Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Jurnalul blestemat [+16]

#1
Buna!! Nu sunt chiar noua dar nu am mai postat pana acum. Voi posta mai departe unul dintre ficurile mele. Este postat si pe anime-empire so, sper sa nu fie banuieli. Nick-ul meu acolo este Adriana.

Capitolul 1: Inceputul unei noi vieti si noua casa

Povestea incepe in anul 1990 in Japonia, in orasul Tokyo mai exact, atunci cand are loc un teribil cutremur care afecteaza nu doar orasul, ci si intreaga Japonie, fiind soldat cu moaretea a mii de oameni.

Dintr-o casa mare si moderna in aceea vreme, aflata la un kilometru de oras, pe un deal cu o priveliste teribil de frumoasa, politistii incearca sa scoata de sub daramaturile provocate de cutremur trupurile neansufletite ale celor ce formau odata familia Fujisu.

Familia era alcatuita din Doamnul si Doamna Fujisu, precum si din copii acestora Rina si fratele sau Yura, care erau bucuria familieii din care faceau parte. Baiatul avea 17 ani iar fata 16.

Fetita stiia ca acasta zi a cutremurului va veni insa nu stia cand anume deoarece jurnalul fermecat nu ii dadea prea multe informatii cu privire la data, de aceea, inainte de a murii mezina familiei a ascuns jurnalul ei intr-o fotografie, sperand ca intr-o zi va fi gasit de cineva cu inima pura si destul de puternic pentru a-l folosi mai departe.

Stiind ca jurnalul are putreri supranaturale a rostit un blestem menit sa ii tina la distanta pe toti cei care nu erau destul de puternicii si intelepti pentru a obtine o asemenea putere.

Nemaifiind supravietuitori s-au alte rude in viata casa a fost preluata de autoritati si renovata de acestia, in locurile avariate doar si au dat-o spre vanzare nestiind ce comoara se ascunde inauntru.

Dar ce nu stiau ei era ca sufletele neimplinite ale celor decedati acolo inca mai cautau o cale prin care sa isi gaseasca odihna, asa ca bantuiau casa in lung si in lat fara un tel anume, asteptand ca cineva sa cumpere casa. Atunci ei isi intrau in adevaratul lor rol si anume de a proteja jurnalul de cei slabi.

Din cauza blestemului toti cei care intrau in casa si se temeau mureau in mod misterios si teribil de crunt. Aceste morti erau considerate morti naturale de catre autoritati si nu erau luate in seama.

Dupa multi ani de la acel cutremur si dupa multe morti stranii ale oamenilor ce cumparau casa de pe minunatul deal, autoritatiile au hotarat sa o darame cand a venit la ei un om foarte bogat si a cerut sa i se vanda casa, el nestiind de secretul ce era ascuns acolo.

Acest om avea o fica pe nume Iacusi Norina foarte ftumoasa, cu parul brunet prins in 2 codite rebele, ochii negri si imbracaminte mai stranie dcat ce purtau ceilalti tinerii de obicei. El a hotarat sa ii faca casa cadou in ziua cand aceasta va implini 18 ani, fiind sigur ca acesteia o sa ii placa, deoarece ea era pasionata de lucrurile stranii si vechi, fiind mai ciudata din fire.

-La multi ani draga mea! Iti doresc sa fi cea mai fericita persoana din lume...

-Multumesc. Sunt absolut sigura ca asa voi fi.

-Nu vrei sa-ti deschizi cadoul. Sunt absolut sigur ca o sa iti placa...

-Ba da. Unde este? Banuiesc ce e ceva interesant!

-Asa este! Este chiar aici. Spunand acestea, barbatul ii inmana fetei o cutiuta impachetata frumos.

-Multumesc e foarte dragut. Ma intreb ce e inauntru? se intreba fata cu un zambet pe buze agitand cutiuta.

-De ce nu deschizi sa vezi?

Atunci cand fata deschise cadoul ramase inmarmurita. Cutiuta continea o cheita stralucitoare cu o steluta in varf.

-Aceasta este cheia de la noua ta casa din Tokyo. Sper sa iti placa, e incapatoare, are o curte mare, vedere la mare si o priveliste de vis!

-O, multumesc, multumesc foarte mult tata! si ii sari in brate, strangandu-l tare la piept.

Veni si ziua plecarii spre noua casa si toata lumea era tensionata si emotionata. Dupa ce fata isi incarca in masina bagajele si isi lua ramas bun de la parinti masina parasi curtea imensa a casei, indreptandu-se cu viteza spre noua casa, spre un nou mister.

Ajungand acolo fu ajutata de sofer sa duca bagajele sus in dormitor. Ramanand singura incepu sa despacheteze cand un zgomot ciudat venit din bucataria casei o opri din propria visare.

In timp ce cobora treptele ce faceau legatura intre cele 2 etaje ale casei, cineva o prinse de picior. Fata nici macar nu se clinti.

-Ha ha ha foarte amuzant... oricine ai fi iesi nu mi-e frica de tine! spuse fata sarcastic suparata fiind ca cineva a indraznit sa o sperie.

