Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Imprevizibil

#9
AoiButterfly & LoveNight & Nemo : Stati linistiti, nu se va intampla nimic acum. ;)) Multumesc ca-l cititi si ca sunteti interesati oricum de el. xD
Yumina : Multumesc pentru laude, de asemenea si pentru ca imi citesti fic'ul. Sper sa ramai fana. :">

Ma gandeam ca asa veti reactiona.:)).Veti intelege din continuare care a fost faza. xD Acest capitol cred ca e putin mai plictisitor..Voi veti trage concluziile. Multumesc oricum ca cititi. Have fun ! :">

Capitolul 4 - Realizarea

Am inspirat aer in piept, incercand sa nu scot vreun sunet. M-am intors usor, avand ochii foarte mari, desigur, de spaima. "Isi va da seama ca mi-e teama. "Perfect, Boho, asa.", imi tot spuneam, in speranta ca voi schimba ceva, cel putin pe chipul meu. Eram incremenita, as fi vrut sa ii iau mana de pe mine, de pe pieptul meu, dar nu puteam.
-Stai linistita, nu-ti fac nimic. Consider-o ca o gluma intre noi, asa ca de bun-venit! mi-a spus, pe un ton amuzant.
-Ce naiba?! Adica tu esti gata-gata sa ma pipai si acum sa o cred ca pe o gluma?! am raspus, agitata.
-Ce vrei sa insinuezi? intrebase cu indiferenta, tipic lui.
-Ai vrut doar sa vezi daca mi-e frica sa stau langa tine?! Nu ti-a iesit, iti trebuie ceva mai mult sa ma sperii pe mine! am zis, pe un ton foarte sigur.
-Miel prost, nu stii sa minti. Vibrai sub mine, recunoaste..Te ispitesc! mi-a raspuns, cu un aer pervers.

Am ramas fara cuvinte, dar ranita. Aveam impresia ca s-a folosit de mine. M-a facut sa ma despart de prietenii mei, dupa care vine in pat cu mine. Ce naiba?! M-am ridicat din pat, aratandu-i cat sunt de suparata. Am iesit din camera, trantind usa dupa mine, provocand un sunet atat de puternic incat anumiti colegi s-au trezit si au iesit pe hol sa vada ce s-a intamplat. Ca de asteptat, ganduri normale, intalnite oriunde, fata cea noua era o ciudata. M-am trantit in coltul holului, punandu-mi capul in genunchi. Tremuram, de data asta de frig. Simteam cum incepeam, in adancul meu, sa ma agit mai tare, deja respiram mai greu, aveam lacrimi in coltul ochilor, acestia incepand sa ma usture de la cat de tare ma abtineam sa nu le fac sa curga, incepeam sa suspin. Am auzit scartaitul unei use, ma gandeam ca e alt coleg care avea sa ma blesteme ca l-am trezit din somn, deci nu m-am deranjat sa imi ridic privirea. Am simtit cum un material gros mi-a atins pielea, dupa am auzit un "Imbraca-te cu asta!", tare, hotarat si raspicat. O voce foarte cunoscuta, cum credeam, Izzy. M-a luat cu el, desi afara era bezna, si m-a dus langa un garaj. Mi-a explicat, cu foarte multe amanunte, ca s-a despartit de acea blonda si ca voia sa vada daca ar avea vreo sansa cu mine, poate chiar sa o uite.. M-am uitat, de-a dreptul mirata, la el.
-Tu voiai ca in noaptea asta sa ajungi sa fii impreuna cu mine?!
-Ceva de gen..
-Nu! Eu abia am iesit dintr-o relatie la care am pus suflet si nu ti-am facut nimic, spre deosebire de tine. Promit sa te ajut, sa te incurajez sa treci pese dar mai mult nu. Cel putin, nu acum.
-Sfarsitul e optimist! mi-a spus, zambind.

Am incercat sa-i raspund la zambet, dar nu puteam. Aveam impresia ca inghetasem, chiar imi era frig, desi aveam geaca aia pe mine. Observand ca tremuram, s-a oferit sa ma duca inapoi in camera, inainte de astea promitandu-mi ca nu va mai face nimic de gen, cel putin deocamdata, punand un accent foarte mare pe ultimele cuvinte.. Am pus geaca in cuier, dupa care m-am aruncat in pat. Stateam cu fata spre tavan.. si atat. Nu imi venea in minte nimic, in afara faptului ca am luat o hotarare care e permanenta si ca persoana in care aveam atata incredere. simtea o atractie pentru mine. Am inchis ochii, fara sa vreau sa ma gandesc la mai multe, doar la prima zi de scoala de maine.. Nu-mi amintesc cand am adormit, dar stiu ca era un somn profund.

