Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Help?!

#1
Am deschis threadul aici, pentru ca n-am stiut unde in alta parte, si am nevoie neaaparata de ajutorul cuiva care se pricepe cat de cat la asta - oricum tine de sectiune. Ok, sa incep: De curand am achizitionat un aparat foto - Canon PowerShot SX120 IS, 10 mp, lentila 6.0-60.0mm 1:2.8-4.3 (mda, nici macar eu nu stiu ce inseamna cifrele astea, in fine), de care sunt cat de cat multumita si care se comporta destul de dragut. Nu au trecut decat cateva zile de cand l-am luat, asa ca nu prea cunosc tot ce stie sa faca. Ceea ce ma intereseaza este urmatoarea chestie: probabil cei care au mai avut in aparat foto in mana stiu ce inseamna stilul 'bokeh' (pentru ce care nu stiu, ma refer la stilul fotografiilor cu fundal in ceata, care focalizeaza subiectul); ei bine, eu vreau sa stiu ce setari sa fac aparatului, asa incat contrastul sa fie vizibil (dintre fundalul in ceata si subiect). Am incercat pe 'Macro' si nu merge, cel mai probabil scoate intreaga poza in ceata. Merge pe 'Focalizare manuala', dar nu exista ceva automat, care sa regleze el? E destul de ciudat sa stai pe moment sa-l reglezi.
[Imagine: dh4h3a.png]

~.~
„Nu poti cunoaste cu adevarat decat ceea ce renunti a stapani.”



Răspunsuri în acest subiect
Help?! - de Niska - 12-04-2012, 09:18 AM
RE: Help?! - de CyBeR - 12-04-2012, 06:09 PM
RE: Help?! - de Niska - 12-04-2012, 06:32 PM
RE: Help?! - de CyBeR - 12-04-2012, 06:44 PM
RE: Help?! - de Niska - 12-04-2012, 07:00 PM
RE: Help?! - de CyBeR - 12-04-2012, 07:25 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)