-Nici macar nu te-ai clintit! spuse o voce de baiat aparand instantaneu in spatele ei.

Intorcandu-se fata vazu un baiat de varsta ei, cu par blond ca spicul de grau si ochi de argint in care se oglindeau pierdute mii de sentimente... Dar oare pentru cine?

-Cine esti tu si ce vrei de la mine?

-Usor fetito! In primul rand cine esti tu si ce cauti aici.

-Sunt Iacusi Norina si locuiesc aici.

-Nu se poate, ce coincidenta si eu locuiesc aici spuse baiatul sarcastic dupa care disparu.

-Cine esti tu defapt? mai intreba fata cu o oarecare hotarare in glas.

-Blestemul tau! spuse baiatul din nou aparand de data aceasta in fata fetei.

-Scuze nu mai cred in povestile cu fantome de mult timp!

-Va trebui sa incepi sa crezi din nou, esti intr-una! si baiatul disparu prin perete.

Auzind aceasta fata cobora scarile in graba si ajunse in bucatarie. Uitand adevaratul ei scop aici si anume de a vedea cine face zgomot, aceasta cauta un mod prin care sa opreasca fantoma dar nu gasi nimic special.

-Crezi in magie? intreba o voce de fata din dreapta sa.

Fata se intoarse speriata de data aceasta, cautand sursa vocii si descoperii in oglinda veche din colt un mandru chip de fata cam de aceeasi varsta cu ea foarte frumoasa de statura medie, cu un mandru trandafir in par ce isi rasfira spinii pe corpul acesteia si cu ochi ca ai baiatului. Dar acesti ochi erau goi, lipsiti de sentimente, si plini de ura si remuscari.

Fata o mai privi odata scurt iar apoi disparu.
Nedumerita de mii de ganduri ce ii invadau mintea fata reusii cu greu sa rosteasca raspunsul afirmativ.
In acel moment, de pe peretele din spatele ferestrei cazu o fotografie a fetei ce ii vorbi acum doua minute din oglinda, iar din ea se rasfira un jurnal.

Cu miscari usoare dar sigure fata ridica jurnalul de pe jos.
Pe prima pagina aparu brusc o ghicitoare care trebuia dezlegata dar oare e ea indeajuns de puternica si inteleapta sa o dezlege... E ea oare aleasa...?

So... astept cu nerabdare parerea voastra :pls:



Răspunsuri în acest subiect
Jurnalul blestemat [+16] - de Splendora Cromwell - 05-02-2010, 09:51 PM
RE: Jurnalul blestemat +16 - de A'Svear - 05-02-2010, 10:12 PM
RE: Jurnalul blestemat +16 - de A'Svear - 07-02-2010, 02:06 PM
RE: Jurnalul blestemat +16 - de Verrine - 09-02-2010, 01:18 PM
RE: Jurnalul blestemat +16 - de Verrine - 09-02-2010, 01:46 PM
RE: Jurnalul blestemat +16 - de Verrine - 10-02-2010, 08:54 PM
RE: Jurnalul blestemat +16 - de A'Svear - 10-02-2010, 09:26 PM
RE: Jurnalul blestemat +16 - de Verrine - 11-02-2010, 09:59 PM
RE: Jurnalul blestemat +16 - de Verrine - 15-02-2010, 11:53 AM
RE: Jurnalul blestemat +16 - de Verrine - 17-02-2010, 07:10 PM
RE: Jurnalul blestemat +16 - de MissyTA - 16-03-2010, 10:40 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Jurnalul unei fete pierdute in amintiri Hinata-san 3 3.207 13-10-2013, 12:26 AM
Ultimul răspuns: Mathilde
  Jurnalul întunericului Marie 1 2.067 18-12-2011, 04:31 PM
Ultimul răspuns: Daria v2
  Jurnalul amicului meu onu' 4 3.074 12-12-2011, 08:59 PM
Ultimul răspuns: yaoi maniac
  Jurnalul vietii mele - [+18] Layla. 47 25.764 09-10-2011, 03:30 PM
Ultimul răspuns: Rose ^^
  Blestemat aurelyon 2 2.388 31-07-2011, 11:37 PM
Ultimul răspuns: aurelyon
  Blestemat aurelyon 0 1.875 28-07-2011, 11:29 PM
Ultimul răspuns: aurelyon
  Cartierul blestemat ! Ely14 2 2.527 03-04-2011, 12:14 AM
Ultimul răspuns: Little Star
  Cartierul blestemat ! Ely14 1 2.223 02-04-2011, 09:15 PM
Ultimul răspuns: Eclair.
  Jurnalul secret al vietii mele [+18] Savarina Ali 7 7.952 21-09-2010, 11:36 PM
Ultimul răspuns: Savarina Ali
  Jurnalul unei adolescente imature Little Star 4 3.528 16-12-2009, 08:41 PM
Ultimul răspuns: Sushiiushii


Utilizatori care citesc acest subiect:
11 Vizitator(i)