Alarma telefonului lui a sunat brusc, eu aproape cazand din pat din cauza sunetului ascutit si puternic, de care, desigur, m-am speriat enorm. Cascand, am reusit sa spun un "`Neata!" spre brunet, el dand din cap, aproband. M-am imbracat cu o pereche de pantaloni negri, largi, jos fiind stramti, o bluza gri cu maneci lungi, pana la mijlocul palmei, peste care am adaugat un maiou verde inchis, lung. Mi-am luat o pereche de adidasi albi si un ghiozdan destul de mare in spate in care imi voi pune cartile pe care le voi primi. Cand am iesit din baie am observat ca Izzy era deja pregatit, purtand o pereche de blugi albastri, largi, si un hanorac caramiziu, care ajungea aproape de genunchi, totusi cu o distanta observabila fata de ei. Si-a luat o pereche de bocanci, in timp ce desena cu un marker negru un skate pe el. Sferele, care erau rotile, erau desenate perfect, ceea ce m-a facut sa cred ca era talentat la desen. Am plecat impreuna cu el spre scoala, chinuindu-ma cam zece minute sa gasesc clasa prin acele holuri intortocheate ale liceului, dupa care sa aflu ca mai intai se prezinta totul afara.

Mi-am rotit ochii, aproape injurand, datorita faptului ca m-am invartit pe holurile alea degeaba. M-am intalnit cu Izzy la parter, mergand cu el spre terenul de sport, unde era directoarea. M-am dus langa un grup de persoane care erau asezate langa un semn facut pe jos, pe care scria "9B". Dupa jumatate de ora in care directoarea abera aceleasi lucruri care sunt spuse de ani intregi cu "educatia care se face numai la scoala si semintele educatiei care astfel incoltesc", am aflat ca aveam un diriginte care preda Logica. Tacut, dar foarte simpatic. De asemenea, mi-am aflat si colegii, pe multi stiindu-i din vedere cand am aratat ce pot pe la rolleri. Am intrat in clasa, asezandu-ma in penultima banca de la geam. A venit langa mine o fata care mi s-a parut foarte simpatica, cu parul roscat carliontat prins cu un cleste la spate. Era imbracata cu o pereche de jeansi albastri si o bluza rosie, peste care a adaugat un hanorac largut, violet. Am aflat ca o cheama Erica. Am raspuns simplu.
-Isabella, incantata. Imi poti spune Boho, daca vrei.
-Boho?! a spus, razand.
-Mda.. Cand eram mica nu puteam spune Isabella, incercam sa spun Bella si imi iesea Boho. De atunci mi s-a spus Boho. Alegi tu.
-Hmm.. Ma voi obisnui eu cu ceva.

Am aflat ca era total atrasa de rapp si rock, ca mine, si ca adora trupa Skillet. Se parea ce avem aceleasi pasiuni. Am stat cu ea pana pe la ora 11, intre timp primind cartile si vorbind despre tot felul de subiecte, in special role si muzica. Am mers cu ea in camin, afland ca ea sta la camera 10 si ca e singura, deoarece sunt multi care sunt trei in camera, veniti anul acesta, si nu s-au repartizat prea bine. Am mers cu ea la directoare pentru a-mi schimba camera, ea fiind o persoana foarte amabila, zambindu-mi cand mi-a aprobat cererea. Am salutat-o respectabil, considerand-o deja o persoana foarte simpatica, nicidecum o directoare tafnoasa si plictisitoare, cu aceleasi discursuri vechi, cum credeam ca e la inceput. Am plecat impreuna cu roscata in camera, unde amandoua ne-am trantit ghiozdanele si am inceput sa vorbim despre carti. I-am spus ceea ce nu credeam ca voi spune cuiva vreodata, ca era o pasiune ascunsa de-a mea. Aveam, si aici, un scriitor preferat, William Shakespeare, si o carte preferata, desigur, Romeo si Julieta.
Am ramas impresionata de faptul ca am gasit pe cineva cu care ma pot intelege, cineva care imi va fi apropiat tot anul, in special din prima zi de scoala. Erica.. noua mea prietena, chiar incepea sa-mi placa sa o stiu aproape. Multumesc, Erica !



Răspunsuri în acest subiect
Imprevizibil - de Crynu. xD - 06-10-2009, 04:53 PM
RE: Imprevizibil - de LoveNight - 06-10-2009, 05:48 PM
RE: Imprevizibil - de Crynu. xD - 08-10-2009, 03:14 PM
RE: Imprevizibil - de AoiButterfly - 10-10-2009, 12:53 PM
RE: Imprevizibil - de Crynu. xD - 11-10-2009, 04:21 PM
RE: Imprevizibil - de AoiButterfly - 11-10-2009, 05:03 PM
RE: Imprevizibil - de Yumina - 11-10-2009, 05:09 PM
RE: Imprevizibil - de LoveNight - 11-10-2009, 05:51 PM
RE: Imprevizibil - de Crynu. xD - 20-10-2009, 03:35 PM
RE: Imprevizibil - de AoiButterfly - 21-10-2009, 08:07 PM
RE: Imprevizibil - de LoveNight - 21-10-2009, 10:29 PM
RE: Imprevizibil - de Crynu. xD - 28-10-2009, 05:09 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
3 Vizitator(i)