Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Top 10 cele mai bune filme

#24
O lume minunata... there we go. In general, tot ce urmaresc in materie de filme se dovedeste a fi ceva ce sa-mi placa enorm, mai ales pentru ca aleg cu grija ceea ce urmaresc. Nu de alta, dar prefer sa nu ajung sa constat ca-mi pierd vremea degeaba. Cu toate astea, nu ezit sa aleg vreun film pur si simplu si sa vad daca e ceva de capul lui. I'm into drama/action/romance movies, dar imi plac si thirller-urile, horror-urile and so on. Nu cred ca exista vreun gen de filme pe care nu l-as vedea, pentru mine conteaza mai mult ideea in sine, abia apoi arunc o privire si unde se incadreaza. De obicei ma feresc cel mai tare de comedii si orice alta combinatie cu acestea, pur si simplu nu ma simt bine vizionandu-le.

Am sa trec mai jos capodopere cinematografice in viziunea mea, evident, cu toate ca la acest top 10 as putea adauga mereu; petreci o viata citind carti si urmarind filme si tot descoperi altele care-ti plac. S-ar putea sa am ceva spoilere mai jos.

1. Brokeback Mountain ~ l-am vazut de vreo trei ori pana acum pe parcursul a un an de zile. Prima oara l-am urmarit pe net, apoi la TV pe PRO. Chiar m-am mirat un pic de decizia lor de a-l da, tinand cont de faptul ca rar vezi asemenea productii pe canale romanesti. Nu imi bat capul cu "de ce? ", pur si simplu sunt recunoscator si basta. La recomandarea unei prietene am decis sa ma uit, nu o sa regret niciodata - de fiecare data cand voi avea ocazia, il voi revedea. Povestea mi-a placut enorm si cred ca asta e ceea ce face filmul foarte bun si catchy. Se adauga si personajele interpretate de actorii potriviti si peisajele in care au filmat, iar mai apoi toata implicarea afectiva a tuturor, care a rezultat in produsul finit si deosebit. Imi place enorm pentru ca m-a impresionat din mai multe puncte de vedere pana la lacrimi, il iubesc pentru ca atinge anumite aspecte adevarate si pentru ca se desfasoara, din punct de vedere cronologic, intr-o perioada care mereu m-a intrigat. Totodata, I am into western stuff and yeah. In primavara lui 2013 se va lansa o opera pe baza acestei povesti, exista si o carte a carei autoare este Anne Proulx, este evident ca pe ea se bazeaza si filmul.
Nu am ce sa reprosez filmului, mi-a fost greu sa aleg pentru locul 1, nu ma puteam decide intre acesta si A Walk to Remember.

2. A Walk to Remember ~ la fel de frumos ca Brokeback Mountain, in viziunea mea e greu sa le deosebesc, dar daca tot vorbim de un top, le asez cat de cat pe locuri. Cartea nu am citit-o, insa intentionez de multa vreme sa mi-o achizitionez. La fel ca mai sus, ceea ce m-a impresionat este povestea pe care se bazeaza totul, curge natural si te atinge din punct de vedere emotional, cel putin pe mine. Cu toate ca e drama si ca finalul nu e tocmai fericit, ofera o lectie de viata si ridica multe intrebari. Actorii imi plac enorm, Shane West joaca al naibii de bine, iar Mandy Moore e potrivita pentru rolul sau de fata credincioasa si inocenta.
Si A Walk to Remember mi-a adus lacrimi in ochi, din mai multe motive, ce-i drept.

3. The Notebook ~ filmul l-am vazut anul trecut, o singura data, din pacate nu am mai avut ocazia sa-l revad, dar intentionez zilele astea. Ryan Gosling si Rachel McAdams sunt alti actori talentati, dovedind asta pe deplin in filmul acesta, ii apreciez enorm. Filmul aduce in viziunea celui care-l urmareste ideea ca behind every great love is a great story, iar pe baza acestei afirmatii se construieste o intreaga serie de intamplari care ajunge sa-i apropie tot mai mult pe cei doi, in ciuda tuturor greutatilor pe care le intalnesc. Povestea mi se pare a fi complexa, insa foarte reusita, iar meticulozitatea si implicarea cu care a fost regizat, jucat si filmat The Notebook, reusesc sa transmita cu usurinta mesajul mai sus mentionat.
Am dat peste el accidental si din prima clipa am stiut ca trebuie sa-l vad, posterul filmului e pe cat se poate de sugestiv, iar fraza de mai sus care apare tot acolo nu a facut altceva decat sa ma convinga.

