Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Shadows and Dust [+16]

#23
A/N: Multumesc tuturor ! >:D< Vroiam sa precizez ca unde e subliniat este punctul lui Daren de vedere iar melodia este Colbie Caillat-Bubbly. Enjoy XD

Chapter thirteen: Singing bird

Se schimba multe , atat de repede si fara sa imi dau exact seama. Ciudat, oare m-am schimbat eu sau poate doar s-a schimbat situatia sau poate chiar oamenii din jurul meu?! Am renuntat la Daren in adevaratul sens al cuvantului, stateam cat mai departe de el, era mai bine asa, el era fericit cu Noelene. Sigurul lucru care ma frustra cu adevarat, era faptul ca din cand in cand, Noelene se furisa cu Chad in diferite camere , as fi vrut din tot sufletul sa-i spui lui Daren, dar nu puteam. Pactul era pact si nu puteam face nimic.
Si totusi, sunt fericita. Eu si Alex suntem dinou apropiati, defapt mai mult ca niciodata. E prietenul meu cel mai bun, glumim, radem, ne prostim, suntem seriosi. Facem totul impreuna de la un timp si el e singurul care ma poate face sa zambesc. Steph e putin geloasa, asta chiar ma face sa rad, cine a zis ca nu pot avea mai multi prieteni buni? Cel mai bun lucru in prietenia mea cu Alex? Imi ia gandul de la orice alceva.
Stateam plictisita in camera mea, Darius era undeva prin casa, avea niste treaba; Steph facea un dus si eu ma plictiseam ingrozitor. Nici macar nu ma schimbasem, aveam pijamalele mele rosi din satin care imi erau mult prea mari, aratam ca un sac de cartofi ...ROSU. Am bufnit usor in ras , am luat peria de pe masuta si am inceput sa-mi piepten parul , l-am prins neglijent intr-o coada si am cascat. Aratam oribil, fata mea atat de alba in contrast cu parul saten inchis , ai fi putut sa crezi ca sunt o fantoma. Nu aveam chef sa ma machiez, nici macar sa ma dau cu putin pudra ca sa imi mai inchid tenul la culoare.
M-am indreptat catre micul cd-player , am dat play , muzica a inceput sa invadeze camera iar eu ma prosteam, cantam odata cu artistul si dansam intr-un mod haotic. Saream peste tot, mai ales in pat , miscandu-ma in ritmul alert si usor violent al melodiei. Usa s-a deschis brusc, am ramas putin socata, am inchis imediat melodia , afisand un zambet inocent.
”Trebuie sa-ti arat ceva genial!” zise Alex foarte entuziasmat.
Baiatul s-a apropiat de mine si m-a luat de mana, tragandu-ma dupa el. Nu stiam exact ce sa zic, as fi vrut sa ma schimb de pijamale, dar era prea tarziu acum. El m-a condus pe bniste scarii si apoi prin niste camere, eram foarte confuza, in cateva minute am ajuns intr-o camera mare . Am ramas cu gura usor cascata privind, pe jos era o marmura alba iar peretii erau de un bleo deschis si pal. Era o camera de muzica, peste tot erau instrumente muzicale, un pian foarte sofisticat, cateva chitare , o vioara si alte multe instrumente care nici macar nu stiam cum se numeau. In mijlocul camerei era un covor rotund , cafeniu si pufos si o canapea mare si bej care parea foarte comoda.
Eu si Alex ne-am asezat pe canapea, chiar era foarte comoda, aproape ca te scufundai in ea.
”Wow, chiar e grozav!”
”Asta nu e tot ..” baiatul se ridica si lua o chitara , era genul clasic de un lemn deschis, s-a asezat dinou langa mine si mi-a zambit.
”Am compus un cantec pentru tine...adica sa-l canti tu ..”
Inima imi bate mai repede decat deobicei, un cantec pentru mine? Alex stia sa cante la chitara? Nu stiam asta, ma simteam penibil, il consideram un prieten bun si nu stiam aproape nimic despre el . Apoi m-au lovit cuvintele lui...sa cant ...EU? Eu nu stiu sa cant , stiu doar sa ma prostesc.
”Alex...wow chiar ma simt foarte flatata, dar eu nu stiu sa cant..nu am deloc voce.”
”Nu fi prostuta! Te-am auzit cantand, melodia asta e perfecta pentru vocea ta. Uite lasa-ma sa-ti cant primele versuri.”
Baiatul a scos din buzunar o foaie impaturita si mi-a dat-o, am deschis-o usor. Erau versurile de la melodie, am zambit, erau foarte frumoase. Alex s-a asezat intr-o pozitie confortabila si degetele lui lungi au inceput sa atinga corzile chitarei , melodia era frumoasa si vocea lui se acompania perfect cu melodia. S-a oprit brusc si mi-a zambit, afisandu-si dinti albi si perfecti.
”Hai te rog! Incearca si tu.”
Nu am putut sa-i rezist, ochii lui albastri erau mult prea adorabili. Am dat usor din cap zambind, el a inceput dinou sa cante la chitara , fermecandu-ma cu talentul lui. Ma facea sa ma simt atat de in siguranta cu el, nici nu aveam emotii, cu toate ca eu niciodata nu cantam in fata altor persoane, incepea sa-mi tremure vocea.

