Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Sharingan vs. Byakugan

#1
Sharingan>Sharinganul este probabil cea mai temuta linie de sange si este accesibila numai membrilor nobilului clan Uchiha. Aproape tot clanul a fost distrus de Uchiha Itachi. Doar trei purtatori ai liniei au ramas. Acesti trei oameni sunt: Uchiha Sasuke, fratele sau Uchiha Itachi si profesorul lui Sasuke, Hatake Kakashi. Kakashi este unul din utilizatori care nu provine din clanul Uchiha. Kakashi are Sharinganul doar intr-un ochi si l-a folosit pentru a copia peste 1000 de tehnici! Sharinganul este un tip special de putere inauntrul ochiului. Este eliberat prin pupile si necesita o mare concentratie de chakra si de atentie. Sharinganul permite utilizatorului sa copieze si sa vada prin ninjutsu (tehnici ninja), genjutsu (tehnici de iluzie) si taijutsu (lupta corp la corp). Iti dai seama cand cineva foloseste Sharinganul dupa culoarea ochilor utilizatorului, care devin rosii cu mici semen negre.
Byakugan>Byakuganul este folosit doar de nobilul clan Hyuuga. Se spune ca Sharinganul a provenit direct din Byakugan. Byakuganul permite utilizatorului sau sa vada o zona critica unde chakra e stocata in oponentul lui sau ei. Foarte rar un utilizator al Byakuganului poate vedea Tenketsu (gaurile chakra) si le poate neutraliza, oprind literar cursul chakrei si eventual omorand adversarul. Hyuuga Neji este unul din putini care pot face asta. O lovitura directa din partea stilului Jyuuken si va opri complet cursul chakrei in gurile tinta. Deasemenea Byakuganul scorda utilizatorului sa vada aproape la 360 de grade sau o vedere panoramica a lucrurilor din toate directiile. Aproape de a 3-a vertebra este singrul punct orb. Sunt 4 utilizatori principali ai acestui periculoase linii de sange si ei sunt: Neji, hinata, Hanabi si Hiashi. Sunt multe dezbateri despre care este mai puternic: Byakuganul sau Sharinganul.
Dintre cele doua,eu prefer Sharingan-ul.din doua motive:posesorul sau este personajul meu preferat(Sasuke) si in al doilea rand mi se pare ca este mult mai puternic decat Byakugan.Folosind sharingan se pot copia juts-uri sau poti "vedea" care este urmatoarea miscare a adversarului,chiar inainte ca acesta sa o faca.
Pe care dintre cele doua il preferati si de ce?Argumentati-va raspunsul.
[Imagine: comanda1semnatura.png]
My sin is Pride.
I'm on my highway to Hell!
Yuki is my kamy-sama. So...Shut the f*** up!
Criticii nu-i pot ranii pe creatori decta cu permisiunea acestora.


You tried to hold me under, I held my breath
Alone and now you wonder, what I possess
Nothing you can say , nothing's gonna change what you've done to me
Now it's time to shine, I'm gonna take what's mine
While you're burning inside my light






Răspunsuri în acest subiect
Sharingan vs. Byakugan - de Lye - 13-03-2008, 02:35 AM
RE: Sharingan vs. Byakugan - de yulobo - 14-03-2008, 03:29 PM
RE: Sharingan vs. Byakugan - de Naomi-chan - 20-03-2008, 07:10 PM
RE: Sharingan vs. Byakugan - de Teh - 23-08-2008, 09:11 PM
RE: Sharingan vs. Byakugan - de ~NeKo~ - 28-08-2008, 10:41 AM
RE: Sharingan vs. Byakugan - de Yaiba - 28-08-2008, 04:34 PM
RE: Sharingan vs. Byakugan - de Shilpa - 13-09-2008, 07:09 PM
RE: Sharingan vs. Byakugan - de Isuzu - 13-09-2008, 09:06 PM
RE: Sharingan vs. Byakugan - de Kuromi - 29-05-2009, 01:03 AM
RE: Sharingan vs. Byakugan - de Elusive wolf - 12-07-2009, 01:24 PM
RE: Sharingan vs. Byakugan - de Mykoto - 03-07-2011, 06:21 PM
RE: Sharingan vs. Byakugan - de valynux - 07-12-2012, 10:04 PM
RE: Sharingan vs. Byakugan - de Agrona - 17-03-2013, 12:45 AM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)