Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Toki wo Kakeru Shoujo

#4
Spre rusinea mea, nu l-am vazut decat vara asta, desi a aparut in 2006. Nu stiu ce am facut timp de 6 ani de nu m-am izbit de el... E unul dintre cele mai bune filme animate pe care le-am vazut so far.

Desi plot-ul pare simplu la prima vedere, el este de fapt foarte complex si bine gandit, personajele sunt bine conturate si par a fi reale (nu vorbesc despre grafica), iar mesajul este unul de impact. Toti avem momente cand gresim si cand ne-am dori sa dam timpul inapoi, sa schimbam ceva, dar nu ne gandim la consecintele pe care le-ar putea avea actiunile noastre daca ar fi sa o luam de la capat.

Timpul nu poate fi oprit. Ne este imposibil sa ramanem in prezent. Personajul principal, Konno Makoto, care vrea sa ramana intotdeauna aproape de cei mai buni prieteni ai ei, va invata intr-un final ca viitorul se apropie cu pasi repezi si ca nu are ce face in privinta asta; astfel, ea ajunge sa pretuiasca prezentul si sa se bucure de el.

Totul mi s-a parut extraordinar de bine realizat, grafica, coloana sonora, povestea, personajele. Nu am nimic de reprosat. Pentru ca ma emotionez destul de repede, pe parcursul filmului am inecat destul de multe servetele in lacrimi; it was worth every tear.

Planuiesc sa vad si Summer Wars curand, desi am auzit ca nu ar fi la fel de bun ca Toki wo Kakeru Shoujo. Oh well, I will draw my own conclusions AFTER I watch it.
[Imagine: sdfbnm.png]

Despite your best efforts, people are going to be hurt when it's time for them to be hurt.
~ Haruki Murakami~



Răspunsuri în acest subiect
Toki wo Kakeru Shoujo - de Teh - 15-01-2011, 10:19 PM
RE: Toki wo Kakeru Shoujo - de anaoha - 17-05-2011, 11:47 PM
RE: Toki wo Kakeru Shoujo - de Shizuka - 27-05-2011, 03:20 PM
RE: Toki wo Kakeru Shoujo - de Agrona - 23-03-2013, 10:33 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)