”I've been awake for a while now
You've got me feelin' like a child now
'Cause every time I see your bubbly face
I get the tinglies in a silly place

They start in my toes
Makes me crinkle my nose
Wherever it goes
I always know
That you make me smile
Please stay for a while now
Just take your time
Wherever you go

The rain is falling on my window pane
But we are hiding in a safer place
Under covers staying safe and warm
You give me feelings that I adore

They start in my toes
Make me crinkle my nose
Wherever it goes
I always know
That you make me smile
Please stay for a while now
Just take your time
Wherever you go

What am I going to say
When you make me feel this way
I just mmmmm

And they start in my toes
Makes me crinkle my nose
Wherever it goes
I always know
That you make me smile
Please stay for a while now
Just take your time
Wherever you go

I've been asleep for a while now
You tuck me in just like a child now
'Cause every time you hold me in your arms
I'm comfortable enough to feel your warmth

And it stats in my soul
And I lose all control
When you kiss my nose
The feeling shows
'cause you make me smile baby
Just take your time now
Holdin' me tight

Wherever wherever wherever you go
Wherever wherever wherever you go

Wherever you go
I always know
'Cause you make me smile
Even just for a while ”

Ochii lui albastri aproape ca straluceau de bucurie, poate avea dreptate imi suna bine in cap melodia. Nu aveam o voce chiar asa ingrozitoare , insa in timp ce pronuntam fiecare cuvant , nu puteam sa nu ma intreb daca versurile astea erau despre mine?! Poate eram doar foarte paranoica, eu si Alex eram prieteni, prieteni foarte buni.
Am cantat ultimul vers, eu si Alex ne priveam, i-am zambit . Parea putin fermecat si trebuia sa recunosc ca si eu eram, nu puteam sa-mi iau ochii de la el in momentul asta , cantecul ne apropiase mai mult decat mi-as fi putut vreodata inchipui. Fetele noastre s-au apropiat usor una de alta, nici nu stiam exact cine a facut primul pas, singurul lucru care imi trecea prin cap era cat de minunat ma simteam , in rest era vid.
Buzele noastre se apropiau, in cateva secunde mana lui imi mangaia fata indepartand cateva suvite din drumul lui si buzele noastre s-au atins , simteam fluturi in stomac , eram emotionata si fericita in acelasi timp , totul se intamplase asa rapid si fara nicio avertizare , spontan. Am auzit niste pasii impreuna cu niste ganduri pe germana, am intrerupt sarutul si mi-am intors privirea catre Daren, care statea cu capul in jos fara sa dea ochii cu mine.
”Ah..scuze daca v-am intrerup...am gasit raspunsul la ghicitoare..” vocea lui era rece si rigida ,m-am ridicat de pe canapea si m-am apropiat de el, avea harta pe care o gasisem in mana.
”Spune..”ii raspunse Alex
”Pai, ghicitoarea spunea sa cautam camera unde trecutul va muri, asta inseamna ca nu are trecut, adica inca nu a fost construita. M-am uitat pe harta si este doar o singura camera care se construieste, tot ce trebuie sa facem e sa asteptam sa fie gata. ” am privit harta si Daren avea dreptate, exista o singura camera care se desena inca, i-am zambit dar el nici nu se uita la mine.
”Ai dreptate.” am zis eu in soapta.
***
Ma plimbam disperat prin casa , cautand-o pe Amee, stiam raspunsul la ghiciotoare si trebuia sa-l impatasesc cu ea. Am vazut-o pe Steph pe hol si m-am apropiat grabit de ea, i-am zambit dar nu mi-a returnat zambetul, parea destul de suparata . Se comporta ciudat.
”Steph? Stii unde e Amee?”
”Ah..e undeva pe aici cu Alex, probabil.”
Alex. Nu cred ca pot sa urasc un om mai mult decat il urasc pe el. De ce are el sanse la ea si nu eu? Noelene era o tipa grozava, era draguta si chiar isi dorea sa fie prietena mea, sau cel putin asa mi-a zis. Insa Amee, ea era trofeul oricarui baiat. Frumoasa, inteligenta si foarte amuzanta, ma simteam foarte intimidat de prezenta ei, din punctul meu de vedere nu exista baiat destul de bun pentru ea, in niciun caz eu.
Am cautat peste tot, pana la urma am ajuns intr-o camera unde numai fusesem niciodata, i-am auzit vocea ei. Canta. M-a facut sa zambesc, cel mai prostesc si copilaresc zambet posibil, avea o voce frumoasa , am intrat entuziasmat in camera, in ultimul timp nu prea stateam cu ea, ma ocolea, era frustrant. Aveam si eu partea mea de vina, eu eram cu Noelene, nici eu nu stiam ce era in capul meu.
Doare. Am ramas cu gura cascata privindu-i, se sarutau. Pe moment as fi vrut sa-i rup capul lui Alex, sa-l distrug dar usor usor m-am calmat. Mi-am facut-o cu mana mea , dar totusi simteam cum un cutit mi-a strapuns pieptul.


