Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

[Katekyo Hitman Reborn !] Katekyo Hitman Reborn !

#1
[Imagine: katekyohitmanrebornepis.jpg]
Well, cum nu am gasit pe nicaieri un topic despre "Hitman Reborn", fac eu gestul marinimos de a deschide unul 10.
Animeul este foarte cunoscut, sau cel putin asa am eu impresia.Peste tot unde ma duceam, ma "ciocneam" de el, si asta m-a determinat sa ma apuc si de vizionat.
Umm sa o luam cu inceputul :
Genre: Action, Comedy, Mafia, Supernatural
Episodes : 160 in momentul de fata (si este ongoing)
Actiunea se invarte in jurul unui pusti de 15 ani, numit Tsunayoshi Sawada (poreclit de prieteni "no-good Tsuna").Acesta afla prin intermediul meditatorului sau de 5 ani, Reborn (un hitman de elita, venit din Italia), ca va fi viitorul sef al uneia dintre cele mai puternice organizatii ale mafiei, "Vongola Family".Respinge inca de la inceput aceasta idee, insa ajunge in cele din urma sa constientizeze ca nu are de ales.
Metoda prin care Reborn il antrena pe Tsuna, era folosirea unor gloante numite "Dying Will Bullet" (metoda care se va "imbunatati", sa zic asa, pe parcurs).
Intre timp i se vor alatura si alte personaje, viitori membrii ai Familiei Vongola.Dusmanii vor deveni aliati, iar aliatii ii vor face uneori mai multe probleme decat cei care sunt impotriva sa.
Acum peonajele:
Tsuna
Umm...am zis cam tot ce era de zis despre el.Mai mult ar fi spoiler asa ca las doar atat.Ah da, elementul lui este cerul ( "sky")
Gokudera Hayato
El este mana dreapta a lui Tsuna, sau cel putin asa ii place sa se intituleze.Este primul care se alatura familiei, fiind gardianul furtunii ("storm").Foarte inteligent, devotat, si puternic, desi este cel care se adapteaza cel mai greu.
Yamamoto Takeshi
Un personaj foarte dragut, care ia totul ca pe o joaca.Tocmai de aceea, nu ia prea in serios luptele, lucrand mai mult din instinct decat cu mintea.Si poate tocmai de aceea, invata foarte repede, devenind un luptator foarte bun (gardianul ploii, "rain")
Sasagawa Ryouhei
Gardianul soarelui ("sun"), este cel mai energic din familie.Ii place boxul...si nu mai stu ce sa spun despre el 21
Chrome Dokuro si Rokudo Mukuro
Aici e mai comlicat.Gardienii cetii, "mist", desi nu sunt una si aceeasi persoana,traiesc unul prin intermediul celuilalt.Chrome apare mai tarziu, Mukuro fiind unul dintre primii pe care Tsuna ii are de infruntat.
Lambo si Lambo peste 10 ani
Aici este vorba despre acelasi personaj..si pot spune ca este printre cele mai enervante din tot animeul.Desi uneori este dragut ("Kimi wa dare dai? Boku wa Lambo! Boku wa dare dai? Kimi wa Lambo!" - ce dulce poate sa fie cand spune asta :X).Gardianul fulgerului.
Hibari Kyouya
Ultimul dar nu cel din urma.Umm app, are ochii albastri,dar nu am gasit alta poza in care sa fie sursprinsa atat de bine expresia lui obisnuita.
Este unul dintre cele mai superbe personaje de care am fost obsedata.Presedintele comitetului de disciplina, Hibari este temut de toti elevii, si pe buna dreptate, deoarece este extrem de bun la bataie.Replica lui favorita este : "i'll bite you to death", pe care o foloseste de fiecare data cand se pregateste sa rupa pe cineva in bataie.Este singurul care nu este interesat de alaturarea Familiei Vongola, si da impresia ca face asta doar din cauza ca i se pare distractiv.Gardianul norilor din cate imi amintesc...Ah da...chestia inaripata de pe capul lui se numeste Hibrid 8

Asta ar fi Familia Vongola.Alte personaje care fac parte indirect din familie ar fi : Reborn, Bianchi, Kyoko si Haru si I-pin.
Ok, nu sunt toate personajele, dar ar fi fost chiar imposibil sa le bag pe toate...oricum pot sa spun ca acestea sunt cele mai importante.

Parere personala:
Un anime care merita cu mult mai mult decat nota 10.Un shounen original, care te tine cu sufletul la gura si care te face sa devi dependent mai repede decat ai fi crezut ca poti fi in stare.
Partea proasta este ca animeul nu incepe din prima cu actiunea interesanta.Ci mai degraba de pe la ep 20..insa, daca ai vointa si rabdarea sa vezi pana acolo, nu vei regreta cu siguranta.Si pe parcurs or sa mai bage ei niste ep "de umplutura", dar de pe la 80, nu mai exista asa ceva.Daca stau sa ma gandesc mai bine, nici nu aveau cum sa faca altfel, tinand cont ca trebuiau sa prezinte toate personajele inainte sa intre in actiunea propriu zisa.
Un alt lucru care mi se pare interesant este ca toate personajele masculine au fost la un moment dat preferatele mele.Insa cand vine vorba de fete, inafara de Bianchi, nu le suport pe niciuna.Mi se par enervante, sacaitoare, si proaste.Daca nu ar fi fost ele ar fi fost perfect.
Ceea ce sperie pe toata lumea, este numarul mare de episoade.Dar daca treceti peste acest detaliu, va spun sigur ca nu veti simti cum trece timpul.Eu vedeam si cate 20 de ep pe zi...deh, creaza dependenta.
Umm..ceva pareri?
Legile lui Murphy:
Daca ceva functioneaza, nu-i bine sa-l repari.
*
Sexul este unul din cele 9 motive ale reincarnarii. Celelate 8 nu sunt importante.
*
Tot ce e bun: ori e imoral, ori este ilegal, ori ingrasa.

*My anime list*



Răspunsuri în acest subiect
Katekyo Hitman Reborn ! - de nolazy - 23-11-2009, 04:23 PM
RE: Katekyo Hitman Reborn ! - de YamaMina - 27-01-2010, 01:47 PM
RE: Katekyo Hitman Reborn ! - de Teh - 05-02-2010, 02:35 PM
RE: Katekyo Hitman Reborn ! - de Mitzuke. - 22-03-2010, 12:20 PM
RE: Katekyo Hitman Reborn ! - de Shiva - 26-03-2010, 10:49 PM
RE: Katekyo Hitman Reborn ! - de Rouge - 15-08-2010, 11:14 PM
RE: Katekyo Hitman Reborn ! - de Chriss - 09-08-2012, 02:25 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
3 Vizitator(i)