Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

A turning point in life [Gravitation]

#3
***
Mai erau inca 15 minute pana la inceperea concertului. Emotiile isi faceau incet aparitia si stiam ca pana sa urcam pe scena o sa ajung sa fiu un pachet de nervi gata sa sara la oricine punea mana pe mine sau mi se adresa cu un cuvant gresit. Nu era bine sa fiu asa insa deocamdata nu ma puteam controla, nu invatasem cum... Cred ca acest control asupra emotiilor il dobandesti dupa o anumita perioada de munca, ani si ani, turnee dupa turnee si nici atunci nu e sigur ca poti sa ti le stapanesti. Poate ca si firea mea e de vina, sunt oare prea emotiv cand vine vorba de visul nostru? Eu cred ca mi-e si frica sa nu distrug totul... Gata! O sa fie bine si punct!
,,Nu pot Hiro... O sa uit tot si o sa ma fac de ras in fata tuturor” ... mda... unde e punctul acela? degeaba... mi-e frica si nu pot nega acest lucru
Hiro isi acorda linistit chitara si facea ultimele verificari la sunet. Cat de mult puteam sa-l admir ... Stia ca dupa ce pun piciorul pe scena toate aceste emotii o sa-mi dispara si o sa dau tot ce am mai bun din mine, ca de fiecare data de altfel. Eu inca nu puteam vedea acest lucru, mai aveam nevoie de timp si experienta.

Urcam pe scena. Inca cativa pasi si ating microfonul... M-am uitat in public si am zambit fals. Emotiile nu ma lasau sa ma bucur de acea clipa ci imi induceau teroarea si teama de esec. Nu imi permit sa gresesc...
Hiro incepuse piesa si eu inca ma uitam in public. A facut intro-ul si imediat urmeaza sa incep eu... Inca 3 acorduri si incep eu...
Dupa ce incep sa cant parca toate grijile dispar, ma dedic in totalitate acestei arte (neintelese de foarte multi insa apreciata de oricine).
Sincer sa fiu nu cred ca poti exprima prin cuvinte sentimentul care te cuprinde in momentul in care esti pe scena, trebuie sa-l traiesti ca sa sti ce inseamna...

****
Dupa o jumatate de ora micul nostru concert se apropia de final. Dupa ce am multumit publicului pentru atentie si sustinere am parasit mica scena.
,, Pana la urma a fost un spectacol foarte reusit nu crezi?” il intrebam pe Hiro in timp ce acesta isi punea cu grija chitara in husa
,, Da, a iesit destul de bine. Si felicitari pentru piesa noua... stiam eu ca o s-o scoti la capat pana la urma” imi zambi apoi pleca sa-si duca chitara acasa. Nu am avut chef sa merg cu el, oricum peste 15 minute venea inapoi.
Eu ce sa fac pana vine inapoi? ... Hmmm... m-am uitat in jur si am vazut un scaun liber la bar.
M-am asezat si mi-am comandat ceva de baut. Ma uitam in jurul meu insa gandul imi zbura departe... totul pana intr-un moment cand am simtit o privire asupra mea.
,, Tu esti cel care a cantat acum cateva minute?”
Ma uitam la el si nu realizam ce vroia de la mine. Era un barbat inalt, par negru si ochelari...
,, Da. Eu am fost acela. De ce ma intrebi?”
,, Daca vrei pot sa iti rezolv o auditie. Cine stie...” nu realizam ceea ce spune. A spus cumva ceva de o auditie? Auditie pentru ce?
,, Pentru ce sa dau acea auditie? Poti sa imi oferi mai multe detalii legate de aceasta ?”
,, Aceasta este cartea mea de vizita. Discuta astazi seara cu colegul tau de trupa si daca va hotarati ca doriti acea auditie atunci sunati-ma. Nu cred ca o sa regretati” ... mai multe nu imi spuse ci pleca. Asa o aura avea, felul in care a vorbit, nu mi-a raspuns la intrebari, ciudat efectiv. Oricum, trebuia sa vorbesc cu Hiro si acesta numai nu aparea. De ce ma lasase singur in momente de acest gen? Oare ar fi bine sa acceptam acea auditie? Hiro... Unde esti??!

*****
Mai are inca 5 minute sa ajunga aici, nu m-a sunat sa-mi zica daca intarzie asa ca o sa ajunga la timp. Cel putin sper sa ajunga la timp...Shuichi stie ca nu putem rata nicio sansa de acest gen asa ca nu imi mai fac griji... va ajunge in timp...