PS: daca vreti sa ascultati melodia just click
[Imagine: magic.png]
My creations (read & comment):




Răspunsuri în acest subiect
Shadows and Dust [+16] - de Kita - 15-09-2009, 09:41 AM
RE: Shadows and Dust [+16] - de LoveNight - 15-09-2009, 06:50 PM
RE: Shadows and Dust [+16] - de Kita - 15-09-2009, 08:01 PM
RE: Shadows and Dust [+16] - de Kita - 15-09-2009, 11:25 PM
RE: Shadows and Dust [+16] - de Kita - 16-09-2009, 10:12 AM
RE: Shadows and Dust [+16] - de LoveNight - 16-09-2009, 06:22 PM
RE: Shadows and Dust [+16] - de Kita - 16-09-2009, 09:31 PM
RE: Shadows and Dust [+16] - de LoveNight - 16-09-2009, 09:44 PM
RE: Shadows and Dust [+16] - de Kita - 17-09-2009, 10:47 AM
RE: Shadows and Dust [+16] - de kiss_me_deea - 17-09-2009, 03:44 PM
RE: Shadows and Dust [+16] - de Kita - 17-09-2009, 04:54 PM
RE: Shadows and Dust [+16] - de Kita - 17-09-2009, 06:30 PM
RE: Shadows and Dust [+16] - de kiss_me_deea - 17-09-2009, 06:46 PM
RE: Shadows and Dust [+16] - de Kita - 17-09-2009, 10:28 PM
RE: Shadows and Dust [+16] - de Yumina - 21-09-2009, 09:23 PM
RE: Shadows and Dust [+16] - de D@n@ - 26-09-2009, 10:23 AM
RE: Shadows and Dust [+16] - de Denny - 26-09-2009, 11:07 AM
RE: Shadows and Dust [+16] - de ringingBells - 01-10-2009, 03:05 PM
RE: Shadows and Dust [+16] - de Amelia_Angel_Devil - 01-10-2009, 10:31 PM
RE: Shadows and Dust [+16] - de ringingBells - 03-10-2009, 03:40 PM
RE: Shadows and Dust [+16] - de Jollye - 04-10-2009, 12:28 PM
RE: Shadows and Dust [+16] - de Amelia_Angel_Devil - 04-10-2009, 01:48 PM
RE: Shadows and Dust [+16] - de ringingBells - 10-10-2009, 04:20 PM
RE: Shadows and Dust [+16] - de Yumina - 11-10-2009, 04:31 PM
RE: Shadows and Dust [+16] - de ringingBells - 24-10-2009, 11:03 PM
RE: Shadows and Dust [+16] - de ringingBells - 21-11-2009, 10:26 PM
RE: Shadows and Dust [+16] - de .Anne - 23-11-2009, 03:26 PM
RE: Shadows and Dust [+16] - de marya - 23-11-2009, 03:57 PM
RE: Shadows and Dust [+16] - de shiro - 27-11-2009, 04:23 PM
RE: Shadows and Dust [+16] - de ringingBells - 28-11-2009, 01:30 PM
RE: Shadows and Dust [+16] - de .Anne - 28-11-2009, 04:44 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Life hidden in the shadows Sho-Yo 13 8.356 07-01-2012, 03:04 PM
Ultimul răspuns: Sho-Yo
  Ask The dust[Intreaba praful] Lucifer 8 4.986 14-06-2009, 01:42 PM
Ultimul răspuns: Lucifer


Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)