Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Astaroth - K.V. | Puterea

#6
Citat:Hotaraste'te, ori te fac important ori iti dau senzatia ca esti. Da, insa cu ce scop sa fii un om important, cu valoare?
Cum pentru un mediu poti fi o persoana importanta,sunt si persoane care nu dau doi bani pe tine. Deci de aici si exprimarea mea " ei te fac important si iti dau senzatia ca esti important" .
Cu ce scop intrebi? Fiecare are propiile scopuri si perceptii. Sau este doar o placere generala?
Citat:Te contrazici in cel mai... stupid mod. In primul rand, afirmi ca scopul nostru ca oameni este sa ne fructificam viata, iar ca sa facem acest lucru trebuie sa ne implinim placerile lumesti. Dar, in acelasi timp, tot tu afirmi ca oamenii nu sunt multumiti cu avutia lor, deci prin urmare acest drum de fructificare al vietii in sine este gresit. Deci, imi dai mie dreptate.
Sa punem problema asa: Tu, ca om, ai TOT ce iti doresti, dar absolut tot. Si apoi ce?
Mai intai am sa raspund la intrebare apoi o sa-ti explic cum sta treaba din punctul meu de vedere.
Ipotetic vorbind,la fel ca si situatia data de tine o sa ma intorc din nou la ceea ce vorbeam mai devreme. Niciodata nu o sa fi multumit cu ce ai. Tind sa cred ca asta face parte din legiile firi,desigur ca niciodata cineva no sa recunoasca asta deoarece ipocrizia e destul de mare printre toti pamantenii fie ca ne referim la asta sau alte situatii. Iar daca ipotetic ai TOT ce vrei ori o sa te bucuri din plin de viata (si uite de ce e bine sa deti putere) ori o sa inebunesti.( nimic nu vine fara riscuri).
Nu vad de ce ma contrazic,doar spunand ca viata e o cursa continua dupa putere (de orice fel) iar scopurile cursei sunt implinirea viselor/placerilor fie ele de moment sau de lunga durata?
Citat:Conditia de zeitate nu exista. Toti oamenii sunt egali in fata unei singure zeitati, Dumnezeu. Cum poate un om sa fie mai presus fata de alt om? Poate sa fie mai bogat, mai faimos, mai inteligent, dar niciodata mai presus de el ca fiinta. Influenta, bogatia, manipularea nu iti aduc decat un statut social mai mare fata de un om, dar nu orice om, ci de cel care tanjeste dupa bogatia aceea care o ai tu. Deci din start nu esti mai important fata de TOTI oamenii, ci doar de cei care tanjesc dupa avutia ta lumeasca.
Zeitatea (la figurat vorbind) este infinita de aceea am spus "cu un pas mai aproape". As dori sa ne abtinem in a include teme religioase caci asta este alta discutie fara capat. Din pucntul meu de vedere toti suntem diferiti unii mai presus decat altii.
Depinde ce reprezintaa fiinta pentru tine,poate a devenit destul de cliseic dar nu toti oameni sunt oameni.
Ca fiinta care trece printr-o existenta nesigura refuz sa stau degeaba multumin-du-ma cu ce am sau cu un trai greu.
Elda Taluta
Sarks Sark
Ark Alks



Răspunsuri în acest subiect
Astaroth - K.V. | Puterea - de K.V. - 17-06-2012, 11:34 AM
RE: Astaroth - K.V. | Puterea - de Azazel - 17-06-2012, 01:20 PM
RE: Astaroth - K.V. | Puterea - de K.V. - 18-06-2012, 10:58 AM
RE: Astaroth - K.V. | Puterea - de Lia - 18-06-2012, 11:10 AM
RE: Astaroth - K.V. | Puterea - de K.V. - 18-06-2012, 12:12 PM
RE: Astaroth - K.V. | Puterea - de Azazel - 18-06-2012, 01:46 PM
RE: Astaroth - K.V. | Puterea - de Lia - 24-06-2012, 01:13 PM
RE: Astaroth - K.V. | Puterea - de Azazel - 24-06-2012, 02:31 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)