatea sa devi puternic. Dar nu uita, sunt un Arhanghel. Oricat te-ai antrenat n-ai sa ajungi la nivelul meu. (spune Gabriel)
-Inteleg. (spune Seraphiel trist)
-Nu fi trist. Nu puterea face ca un inger sa fie bun. Exista lucruri mult mai importante decat puterea. (spune Gabriel)
-Cum ar fi? (intreaba Seraphiel)
-Dragostea pentru oameni. Noi, ingerii, am fost facuti pentru a proteja oamenii. Asta este cel mai important. Nu puterea. Determinarea ta in a proteja oamenii. (spune Gabriel zambind)
*End of Flashback*

-Te-am admirat atat de mult. Dar tu ne-ai tradat. (spune Seraphiel)
-Pe cine am tradat? Pe tine? Pe Deus? N-am tradat pe nimeni. N-am fost de partea ingerilor niciodata. Am luptat mereu alaturi de oameni. Asa ca, grsesti. (spune Gabriel)
-Ma rog! Asta nu mai e important. Pazea ca vin! (striga Seraphiel atacandu-l pe Gabriel)
Ingerul il ataca cu sabia, insa fostul Arhanghel se fereste. Acesta face un scut de energie in jurul lui. Gabriel incearca sa-l ridice prin telekinezie pe Seraphiel, insa ingerul este prea rapid si nu apuca sa-l prinda. Seraphiel vine din spate, fiind pregatit sa infiga sabia in Gabriel. Arhanghelul face un camp de forta ce il arunca departe pe Seraphiel.
-Chiar si fara puterile de Arhanghel, tot nu ma poti invinge prea usor. Prieteni, ridicati-va! Ajutati-ma sa inving neghina raului! (spune Gabriel)
Oamenii lui Gabriel, pe care acesta i-a invatat magia ingerilor se ridica de jos. Toti il inconjoara pe Seraphiel.
-La naiba! Haideti, am sa va bat pe toti! (striga Seraphiel)
Strecurandu-se in camera total neobservat, este Uriel, in forma lui de pisica. Acesta ajunge in fata lui Death.
-O pisica!? (se mira Death)
Uriel se transforma inapoi in inger.
-Cine esti? (intreaba Death)
-O pisica-inger. Pisica-Death, am venit ca sa te salvez. Miaw! (spune Death)
-Pisica-Death!? (Spune adolescentul legat)
-Sunt niste catuse rezistente. Meh! Am sa le distrug. Roaga-te sa nu-ti tai si o mana. (spune Uriel)
Ingerului ii cresc niste gheare de felina.
-Oi, stai! Ce crezi ca faci? (intreaba Death)
Uriel taie cu ghearele sale catusele care-l tin pe Death. Deodata, o prezenta puternica se simte in camera.
-La naiba! Moartea! (spune Gabriel, ingrijorat)
-Ce inseamna asta? (intreaba Seraphiel)
O putere coplesitor de mare se simte in camera. Atmosfera se schimba total. Un fum negru impanzeste tot. Unii dintre oamenii mai slabi incep sa lesine. Presiunea puterii lui Death ii lasa muti de uimire pe toti.
-Ce putere infricosatoare! Miaw! (spune Uriel)
-Cum naiba? (intreaba Gabriel)
-Mai am 30 de secunde. (spune Death)
-Inteleg. Foarte istet din partea ta. M-ai prins. Nu ma asteptam la asa ceva. Se pare ca cele 5 minute de putere pe care ti le-a dat Deus nu trebuie sa fie consecutive. (spune Gabriel)
-Exact. Data trecuta mi-am dat seama de asta destul de tarziu. Am intrerupt transformarea dupa 4 minute si 30 de secunde. Insa tot e bine. 30 de secunde sunt mai mult decat suficiente ca sa-i omor pe toti din locul asta. (spune Death)
-Asta va fi problematic. Te rog sa n-o faci! (spune Gabriel)
O aura neagra il cuprinde pe Death. Acesta revine la forma lui originala de moarte. Hainele i se schimba, iar coasa ii reapare in mana.
-Tipul asta e prost! Nu stie ca nu putem muri? (intreaba unul dintre oamenii lui Gabriel)
Acestia, fiind increzatori in cele intamplate in ultima vreme il ataca pe Death cu un fel de energie albastra.
-Nu! Nu faceti asta. El e singurul care va poate ...
Death ajunge in spatele oamenilor. Capetele lor cad pe podea.
???????omori! (spune Gabriel speriat)
-Rest in peace! (spune Death)
-Au murit! Au murit! Dar cum? (intreaba ceilalti oamenii)
Acestia se panicheaza si fug.
-Nu va apropiati de el. Daca el va taie totul s-a terminat. (striga Gabriel)
-Am spus ca voi omori fiecare om din aceasta cladire. (spune Death, disparand)
-Nu! (striga Gabriel disperat)
Death apare in fata utilizatorilor de magie a ingerilor si ii ucide pe fiecare.
?????Pramatia asta enervanta are o putere mult prea mare. Cum naiba?????? - gandeste Seraphiel
-Ce-ar fi sa te invat eu o lectie pe tine acum? (intreaba Death, chiar dupa ce ucide si ultimul om din camera)
Gabriel cade in genunchi.
-Nu o sa te iert! Niciodata! (striga Gabriel)
Arhanghelul recita niste incantatii in limba ingerilor. O aura albastra puternica se formeaza in jurul lui. Acesta ridica toata mobila din camera si o arunca spre moarte. Death se fereste cu usurinta. Ajunge in spatele lui Gabriel si casca.
-Ai terminat? (intreaba Death)
-Tu???????Inca mai???????(spune Gabriel)
Intr-o fractiune de secunda Death il taie in doua pe Gabriel cu coasa. Arhanghelul cade in bucatele. Cele 30 de secunde trec, iar Death isi revine la normal.
-Chiar la fix. O secunda mai tarziu si era grav. Totusi, acum chiar ca nu mai am deloc puteri. (spune Death)
-Nu sta asa. Hai sa plecam! (spune Seraphiel, carand-o pe Anna in brate)
Nigg sare pe umarul lui Death.
-Esti bine Nigg? (intreaba Death)
-Da, domnule Death. (spune micutul)
In fata ascunzatorii lui Gabriel, Alphie tine un cerc de teleportare deschis si ii asteapta pe restul. Din cauza zgomotului, politistii au fost alertati si se indreaptra spre imobil. Alphiel aude sirenele care se tot apropie.
-Unde naiba sunt? (intreaba Alphie)
De la geamnul etajului 2 sar Seraphiel, Death, Nigg, Uriel si Anna. Seraphiel o tine in bratie pe Anna, iar Uriel pe Death si Nigg.
-Anna! Ce s-a intamplat? Boule, n-ai fost in stare s-o protejezi? (intreaba Alphie)
-Imi pare rau! (spune Death)
-Pisica-Alphiel, nu mai avem timp. (spune Uriel)
-Stiu. (spune Alphie)
Acestia folosesc cercul de teleportare si ajung pe acoperisul blocului in care sta Alphiel.
-Death, spune-mi, ce s-a petrecut acolo? Unde e Gabriel? (intreaba Alphie)
-Nu-ti face griji, l-am omorat. N-o sa mai avem treaba cu Gabriel. (spune Death)
-L-ai omorat? Nu poti omori un Arhanghel. Doar un alt Arhanghel poate sa ucida un Arhanghel, indiferent daca are puteri sau nu. (spune Alphie)
-Cum!? (se mira Death)

