Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Casual vs Hardcore

#1
In timp ce scriam titlul ma gandeam ca ar fi trebuit sa fac topicul la dezbateri. Dar nu o fac pentru un simplu motiv: chiar daca jucatorii harcore ii dispretuiesc pe casuals pentru simplu fapt ca exista, cealalta tabara ii ignora.

Acum 20 de ani, chiar si acum 10 ani, sa fi gamer era o categorie sociala. De cand cu facebook si smartphones pe toate gardurile mai toata lumea joaca ceva cand are timp de pierdut. Astfel au aparut jucatorii casual si cei ce au ramas fideli au inceput sa se considere hardcore. Cel putin asta este viziunea mea asupra istoriei 4. Si de ceva vreme jucatorii casual sunt mult mai multi decat jucatorii hardcore si au devenit publicul tinta pentru developers. Asta a schimbat multe lucruri si cel mai bine se vede in WoW unde acu cativa ani s-a intamplat un exod de vanilla players. Totusi jocul inca merge tare si are mai multi jucatori ca in acei primi ani.

Dupa aceasta introducere presupun ca ar trebui sa mentionez ca ma consider un casual sau mai exact (cum spune un amic mai fanatic) un console gamer. Am jucat cate ceva din fiecare generatie de console de la NES pana acum si cu timpul am adunat destule titluri. Dar niciodata nu o sa consider ca un joc (orice joc) merita mai multa dedicatie decat orice as face in viata de zi cu zi. Nu castig bani din asta. Si daca as castiga ar trebui sa muncesc de doua ori mai mult decat in orice alta slujba pentru acelasi salariu.

Nu ii inteleg pe jucatorii hardcore. Exemplul pe care o sa il folosesc probabil o sa ma acopere in rosii. Diablo 3. Dezamagirea populatiei de pe forumuri era maxima. Pe langa ca toti care plangeau erau oameni care ar fi preferat sa joace 20 de ore pe zi multi mai erau si izbiti de nostalgia diablo 2. Sentimentul general era de parca cineva tocmai jucase fotbal cu biblia in Vatican. Dar opinia mea este ca pentru fiecare nostalgic de pe forum erau trei alti oameni normali care il jucau si nici nu stiau ca exista forumuri. Si asta era o alta problema. Diablo 3 a fost facuti pentru acei oameni pentru ca ei reprezinta un segment mult mai mare din piata. Si asta ii roade pe hardcore-ari cel mai tare. Ce nu inteleg este de ce?

Mai multi oameni cumpara, mai multe jocuri sunt produse. Acum apare problema de calitate/cantitate. Dar opinia mea este ca aceasta calitate nu a scazut. Adevarat, multe jocuri sunt copy/paste ale iteratiilor trecute cu grafica mai buna. Dar este asta un lucru rau? Nu cred. Daca mi-a placut FIFA 2001 de ce sa fiu fortat sa il joc cu grafica de atunci daca sunt dispus sa dau banii ca sa cumpar unul facut in 2013.

In acelasi timp existenta celor casual le permite jucatorilor hardcore sa isi castige existenta din asta. Daca nu ar fi un milion de casuals sa se uite pe twitch la un pro cum joaca nu ar fi nimeni care sa se uite la el. Ceilalti hardcore ar fi in joc. Ganditiva la asta data viitoare cand acuzati un casual ca v-a stricat jocul.

Personal consider ca acest fenomen distruge orice comunitate de gameri. Dar din punctul meu de vedere, cum am spus la inceputul postului, este vina hater-ilor ca acest conflict exista

Pareri?

P.S. puteti sa va certati pe orice joc preferati, dar incercati sa fiti decenti si folositi insulte subtile daca chiar trebuie
[Imagine: FinalFantasyIXBahamutvsAlexandregh.jpg]



Răspunsuri în acest subiect
Casual vs Hardcore - de MajinCloud - 01-05-2013, 10:18 PM
RE: Casual vs Hardcore - de Soda - 07-05-2013, 12:00 AM
RE: Casual vs Hardcore - de Lokke - 07-05-2013, 12:40 AM
RE: Casual vs Hardcore - de Xpt1 - 09-05-2013, 02:44 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)