4. Tess of the D'Urbervilles (2008) ~ exista film din cate stiu, insa eu am urmarit adaptarea englezilor de la BBC, impartind capodopera lui Thomas Hardy in vreo patru episoade de cate o ora. Nu am de reprosat nimic mini serialului, este genial. Cartea m-am apucat sa o citesc in engleza, am constatat ca merita pe deplin. Mi-au palcut enorm locurile unde s-a filmat Tess of the D'Urbervilles, Marea Britanie este intr-adevar foarte frumoasa. De remarcat este ca povestea ia intorsaturi mai neasteptate decat celalte in celalte filme din topul asta, iar finalul se poate anticipa si nu prea, depinde ce ai in suflet in momentul in care urmaresti. Pot spune ca m-am indragostit de felul in care joaca Gemma Arterton.
Recomand drama aceasta tuturor, se merita vazuta si citita.

5. Titanic ~ cine n-a vazut Titanic? Si motivele pentru care ar putea sa-ti placa sunt evidente, e o capodopera in viziunea majoritatii. L-am vazut de vreo 10-15 ori pana acum, la TV, pe net, la cinema, peste tot. Nu m-am saturat si nu cred ca o sa o fac vreodata. In plus de asta, soundtrackuul filmului e divin, I simply love Celine Dion and My Heart Will Go On ~ tears come into my eyes every time I hear it.

6. An Officer and a Gentleman ~ initial nu voiam sa urmaresc filmul asta, dar am dat peste el la TV si am ramas acolo. A fost lansat in '82 si e despre dragoste fara varsta, prietenie si maturizare totodata, o poveste care "cucereste inimile". Nu pot spune ca m-a impresionat in mod deosebit, nici nu l-am vazut pe tot, am ratata ceva din inceput si nu m-am mai obosit sa il revad. Dar... ceea ce mi-a placut au fost acotrii si locurile de pe-acolo. Tin minte ca a avut ceva care m-a marcat, insa nici acum nu pot defini acel lucru.
Merita sa-ti ocupi timpul cu An Officer and a Gentleman.

7. American Outlaws ~ un western de nota 10, foarte catchy, actorii au jucat damn good. L-am vizionat chiar in ziua de Paste, tin minte si acum locul si totul, a fost pur si simplu frumos. Collin Farrell e un actor amazing, I really liked him and his acting style, a facut tot filmul. Doresc sa-l revad in viitorul apropoiat, sper ca vacanta asta... si sper sa-i fac si un review mai in detaliu, chiar se merita.
Il recomand din toata inima celor care sunt, ca si mine, into western.

8. Summer Storm ~ 'close the door, leave your fears behind... let me give you something that is real... Deci da, ce am apreciat enorm la Summer Storm a fost soundtrack-ul, daca am varsat o lacrima a fost din cauza lui in proportie de 95%. Nu e tocmai ortodox filmul lol, deviza lui fiind life happens without warning. Si asa si este, surprinde intamplarile doveditoare prieteniei dintre doi tipi care ajung sa se indragosteasca de exact cine nu trebuie, fiind gelosi, confuzi in multe privinte etc. Sunt cateva scene care m-au marcat, nu negativ, pur si simplu, mi-au placut foarte mult, fiind jucate impecabil. Am sa revad filmul asta cat de curand, imi rascoleste prea multe amintiri.

9. Redwoods ~ o drama care se petrece intr-un cadru natural foarte frumos, pe langa actiunea filmului si persoanje m-am indragostit de parcul Redwoods, chiar sper din toata inima sa ajung sa-l vizitez cel putin o data. Am inceput sa vad filmul acum cateva luni bune de zile, aproape un an cred, m-am oprit din nu stiu ce motiv, am si uitat de el, dar la un momentdat mi-a revenit in minte si nu mi-a dat pace constinta pana ce nu m-am apucat din nou de el. Ma rog, nu doresc sa fac spoilere, cautati-l si voi si vedeti, eu il recomand, chiar daca nu pare a fi cine stie ce.