Intre timp politia a inceput sa inspecteze zona de lupta. Ramasitele lui Gabirel se aduna la loc, iar Arhanghelul isi revine. Politistii raman ingroziti.
-Ce fel de magie e asta? (intreaba un politist, fiind speriat)
-Stai! Altfel trag. (spune un altul scotand pistolul)
Gabriel face un descantec, iar toti oamenii de langa el lesina.
-Imi pare rau! ???????Nenorocitul ala, chiar are ceva putere! (spune Gabriel)
Se aud niste pasi. Gabirel se uita atent si-l vede pe David.
-David! Huh! A trecut ceva vreme. (spune Gabriel)
-Intr-adevar. (spune David)
-Deci? Te-a trimis batranu sa scapi de tot de mine? Cred ca l-am enervat putin. (spune Gabriel)
-Chiar din contra. Deus este destul de recunoscator pentru show-ul de azi. (spune David)
-Nenorocitul ala! (spune Gabriel)
-In orice caz. M-a trimis ca sa-ti dau ceva. (spune David)
-Ce anume? (intreaba Gabriel)
David infige o sabie in Gabriel. Arhanghelul incepe sa lumineze.
-Asta. (spune David)
Tot pamantul din jur incepe sa se cutremure. Un manunchi urias de lumina se formeaza in jurul lui Gabriel. Dupa ce dispare, il putem observa pe Gabriel, avand aripi si o sabie in mana. Energia si presiunea din jurul lui sunt la fel de puternice ca a lui Death.
-Puterile mele, s-au intos. (spune Gabriel)
-Deus are asteptari mari de la tine. Bine ai revenit, Arhanghel Gabriel! (spune David, plecand)
-Inteleg. (spune Arhanghelul zambind)

Va continua in capitolul 6: ?????Arhanghel vs. Serafim!?????
Never Give Up!



Răspunsuri în acest subiect
Death (D.) - de Nekirus - 11-07-2013, 01:00 AM
RE: Death (D.) - de Nekirus - 29-07-2015, 08:50 AM
RE: Death (D.) - de Nekirus - 03-08-2015, 10:57 PM
RE: Death (D.) - de Nekirus - 12-08-2015, 07:17 PM
RE: Death (D.) - de Nekirus - 22-08-2015, 01:04 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)