Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Romania republica

#1
Dupa cum ne spune etimologia cuvantului, democratia este puterea poporului (demos= popor ; kratos= putere). Este un regim politic care se bazeaza pe imiplicarea in viata publica a poporului prin alegeri libere si referendum. Dupa revolutie, conducatorii au ales sa instaureze republica semi-prezidentiala in loc sa aduca la conducere pe regele Mihai.

Lasand introducerea la o parte, Romania nu cunoaste aceasta forma de guvernamant decat de 21 de ani si chiar daca populatia s-a obisnuit cu libertatea de exprimare si in general, majoritatea drepturilor garantate de constitutie, se pare ca unii s-au miscat mai repede ca altii. Ma refer la diferentele mari dintre clasele sociale, in ziua de astazi exista bogati, care de obicei sunt politicieni si interlopi, oameni care traiesc "bine" pe baza veniturilor si oamenii care nu stiu sa isi imparta veniturile pentru a acoperii datoriile si necesitatile zilnice (mancare, intretinere) si din pacate in ultima categorie se inscriu cei mai multi dintre romani. Recesiunea a inrautatit situatia si faptul ca preturile cresc si veniturile sunt taiate nu ajuta la nimic.

Deci, credeti ca Romaniei ii era mai bine ca monarhie constitutionala, decat ca republica semiprezidentiala?
Things i don't have:
-Money
-A f**k to give





Răspunsuri în acest subiect
Romania republica - de Andrei. - 10-01-2012, 12:07 AM
RE: Romania republica - de DiZ - 10-01-2012, 01:55 PM
RE: Romania republica - de Andrei. - 10-01-2012, 07:02 PM
RE: Romania republica - de Kurinkita - 10-01-2012, 07:51 PM
RE: Romania republica - de CyBeR - 10-01-2012, 09:06 PM
RE: Romania republica - de Imparatul-Zeu - 10-01-2012, 10:17 PM
RE: Romania republica - de Lia - 10-01-2012, 10:32 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Romania sub Ceausescu Syryus 7 4.930 13-10-2013, 11:24 PM
Ultimul răspuns: kannaary
  Ce se intampla cu Romania? Zăpă 66 37.027 27-08-2011, 12:00 AM
Ultimul răspuns: Kurinkita


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)