10. The Color Purple/Gone But Not Forgotten (2003)/Judas Kiss ~ n-am stiut pe care dintre astea trei sa-l bag pe locul 10, dupa parerea mea toate trei filmele sunt de acelasi loc. The Color Purple este mult mai tragic decat celalte, ce-i drept, multi care l-au vazut si cu care am vorbit mi-au zis ca s-au plictisit vizionandu-l. Foarte emotionant, pana la lacrimi daca ajungi sa te contopesti cu povestea lui pe parcurs, am ramas cu un gust placut la finalul sau.
Mai apoi e Gone But Not Forgotten, tot pentru povestea sa l-am apreciat, si in final Judas Kiss ~ o drama cu suisuri si coborasuri, supra natural poate si multa actiune.

Ar mai fi multe filme in topul meu, dar trebuie sa ma limitez la 10.



Răspunsuri în acest subiect
Top 10 cele mai bune filme - de Lye - 02-03-2008, 05:40 AM
RE: Top 10 best films - de Melyeter - 28-04-2008, 07:46 PM
RE: Top 10 best films - de Liviu- - 24-09-2008, 08:02 PM
RE: Top 10 best films - de Yaiba - 24-09-2008, 08:31 PM
RE: Top 10 best films - de Lye - 21-10-2008, 09:02 PM
RE: Top 10 best films - de MisS.sAdiStic - 02-01-2009, 01:16 PM
RE: Top 10 best films - de Lye - 02-01-2009, 10:09 PM
RE: Top 10 best films - de Denny - 04-04-2009, 09:58 PM
RE: Top 10 best films - de SintaX_Dev - 13-04-2009, 02:55 PM
RE: Top 10 best films - de Mitzuke - 14-04-2009, 11:37 AM
RE: Top 10 best films - de Revantain - 14-04-2009, 01:09 PM
RE: Top 10 best films - de Recviem - 21-03-2010, 05:06 PM
RE: Top 10 best films - de IloveYuki - 19-05-2010, 12:21 PM
RE: Top 10 best films - de Ayuka - 28-06-2010, 09:11 PM
RE: Top 10 best films - de Teh - 03-08-2010, 01:54 AM
RE: Top 10 best films - de Mykoto - 08-08-2010, 11:46 AM
RE: Top 10 best films - de Me†al. - 01-09-2010, 01:49 AM
RE: Top 10 best films - de SilviuSsj5 - 04-09-2010, 02:49 PM
RE: Top 10 best films - de Horia K - 04-09-2010, 04:16 PM
RE: Top 10 cele mai bune filme - de βεκi - 21-07-2011, 09:43 PM
RE: Top 10 cele mai bune filme - de Cersei - 07-06-2012, 03:05 AM
RE: Top 10 cele mai bune filme - de Cristina_ - 07-06-2012, 07:24 PM
RE: Top 10 cele mai bune filme - de hero1hero - 11-07-2012, 03:52 PM
RE: Top 10 cele mai bune filme - de Fiction - 15-07-2012, 02:01 AM
RE: Top 10 cele mai bune filme - de Nephilim. - 03-08-2012, 05:28 PM
RE: Top 10 cele mai bune filme - de Batsy - 12-03-2013, 05:35 PM
RE: Top 10 cele mai bune filme - de Agrona - 01-09-2013, 10:02 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Ce apreciem in filme? CyBeR 7 6.815 28-02-2013, 01:48 PM
Ultimul răspuns: Fiction
  Top 5 filme Horror Kira-chan 16 12.987 03-08-2012, 01:31 PM
Ultimul răspuns: CyBeR
  Recomanda filme Yondaime 21 19.654 08-03-2012, 07:38 PM
Ultimul răspuns: Azazel
  Filme cu vampiri ~_~MeLoDy~_~ 4 6.004 27-01-2012, 07:32 PM
Ultimul răspuns: Mao.


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)