Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

D.Gray-man

#1
[Imagine: 230px-Color_007.jpg]
In preajma sfarsitului de secol XX oamenii nu se confruntau doar cu mizeria vietii de zi cu zi, ci cu amenintari teribile aduse asupra intregii lor lumi. Amenintarea cea mai mare este intruchipata intr-un personaj straniu si periculos, cunoscut drept Milenium Earl. Acesta are puterea de a invoca demoni folosindu-se de slabiciunile oamenilor pe care ii distruge pentru a-si incheia ritualurile teribile.

Dar cum nu exista rau fara bine, si orice se poate desface, Milenium Earl are de-a face cu exorcistii... care, folosindu-si puterea Inocentei, data la nastere, ii fac misiunea aleasa din ce in ce mai grea, mai ales de cand in randurile lor a intrat un anume pusti care ii datoreaza un ochi blestemat si cateva amintiri indeajuns de dureroase cat sa-l tina pe tot restul vietii...

Allen Walker si colegii lui exorcisti si-au inchinat viata impiedicarii lui Milenium Earl de a aduce sfarsitul lumii, iar povestea nu ne arata doar luptele dintre cele doua parti... Fiecare individ are o poveste de spus si o lectie de dat mai departe... a lui Allen este:

"Nu te opri! Mergi mai departe!"

Povestea seamana uimitor de mult cu Full Metal Alchemist. Avem atmostfera de sfarsit de secol XX aici, si de inceput de secol XX in FMA. Il avem pe Allen care-l poate cu succes dubla pe Edward Elric (amandoi au o mana lipsa si tot amandoi isi trasfigureaza inlocuitorul de mana pentru a lupta cu inamicii), avem organizatia exorcistilor (cu un nume cam ciudat pentru o astfel de organizatie... the Dark Order... adica te-ai fi asteptat la ceva in genul: 'Cross Light' sau 'Innocence inc.' 10), si organizatia alchimistilor... si-l mai avem pe Earl care s-ar intelege bine cu Dante... desi poate ca Dante era mai interesanta... si avem principiul echivalentei... amintit la fiecare episod din FMA, aici este usor identificabil in invocarea demonilor de catre Earl... de aici incolo povestile iau fiecare directii aparent diferite... e adevarat ca tot la salvarea lumii se indreapta toti... dar laic-motivu (let's please my romanian teacher) e altul... iar eu n-am apucat sa vad inca atat de multe episoade incat sa ma pronunt... u tell me the rest 3

P.S.
Multumiri Shivei pentru ca mi-a trezit curiozitatea... and... it's ongoing people... Enjoy! :3
[Imagine: KONgirlssleeping-small.jpg]
[Imagine: chibi_137.gif]
Ka, chibi-ul lui JavaLeen

Favorite quote: "Don't tell me he wants to conquer the world? Can't he come up with something more original?" - Lina Inverse (Slayers)



Răspunsuri în acest subiect
D.Gray-man - de JavaLeen - 28-02-2008, 03:42 PM
RE: D.Gray-man - de Zvingli - 03-03-2008, 08:54 AM
RE: D.Gray-man - de Rouge - 10-07-2009, 11:28 PM
RE: D.Gray-man - de Erdna - 08-05-2011, 07:34 PM
RE: D.Gray-man - de Shizuka - 07-06-2011, 07:15 PM
RE: D.Gray-man - de Allen - 08-12-2011, 09:39 AM
RE: D.Gray-man - de BloodyInnocence - 10-12-2011, 09:07 PM
RE: D.Gray-man - de Saravis - 11-12-2011, 06:00 PM
RE: D.Gray-man - de Nirv - 17-12-2011, 09:29 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)