7 minute
8 minute
9 minute
A intarziat 10 minute... 10 MINUTE! ce face? cum poate sa faca acest lucru? cum poate sa ne faca acest lucru??? chiar nu gandeste sau o face intentionat?
,, Ei bine... se pare ca colegul tau nu vrea sa imi auda propunerea. Eu nu mai am timp sa-l astept. Intr-o jumatate de ora eu trebuie sa fiu la NG.”
Ce a spus? NG? Isi bate joc de mine???
,, Ammm... Ammm... Mai asteptati va rog inca 5 minute. Daca nu vine pana atunci...”
,, Hirooooooooo!!!”
,, Baka unde ai fost?”
,, Atat noroc are ca nu am plecat pana acuma. Oricum prima impresia si-a stricat-o.” Ce privire avea tipul de aseara...
,, Gomeeeen.... mi s-a stricat ceasul si pe cand m-am trezit deja era ora 9. Imi pare foarte rau. Nu se va mai repeta va promit!” cum am putut s-o dau in bara atat de rau? Daca e ceva chiar foarte important Hiro precis ca ma omoara.
,, Cum ti s-a putut strica ceasul tocmai in dimineata aceasta? Explica-te!”
,, Anou... Nu stiam ca e stricat. Credeam ca e mai rezistent decat celalalt.”
,, A fost cel mai rezistent ceas pe care l-am gasit in tot orasul. Ce ai facut cu el?”
,, L-am dat de perete daca trecuta cand trebuia sa ma intalnesc de dimineata cu tine. M-a speriat alarma aia...nu credeam ca face chiar atat de urat...” trebuia de atunci sa imi cumpar un alt ceas. (Note to myself: sa incerc sa nu mai stric atatea ceasuri de fiecare data cand trebuie sa ma trezesc de dimineata ca sa ajung undeva... si in caz ca nu pot sa indeplinesc acest lucru, sa am intotdeauna un ceas de rezerva)
,, Acel ceas era un cadou de la mine! Nici macar o saptamana nu a rezistat?”
,, Gomen...” ... Hiro are privirea aceea...e suparat pe mine
,, Domnilor eu trebuie sa plec. Imi pare rau insa din cate mi-am dat seama nu sunteti destul de responsabili pentru ceea ce vroiam sa va propun.”
,, Va rog frumos sa ne scuzati pentru aceasta iesire. Nu e mereu asa. Chiar suntem niste persoane foarte responsabile cand vine vorba de visul nostru. Mai dati-ne o sansa si nu o sa regretati va garantez.”
De ce vorbeste Hiro asa cu omul acela de ieri? Cine e acea persoana defapt?
,, Adevarul este ca sunteti destul de buni si nu vreau sa pierd o ocazie ca aceasta. Veniti cu mine... nu imi permit sa intarziu de la lucru. Oricum... trebuie sa discut cu presedintele despre voi si numai dupa aceea va pot spune ce urmeaza”
Presedinte? Ce se intampla aici? De ce se uita Hiro cu atata speranta la omul acesta imbracat intr-un costum albastru? Cine e el si de ce eu nu stiu absolut nimic? ... parca zicea ca ne va rezolva ceva auditie...
,, Hiro... ce cautam noi pana la urma aici? Cine e...”
,, Vino dupa mine si fa tot ceea ce iti spune. Nu strica nimic Shuichi...”
,, Ce sa stric? Macar spune-mi despre ce este vorba!”
,, Atata iti zic ca aceasta s-ar putea sa fie sansa vietii noastre” si cu aceste cuvinte s-a urcat pe motocicleta si mi-a facut semn sa-mi pun casca. Urma sa-l urmarim pe acel om pana la locul lui de munca... Oare unde lucreaza?



Răspunsuri în acest subiect
RE: A turning poin in life (Gravitation) - de AngelsCry - 06-02-2010, 06:26 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Gravitation-fik Flash 7 6.795 26-12-2008, 12:29 PM
Ultimul răspuns: Flash
  Gravitation $w33ty 5 5.876 09-03-2008, 03:13 PM
Ultimul răspuns: $w33ty
  Gravitation Fiction EvilManiac 1 8.836 08-02-2008, 09:19 PM
Ultimul răspuns: EvilManiac


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)